Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 22.04.2022

Embargo na ropę i gaz bardziej zaszkodzi Unii niż Rosji? USA zalecają ostrożność

- Odejście od rosyjskich surowców energetycznych powinno być wprowadzone w "inteligentny sposób" - zalecił wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu. Podobnego zdania jest amerykańska sekretarz skarbu, która ocenia, że ostre embargo mogłoby wyrządzić większe szkody Zachodowi niż Rosji.

Przedstawiciele rządu Stanów Zjednoczonych przestrzegają przed wprowadzeniem przez Europę natychmiastowego zakazu importu rosyjskiej ropy i gazu. Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że europejski zakaz importu rosyjskiej ropy i gazu może mieć niezamierzone konsekwencje gospodarcze i ostatecznie spowodować więcej szkody niż pożytku.

- Europa średnioterminowo musi wyraźnie zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji. Ale musimy być ostrożni, gdy myślimy o całkowitym zakazie - powiedziała Yellen.

Tłumaczyła, że europejski zakaz importu ropy spowodowałby wzrost cen na rynkach światowych i ostatecznie miałby niewielki negatywny wpływ na Rosję, ponieważ Moskwa zrekompensowałaby sobie straty w eksporcie wyższymi cenami.

Trwają dyskusje nad właściwym mechanizmem sankcji

W wywiadzie dla CNN, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w Białym Domu Daleep Singh wyraził przekonanie, że Europa jest zdeterminowana by zakończyć pozostały eksport rosyjskiej ropy i gazu. Singh podkreślił, że ograniczenie dostaw rosyjskiej energii do Europy należy przeprowadzić w taki sposób by uderzyło w dochody rosyjskiego prezydenta Władimira Putina a nie w Europę i resztę świata.

Przedstawiciel Białego Domu dodał, że obecnie trwają dyskusje na temat wypracowania właściwego mechanizmu, który ograniczy Władimirowi Putinowi możliwości finansowania swojej machiny wojennej.

Posłuchaj
00:53 walkuski spec usa ostroznosc .mp3 Przedstawiciele rządu Stanów Zjednoczonych przestrzegają przed wprowadzeniem przez Europę natychmiastowego zakazu importu rosyjskiej ropy i gazu. Wysoki rangą urzędnik Białego domu oświadczył, że odejście od rosyjskich surowców energetycznych powinno być wprowadzone w „inteligentny sposób”. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR)

Czytaj także:


Unia Europejska jest w dużym stopniu uzależniona od importu surowców energetycznych z Rosji. Z tego kraju pochodzi ok. 25 proc. importowanej przez UE ropy naftowej, ok. 40 proc. importu gazu ziemnego, a także 44 proc. sprowadzanego węgla kamiennego (PAP) Unia Europejska jest w dużym stopniu uzależniona od importu surowców energetycznych z Rosji. Z tego kraju pochodzi ok. 25 proc. importowanej przez UE ropy naftowej, ok. 40 proc. importu gazu ziemnego, a także 44 proc. sprowadzanego węgla kamiennego (PAP)

mbl