Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Szewczuk 05.05.2022

Wysokość stóp procentowych. Dziś kolejna decyzja RPP

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej zdecydują dziś o poziomie stóp procentowych w Polsce. Miesiąc temu podwyższono je o jeden punkt procentowy.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że na dzisiejszym posiedzeniu można się spodziewać podobnej decyzji. Powodem jest wysoka inflacja, która, według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosła w kwietniu 12,3 procent licząc rok do roku.

Jak mówił w TVN24 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, "inflacja pozostanie z nami co najmniej najbliższe 2-3 lata". - Mamy nadzieję, że w perspektywie III kwartału ona uzyska już swoje maksimum i zacznie spadać już w perspektywie przyszłego roku. Natomiast te stopy procentowe jeszcze troszeczkę musza wzrosnąć - ocenił.

Prezes PFR: wzrost stóp procentowych wymaga dodatkowych programów, które ochronią kredytobiorców

Zdaniem szefa PFR "taki pierwszy poziom, gdzie możemy próbować ustabilizować stopy, to jest między 5,5 a 6 proc." - Jeżeli się okaże, że inflacja dalej rośnie to trzeba będzie zbliżyć się bardziej do poziomu ok. 7 proc. - stwierdził. W jego ocenie wzrost stóp procentowych "wymaga pewnych dodatkowych programów, które ochronią tych kredytobiorców, żeby spokojnie przeszli przez najbliższe 2-3 lata". - To, że stopy procentowe rosną, jest normalną sytuacją gospodarczą. I ważne, żeby powiedzieć wszystkim kredytobiorcom, żeby mieli tego świadomość - podkreślił Borys.

Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego jest na poziomie 4,5 procent. Wysokość stóp procentowych wpływa między innymi na oprocentowanie kredytów w złotych.

Czytaj także:

ms