Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Karol Kozłowicz 28.04.2022

Ukraina odpiera rosyjskie ataki w Donbasie [ZAPIS RELACJI]

Zakończył się 64 dzień wojny na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy zapis czwartkowej relacji.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


02:01

Kończymy czwartkową relację. Zapraszamy do śledzenia najnowszych doniesień ze Wschodu w nowym artykule (TUTAJ).

01:09

Film przedstawiający skutki uderzenia rakietowego w centrum Kijowa, do którego doszło w czwartek wieczorem.

00:42

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w czwartek, że bada ukraiński raport o pocisku, który przeleciał bezpośrednio nad elektrownią jądrową, dodając, że byłoby to "niezwykle poważne", gdyby było prawdziwe.

Elektrownia znajduje się w pobliżu miasta Jużnoukrajinśk, około 350 km na południe od Kijowa.

00:41

Nie tylko Izrael, ale i Niemcy oraz Francja odradzają swoim obywatelom podróż do Naddniestrza, apelując jednocześnie do przebywających tam już obywateli o opuszczenie samozwańczej republiki.

00:05

Joel Lion, były ambasador Izraela na Ukrainie, pełniący obecnie funkcję ambasadora w Armenii i Mołdawii, wezwał ludność do opuszczenia Naddniestrza.

"W świetle pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa w regionie Naddniestrza oraz tego, że możliwości MSZ w zakresie udzielania pomocy mieszkającym tam obywatelom Izraela są ograniczone, obywateli Izraela wzywa się do jak najszybszego opuszczenia Naddniestrza" - czytamy.

00:02

Kolejne nagranie przedstawiające skutki rosyjskiego ostrzału Kijowa.

23:58

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że w czwartek armia rosyjska kontynuowała ofensywę na wschodniej Ukrainie.

- Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują najeźdźców. I jestem wdzięczny każdemu z naszych obrońców, którzy utrzymują pozycje - podkreślił Zełenski.

23:56

- Dostarczenie naszemu krajowi niezbędnej broni teraz, gdy jej potrzebuje, jest zbawieniem nie tylko dla Ukraińców, ale dla całej Europy - powiedział w czwartek podczas wieczornego wystąpienia wideo Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że władze robią wszystko, aby pomóc armii i zapewnić wojsku niezbędną broń.

23:56

- Dostarczenie naszemu krajowi niezbędnej broni teraz, gdy jej potrzebuje, jest zbawieniem nie tylko dla Ukraińców, ale dla całej Europy - powiedział w czwartek podczas wieczornego wystąpienia wideo Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że władze robią wszystko, aby pomóc armii i zapewnić wojsku niezbędną broń.

23:51

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie po ośmiu latach kończy misję obserwacyjną na Ukrainie. Jej przedłużenie zawetowała Rosja.

OBWE w wydanym komunikacie napisało, że "podejmie natychmiastowe kroki" w celu zakończenia misji po tym, jak członkowie organizacji nie zdołali znaleźć sposobu na obejście zastrzeżeń Rosji, zgłoszonych w marcu. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który obecnie przewodniczy OBWE powiedział, że organizacja próbowała wszystkich możliwości, ale stanowisko Federacji Rosyjskiej nie pozostawiało wyboru.

Misja OBWE na Ukrainie rozpoczęła się w 2014 roku - po tym, jak wspierani przez Rosję separatyści wszczęli walki na wschodzie kraju. Organizacja była jedynym międzynarodowym organem monitorującym konflikt na miejscu. Obserwatorzy OBWE zostali w dużej mierze wycofani z kraju po inwazji Rosji na pełną skalę.

23:40

Co najmniej 10 osób zostało rannych w wyniku ataku rakietowego na Kijów. Rosjanie dokonali ataku w czasie, gdy w ukraińskiej stolicy gościł sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Rosyjskie rakiety spadły na centrum miasta, między innymi na budynek mieszkalny.

Posłuchaj
00:51 11713001_1.mp3 Co najmniej 10 osób rannych w ataku rakietowym na Kijów. Relacja Pawła Buszki (IAR)

 

23:35

Wstrząsające nagranie z Kijowa, które pokazuje skalę zniszczeń tuż po rosyjskim ataku.

23:33

W wyniku czwartkowych ataków rakietowych na Kijów rannych zostało co najmniej dziewięć osób - podała agencja Ukrinform.


23:27

Izba Reprezentantów zatwierdziła w czwartek projekt ustawy o przywróceniu programu Lend-Lease z okresu II wojny światowej. Nowa ustawa pozwoli na sprawniejsze wysyłanie broni, amunicji i sprzętu wojskowego na Ukrainę.

Lend-Lease Act – to ustawa federalna z 11 marca 1941, zezwalająca prezydentowi Stanów Zjednoczonych "sprzedawać, przenosić własność, wymieniać, wydzierżawiać, pożyczać i w jakikolwiek inny sposób udostępniać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności".

Kongres USA ostatecznie zatwierdził jej przywrócenie dla Ukrainy. Za przyjęciem ustawy głosowało 417 kongresmenów, dziesięciu było przeciw. 7 kwietnia dokument został zatwierdzony przez Senat USA.

22:48

Plac przed Muzeum Miasta Gdyni od czwartku nosi nazwę Placu Wolnej Ukrainy. W uroczystości nadania nazwy wzięły udział władze Gdyni, konsul generalny Ukrainy w Polsce Oleksandr Plodystyi, mieszkańcy i obywatele Ukrainy.

Plac na końcu ulicy Armii Krajowej w Gdyni, pomiędzy Muzeum Miasta Gdyni, Teatrem Muzycznym, parkiem Rady Europy i plażą miejską nie miał do tej pory nazwy. Od czwartku oficjalnie nazywa się Placem Wolnej Ukrainy.

22:29

Rosja przygotowując atak oszukiwała Zachód wizją chęci rozmów i negocjacji - ocenił w czwartek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że teraz - łamiąc zasady i warunki kontraktów - stawia bezpodstawne żądania dotyczące umów gazowych.

22:25

Sprawa filmu z okazji Dnia Europy, który wywołał kontrowersje, będzie tematem jutrzejszego spotkania ambasadorów unijnych krajów. Brukselska korespondentka Polskiego Radia ustaliła, że Francja kierująca pracami Unii wpisała ten punkt do porządku obrad.

Dyplomaci z którymi rozmawiała Beata Płomecka są zniesmaczeni całą sytuacją. Jak informowaliśmy kilka dni temu, w tradycyjnym, wspólnym przesłaniu wideo z okazji Dnia Europy Polska, Litwa, Estonia i Grecja wyraziły wyrazy solidarności z Ukrainą. To nie spodobało się Niemcom, które uznały, że to mieszanie przekazów i Hiszpanii, według której to było naruszenie unijnej jedności.

22:20

Przebywający w Kijowie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest "bezpieczny", ale "w szoku" po tym, jak w czwartek wieczorem stolica Ukrainy została zaatakowana przez Rosjan rakietami - poinformował rzecznik ONZ Saviano Abreu. Na skutek ostrzału rannych zostało co najmniej sześć osób.

- To strefa wojny, ale szokujące jest to, że zdarzyło się to blisko nas - powiedział Saviano Abreu.

22:19

Ukraińskie menu przygotowano dla wszystkich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów w Rzymie podlegających zarządowi miasta. Jak ogłosiły w czwartek władze, ukraińskie pierogi i kurczak po kijowsku zostaną podane w szkolnych stołówkach 2 maja.

Inicjatywa ta - wyjaśniono - ma sprzyjać integracji dzieci z ich ukraińskimi kolegami-uchodźcami wojennymi, którzy zaczęli chodzić do placówek w Wiecznym Mieście, a także prezentacja innych tradycji kulinarnych.

22:18

Czwartkowe ataki rakietowe m.in. na Kijów wiele mówią o stosunku Rosji do międzynarodowych instytucji, Moskwa próbuje poniżyć ONZ - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Miasto ostrzelano podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Posłuchaj
00:15 Zełenski IAR 2.mp3 Zełenski: To dużo mówi o prawdziwym stosunku Rosji do globalnych instytucji, o próbach rosyjskiego kierownictwa poniżenia ONZ i wszystkiego tego, co organizacja uosabia. Wymaga to odpowiedniej i mocnej reakcji (IAR)
22:18

Bundestag opowiedział się w czwartek za dostarczeniem ciężkiej broni na Ukrainę, ale niemieckie społeczeństwo jest w tej sprawie podzielone: 45 proc. Niemców jest za takimi dostawami i taki sam odsetek jest im przeciwny - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu przeprowadzonego dla telewizji ARD.

52 proc. pytanych ocenia, że rząd Niemiec powinien działać bardziej zdecydowanie, aby okazać twardą postawę wobec Rosji. Natomiast 40 proc. ankietowanych wskazuje, że władze powinny być ostrożne, by nie sprowokować Rosji.

Jeśli chodzi o sankcje wobec Moskwy, to 45 proc. respondentów uważa, że nie są one wystarczające, 34 proc. - że są odpowiednie, a dla 14 proc. idą one zbyt daleko.

22:16

Prezydent Wołodymyr Zełenski w cowieczonym przemówieniu poinformował o nowym pakiecie wsparcia dla Ukrainy przygotowany przez Stany Zjednoczone. Jego wartość to 33 miliardy dolarów.

- Ponad 20 miliardów dolarów trafi na cele obronne, na wsparcie gospodarcze - ponad 8 miliardów - mówił Wołodymyr Zełenski.

- Jeszcze trzy miliardy dolarów zostaną skierowane na pomoc humanitarną. To bardzo ważny krok ze strony Stanów Zjednoczonych. I jestem wdzięczny za niego narodowi amerykańskiemu i osobiście prezydentowi Bidenowi. Mam nadzieję, że Kongres szybko zatwierdzi tę prośbę o pomoc dla naszego państwa - dodał.

Posłuchaj
00:34 Zełenski IAR.mp3 Zełenski: prezydent Biden dobrze powiedział dzisiaj, że ten krok nie jest tani, ale negatywne skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę i przeciwko demokracji byłyby na tyle poważne, że w porównaniu z nimi, to wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych jest nieocenione (IAR)
21:34

W czwartek siły ukraińskie odparły z sukcesem dziewięć wrogich ataków i zniszczyły 21 jednostek rosyjskiego sprzętu w Donbasie - poinformował sztab Operacji Połączonych Sił Ukrainy.

Jak poinformowano w komunikacie, ukraińskie siły zniszczyły sześć rosyjskich czołgów, jeden system artyleryjski, 12 jednostek sprzętu opancerzonego, jeden samochód i jeden zestaw przeciwlotniczy. Siły obrony przeciwlotniczej w Donbasie strąciły jeden samolot, jednej pocisk manewrujący i pięć bezzałogowców.

21:32

Trzy ranne osoby trafiły dotychczas do szpitala w następstwie czwartkowego rosyjskiego ataku rakietowego - napisał na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko. Jedna z dwóch rakiet trafiła w budynek mieszkalny.

- Rakieta trafiła w niższe piętra budynku mieszkalnego. Ratownicy i medycy pracują na miejscu. Sprawdzają także budynki obok, wyprowadzają ludzi" - napisał Kliczko.

Rosja przeprowadziła również w czwartek ataki rakietowe na podkijowski Fastów, a także na Odessę. Media informują również o atakach na Mikołajów i Chmielnicki, lecz dotąd oficjalnie nie potwierdzono tych informacji.

21:06

Czwartek to kolejny dzień prawie nieustannych rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego - poinformował szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow. Pięciu cywilów zginęło, a 11 zostało rannych.

21:06

Ministrowie kultury Polski, Litwy i Ukrainy potwierdzili w czwartek wolę powołania Funduszu Trójkąta Lubelskiego na Rzecz Digitalizacji Dziedzictwa Kulturowego na Ukrainie - poinformował w komunikacie MKiDN. Polski rząd na wniosek szefa MKiDN zadeklarował wsparcie funduszu kwotą 1 mln euro.

20:49

Mniej niż jedna trzecia uchodźców z Ukrainy, którzy otrzymali brytyjską wizę, faktycznie przyjechała już do Wielkiej Brytanii, a w przypadku tzw. wiz sponsorowanych jest to niewiele ponad 20 proc. - wynika z opublikowanych statystyk MSW Zjednoczonego Królestwa.

20:48

Możliwe przeprowadzenie referendum o "przyłączeniu" do Rosji samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej dodatkowo utrudni negocjacje - ocenił w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

- Takich pseudoreferendów może być dużo. Ukraina i tak nie będzie ich uznawać. Najważniejsze, że wraz z Ukrainą nie będzie ich uznawać również cały cywilizowany świat - powiedział Zełenski.

20:45

Szefowie dyplomacji Polski i krajów bałtyckich spotkają się w piątek ok. godz. 8.00 w Rydze na Łotwie. Głównymi tematami rozmów będą m.in. kwestie bezpieczeństwa w regionie i wsparcie dla Ukrainy.

20:41

Jedna z dwóch rosyjskich rakiet, które spadły na Kijów, trafiła w osiedle mieszkaniowe - powiedziała portalowi Hromadske rzeczniczka służby ds. sytuacji nadzwyczajnych Switłana Wodołaha. Są poszkodowani, ale na razie ich liczba nie jest znana - dodała.

Jak przekazała Wodołaha, druga rakieta trafiła w "obiekt". Rzeczniczka nie opisała go dokładniej.

Wcześniej mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że dwie rakiety trafiły w dzielnicę szewczenkowską w Kijowie.

Media poinformowały również o ataku rakietowym na Fastów, kilkadziesiąt kilometrów od Kijowa.

Posłuchaj
00:48 Bombardowanie Kijowa IAR.mp3 Atak rakietowy na centrum Kijowa podczas wizyty Sekretarza Generalnego ONZ. Relacja Pawła Buszki (IAR)
20:26

Miasto Lublin podpisze umowę partnerską z ukraińskim Charkowem - taką uchwałę podjęli w czwartek jednogłośnie radni miejscy. Do końca czerwca przedłużono też bezpłatną komunikację miejską dla obywateli Ukrainy. Z kolei do końca maja będą mogli za darmo korzystać z miejskich parkingów.

20:23

Do zbombardowania centrum Kijowa odniósł się doradca prezydenta Mychajło Podoliak.

"Atak rakietowy w centrum Kijowa podczas oficjalnej wizyty Antonio Guterresa. Sekretarz generalny ONZ dzień wcześniej siedział przy długim stole na Kremlu, a dziś nad jego głową wybuchają rakiety. Pocztówka z Moskwy? Przypomnijcie, dlaczego Rosja nadal zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ?" - napisał.

20:17

Ważne, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres na własne oczy zobaczył rezultaty zbrodni wojennych w Buczy i Borodziance - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek po spotkaniu z przedstawicielem ONZ. Guterres ocenił z kolei, że Mariupol to "kryzys w kryzysie".

Zełenski podziękował szefowi ONZ za podjęcie tematu ewakuacji cywilów i rannych z Mariupola podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie - pisze agencja Interfax-Ukraina.

20:16

W okupowanym przez siły rosyjskie Heniczesku w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy dyrektorzy szkół mają sporządzić listy nauczycieli gotowych do nauczania od 1 września według rosyjskiego programu - podały w czwartek tamtejsze władze.

Pedagodzy, którzy wyrażą taką gotowość, latem mają być wysłani na przygotowanie na anektowany Krym. Pozostałym zagrożono wyrzuceniem z pracy.

20:15

300 europejskich burmistrzów domaga się natychmiastowego wdrożenia rezolucji Parlamentu Europejskiego z 7 kwietnia br. w sprawie pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu. Apel samorządowców w tej sprawie przedstawili dzisiaj w Brukseli prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i burmistrz Mannheim Peter Kurz.

20:12

Burmistrz ukraińskiego Chersonia Igor Kolychajew poinformował, że miasto może dotknąć katastrofa humanitarna. Brakuje leków i żywności.

Posłuchaj
00:21 Chersoń IAR 1.mp3 Kolychajew: rzeczywiście sytuacja żywnościowa jest trudna, jest problem z cenami produktów, które podrożały nawet dwuipółkrotnie. Jest też problem z lekami. W aptekach nie ma leków. Chcę podziękować wolontariuszom, którzy z Mikołajowa dostarczali przez półtora miesiąca produkty farmaceutyczne (IAR)

Burmistrz miasta powiedział, że wczoraj mieszkańcy protestowali przeciwko referendum, które Rosjanie chcieli zorganizować by utworzyć chersońską republikę ludową. Jak dodał, Rosjanom udało się spacyfikować protestujących, ale "pseudoreferendum" zostało odwołane.

Posłuchaj
00:25 Chersoń IAR 2.mp3 Kolychajew: wczoraj o dziesiątej rano w Chersoniu odbył się protest. Przyjechało około stu mieszkańców naszego miasta. Rosjanie użyli gazu łzawiącego i granatów hukowych. Cztery osoby zostały ranne. Jedna kobieta po siedemdziesiątce, mężczyzna po pięćdziesiątce ze złamaną nogą. Wszyscy są teraz w szpitalu (IAR)
20:08

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział podczas konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że wojna musi się zakończyć, by położyć kres cierpieniu Ukraińców. Szef ONZ odwiedza dziś Kijów, a kilka dni temu spotkał w Moskwie z Władimirem Putinem.

Antonio Guterres powiedział, że ONZ planuje przeprowadzić misję ewakuacyjną cywilów i żołnierzy z fabryki Azowstal w obleganym przez Rosjan Mariupolu.

Posłuchaj
00:28 Guterres IAR.mp3 Guterres: podczas mojej wizyty w Moskwie prezydent Putin zgodził się, że pod nadzorem ONZ i Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża należy przeprowadzić ewakuację cywilów z zakładów Azowstal w Mariupolu. Dziś prezydent Zełenski i ja mieliśmy okazję poruszyć ten temat. Obecnie trwa intensywna dyskusja, aby ten plan stał się rzeczywistością (IAR)

Wołodymyr Zełenski wyraził nadzieję, że misję ewakuacyjną ONZ uda się przeprowadzić i tym samym ocalić uwięzionych w fabryce ludzi

20:05

Mamy nadzieję, że tym razem unijne sankcje zostaną przyjęte szybciej i będą bardziej ambitne - tak o pracach nad szóstym pakietem restrykcji wobec Rosji mówi ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś.

W rozmowie z Polskim Radiem podkreślił, że Wspólnota musi przede wszystkim odciąć Rosję od źródeł finansowania machiny wojennej, a będzie to możliwe po wprowadzeniu embarga na dostawy ropy i gazu.

Posłuchaj
00:33 Sadoś IAR 1.mp3 Ambasador Andrzej Sadoś powiedział, że w dyskusjach w Unii powtarzany jest argument, że sprawa ropy jest skomplikowana (IAR)
Posłuchaj
00:19 Sadoś IAR 2.mp3 Oprócz natychmiastowych i całkowitych sankcji w sektorze energetycznym Polska oczekuje między innymi rozszerzenia sankcji w sektorze morskim (IAR)

Polska uważa, że unijne sankcje powinny także objąć sektor finansowy i największe banki - Sberbank i Gazprombank, kolejnych oligarchów i ich rodziny, oraz firmy finansujące reżim Putina. Swoje propozycje w sprawie szóstego pakietu sankcyjnego Komisja ma przedstawić w sobotę.

19:40

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa powiedziała w czwartek w wywiadzie dla niemieckiego nadawcy Deutsche Welle, że ukraińscy śledczy wykryli już 8,6 tys. zbrodni wojennych i ponad 4 tys. przestępstw z nimi powiązanych.

Za zbrodnie wojenne ukraińska prokuratura uznaje "mordowanie ludności cywilnej, bombardowanie cywilnej infrastruktury, tortury, zbrodnie seksualne, ponadto śledczy badają przypadki użycia zakazanej broni" - wyjaśniła Wenediktowa.

Ponadto śledczy prowadzą dochodzenia w sprawie przymusowej relokacji 200 Ukraińców na Białoruś i przymusowych przesiedleń 2389 dzieci do Rosji.

19:38

Wojsko Polskie informuje, że "w związku z planowanymi ćwiczeniami, od 1 maja nastąpi wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach niemal całego kraju".

19:34

O dwóch silnych wybuchach w Kijowie poinformowała w czwartek na Telegramie ukraińska agencja UNIAN. Ukraińskie media podały również informację o kilku eksplozjach w Odessie.

Portal nv.ua przekazał, powołując się na szefa władz obwodowych, że nad Odessą obrona przeciwlotnicza zestrzeliła trzy rosyjskie rakiety.

19:32

Siły ukraińskie odzyskały wieś Kutuziwka na wschód od Charkowa. Rosjanie atakują na wschodzie, na kierunku donieckim i na południu, bombardują Mariupol - poinformował w komunikacie w czwartek sztab generalny ukraińskiej armii.

Według sztabu celem Rosji pozostaje "otoczenie zgrupowania sił ukraińskich w Donbasie, zdobycie kontroli nad całością obwodów donieckiego i ługańskiego oraz utrzymanie korytarza lądowego do okupowanego Krymu".

19:29

Agresja Rosji na Ukrainę była jednym z tematów spotkania szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezinskim.

Jak informuje MSZ, minister i ambasador rozmawiali też o relacjach polsko-amerykańskich.

19:20
19:19
18:59

Zdaniem 57 proc. Amerykanów przywódca Rosji Władimir Putin polecił wojskom rosyjskim popełnianie zbrodni wojennych na Ukrainie - wynika z sondażu Associated Press-NORC, cytowanego w czwartek przez magazyn "Forbes".

Tylko 6 proc. ankietowanych osób uznało, że Putin nie polecił popełniania zbrodni, a 36 proc. uważa, że nie ma wystarczających danych, aby móc to ocenić.

18:58

Ciechanów (Mazowieckie) ogłosił zbiórkę pieniędzy na zakup dronów i noktowizorów, które zostaną przekazane żołnierzom i obronie terytorialnej z partnerskiego miasta Chmielnicki na Ukrainie. Wpłat można dokonywać na konto ciechanowskiego Urzędu Miasta do 4 maja z dopiskiem "Pomoc Ukrainie".

18:57

Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson odwiedziła w czwartek punkt recepcyjny przy Dworcu Wschodnim w Warszawie. Podziękowała za pomoc udzielaną w Polsce uchodźcom i przypomniała o pomocy finansowej, którą Unia Europejska przeznacza na pomoc dla naszego kraju.

18:39

Widzimy oznaki opuszczania Mariupola przez część sił rosyjskich, które poruszają się w kierunku północno-zachodnim, mimo że nadal trwają walki o to portowe miasto na południowym wschodzie Ukrainy - informuje w czwartek Reuters, powołując się na wysokiej rangi urzędnika Pentagonu, wypowiadającego się anonimowo.

Źródło agencji dodało, że żołnierze ukraińscy są szkoleni poza swoim krajem w obsługiwaniu haubic oraz mobilnych systemów radarowych i transporterów opancerzonych M113.

- Nie będę szczegółowo opisywać, gdzie odbywają się te szkolenia - powiedział przedstawiciel Pentagonu.

18:39

Departament Stanu USA zaoferował 10 mln USD za informacje na temat członków rosyjskiej grupy hakerskiej Sandworm, obwinianej o przeprowadzenie cyberataków, które m.in. w 2017 roku spowodowały straty w wysokości około miliarda dolarów w amerykańskim sektorze prywatnym.

Pracujący dla rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU sześciu hakerów Sandworm jest znanych z przeprowadzania cyberataków na infrastrukturę krytyczną, w tym dostawy żywności i sektor energetyczny.

18:38

Ukraińskie siły w obwodzie donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w ciągu minionej doby odparły sześć ataków Rosjan i zniszczyły 30 jednostek ich sprzętu - powiedział w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

Jak przekazał Arestowycz, rosyjskie siły skupiają główne wysiłki na kierunku iziumskim, na zakładach Azowstal w Mariupolu oraz na kierunku chersońskim, krzyworoskim i mikołajowskim.

Poprzedniej doby ukraińskie siły powietrzne strąciły osiem rosyjskich celów, w tym jeden samolot i jeden pocisk manewrujący.

18:36

Posłowie opowiedzieli się za projektem przekształcającym Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego. Jego misja ma być skierowana do narodu ukraińskiego, białoruskiego oraz tej części społeczeństwa rosyjskiego, która potępiła zbrodnie Putina.

Projektowana nowelizacja to pokłosie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Trafi teraz do prac w komisji.

18:16

Przewodniczący OBWE, szef polskiego MSZ Zbigniew Rau i sekretarz generalna OBWE Helga Maria Schmid ogłosili podjęcie natychmiastowych kroków w celu zamknięcia Specjalnej Misji Obserwacyjnej na Ukrainie.

Decyzja ta wynika z braku konsensusu na posiedzeniu Stałej Rady OBWE z 31 marca br. w sprawie przedłużenia mandatu misji.

- To nie jest łatwa decyzja. Wykorzystaliśmy wszystkie możliwe opcje dialogu politycznego w celu odnowienia mandatu Specjalnej Misji Obserwacyjnej, ale stanowisko Federacji Rosyjskiej nie pozostawiło nam innego wyboru, jak tylko podjąć kroki w celu zamknięcia misji - powiedział minister Rau.

18:13

Prezydent Joe Biden zwrócił się do Kongresu o dodatkowe 33 miliardy dolarów na wsparcie militarne, ekonomiczne i humanitarne Ukrainy. Podczas wystąpienia w Białym Domu amerykański prezydent oświadczył, że Putinowi nigdy nie uda się podporządkować Ukrainy.

- Musimy budować wsparcie dla Ukrainy z naszymi sojusznikami z NATO i Unii Europejskiej, bo potrzebuje Ukraina tego w swojej walce o wolność. Nasi sojusznicy sprawiedliwie pokryją część kosztów, ale musimy to zrobić, musimy wykonać nasze zobowiązania - mówił Joe Biden.

Posłuchaj
00:27 11712555_1.mp3 Biden: koszt tej walki nie jest mały, ale potencjalna agresja, jeśli pozwolimy na to, żeby do niej doszło, będzie znacznie droższa. Możemy wspierać Ukraińców, którzy bronią swojego kraju lub stać z boku w czasie, gdy Rosjanie kontynuują swoje okrucieństwa i agresję na Ukrainie (IAR)

Joe Biden powiedział także, że Stany Zjednoczone nie pozwolą Rosji użyć "szantażu gazowego" w celu wywierania nacisku na europejskich sojuszników i podważania sankcji nałożonych na Moskwę za inwazję na Ukrainę.

Posłuchaj
00:54 Biden SPEC IAR.mp3 Joe Biden wystąpił do Kongresu o 33 miliardy USD na pomoc Ukrainie. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
17:58

Kolejne dowody na rosyjskie zbrodnie wojenne w Buczy pod Kijowem. Human Rights Watch ma udokumentowanych 10 egzekucji, dokonanych przez Rosjan w czasie okupacji miasta. Organizacja pisze o tym w opublikowanym właśnie raporcie.

Posłuchaj
00:46 HRW Bucza IAR.mp3 Kolejne dowody na rosyjskie zbrodnie wojenne w Buczy pod Kijowem. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
17:57

Wciąż nierozwiązane są wątpliwości w Unii Europejskiej w sprawie zapłaty za rosyjski gaz w rublach, co przewiduje dekret Putina. Komisja mówi, że to będzie złamaniem sankcji, apeluje, by nie ulegać żądaniom Rosji, ale kolejne jej wyjaśnienia wywołują różne interpretacje.

Spółki z Austrii, Niemiec, Słowacji i Węgier planują otworzyć konta w Gazprombanku jak chce tego Rosja. Co do zasady Polska i Komisja Europejska są zgodne.

Posłuchaj
00:56 UE Ruble IAR.mp3 Wątpliwości w UE ws. zapłaty w rublach za rosyjski gaz wciąż pozostają. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
17:54

Rosyjscy oficerowie zaczęli rozstrzeliwać swoich żołnierzy, żeby zmusić swoje siły do atakowania Ukrainy - pisze Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Jak dodaje, świadczy o tym korespondencja dowódcy rosyjskiego pułku, który walczy pod Iziumem w obwodzie charkowskim.

"Moi też zaczęli się bardzo bać. Wszyscy są zmęczeni. Wszyscy bez sił. Nie mogę ich podnieść ani moralnie, ani fizycznie. Nawet rozstrzeliwuję. I bez pożytku" - napisał Rosjanin.

17:51

Biden o pomocy dla Ukrainy: nie atakujemy Rosji, pomagamy Ukrainie bronić się przed rosyjską agresją. Przyznanie przez Kongres USA środków dla Ukrainy ma fundamentalne znaczenie. Ugięcie się wobec rosyjskiej agresji byłoby bardziej kosztowne.

17:51

Celem działań rosyjskiej propagandy jest wzbudzenie nieufności między Ukrainą i Polską, rozbijanie współpracy, ukazywanie Zachodu jako podmiotu agresywnego wobec Rosji, zaś Polski jako "podżegacza wojennego" - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Siergiej Naryszkin kontynuuje operację informacyjną przeciwko Polsce i USA. Szef wywiadu Rosji szerzy insynuacje pod adresem PL i USA, przekonując kłamliwie, że oba państwa szykują »polską aneksję zachodniej Ukrainy«" - napisał w czwartek na Twitterze Stanisław Żaryn.

17:37

Rosjanie ostrzelali rakietami miasto Zaporoże w południowo-wschodniej części Ukrainy. Ranne zostały trzy osoby cywilne, w tym dziecko. Rzecznik obwodowej administracji wojskowej Iwan Arefiejew powiedział, że celem ataku była jedna z dzielnic mieszkaniowych.

Posłuchaj
00:29 UKR Zaporoże bombardowanie IAR.mp3 Iwan Arefiejew: wybuch rakiety powietrze-ziemia uszkodził infrastrukturę cywilną. Poważnie ucierpiały dwa domy, w innych wypadły okna i drzwi. Trzy osoby, w tym dziecko, odniosły obrażenia. Dziecko, poważnie ranne w nogę, przewieziono do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy (IAR)

Według ukraińskiego Sztabu Generalnego, Rosjanie zintensyfikowali dziś ofensywę na całym froncie. Najbardziej intensywne ataki miały miejsce na kierunkach donieckim i słobożańskim.

17:19

Doszło do kolejnej wymiany jeńców – poinformowała w czwartek na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Z rosyjskiej niewoli wypuszczonych zostało 45 Ukraińców, w tym 33 wojskowych i 12 osób cywilnych.

"13 oficerów i 20 żołnierzy, w tym pięciu rannych. Do domu wraca także 12 ukraińskich cywilów" - powiadomiła Wereszczuk.

17:02

Rosja chce utrzymać kontrolę nad Naddniestrzem i wciągnąć separatystyczną republikę w wojnę z Ukrainą - tłumaczy ukraiński analityk Ilya Kusa. Według eksperta, w przypadku ataku na Odessę, Rosja mogłaby wykorzystać jako wsparcie oddziały separatystów z Naddniestrza.

Ilya Kusa zauważa, że wzrost napięcia w separatystycznym Naddniestrzu, związany z serią eksplozji, może być rosyjską prowokacją, która usprawiedliwiałaby kremlowskie twierdzenia o tym, że region ten jest atakowany i musi się bronić.

- Oni mają dwa zadania: pierwsze to nie pozwolić na zlikwidowanie separatystycznej republiki Naddniestrza, która w zasadzie daje Ukrainie możliwość ruchu, a drugie zadanie to wciągnąć ten region w konflikt, gdy przyjdzie odpowiedni moment - mówił.

Posłuchaj
00:29 Ilia Kusa IAR.mp3 Ilya Kusa: Jeśli dojdzie do operacji wojskowej w Odessie, to wtedy ten atut się przyda. Ukraina utrzymuje na granicy z Naddniestrzem jakąś część swoich wojsk, w związku z zagrożeniem dla Besarabii i portów na Dunaju, przez które przechodzi obecnie znaczna część eksportu (IAR)

Ukraiński analityk podkreśla, że władze w Kijowie chciałyby odciąć Naddniestrze od rosyjskich dostaw tak, aby w ten sposób ustabilizować swoją pozycję na tyłach.

16:58

7,1 mln USD to łączna wartość pomocy humanitarnej, którą od początku wojny przekazał Ukrainie Singapur i jego obywatele - potwierdziła ukraińska misja dyplomatyczna w tym azjatyckim kraju.

MSZ Singapuru poinformowało, że tamtejszy rząd przekazał 100 tys. USD dla ukraińskich uchodźców wojennych za pośrednictwem Singapurskiego Czerwonego Krzyża. Niezależnie od tego organizacja ta wysłała Ukraińcom pomoc humanitarną wartą w przeliczeniu ok. 2,64 mln USD i zebrała kolejnych 4,33 mln USD w ramach publicznej zbiórki.

16:57

Okupanci wywieźli m.in. do Rosji ponad 30 tys. mieszkańców oblężonego Mariupola - poinformował w czwartek szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

- Wywożą ich do swoich tzw. obozów filtracyjnych, które znajdują się w pobliżu Mariupola. (...) Rozdzielają kobiety z dziećmi i mężczyzn. Dzielą ich według wieku. I potem zabierają im dokumenty, które potwierdzają, że są obywatelami Ukrainy - powiedział Kyryłenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Następnie mieszkańcy otrzymują "zaświadczenia" i są dalej wywożeni na tereny tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i do Rosji.

Kyryłenko wskazał również, że Rosjanie okłamują mieszkańców, że będą ewakuowani na tereny kontrolowane przez władze Ukrainy - pisze portal Ukraińska Prawda.

16:56

Rosjanie wycofywali się spod Czernihowa tak szybko, że po drodze zostawili mnóstwo ciał swoich kolegów - mówi 40-letni żołnierz o pseudonimie "Pająk", który do ukraińskiej armii wstąpił w 2015 roku.

Poproszony o skomentowanie rosyjskiej narracji o wycofaniu się sił Rosji z tych rejonów na północy Ukrainy "w geście dobrej woli", "Pająk" stwierdza, że "to kompletna bzdura".

- Oni zostali pokonani, zrozumieli, że nie zrobią tu postępów, ponosili ogromne straty. Im mocniej parli do przodu, tym większe były ich straty - wspomina. - Ciała ich poległych musiały później sprzątać nasze służby specjalne - tłumaczy.

16:54

Jeden obywatel brytyjski został zabity na Ukrainie, a drugi jest zaginiony - potwierdziło w czwartek ministerstwo spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii. Jak się uważa, obaj walczyli jako ochotnicy po stronie ukraińskiej, ale nie zostało to potwierdzone.

16:54

Rosjanie masowo okradają ukraińskich rolników na okupowanych terenach, próbując tym samym zorganizować ludobójstwo podobne do Wielkiego Głodu z lat 30. XX wieku - poinformowała w czwartek w mediach społecznościowych ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

- Spadkobiercy architektów Wielkiego Głodu z lat trzydziestych próbują po raz kolejny zorganizować ludobójstwo narodu ukraińskiego poprzez zwykły rabunek, który nazywają "wywłaszczeniem nadwyżek z ubiegłorocznych i tegorocznych żniw" - napisała Denisowa.

16:43

Prezydent USA Joe Biden zaproponował w czwartek wykorzystanie zamrożonych w ramach sankcji rosyjskich aktywów na pomoc dla Ukrainy. Jak wyjaśnia Associated Press, szef państwa zabiega w Kongresie o pozwolenie na zwiększenie środków przeznaczonych dla Kijowa.

16:27

Dwaj mężczyźni zginęli, a siedmiu innych cywilów odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału w miejscowości Pokotyliwka w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na ustalenia prokuratury obwodowej.

Do ostrzału doszło w godzinach porannych. W jego wyniku uszkodzonych zostało 30 budynków mieszkalnych oraz szkoła.

16:19

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Erdogan zapewnił, że jest gotowy patronować pokojowym negocjacjom Kijowa i Moskwy w celu jak najszybszego ustanowienia pokoju w regionie.

16:13

Zidentyfikowano 10 rosyjskich wojskowych mających związek z torturowaniem miejscowych mieszkańców w podkijowskiej Buczy podczas rosyjskiej okupacji - poinformowała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

Jak dodała, 64. Samodzielnej Brygadzie Zmotoryzowanej wojsk lądowych Rosji, w której służą, prezydent Władimir Putin nadał tytuł "gwardyjskiej". "Podziękowania od prezydenta za »wielkie bohaterstwo«, a językiem cywilizowanego świata - za wojenne zbrodnie - to dowód tego, że zbrodnie w Buczy były zadaniem z góry, które wykonali. I co najważniejsze - wspólnej odpowiedzialności naczelnego dowódcy za działania żołnierzy" - podkreśliła prokurator.

16:03

Uniwersytet w Getyndze wezwał byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera do rezygnacji z przyznanego mu przez tę uczelnię tytułu doktora honoris causa.

Władze uniwersytetu uzasadniły to stanowiskiem polityka wobec Rosji i faktem, że pełni on funkcje we władzach rosyjskich spółek państwowych. W Niemczech pojawiają się tymczasem pytania o sankcje wobec polityka.

16:02

Rosjanie ostrzelali rejon przejścia granicznego w Senkiwce w obwodzie czernihowskim, na północy Ukrainy - poinformowało MSW w Kijowie.

"Straż graniczna oddziału czernihowskiego odnotowała ostrzał z terytorium Rosji w rejonie przejścia granicznego Senkiwka. Przeciwnik oddał ok. 15 strzałów z granatnika automatycznego" - podało MSW na Telegramie. Nikt nie ucierpiał.

Senkiwka to trójstronne przejście graniczne między Ukrainą a Rosją i Białorusią.

15:50

- Na okupowanych terenach Ukrainy Rosjanie uprowadzają mężczyzn w wieku poborowym; ponad 300 osób jest przesłuchiwanych i torturowanych w areszcie śledczym w Chersoniu na południu kraju - poinformowała w mediach społecznościowych ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Jak dodała, ofiarami Rosjan są przede wszystkim weterani ukraińskich służb specjalnych, byli wojskowi, policjanci i aktywiści społeczni.

15:43

Całą noc na wojskowy szpital polowy na terenie kombinatu Azowstal w Mariupolu, w którym przebywają ranni obrońcy, Rosjanie zrzucali wielotonowe bomby lotnicze, które - jak podkreślił Azow - są zdolne do przebicia wszelkich betonowych konstrukcji. Po dokonaniu zniszczeń siły przeciwnika kontynuowały ostrzał ruin z artylerii okrętowej.

Wśród rannych już wcześniej wojskowych są zabici, ponownie ranni i kontuzjowani. Część szpitala polowego, w tym sala operacyjna, zawaliła się.

15:29

"Dzisiaj ok. godz. 8.00 rano doszło do samolikwidacji mostu kolejowego. Przez ten most okupanci dostarczali uzbrojenie i paliwo z Krymu. Po samozniszczeniu mostu Moskale wpadli w panikę, bo dotarło do nich, że dosięgniemy ich wszędzie" - napisał na Telegramie przedstawiciel władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.

Jakymiwka to miejscowość niedaleko Melitopola. Część obwodu zaporoskiego jest okupowana przez siły rosyjskie.

15:26

Trwa bitwa o Donbas na wschodzie Ukrainy. Wojska rosyjskie przełamały pierwsze linie oporu Ukraińców i kontrolują obszar od Charkowa na północnym-wschodzie po Donieck i Chersoń, ale nie dokonują istotnych postępów. Prawdopodobnie przygotowują się do pełnego uderzenia. Trwa bitwa o Donbas na wschodzie Ukrainy. Wojska rosyjskie przełamały pierwsze linie oporu Ukraińców i kontrolują obszar od Charkowa na północnym-wschodzie po Donieck i Chersoń, ale nie dokonują istotnych postępów. Prawdopodobnie przygotowują się do pełnego uderzenia.
15:22

Przedstawiciele Unii Europejskiej oświadczyli, że kraje członkowskie będące nabywcami rosyjskiego gazu nie powinny ulegać Moskwie i płacić za surowiec w rublach. Będzie to wtedy obejście nałożonych przez Wspólnotę na Rosję sankcji za agresję na Ukrainę.

Złamaniem sankcji nie będzie płatność w euro lub dolarach. Za odmowę płatności za gaz w rublach Gazprom odciął wczoraj dostawy tego surowca do Polski i Bułgarii.

Czytaj także:

15:03

- Władze Rosji są odpowiedzialne za stworzenie armii żołnierzy-przestępców - przekonuje rosyjska opozycja.

W ocenie niezależnego publicysty i prawnika Aleksieja Fiedorowa, przemoc, gwałty, kradzieże są wynikiem systemu wartości jaki od lat tolerowany jest w Rosji oraz biedy i zacofania.

Według władz w Kijowie, zagranicznych dziennikarzy i międzynarodowych organizacji, rosyjscy żołnierze dopuszczają się na terytorium Ukrainy przestępstw wojennych i łamią międzynarodowe konwencje.

14:55

Ewakuacja przez kraj trzeci

Broniący kombinatu metalurgicznego Azowstal żołnierze ukraińscy powinni zostać ewakuowani do neutralnego państwa trzeciego, a następnie przewiezieni z powrotem na Ukrainę - powiedział zastępca dowódcy broniącego się tam pułku Azow Swiatosław Pałamar.

- Rosjanie nie dotrzymali swoich obietnic w sprawie korytarzy humanitarnych i ani my ani cywile nie mamy do nich zaufania - stwierdził Pałamar w czasie rozmowy online zorganizowanej przez ukraińskich dyplomatów w Bangkoku. Podkreślił przy tym, że Rosjanie traktują jeńców wojennych wbrew prawu międzynarodowemu.

14:52

Mer Wilna zapowiedział, że każdy kto przyjdzie 9 maja na cmentarz na Antokolu otrzyma szczegółowe informacje na temat wojny na Ukrainie.

Każdego roku na tej nekropolii gromadzą się przede wszystkim przedstawiciele rosyjskiej mniejszości, aby uczcić rosyjski "dzień zwycięstwa". Znajduje się tam wzniesione po II wojnie światowej mauzoleum sowieckich żołnierzy.

14:43

Trzy osoby zginęły, a trzy zostały ranne w wyniku ataku lotniczego na miasteczko Nju-Jork w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

Wszyscy zabici i ranni to cywile.

14:30
14:30

NATO jest gotowe przez lata wspierać Ukrainę w wojnie z Rosją, w tym pomagać Kijowowi w przechodzeniu ze starej broni z czasów sowieckich na nowoczesny zachodni sprzęt wojskowy - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

14:24

Litwa i Hiszpania chcą nałożenia embarga na rosyjskie surowce

Szefowie dyplomacji Litwy i Hiszpanii mówili na konferencji prasowej, że oba kraje zgadzają się, że trzeba nadal wywierać presję na Rosję. - Już od kilku tygodni prowadzona jest dyskusja o konieczności wprowadzenia embarga na rosyjską ropę i gaz. Stanowiska Litwy i Hiszpanii są takie same: trzeba to zrobić natychmiastowo - oświadczył Gabrielius Landsbergis.

Jose Manuel Albares zapewnił, że Madryt poprze nowy pakiet sankcji. - Chcemy zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby ograniczyć wysiłki militarne Rosji w tej niesprawiedliwej wojnie na Ukrainie. Ale rozumiemy, że nie wszystkie państwa są tak samo podatne na zagrożenia oraz mają różne powiązania z Rosją. Dlatego zależy nam na utrzymaniu jedności w Unii Europejskiej - powiedział szef hiszpańskiej dyplomacji.

14:20

Skrajna prawica podatna na rosyjską narrację w sprawie agresji na Ukrainę -  ocenił szef holenderskiej Generalnej Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (AIVD) Erik Akerboom.

Wskazał na wzrost zagrożenia przemocą ze strony prawicowych ugrupowań ekstremistycznych i ocenił, że w obecnej sytuacji w kraju może dojść nawet do ataków terrorystycznych.

Dyrektor AIVD poinformował także, że zwiększyła się liczba rosyjskich cyberataków w Niderlandach. - Nie zawsze chodzi o bezpośredni sabotaż, ale o posiadanie takiej możliwości, aby to uczynić w odpowiednim momencie - stwierdził. 

14:17

Rosjanie okradają Mariupol z dzieł sztuki. Z okupowanego miasta do tej pory zostało wywiezionych ok. 2 tys. artefaktów muzealnych. Wśród zabytków znalazły się obrazy, ikony i medale.

14:15

Rosjanie nie pozwalają na ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu - powiedział szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko, cytowany przez agencję Reutera.

Azowstal to ostatni bastion ukraińskiej obrony w Mariupolu. Walczą tam pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej.

14:13

Eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym komunikacie oceniły, że wojska rosyjskie dokonały niewielkich, ale stabilnych postępów w walkach z armią ukraińską w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim oraz wzdłuż przebiegającej przez Donbas linii rozgraniczenia.

Poprzez ataki z Iziumu Rosjanie prawdopodobnie zamierzają oskrzydlić ukraińskie pozycje obronne na drogach do Barwinkowa i Słowiańska - piszą eksperci ISW. Zaznaczają jednak, że "zdolności sił rosyjskich do okrążenia dużych grup wojsk ukraińskich pozostają wątpliwe".

Czytaj także:

14:00

Łączne straty ukraińskiej gospodarki w wyniku rosyjskiej inwazji wynoszą 564-600 mld dolarów, z czego wielkość strat infrastrukturalnych można oszacować na 88 mld dolarów - ocenił honorowy prezes Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej Tymofij Myłowanow, cytowany przez agencję Ukrinform.

13:57

Od początku inwazji na Ukrainę Rosja zarobiła około 62 miliardów euro na sprzedaży paliw krajom Unii Europejskiej. Przychody z eksportu surowców wzrosły dwukrotnie, mimo spadku wolumenu sprzedaży, za sprawą wzrostu cen - wynika z analizy fińskiego Centrum dla Energii i Czystego Powietrza, której wyniki przytacza NEXTA.

13:52

13:49

45 proc. Niemców nie jest zadowolonych z działań kanclerza Olafa Scholza (SPD) podejmowanych w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut YouGov dla agencji dpa.

13:41

- Rosjanie nie pozwalają na ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu - powiedział szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko, cytowany przez agencję Reutera.

13:40

Rosja blokuje w ukraińskich portach 25 mln ton zboża. W portach znajduje się 57 statków z tym towarem. Ukraiński ekspert do spraw eksportu i żywności Andrij Klimienko podkreśla, że jest to zboże skradzione na terenach Ukrainy, zajętych siłą. Dodaje, że pieniądze z zysku wzbogacą rosyjski przemysł zbrojeniowy, a prowadzone przez Kreml spekulacje na światowym rynku ziarna mogą mieć podobny skutek, jak stosowany obecnie przez Rosję szantaż gazowy.

13:37

"Ta noc to po prostu olbrzymia liczba ataków lotniczych, bomb fosforowych, rakiet, artylerii i wszystkiego, co barbarzyńcy mogą wykorzystać przeciw ludziom" - napisał w Telegramie Swiatosław Pałamar, zastępca dowódcy pułku Azow broniącego Mariupola (fot. Reuters/ FORUM) "Ta noc to po prostu olbrzymia liczba ataków lotniczych, bomb fosforowych, rakiet, artylerii i wszystkiego, co barbarzyńcy mogą wykorzystać przeciw ludziom" - napisał w Telegramie Swiatosław Pałamar, zastępca dowódcy pułku Azow broniącego Mariupola (fot. Reuters/ FORUM)
13:21

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że od momentu wybuchu wojny w Polsce pracę podjęło 100 tysięcy Ukraińców. Minister razem z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Pawłem Szefernakerem odwiedziła firmę Tago w Radzyminie, w której pracują obywatele Ukrainy.

13:09

Ciała 1150 cywilów, zabitych w czasie rosyjskiej okupacji, znaleziono dotychczas w obwodzie kijowskim - oświadczył komendant policji obwodowej Andrij Niebytow w nagraniu zamieszczonym w czwartek w sieciach społecznościowych.

13:09

Na stronie internetowej Wywiadu Wojskowego Ukrainy opublikowano nazwiska rosyjskich duchownych wspierających wojnę z Ukrainą.

"Duchowni Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej to żołnierze rosyjskiej armii propagandowej. Propagandyści w sutannach, na polecenie Kremla, głoszą doktrynę rosyjskiego świata, która nie jest zgodna z prawosławnym nauczaniem. W ślad za rosyjską oficjalną propagandą duchowni ci usprawiedliwiają rosyjską agresję, ludobójstwo narodu ukraińskiego i wzywają wiernych do wstępowania w szeregi rosyjskich jednostek okupacyjnych" - czytamy w komunikacie Wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR).

13:06

Nowa prezydent Węgier Katalin Novak z pierwszą wizytą pojedzie do Polski - zapowiedział w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas na konferencji prasowej. - Są kwestie, w których nie ma pełnej zgody (między Polską i Węgrami - red.), dotyczy to zwłaszcza prawdopodobieństwa takich zagrożeń, które są tylko kwestią wiary, ale generalnie dla Węgier relacje z Polską mają kluczowe znaczenie. Pierwsza wizyta pani prezydent będzie prowadzić właśnie do Polski - oznajmił Gulyas.

13:04

"Europa musi uniezależnić się od ekonomicznej dyktatury Rosji" - przekonuje ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej StratCom Ukraine. "Ekonomiczne straty partnerów Ukrainy są nieporównywalne z zagrożeniem dla świata, jakie niesie możliwość ekonomicznego wspierania rosyjskiej agresji" - czytamy.

13:02

"W okupowanym regionie Naddniestrza, Rosjanie mają blisko 1500 żołnierzy, do tego 5 do 7 tysięcy bardzo kiepsko wyposażonych i niewytrenowanych ludzi »sił lokalnych«. Zdecydowanie nie jest to bezpośrednie zagrożenie dla Odessy, ale może odwrócić uwagę poważnych sił ukraińskich na południu" - analizuje sytuację na południowym zachodzie Ukrainy dziennikarz "Kyiv Independent" Ilia Ponomarenko.

12:50

- Polscy żołnierze powinni wejść w skład sił pokojowych, które mogłyby powstać w Naddniestrzu, aby ustabilizować napiętą od kilku dni sytuację w tym separatystycznym regionie Mołdawii - uważa portugalski generał brygady w stanie spoczynku Agostinho Costa.

12:48

Z powodu trwającej w sąsiedniej Ukrainie wojny Mołdawia przeprowadzi w najbliższym czasie modernizację swoich sił zbrojnych, zapowiedziała w rozmowie z kiszyniowską telewizją Jurnal TV prezydent Mołdawii Maia Sandu.

12:47

Parlament Kanady uznał działania Rosji na Ukrainie za ludobójstwo - informuje NEXTA. Deputowani orzekli, że są "jasne i przekonujące" dowody "systematycznych zbrodni wojennych na wielką skalę przeciwko ludzkości" popełnionych przez rosyjskich żołnierzy.

12:46

Około południa (czasu ukraińskiego) rosyjskie wojsko ostrzelało wschodnie dzielnice Charkowa. W ataku jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranny - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow cytowany przez Suspilne. W porannym bombardowaniu wsi regjonu jedna osoba zginęła, cztery zostały ranne - czytamy.

12:36

Polska zdecydowaną postawą w odpowiedzi na rosyjską inwazję zawstydziła europejskie potęgi, Niemcy i Francję, które w tej sytuacji okazały słabość, i to ona wyrosła na lidera - pisze na łamach "Daily Telegraph" publicysta tej gazety Con Coughlin.

12:36

Tak wygląda życie w stolicy kraju ogarniętego wojną. - Słyszymy dźwięk syren od rana do wieczora, ale ludzie powoli wracają do miasta, życie wraca do Kijowa - powiedział PAP mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

Ocenił, że wojna na Ukrainie nie ma reguł, a wywożenie dzieci do Rosji to porwania.

12:25

Broń dostarczana Ukrainie przez Zachód "zagraża bezpieczeństwu" Europy - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow cytowany przez AFP.

12:23

"Ukraina będzie się bronić wszelkimi sposobami, w szczególności uderzeniami na magazyny i bazy Federacji Rosyjskiej" - oświadczył na Twitterze doradca szefa kancelarii Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak. Przywołał też sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, który stwierdził, że - jak napisał Podolak - "Ukraina powinna zdecydować, czy uderzać w rosyjskie obiekty wojskowe".

12:18

Embargo na import rosyjskiej ropy i gazu musi być nałożone natychmiast – oświadczyli w czwartek po spotkaniu w Wilnie szefowie dyplomacji Litwy i Hiszpanii, Gabrielius Landsbergis i Jose Manuel Albares.

12:12

Łotewskie siły zbrojne przeprowadziły ćwiczenia w celu sprawdzenia i utrzymania sprawności bojowej - informuje na Twitterze dowództwo lądowego komponentu NATO w regionie Bałtyku.

12:08

"Kyiv Post" donosi o eksplozji w pobliżu wieży telewizyjnej w Chersoniu.

11:58
11:57

Ukraińskie służby wszczęły śledztwo w sprawie ostrzałów Słowiańska  26 kwietnia - informuje Najwyższa Rada Ukrainy. W wyniku ataku Rosjan, wiele budynków miasta zostało zniszczonych - czytamy w wpisie ukraińskiego parlamentu na Twitterze.

11:54

Na działania wojenne w Mariupolu Rosja wydała już ponad 1,1 mld dolarów, nie licząc wydatków na paliwo, ekwipunek i wyżywienie żołnierzy - poinformował na Telegramie Swiatosław Pałamar, zastępca dowódcy pułku Azow, czyli formacji broniącej miasta przed rosyjskimi wojskami.


W ocenie obrońców Mariupola, na ataki na miasto, Moskwa wydała już ponad miliard dolarów. Za takie pieniądze można by wybudować "163 szkoły, 273 przedszkola, 12 nowoczesnych szpitali, 32 oddziały porodowe lub 82 apteki" - ocenił zastępca obrońców miasta  Swiatosław Pałamar. W ocenie obrońców Mariupola, na ataki na miasto Rosja wydała już ponad miliard dolarów. Za takie pieniądze można by wybudować "163 szkoły, 273 przedszkola, 12 nowoczesnych szpitali, 32 oddziały porodowe lub 82 apteki" - ocenił zastępca obrońców Mariupola Swiatosław Pałama (fot. Reuters/ FORUM)
11:50

 Bundestag zdecydowaną większością głosów opowiedział się za dostarczeniem Ukrainie ciężkiej broni w celu odparcia rosyjskiego ataku. 586 posłów głosowało za, 100 przeciw. Siedmiu posłów wstrzymało się od głosu.

11:50

Duchowni Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego otrzymali jasne wytyczne, żeby agitować rodziców i krewnych młodych Rosjan - pod wpływem tych nawoływań mają oni zachęcać swoje dzieci i członków rodzin do podpisywania kontraktów z armią - przekazał w czwartek wywiad wojskowy Ukrainy.

11:44

Przedsiębiorstwa przewidują ograniczenie aktywności inwestycyjnej, zarówno w bieżącym kwartale, jak i w perspektywie 12 miesięcy - wynika z najnowszej wersji badania NBP "Szybki Monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw". Jak wskazano, wojna w Ukrainie pogorszyła klimat inwestycyjny podnosząc niepewność do rekordowych poziomów.

11:42

Rosyjscy duchowni latali nad Biełgorodem wojskowym śmigłowcem, z ikonami i Ogniem Świętym - pisze NEXTA.

11:39

Władze Naddniestrza ogłosiły przeprowadzenie ćwiczeń wojskowych, chcąc w ten sposób wzmocnić swoją armię - podał na swoim profilu na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Z ustaleń HUR wynika, że resort obrony tzw. Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej wysłał pismo do lokalnych władz, zapraszające obywateli na "specjalne szkolenia", które potrwają 90 dni. Mają w nich brać udział mężczyźni do 55 roku życia.

11:37

Ukraina potrzebuje 5 miliardów dolarów miesięcznie przez najbliższe trzy, cztery miesiące - powiedział dziennikowi "Corriere della Sera” minister finansów tego kraju Siergiej Marczenko. Wyjaśnił, że to suma "tylko na potrzeby humanitarne i cywilne, nie militarne".

11:36

Przerażające miejsce - tak podkijowską Buczę ocenił Sekretarz Generalny ONZ. Antonio Guterres przybył wczoraj do ukraińskiej stolicy. Dziś odwiedził Buczę, gdzie Rosjanie dokonywali zbrodni na cywilach, ale też zbombardowaną przez Rosjan Borodziankę. Spotkać się ma też z prezydentem Zełenskim i szefem ukraińskiej dyplomacji.


00:17 guterres - setka .mp3 Antonio Guterres: po wizycie w tym przerażającym miejscu chcę wskazać na ogromną wagę oraz potrzebę dogłębnego śledztwa i wskazania odpowiedzialnych. Jednocześnie wzywam Rosję do współpracy z międzynarodowym trybunałem karnym w tej sprawie (IAR)

 

11:23

- Oczekuję, że ten proces (wejścia do NATO) będzie przebiegał szybko - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed rozmową telefoniczną z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto.

Zadeklarował, że Finlandia i Szwecja, jeśli zdecydują się złożyć wniosek o wejście do NATO, mogą liczyć na ciepłe i szybkie przyjęcie. Stwierdził też, że "jest pewien", że uda się wypracować porozumienie na okres przejściowy między złożeniem wniosku o wejście do NATO przez Finlandię i Szwecję, a jego formalną ratyfikacją przez parlamenty 30 państw członków Sojuszu.

11:18

Administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa możliwość wpisania Rosji na listę krajów sponsorujących terroryzm - poinformował szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak w komunikatorze Telegram.

"Zbliżamy się do naszego celu. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że Biały Dom rozważa możliwość wpisania Rosji na listę krajów sponsorujących terroryzm" - czytamy we wpisie.

10:49

Mariupol jest celem ogromnej ilości ataków lotniczych, na miasto są też zrzucane pociski fosforowe - poinformował zastępca dowódcy pułku Azow, który broni miasta, Swiatosław Pałamar na Telegramie. "Ta noc to po prostu olbrzymia liczba ataków lotniczych, bomb fosforowych, rakiet, artylerii i wszystkiego, co barbarzyńcy mogą wykorzystać przeciw ludziom” - oznajmił Pałamar.

10:40

- Odbudowa Ukrainy po zakończeniu wojny to cel gospodarczy numer jeden dla całej Europy, jeśli nie świata, w najbliższym czasie - ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas otwarcia XV Międzynarodowego Forum "Polsko-Ukraińskie dni biznesowe".

» CZYTAJ TAKŻE: Ukraina rozpoczęła przygotowania do odbudowy. Zełenski: straty przekroczyły 600 mld dolarów

10:38

Unia Europejska “nie boi się Rosji” - powiedziała włoskiemu dziennikowi „Il Messaggero” przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. - To moment mobilizacji wszystkich i wspierania Polski oraz Bułgarii i każdego kraju członkowskiego, który (prezydent Władimir) Putin postanowi wziąć na cel - dodała, odnosząc się do kwestii wstrzymania dostaw gazu.

10:37

Szwecja i Finlandia zostaną powitane w NATO z otwartymi ramionami - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

10:16

25 lutego, w drugim dniu rosyjskiej inwazji, ukraińskie wojska celowo otworzyły tamę w Demidowie w obwodzie kijowskim, zalały najbliższą okolicę i uratowały w ten sposób Kijów, uniemożliwiając ruch czołgów wroga w kierunku stolicy - poinformował w środowym reportażu amerykański dziennik The New York Times.

Powódź w Demidowie zablokowała północną krawędź Kijowa na zachodnim brzegu Dniepru i odegrała kluczową rolę w marcowych walkach, ponieważ siły ukraińskie odparły rosyjskie próby okrążenia Kijowa i ostatecznie zmusiły Rosjan do odwrotu. Wody stworzyły skuteczną barierę dla czołgów i skierowały siły agresora na znacznie mniej przystępny, gęściej zaludniony teren - do miejscowości Bucza, Irpień i Hostomel.

10:04

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przybył do Borodzianki i Buczy pod Kijowem, gdzie rosyjskie wojska zabijały wcześniej cywilów. Na miejscu oglądał zniszczenia wojenne. Jak mówił w Borodziance, wojna jest "absurdem" i "złem" w XXI wieku i "w żaden sposób nie może być akceptowana" w obecnym stuleciu.

10:02

Okręt logistyczny hiszpańskiej marynarki wojennej Ysabel z 200 tonami uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy dopłynął do gdańskiego portu. Informację o dopłynięciu okrętu logistycznego do portu w Gdyni potwierdziła w czwartek rzecznik prasowa 3. Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego kmdr ppor. Anna Sech.

09:55
09:54

 28 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią, byli to obywatele Egiptu, Jemenu, Syrii i Iraku - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.

09:51

W ocenie Sztabu Generalnego ukraińskiej armii, minionej doby straty ludzkie Rosji wyniosły 400 żołnierzy.

09:36

W porannym ataku rakietowym na Zaporoże zniszczone zostały dwa domy wolnostojące - pisze Suspilne News. Pierwsze informacje wskazywały, że w ataku ranne zostały trzy osoby, w tym jedno dziecko - czytamy.

09:29

Liczba ofiar śmiertelnych wtorkowych ostrzałów obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy wzrosła do trzech, zaś rannych do piętnastu - poinformował deputowany rady obwodowej Ołeksandr Skoryk w telewizji Espreso.

09:27

Prezydent Rosji Władimir Putin desperacko próbuje rozszerzyć konflikt, ale może dążyć do skonsolidowania tego, co ma na Ukrainie, i okopania się w tym kraju niczym "rakotwórcza narośl" - powiedział w czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace.

09:25

"Wprowadzenie embarga na nośniki energii z Rosji to kwestia czasu. Rezygnacja z rosyjskiej ropy to nie tylko odpowiedzialność moralna, ale także kalkulacja: Rosja przestała być wiarygodnym i przewidywalnym partnerem w oczach świata, więc świat nie może na niej polegać" - napisał na Twitterze doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

09:24

Rosjan czeka druga fala kryzysu na sklepowych półkach - ostrzega analityk rynku i były dyrektor generalny jednej z największych w Rosji sieci supermarketów Igor Pletniew. W rozmowie z portalem Meduza przypomina, że po nałożeniu pierwszych zachodnich sankcji w sklepach zabrakło niektórych podstawowych produktów, a z rynku zniknęła część zagranicznych marek. Wtedy udało się uzupełnić braki tym, co było w magazynach. Jednak, gdy zapasy wyczerpią się, nadejdzie druga fala kryzysu.

09:23

- Przygotowywaliśmy się na scenariusz, który stał się wczoraj faktem, czyli odcięcie gazu z Rosji, intensywnie budowaliśmy inne połączenia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

»Więcej: Sasin: całkowicie uwolnimy się od konieczności korzystania z gazu rosyjskiego z końcem tego roku

09:21
09:13

Balic Pipe zostanie oddany w terminie - zapewnił w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że pełna przepustowość tego gazociągu będzie dostępna dopiero w przyszłym roku.

09:10

Sztab operacyjny odeskiej obwodowej administracji wojskowej wzmocnił siły przy granicy z Mołdawią - poinformował rzecznik regionalnych władz.

09:09

Rosjanie przerzucili do 500 sztuk sprzętu oraz jednostki spadochroniarzy w rejon miasta Izium, chcąc wzmocnić swoje zdolności ofensywne w obwodzie charkowskim - poinformował ukraiński sztab generalny.

08:59

Ukraińska armia informuje o stratach zadanym Rosjanom na południu i na wschodzie Ukrainy (fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK) Ukraińska armia informuje o stratach zadanym Rosjanom na południu i na wschodzie Ukrainy (fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK)
08:44

W wyniku ostrzału przez Rosjan szpitala w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim zginęła jedna osoba, a w placówce nie ma prądu i bieżącej wody - poinformował szef władz obwodowych w komunikatorze Telegram Serhij Hajdaj.

08:44

Otrzymaliśmy wiarygodne informacje, że rosyjska jednostka wojskowa działająca w pobliżu Doniecka dokonała egzekucji ukraińskich żołnierzy, którzy próbowali się poddać - poinformowała ambasador USA ds. światowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych Beth Van Schaack.

08:42

Ukraińscy wojskowi podają, że Rosjanie najintensywniej atakują na kierunkach donieckim i słobożańskim. Ich celem jest zajęcie całego obwodu donieckiego i ługańskiego, a także utrzymanie korytarza lądowego z okupowanym Krymem.


Posłuchaj
00:41 ataki na ukraincow - spec - buszko .mp3 Rosjanie zintensyfikowali ofensywę praktycznie na wszystkich kierunkach frontu - czytamy w porannym raporcie Sztabu Generalnego - relacja Pawła Buszki (IAR)

 

08:23
08:12

W środę w rosyjskich ostrzałach w obwodzie ługańskim zginęło czworo ukraińskich cywilów. Poinformował o tym gubernator regionu, Serhij Hajdaj. Ofiary zginęły z rąk Rosjan w Lisiczańsku, Siewierodoniecku i Nowodrużewsku. Cztery osoby zostały ranne.

Z informacji gubernatora wynika, że w Lisiczańsku Rojsanie zniszczyli 13 domów w wyniku ostrzałów, a w Siewierodoniecku ostrzelali szpital.

08:06

Na Morzu Czarnym przebywa ok. 20 rosyjskich okrętów, a mimo utraty okrętu desantowego Saratow i krążownika Moskwa, rosyjska Flota Czarnomorska zachowuje zdolność do rażenia celów ukraińskich - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:05

Ukraińska armia informuje o stratach zadanym Rosjanom na południu i na wschodzie Ukrainy Ukraińska armia informuje o stratach zadanym Rosjanom na południu i na wschodzie Ukrainy, (fot. Foto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK)

07:53

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Igor Morgułow zagroził Japonii "krokami odwetowymi", jeśli Tokio będzie rozwijać współpracę wojskową ze Stanami Zjednoczonymi w pobliżu rosyjskich granic - poinformował w środę CNN.

Marynarki wojenne Japonii i USA zakończyły w ubiegłym tygodniu wspólne ćwiczenia na Morzu Wschodniochińskim i Filipińskim.

07:22

49 żołnierzy oraz 14 sztuk sprzętu straciła w środę rosyjska armia na południu Ukrainy - podało ukraińskie regionalne dowództwo operacyjne.

07:21

Ponad 20 pocisków manewrujących strącono w obwodzie lwowskim od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wypowiedź szefa władz obwodowych Maksyma Kozyckiego na briefingu.

07:20

W obwodach donieckim i ługańskim w ciągu ostatnich 24 godzin siły ukraińskie odparły sześć ataków nieprzyjaciela, niszcząc m.in. pięć czołgów, jeden system artyleryjski i 22 pojazdy opancerzone - podał w czwartek rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook.

07:20

- Wojna na Ukrainie nie jest tylko konfliktem militarnym, lecz także wojną informacyjną, a to obszar, w którym Rosja tradycyjnie jest dobra. Stąd tak ważne jest, żeby pokazywać prawdziwą wersję i sprawiać, by ludzie rozumieli nasze stanowisko. I stąd również te skoordynowane wysiłki Wielkiej Brytanii i USA, by podważać rosyjską narrację i wskazywać, dlaczego jest ona nieprawdziwa - ocenia w rozmowie z PAP były zastępca szefa brytyjskiego wywiadu wojskowego Paul Rimmer.

07:18

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy przygotowało poradnik bezpieczeństwa informacji dla cywilów na wypadek zatrzymania przez Rosjan.

Centrum zaleca m.in. wyczyszczenie telefonu z kontaktów i zdjęć, zostawienie notatki z podstawowymi informacjami o dacie i miejscu zatrzymania, a także usunięcie znaków kontaktu elektronicznego z członkami rodziny i przyjaciółmi, by ich nie narażać.

06:51

Polityk przyznaje także, że nie wierzy w informacje niemieckiego rządu, że wyczerpał on możliwości dostaw broni na Ukrainę. - Nie wydaje mi się, żeby takie informacje był wiarygodne. Bundeswehra oczywiście nie jest w najlepszym stanie, ale nie zapominajmy, że Niemcy to największa gospodarka UE z ogromnym potencjałem. Niemcy po prostu w żaden sposób nie chcą angażować się w ten konflikt, nie chcą konfrontacji z Rosją, ale zawieszenia broni - wskazuje.

06:50

- Wpływy rosyjskie w Niemczech są nadal silne. Zerwanie z tym sposobem myślenia, z pewnymi tymi postawami, na których opierała się cała wschodnia polityka Niemiec, nie zmienia się prawie w ogóle. Kanclerz Olaf Scholz mówi o zmianie kursu, ale tej zmiany prawie nie widać - ocenia europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.

06:33

Na stronach internetowych władz ustawodawczych kraju Krasnodarskiego w Rosji opublikowano informacje o planach "wywłaszczenia nadwyżek upraw rolników" regionie chersońskim na Ukrainie - pisze na Twitterze NEXTA.

06:28

Posłuchaj
00:55 guterres w kijowie - spec - buszko .mp3 Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres spotka się w Kijowie z ukraińskimi władzami. Wcześniej gościł on w Moskwie, gdzie rozmawiał m.in. o korytarzach humanitarnych. Taka kolejność wizyt Sekretarza Generalnego, jak i proponowane przez niego rozwiązania są w ukraińskiej stolicy przyjmowane sceptycznie - relacja Pawła Buszki (IAR)

 

06:26

W sobotę Komisja Europejska ma przedstawić propozycję szóstego pakietu sankcji wobec Rosji za jej napaść na Ukrainę - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Do tego czasu Bruksela będzie prowadzić konsultacje z krajami członkowskimi. Wśród propozycji ma być jakaś forma embarga na import ropy z Rosji.

06:19

Jeżeli Polska będzie potrzebowała gazu, to do Polski on popłynie - oznajmił litewski minister energetyki Dainius Kreivys w reakcji na działania rosyjskiego Gazpromu, który całkowicie wstrzymał dostawy gazu dla Polski i Bułgarii.

05:31

Nagranie pokazujące wybuch w pobliżu wieży telewizyjnej w okupowanym przez Rosjan Chersoniu.

05:24

Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały o tym, że udało się im  zniszczyć 8 rosyjskich celów.