Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Przemysław Goławski 29.04.2022

Polska przekazała Ukrainie ponad 200 czołgów. To niejedyne wsparcie

Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej Polska dostarczyła Ukrainie wystarczającą liczbę czołgów do sformowania dwóch brygad - to ponad 200 sztuk T-72. Ponadto za Bug dotarło też m.in. kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty.

Jak dotąd Warszawa przekazała Ukrainie sprzęt o wartości 7 mld zł. Są to m.in. haubice samobieżne 2S1 Goździk, a także wyrzutnie rakietowe Grad. Polska przekazała też rakiety powietrze-powietrze do samolotów MIG-29 i Su-27.

Polskie wsparcie dla Ukrainy

Oprócz ciężkiego sprzętu to także drony produkcji polskiego WB Electronics służące m.in. do działań rozpoznawczych. Sami Ukraińcy chwalą się posiadaniem polskich dronów Warmate - systemu amunicji krążącej podobnego do amerykańskich Switchblade. Z polskiego arsenału do walczących z Rosją trafiły też m.in. przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun, które mają już na swoim koncie niepotwierdzone oficjalnie zestrzelenia rosyjskich śmigłowców. Polska przekazuje też Ukrainie duże ilości amunicji.

Poradzieckie czołgi T-72 trafiły już na Ukrainę z Czech. Nasz kraj ma niemal 400 sztuk tego sprzętu. Część została - zgodnie z decyzją kierownictwa resortu obrony z 2019 roku - poddana modyfikacji, głównie pod względem zdolności ogniowych tych czołgów. Z ustaleń IAR wynika jednak, że ukraińskiej armii przekazujemy przede wszystkim maszyny spoza programu modernizacyjnego.

Temat przekazywania czołgów omówiono na niejawnym posiedzeniu sejmowej komisji obrony. Pytany o to wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, który reprezentował resort na komisji, powiedział, że Polska od początku wojny na Ukrainie wspiera swojego sąsiada militarnie.

Posłuchaj
00:21 Skurkiewicz o czołgach dla Ukrainy.mp3 Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz o czołgach dla Ukrainy (IAR)

Nie tylko czołgi

Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej polskie wsparcie dla Ukrainy to także kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty (BWP).

Zaangażowanie Polski w przekazywanie pomocy militarnej walczącej Ukrainie było jednym z tematów, które poruszono w niemieckiej bazie Ramstein w miniony wtorek. Spotkanie zorganizował sekretarz obrony USA, zaprosił do Niemiec kilkudziesięciu polityków z całego świata. Nasz kraj był tam wymieniany jako jeden z liderów wsparcia militarnego dla Ukrainy.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Zobacz także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

pg