Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Filip Ciszewski 09.05.2022

Wojna na Ukrainie. Liczne rosyjskie ataki [ZAPIS RELACJI]

Zakończył się 75 dzień wojny na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy zapis poniedziałkowej relacji.

Nowa relacja dostępna jest TUTAJ.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Zapis relacji:

00:43

00:31

Rosja wznowiła intensywne ataki w Donbasie. Ostrzeliwanych jest kilka miast w regionie, w którym Rosjanie od kilkunastu dni prowadzą ofensywę, by przejąć tam kontrolę. Sama ofensywa nie przyniosła jednak na razie znaczących rezultatów.

Posłuchaj
00:39 11730647_1.mp3 Ukraina: intensywne rosyjskie ostrzały. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

00:17

Co najmniej dwie osoby zostały ranne w wieczornych ostrzałach Odessy. W mieście obowiązuje godzina policyjna, wprowadzona po wcześniejszych rosyjskich bombardowaniach.

Posłuchaj
00:39 11730647_1.mp3 Kolejne ostrzały Odessy. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

23:53

23:50

"Dziś w Dniu Zwycięstwa nad nazizmem walczymy o nowe zwycięstwo. I w tej walce pomagają nam wierni przyjaciele" - napisał na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński.

Czytaj więcej: "Ukraina jest sercem Europy". Wołodymyr Zełenski po rozmowach z unijnymi liderami

23:44

Polska Misja Medyczna przekaże ukraińskim szpitalom 15 tysięcy dawek szczepionki przeciw tężcowi o wartości 35 tysięcy euro. Zakup wsparło EIT Health, które współpracuje z polską organizacją w zakresie pomocy medycznej dla Ukrainy. Transport opuści Polskę w tym tygodniu.

"15 tysięcy dawek szczepionek Clodivac przeciwko tężcowi i błonicy zapewni kilkunastu szpitalom możliwość kontynuowania niezbędnych programów szczepień. Każdy szpital może przyjąć około tysiąca szczepionek, więc jeden transport oznacza pomoc przynajmniej piętnastu placówkom" - poinformowała Polska Misja Medyczna.

Pierwsza partia szczepionek trafi między innymi do Kijowa, Winnicy i Żytomierza. Dodatkowo do Kijowa trafią szczepionki Pseudovac przeciwko pałeczce ropy błękitnej, stosowane w przypadku zapobiegania rozwojowi infekcji w miejscu rozległych poparzeń.

23:42

Ukraińscy dziennikarze zostali uhonorowani przez radę przyznającą Nagrody Pulitzera. Zostali oni wymienieni podczas ogłaszania tegorocznych laureatów.

"Rada postanowiła złożyć hołd ukraińskim dziennikarzom, których odwaga, determinacja i poszukiwanie prawdy pozwalają na nieustanne relacjonowanie inwazji wojsk Władimira Putina na Ukrainę. Pomimo nieustających ataków, porwań i śmierci dziennikarze nie ustają w pełnieniu swoich zawodowych obowiązków i przekazują światu prawdziwy obraz okropnej wojennej rzeczywistości" - oświadczyła należąca do rady Marjorie Miller.

Od początku wojny 24 lutego zginęło siedmiu dziennikarzy, w tym troje z Ukrainy.

23:37

Reuters: Niemcy przygotowują plan kryzysowy w razie nagłego zakończenia importu rosyjskiego gazu

23:30

Polska oczekuje zaangażowania FAO w zakresie analiz i propozycji rozwiązań dotyczących wsparcia rolnictwa na Ukrainie - podkreślił wicepremier minister rolnictwa i rozwoju wsi. Henryk Kowalczyk spotkał się z dyrektorem generalnym FAO Qu Dongyu, który składa wizytę w Polsce w związku z 33. Sesją Regionalnej Konferencji FAO dla Europy.

"Spotykamy się w trudnym czasie dla realizacji ambitnych celów, które postawiliśmy sobie w procesie realizacji Agendy 2030 jako społeczność międzynarodowa. Procesy transformacji systemów żywnościowych w kierunku bardziej zrównoważonych są zagrożone w wyniku pandemii COVID-19 i wzrostu cen środków produkcji, a agresja Rosji na Ukrainę to kolejny czynnik zagrażający światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu" - zwrócił uwagę wicepremier Henryk Kowalczyk, cytowany w informacji ministerstwa.

23:14

Budynek Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podświetlono w ukraińskich barwach.

23:13

W zakładach Azowstal w Mariupolu pozostało ponad 100 cywilów - podał "The Kyiv Independent", powołując się na gubernatora obwodu Pawła Kyrylenko. Miał on poinformować również, że w całym Mariupolu nadal przebywa do 100 tys. osób, co stanowi jedną czwartą liczby mieszkańców sprzed wojny.

23:10

Kolejne nagranie z Odessy.

23:09

Posłuchaj
00:49 11730557_1.mp3 Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę lend-lease dla Ukrainy. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

23:05

Dziś zrobiliśmy kolejny krok - bardzo ważny i nie tylko formalny - na drodze do Unii Europejskiej - poinformował w cowieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w 75. dniu walki z rosyjską agresją.

Ukraina złożyła drugą część odpowiedzi na specjalny ankietę, który wypełnia każdy kraj aspirujący do przystąpienia do Unii. - Zazwyczaj trwa to miesiące i miesiące. Ale zrobiliśmy to wszystko w kilka tygodni - dodał.

- Rozmawiałem dzisiaj o integracji europejskiej Ukrainy i z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Wyraziłem im wdzięczność w swoim, ale także i w imieniu ukraińskiego narodu za wsparcie naszego kraju, wsłuchiwanie się w nasze potrzeby, szczególnie teraz, w czasie wojny. Mówiłem, że walczymy nie tylko o naszą wolność, ale i o wolność wszystkich Europejczyków - powiedział prezydent.

23:00

- W swoim przemówieniu z okazji Dnia Zwycięstwa Władimir Putin zaprezentował rewizjonistyczną wersję historii i dezinformację, a jego oskarżenia obwiniające USA za agresję na Ukrainę są absurdalne - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

23:00

Wołodymyr Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym za ustawę lend-lease. Nazwał ją historycznym krokiem.

"Obronimy demokrację na Ukrainie i w Europie, tak jak 77 lat temu" - napisał na Twitterze.

22:42

Rosjanie ostrzeliwują też Mikołajów.

22:30

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał ustawę lend-lease dla Ukrainy o wartości 33 miliardów dolarów.

Czytaj więcej: Szybsza pomoc dla Ukrainy. Joe Biden podpisał ustawę lend-lease

22:28

Wojna w Ukrainie przyniosła rozpacz i gniew, ale widzimy także nadzieję. Zachód zjednoczył się jak nigdy - powiedział ambasador USA Mark Brzezinski, który wygłosił w poniedziałek wykład na Uniwersytecie Warszawskim.

Brzezinski nazwał Polskę humanitarnym mocarstwem, podkreślając otwarcie, jakie okazuje uchodźcom z Ukrainy. Za pomoc i wsparcie dziękował też ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca, apelując o poparcie unijnych aspiracji jego kraju.

Brzezinski w wykładzie na temat wniosków z konfliktu w Ukrainie dla światowego przywództwa przeciwstawiał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Podkreślił, że Zełenski, dzięki bliskości z obywatelami i sposobowi, w jaki komunikuje się z rodakami, z przywódcami innych państw oraz narodami, "zredefiniował sposób, w jaki kraje odpowiadają na konflikt".

- Przywództwo Putina opiera się z kolei na strachu, kłamstwach i brutalności, poniżeniu, ślepej lojalności i posłuszeństwie - powiedział Brzezinski. Zaznaczył, że reżim Putina wykorzystuje "więzienia, poniżenie i inne sposoby, by uciszać tych, którzy nie chcą za nim podążać".

22:26

Według dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy wojsko ukraińskie odparło w ciągu ostatniej doby 15 rosyjskich ataków w Donbasie, niszcząc jeden system rakietowy, dziewięć czołgów, 25 transporterów opancerzonych i samolot bezzałogowy wroga. Szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko podał, że na skutek rosyjskich ostrzałów rannych zostało sześciu cywilów.

22:25

W poniedziałek ostrzeliwany był obwód mikołajowski. W wiosce Szewczenkowe w wyniku ataków doszło do pożaru, w którym zginął człowiek - poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

22:25

Obwód odeski był atakowany w ciągu dnia trzykrotnie. Przed południem na region wystrzelono z terytorium anektowanego Krymu pociski manewrujące Oniks. Potem samolot Tu-22 zaatakował cele w regionie trzema rakietami Kindżał, raniąc dwie osoby i niszcząc obiekty turystycznej infrastruktury - podało Dowództwo Operacyjne Południe na Telegramie. Późnym wieczorem poinformowano o kolejnym ataku rakietowym.

22:13

Odnosząc się do sytuacji na froncie, rzecznik amerykańskiego resortu obrony stwierdził, że nie nazwałby jej impasem, bo Rosjanie czynią "stopniowe postępy" w Donbasie, a linia frontu przesuwa się każdego dnia. Dodał też, że wysłane na Ukrainę haubice M777 trafiły na front i są używane w walce z wojskami rosyjskimi. USA zobowiązały się do wysłania 90 dział, z czego 85 dotąd trafiło już na Ukrainę.

22:13

- Nie mogę powiedzieć nic o liczbach, ale z pewnością widzieliśmy wskazania, że Ukraińcy są transportowani z Ukrainy do Rosji. Nie mogę powiedzieć, do ilu obozów, ani jak one wyglądają (...) ale mamy wskazania, że Ukraińcy są zabierani wbrew swej woli - oświadczył rzecznik amerykańskiego resortu obrony podczas konferencji prasowej.

- To horrendalne, to nie jest zachowanie odpowiedzialnego mocarstwa i z pewnością kolejna wskazówka mówiąca, że Putin po prostu nie akceptuje i nie szanuje ukraińskiej suwerenności i tego, że oni są obywatelami innego kraju - dodał John Kirby.

22:09

Dowództwo Operacyjne Południe potwierdziło informację o rosyjskim ataku rakietowym na Odessę.

22:01

Są też pierwsze nagrania z Odessy.

22:00

Rosjanie znów ostrzeliwują Odessę. Naoczni świadkowie donoszą o co najmniej czterech eksplozjach w mieście - podała Ukraińska Prawda.


21:58

- Osiągnęliśmy pewien postęp, powiedziałbym, że zdołaliśmy wykonać mały krok naprzód, ale jeszcze wiele trzeba omówić, by nasze stanowisko w tej sprawie się zmieniło, bo nie możemy pozwolić, by Węgrzy płacili cenę tej wojny na Ukrainie - oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

Minister powiedział, że podczas spotkania z szefową KE szczegółowo poinformował ją o skutkach, jakie przyjęcie pakietu miałoby dla Węgier i o problemach, jakie by spowodowało.

- Poprosiliśmy o przeanalizowanie tych problemów. Dopóki KE nie zaproponuje ich rozwiązania, Węgry oczywiście nie mogą poprzeć tego pakietu sankcji, bo w tej formie, bez propozycji rozwiązań, oznaczałby on bombę atomową zrzuconą na węgierską gospodarkę - powiedział Szijjarto.

21:57

W Bratysławie pod pomnikiem żołnierzy sowieckich i na ich cmentarzu od rana w poniedziałek aktywiści występujący przeciwko wojnie na Ukrainie czytali nazwiska osób, które zginęły w wyniku agresji rosyjskiej. Grupy osób z symbolami komunistycznymi zakłócały spotkanie.

Osoby starsze z wieńcem kwiatów w kształcie sowieckiej gwiazdy starały się dojść do obelisku, który góruje nad Bratysławą. Powstrzymywali ich organizatorzy proukraińskiej akcji. Na miejscu obecna też była młodzież mająca czerwone, pionierskie chusty oraz emblematy z literą "Z".

Policja słowacka poinformowała, że dwie osoby zatrzymano; powodem było zakłócanie porządku publicznego.

21:41

"Dziś, w Dniu zwycięstwa nad nazizmem, walczymy o nowe zwycięstwo. A w tej walce pomagają nam wierni przyjaciele. Miałem przyjemność rozmawiać z przebywającym w Odessie przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz osobiście spotkałem się z sekretarz generalną Rady Europy Mariją Pejczinović Burić" - napisał w poniedziałek na Facebooku prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Ukraina to serce Europy. A teraz bije - w każdym tego słowa znaczeniu. Walczy o siebie i nie tylko. Nie mam wątpliwości, że inni Europejczycy to rozumieją" - dodał ukraiński prezydent.

21:32

Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała o postępie w rozmowach z Węgrami w sprawie embarga na import ropy z Rosji. Ursula von der Leyen spotkała się w tej sprawie w Budapeszcie z premierem Viktorem Orbanem.

Czytaj więcej: Ursula von der Leyen na Węgrzech. Szefowa KE mówi o postępie ws. uzgodnienia sankcji na Rosję

21:22

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał ustawę lend-lease dla Ukrainy o wartości 33 miliardów dolarów. Uchwalone przez Kongres w ubiegłym miesiącu prawo pozwoli na szybszy transfer pomocy militarnej i finansowej.

21:20

Od początku inwazji na Ukrainę Rosjanie zniszczyli 165 placówek medycznych. Zginęło 16 medyków - przekazało ukraińskie MSZ.

21:19

Ukraiński ambasador odniósł się do incydentu, do którego w poniedziałek doszło przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Rosyjski ambasador Siergiej Andriejew, który przybył tam złożyć kwiaty w związku z obchodzonym 9 maja przez Rosję dniem zwycięstwa, został oblany przez demonstrantów czerwoną substancją.

Deszczyca zapytany, czy ma satysfakcję, odpowiedział, że rozumie emocje ludzi, którzy widzą, do czego doprowadziła armia rosyjska w Buczy, w Irpieniu czy w innych ukraińskich miastach.

- Dobrze się stało, że pan ambasador Andriejew zrozumiał - mam nadzieję, że zrozumiał - jaki jest nastrój Ukraińców i reszty świata wobec niego i wobec Rosji - podkreślił Deszczyca.

Na uwagę, że rosyjski ambasador "kłamie każdego dnia", Deszczyca odparł, że mimo tego trzeba jego i Rosjan przekonywać. - Oczywiście, że część Rosjan będzie wierzyła Putinowi i będzie lojalna wobec Putina, ale nie mamy innego wyboru, jak im pokazywać, do czego doprowadziły wojska rosyjskie - dodał.

21:18

Jeśli zostawimy Krym w rękach prezydenta Rosji Władimira Putina, on za parę lat się odbuduje. Nie możemy do tego doprowadzić. Ani Ukraina, ani reszta świata - podkreślił w poniedziałek ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Jak stwierdził, Ukraina nie odda ani kawałka ziemi.

Deszczyca ocenił również, że "Putin, który chciał rozbić jedność NATO, doprowadzi do tego, że NATO będzie miało więcej członków". - Szwecja i Finlandia wstąpią, albo przynajmniej chcą wstąpić, do NATO, Ukraina wstąpi do NATO, a on chciał doprowadzić do czegoś całkowicie innego - zauważył.

21:17

- Wojna pokazała, kto jest prawdziwym bratem, prawdziwym przyjacielem dla Ukrainy - powiedziała w poniedziałek w Toruniu podczas manifestacji poparcia dla Ukrainy Anastasia Tereschenko. Dodała, że to Polacy pozwoli, aby Ukraińcy "czuli się swobodnie, na nowo żyli".

Wskazała, że zarówno 8 jak i 9 maja przypomina się o zwycięskiej walce z niemieckim nazizmem. Dodała, że jej kraj toczy w tym momencie kolejną walkę z nieludzkim reżimem, który "gwałci, napada, równa z ziemią miasta i wsie".

20:59

W polskich szkołach i przedszkolach jest 196-197 tys. dzieci i młodzieży ukraińskiej - poinformował w poniedziałek wieczorem szef MEiN Przemysław Czarnek. Dodał, że obecnie proces ich przyjmowania wyhamował.

20:45

Nad Azowstalem w Mariupolu cały czas powiewa ukraińska flaga - informuje ministerstwo obrony Ukrainy.

20:38

Policja ze Lwowa zatrzymała osobnika, który przerzucał przez granicę mężczyzn w wieku poborowym za 7 tys. dolarów - poinformowało w poniedziałek MSW Ukrainy na Facebooku. Na Ukrainie obowiązuje stan wojenny w związku z rosyjską agresją i mężczyźni w wieku 18-60 lat mają zakaz opuszczania kraju.

Zatrzymany przekazywał chcącym dostać się z Ukrainy do Unii Europejskiej pakiet sfałszowanych dokumentów, które pozwalały im przekroczyć granicę.

20:37

Na Ukrainie usuwane są kolejne pomniki sowieckie. Do lwowskiego Muzeum-Terytorium Terroru trafiła ostatnio gwiazda z monumentu na Wzgórzu Chwały. - Miejsce takich pomników jest w Muzeum Terroru, a nie w przestrzeni publicznej - powiedział zastępca mera miasta Andrij Moskalenko.

20:36

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że "widzi progres" po rozmowie z premierem Węgier Viktorem Orbanem na temat możliwego ogólnounijnego zakazu stosowania rosyjskich paliw kopalnych.

"Dzisiejsza dyskusja z premierem Viktorem Orbanem pomogła w wyjaśnieniu kwestii związanych z sankcjami i bezpieczeństwem energetycznym" - napisała na Twitterze szefowa KE. "Poczyniliśmy postępy, ale potrzebne są dalsze prace" - dodała.

Ursula Von der Leyen zapowiedziała także, że zorganizuje wideokonferencję z innymi krajami regionu, aby wzmocnić współpracę w zakresie infrastruktury naftowej.

20:11

- Moim zdaniem ambasador Rosji zrobił to (udał się na Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich - przyp. red.) celowo, aby wywołać negatywne emocje społeczne - powiedział w TVN24 rzecznik rządu Piotr Müller.

20:09

Usprawnienia w polsko-ukraińskich obrotach handlowych, wsparcie polskiego eksportu do Ukrainy, pomoc dla ukraińskich przedsiębiorców, a także wsparcie Polski w procesie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej i OECD oraz poparcie Odessy w ubieganiu się o organizację Wystawy Światowej Expo 2030 - to główne tematy rozmowy ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julią Svyrydenko.

20:01

- Nikt o zdrowych zmysłach nie stanie po stronie rosyjskiego ambasadora, który chciał splunąć Polakom w twarz czcząc radzieckich żołnierzy - powiedział w Polskim Radiu 24 wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Podkreślił ponadto, że każdy ma prawo protestować, a protest na cmentarzu był legalny. Przypomniał, że polskie władze informowały ambasadora Rosji, że takie działania mogą spotkać się z reakcją społeczną.

- O ile ja całym sercem jestem za tym, żeby dawać odczuć każdemu przedstawicielowi putinowskiego reżimu, co o tej wojnie myśli cywilizowany świat, to z drugiej strony, kiedy widzę na tym proteście to samo towarzystwo, które wspina się na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej i bezcześci pamięć o ofiarach Smoleńska, a teraz to towarzystwo przebrane w ukraińskie flagi protestuje, to jednak pewna lampka człowiekowi się zapala, czy nie mamy do czynienia z jakąś prowokacją - powiedział wicerzecznik PiS.

Czytaj więcej: Incydent z udziałem ambasadora Rosji. Fogiel: szkoda, że władze Warszawy wcześniej nie zamknęły cmentarza

19:58

Zapytany o sprawę sankcji wobec Rosji, prezydent Francji zapewnił, że jeszcze dziś będzie to tematem rozmów. Zapewnił ponadto Ukrainę o dalszym wsparciu, także militarnym.

- Będziemy nadal angażować się na Ukrainie - podkreślił Macron i dodał, że uważa za najważniejsze zawieszenie broni i zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się wojny.

19:58

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz zadeklarowali podczas poniedziałkowego spotkania w Berlinie dalsze wsparcie dla Ukrainy odpierającej rosyjską inwazję. Wizyta w RFN to pierwsza podróż zagraniczna Macrona po reelekcji.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Scholz pogratulował Macronowi zwycięstwa w kwietniowych wyborach prezydenckich oraz podziękował za "dobrą współpracę" na szczeblu bilateralnym.

Kanclerz Niemiec, mówiąc o "przerażającej agresji wojennej Rosji", po raz kolejny określił to jako "punkt zwrotny" w polityce. - Stoimy po stronie Ukrainy - potwierdził Scholz.

Dodał, że postrzega Ukrainę jako część Europy. - Pracujemy nad umożliwieniem jej kontynuowania podróży do naszej wspólnej Europy - odpowiedział kanclerz zapytany o przystąpienie Ukrainy do UE. Jednak, jak ocenił z kolei Macron, "proces ten może potrwać dziesiątki lat".

19:52

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział w poniedziałek w Odessie, w towarzystwie przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela, że Ukraina traci dziennie 170 mln USD z powodu braku dostępu do portów, a potencjał eksportowy kraju został zmniejszony o połowę.

- 90 milionów ton produktów rolnych, które Ukraina zamierzała wyeksportować do krajów w Azji, Afryce i Europie, zostało zablokowanych - wyjaśnił Szmyhal.

- Pewna część dóbr eksportowych jest transportowana ciężarówkami lub koleją, ale reszta utknęła w regionach, które są pod ostrzałem lub została zagrabiona przez Rosję - dodał.

19:51

- Polska jest twardym zwolennikiem sankcji na Rosję, a okresy przejściowe dla niektórych krajów UE powinny być jak najkrótsze - oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Energii wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Czytaj więcej: Jacek Sasin: Polska pomoże Ukrainie w dostępie do paliw i odbudowie infrastruktury

19:43

Sekretarz generalny berlińskiej CDU Stefan Evers uznał, że wprowadzony przez władze czasowy zakaz umieszczania ukraińskich flag na 15 miejscach pamięci to "hańba dla Berlina". Polityk zamierza zaskarżyć tę decyzję do sądu administracyjnego – informuje portal RBB24.

19:35

Niewiele ponad połowa Włochów stoi po stronie zaatakowanej przez Kreml Ukrainy, 5 procent mieszkańców Italii sympatyzuje z Rosją. Dane sondażu opublikował międzynarodowy instytut badania opinii publicznej IPSOS.

53 procent badanych opowiada się za Ukrainą, ponad 40 procent zachowuje neutralność, a 5 procent sympatyzuje z Rosją. 40 procent Włochów zgadza się z sankcjami nałożonymi na Rosję, mimo że pociągają za sobą wzrost cen energii i żywności. 35 procent jest przeciw sankcjom. Niemal połowa Włochów uważa rosyjski atak na Ukrainę za bezpodstawny, ale co czwarty sądzi, że Rosja ma prawo czuć się zagrożona przez Sojusz Północnoatlantycki. 35 procent badanych obawia się, że Włochy zostaną bezpośrednio wciągnięte w działania wojenne przeciwko Rosji. Ponad 70 procent uważa, że jest dobrze poinformowana o przyczynach i przebiegu wojny na Ukrainie.

19:34

Szefowa resortu finansów USA Janet Yellen odwiedzi w sobotę Polskę. Jak podało w poniedziałek amerykańskie ministerstwo finansów, Polska będzie pierwszym przystankiem w europejskiej podróży Yellen, która obejmie również Brukselę i Bonn. Wśród tematów rozmów mają być m.in. sankcje na Rosję i kryzys żywnościowy wywołany przez wojnę na Ukrainie.

19:32

Rząd Włoch przeznaczył następne 363 miliony euro na wydatki związane z pobytem uchodźców wojennych z Ukrainy. Tym samym łączna kwota wyasygnowana na ten cel w ciągu dwóch miesięcy wzrosła do ponad 800 mln euro.

Liczba ukraińskich uchodźców wojennych, przybyłych do Włoch od początku rosyjskiej agresji, przekroczyła 111 tysięcy. Jest wśród nich 57 tysięcy kobiet i 38 tys. dzieci.

19:32

Wojska rosyjskie wykazują największa aktywność na kierunkach charkowskim i donieckim - podał w poniedziałek wieczorem w podsumowaniu sytuacji operacyjnej, opublikowanym na Facebooku, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jednocześnie z informacji, którymi dysponuje ukraińskie dowództwo wynika, że istnieje duże prawdopodobieństwo uderzeń rakietowych w infrastrukturę cywilną i wojskową na terenie całej Ukrainy.

19:28

W obchodach rocznicy kapitulacji Niemiec w II wojnie światowej mieli wziąć udział w RFN członkowie uważanej za sprzyjającą reżimowi Władimira Putina grupy motocyklistów "Nocne Wilki". Pierwotnie zapowiadano, że rano z Frankfurtu nad Menem do Berlina dotrze 150 pojazdów. Dotarło jednak tylko 27 motocykli - pisze portal rbb24.

Przy wjeździe do miasta przeprowadzano ich kontrolę. Według policji dwa pojazdy nie były ubezpieczone i nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy. Pięć innych osób z własnej woli nie kontynuowało podróży. Pozostali udali się w kierunku pomnika żołnierzy sowieckich w Tiergarten.

W ciągu dnia policja skontrolowała na terenie całego miasta 52 motocykle, powiązane z "Nocnymi Wilkami". Grupa ta jest uważana za zwolenników prezydenta Rosji - informuje rbb24.

Berliński dziennikarz Julian Wuerzer napisał na Twitterze, że "»Nocne wilki« robią sobie zdjęcie z rosyjską flagą pod pomnikiem Tiergarten w Berlinie". "Absurdalne jest to, że dwa metry dalej policja prosi kobietę i mężczyznę w ubrania w kolorach ukraińskich o opuszczenie terenu" - dodał.

19:26

Na Bornholmie ambasador Rosji w Danii mimo sprzeciwu lokalnej ludności złożył w poniedziałek wieniec pod pomnikiem żołnierzy radzieckich. Wcześniej ktoś namalował na monumencie proukraińskie hasło w barwach Ukrainy, napis został usunięty przez zarządcę terenu.

W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznany sprawca napisał na pomniku żółtymi oraz niebieskimi literami: "Wieczna sława dla ukraińskich bohaterów, którzy oddali życie w walce z rosyjskim okupantem".

19:26

Na ogarniętej wojną Ukrainie zajęcia w szkołach pozostaną w formie online do końca tego roku szkolnego (31 maja). Egzaminy dla dziewięcioklasistów (do szkoły średniej) zostały zniesione, a maturę uproszczono. W Kijowie władze rozważają możliwość otwarcia przedszkoli, które obecnie działają w trybie zdalnym.

19:12

Prezydent Rosji Władimir Putin kontynuuje zniekształcanie historii, aby usprawiedliwić agresję na Ukrainę - stwierdził w poniedziałek premier Czech Petr Fiala.

- W swoim przemówieniu Władimir Putin nawiązywał do fałszywych informacji i celowego zniekształcenia historii i teraźniejszości, którymi rosyjska propaganda chce usprawiedliwić agresję na Ukrainę - oświadczył szef czeskiego rządu.

Podkreślił, że nie ma sensu prostowanie każdego kłamstwa wypowiedzianego w Moskwie, ale przemówienie Putina potwierdziło, jak ważne jest zjednoczone i zdecydowane działanie Zachodu przeciwko agresorowi.

19:02

Czteroletnia dziewczynka, rozdzielona z mamą podczas ewakuacji z kombinatu Azowstal w Mariupolu, jest bezpieczna i zostanie wkrótce przekazana krewnym - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.

O tym, że 4-letnią Alisę rosyjscy żołnierze rozdzielili z matką poinformował w niedzielę wieczorem pułk Azow, który broni Mariupola.

19:01

- Wielka Brytania będzie stała ramię w ramię z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba - zapewnił w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson. Jak dodał, nigdy nie był równie przekonany, że Ukraina wygra wojnę z Rosją.

18:54

Bracia Kliczko mówili o propagandowym show Putina z okazji zwycięstwa nad Niemcami w II wojnie światowej. - Prezydent Rosji nie spodziewał się, że cały świat stanie po stronie Ukrainy - powiedział Witalij Kliczko. - Dziś starał się robić dobrą minę do złej gry - dodał.

Zdaniem mera Kijowa "jego przemówienie nie było tak agresywne, jak się spodziewano". - Spodziewaliśmy się, że wypowie wojnę. W swoim przemówieniu powiedział nam, że winni są wszyscy oprócz rządu rosyjskiego - wskazał.

Zdaniem Wołodymyra Kliczki "wkrótce nadejdzie też dzień prawdy". - Mordowanie, gwałcenie, ludobójstwo narodu ukraińskiego - to wszystko się skończy - zakończył.

18:52

Gdy na Ukrainie codziennie giną ludzie, bo Władimir Putin prowadzi krwawą wojnę, w Berlinie policjanci wyrywają spokojnym ludziom ukraińskie flagi - pisze w poniedziałek dziennik "Bild". Witalij i Wołodymyr Kliczko powiedzieli telewizji BILD, że trudno zrozumieć dlaczego ukraińskie flagi są zakazane.

Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział: "Dziś flaga ukraińska jest symbolem walki o pokój i przeciwko wojnie. (...) Dzisiaj prawie w każdym kraju, w każdym mieście jest tyle flag ukraińskich. Są one znakiem jedności, znakiem poparcia dla Ukrainy. Dlatego tak trudno jest zrozumieć, dlaczego flagi ukraińskie są zakazane".

Jego brat Wołodymyr stwierdził: "Nie mam dla tego zrozumienia".

18:51

- Dzięki swojej walce i odwadze Ukraina już jest w samym sercu Unii Europejskiej - oświadczył w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. - Procedura rozszerzenia UE zajmuje jednak lata, a nawet dekady - dodał.

W związku z tym zaapelował o stworzenie nowego typu "politycznej wspólnoty europejskiej", która pozwoliłaby krajom spoza Unii, takim jak Ukraina, na przyłączenie się "do podstawowych wartości europejskich".

Na konferencji prasowej po przemówieniu zasugerował, że nowa forma stowarzyszenia politycznego z UE mogłaby przypominać tę z krajami bałkańskimi, współpracującymi z UE.

18:49

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przybył w poniedziałek do Mołdawii z oficjalną wizytą, podczas której spotka się m.in. z przedstawicielami władz tego kraju oraz z ukraińskimi uchodźcami wojennymi.

Jak podała telewizja TV8, zaplanowane na poniedziałkowe popołudnie spotkanie Guterresa z prezydent Mołdawii Maią Sandu zostało odwołane. Biuro prasowe pałacu prezydenckiego podało, że powodem anulowania wydarzenia są problemy zdrowotne Sandu.

W trakcie wizyty sekretarz generalny ONZ spotka się m.in. z premier Mołdawii Natalią Gavrilitą oraz członkami jej rządu. Jak wyjaśnił Guterres, jego podróż do Kiszyniowa służy m.in. podziękowaniu władzom Mołdawii za przyjęcie blisko 500 tys. uchodźców z Ukrainy.

18:48

Holender walczący w szeregach Legionu Międzynarodowego zginął na Ukrainie - podał dziennik "De Telegraaf". Według informacji gazety 55-latek poniósł śmierć w środę w okolicach Charkowa.

MSZ Holandii nie potwierdza na razie doniesień o śmierci mężczyzny. Rzecznik resortu powiedział dziennikarzom, że MSZ oczekuje na oficjalną informację z Ukrainy.

"De Telegraaf" utrzymuje, że ochotnik zginął w wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa. Gazeta cytuje córkę Holendra, która miała napisać na swoim profilu na Facebooku, że "ojciec nigdy nie żałował swojej decyzji i był szczęśliwy, że może walczyć".

18:47

- Przygotowujemy zbiorczą ofertę, wynikającą z deklaracji spółek Skarbu Państwa, dotyczącą odbudowy Ukrainy. Zostanie ona przekazana ukraińskiemu rządowi - oświadczył w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin na konferencji prasowej towarzyszącej Polsko-Ukraińskiemu Forum Energii.

18:46

Amerykańskie ministerstwo handlu ogłosiło w poniedziałek tymczasowe zniesienie ceł na ukraińską stal w związku z rosyjska inwazją na Ukrainę.

Ministerstwo podało w komunikacie, że nałożone w 2018 roku cła nie będą obowiązywać przez rok, a celem tego działania jest wzmocnienie ukraińskiej gospodarki, w której przemysł stalowy zatrudnia prawie 8 proc. wszystkich pracowników.

Cła w wysokości 25 proc. na stal z niemal wszystkich krajów zostały nałożone przez administrację ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa. W ubiegłym roku częściowo wyłączono z nich Unię Europejską, zaś w lutym 2022 roku - Japonię.

18:44

- Bez względu na całe tło i kontekst wydarzeń, do których doszło przed Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, dyplomacja powinna jakoś dalej funkcjonować - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Paszyk z Koalicji Polskiej.

Czytaj więcej: "To woda na młyn, dawanie obrazków dla propagandy Putina". Paszyk o oblaniu farbą ambasadora Rosji

18:35

Żołnierze rosyjscy usiłują zniszczyć most, którym odbywała się ewakuacja z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, by odciąć ukraińskim obrońcom możliwość wyjścia - przekazał na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Dodał, że szturm sił rosyjskich na Azowstal trwa, a o obrońcach napisał, że "wszyscy Ukraińcy mają wobec nich niespłacalny dług".

18:32

- Ambasadorowi Rosji, jak każdemu innemu, należy się nietykalność osobista. Uważam, że incydent w Warszawie był prowokacją, która powinna zostać wnikliwie zbadana przez MSZ i polskie służby - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Koc (PiS).

Czytaj więcej: Ambasador Rosji oblany farbą w Warszawie. Maria Koc: ten incydent może zostać wykorzystany przeciw nam

18:31

Portal NEXTA, powołując się na ukraińskie media, informuje, że zakłady Azowstal ponownie są ostrzeliwane przez Rosjan.

18:30

Kolejne napisy pojawiły się na upamiętniającym żołnierzy Armii Czerwonej obelisku na poznańskiej Cytadeli. Tym razem na pomniku ktoś namalował czerwoną farbą literę "Z" - symbol używany przez rosyjskich żołnierzy, którzy najechali na Ukrainę - a przy nim znak równości i swastykę.

18:29

Minionej doby siły rosyjskie wykonały 48 nalotów na cele w obwodach charkowskim i donieckim oraz pięć na obwody mikołajowski i odeski. Informację przekazał rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzianyk.

- Istnieje zagrożenie, że Rosja będzie nadal używać rakiet manewrujących znad Morza Czarnego do ostrzału celów wojskowych i cywilnych na Ukrainie - dodał rzecznik.

18:28

Akcja pamięci o żołnierzach walczących z hitlerowskimi Niemcami zamieniła się w Rosji w marsze popierające wojnę Kremla przeciwko Ukrainie. Przeciwników polityki Władimira Putina zatrzymała policja. Część rosyjskich niezależnych komentatorów zwróciła uwagę, że 77 lat po zakończeniu drugiej wojny światowej władze Rosji zniszczyły jedno z największych świąt państwowych - Dzień Zwycięstwa. Portal Lenta.ru nazwał Władimira Putina "smutnym dyktatorem i paranoikiem".

Posłuchaj
00:39 11730221_1.mp3 Rosjanie maszerują w poparciu dla Putina, a jego przeciwnicy siedzą w aresztach. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

18:27

85 z 90 haubic M777 zostało już wysłanych z USA na Ukrainę - poinformował w poniedziałek przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, w obsłudze dział przeszkolono też ponad 300 ukraińskich artylerzystów.

Jak powiedział oficjel podczas briefingu na temat sytuacji wojennej, wysłanych zostało też na Ukrainę 110 tys. z obiecanych 184 tys. pocisków kalibru 155 mm. W poniedziałek w sieci pojawiły się pierwsze filmy wideo mające pokazywać działanie haubic na froncie w Donbasie.

Przedstawiciel Pentagonu zaznaczył, że z obsługi dział przeszkolono już ponad 300 ukraińskich żołnierzy i trwa szkolenie kolejnych 50. Dodał, że w ciągu ostatniej doby dostarczono 13 partii sprzętu wojskowego na Ukrainę z siedmiu krajów, w tym m.in. pojazdy Humvee.

18:18

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak poparł w poniedziałek propozycję konfiskaty zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego i przekazania ich Ukrainie. Z postulatem tym wystąpił wcześniej tego samego dnia szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

18:17

Ceny na stacjach paliwowych w Kijowie wzrosły do równowartości 5,5 PLN za litr benzyny 95-oktanowej; 5,8 PLN za litr 95+ oraz 6,3 PLN za litr oleju napędowego. Mimo to zatankować samochód jest dość ciężko. Zostały wprowadzone limity, które w zależności od stacji i posiadania karty rabatowej wynoszą od 5 do 20 litrów dziennie.

Na niektórych stołecznych stacjach zatankować samochód można wyłącznie przy okazaniu karty paliwowej dla firm.

18:17

Węgry nie poprą zaproponowanych przez Komisję Europejską nowych sankcji wobec Rosji, gdyż oznaczałyby one dla nich problem, a propozycja nie zawiera jego rozwiązania - oznajmił w poniedziałek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto.

Minister spraw zagranicznych oświadczył, że nie można Węgier obciążać kosztami sankcji nałożonych na Rosję za jej inwazję na Ukrainę. Zaznaczył, że jego kraj poparł poprzednie pięć pakietów sankcji unijnych, ale zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego stanowi dla Budapesztu czerwoną linię.

18:16

Sankcje nakładane przez Unię Europejską na Rosję za jej inwazję na Ukrainę nie działają w portach Hiszpanii - twierdzą media w tym kraju, odnotowując, że po wprowadzeniu ich w kwietniu rosyjskie towary wciąż docierają drogą morską do państw UE.

Dziennik "El Pais" odnotował, że w poniedziałek władze w porcie w Gijon, na północy Hiszpanii, wydały zgodę na zacumowanie tam płynącego pod maltańską banderą statku z rosyjskim węglem oraz koksem naftowym.

18:15

Rosjanie ostrzelali drugą największą rafinerię na Ukrainie, położoną w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju. W wyniku ostrzału zapaliły się zakłady na terenie rafinerii, pożar rozprzestrzenił się na powierzchni ponad pół hektara; jest groźba wybuchu - poinformowała w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

16:55

Rosjanie urządzili dziś w Mariupolu "taniec na kościach i krwi" - powiedział mer miasta Wadym Bojczenko. Rosyjscy okupanci zorganizowali pochód z okazji rosyjskiego "dnia zwycięstwa" 9 maja. Rosjanie rozwinęli 300-metrową wstęgę świętego Jerzego i przemaszerowali z placu Nachimowa na plac Wojowników Wyzwolenia. Uczestnicy pochodu mieli przyczepione do ubrań litery "Z" - symbol rosyjskiej agresji na Ukrainę.

"Na tych ulicach przed kilkoma dniami leżeli zabici przez Rosjan mieszkańcy Mariupola" - zaznaczył mer Wadym Bojczenko. "Słyszeliśmy okrzyki radości »ura!«. Czy oni cieszyli się z zabicia dwudziestu tysięcy mieszkańców Mariupola? Ze zrujnowania miasta, ze zgładzenia kobiet i dzieci w teatrze dramatycznym? To teatr absurdu, to zwycięstwo nad życiem, nad rozwojem, które zorganizowało okupacyjne rosyjskie wojsko" - dodał Wadym Bojczenko.

16:53

Na Ukrainę przybyło 45 wozów strażackich, które są pomocą dla służb z Włoch. 

16:45

Pod pomnikiem Armii Radzieckiej w Sofii doszło w poniedziałek do starć między proukraińskimi demonstrantami i zwolennikami polityki reżimu Władimira Putina. Fragment monumentu, pod którym tradycyjnie 9 maja składa kwiaty ambasador Rosji w Bułgarii, oblano niebieską i żółtą farbą.

Według policji, nad ranem zwolennicy usunięcia 37-metrowego pomnika zdołali przy pomocy drona zrzucić niebieską i żółtą farbę na jedną z figur monumentu. Później zebrali się przed pomnikiem, pod którym ambasador Rosji tradycyjnie uczestniczy w tym dniu w obchodach rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w II wojnie światowej.

16:41

Ursula von der Leyen spotka się z Viktorem Orbanem ws. sankcji na rosyjską ropę - donosi AFP.

16:39

Mężczyzna wszedł na ogrodzony teren firmy w Ribnitz-Damgarten na północnym wschodzie Niemiec i zawiesił flagę Związku Radzieckiego na maszcie radiowym o wysokości około 30 metrów - informuje w poniedziałek portal stacji NDR. Straż pożarna usunęła czerwoną flagę.

Według policji świadkowie widzieli, jak w niedzielę mężczyzna mówiący łamanym niemieckim wchodził na maszt.

16:36

Rosyjscy agresorzy przymusowo wywieźli do swego kraju ponad milion Ukraińców – poinformowała w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

16:24
16:10

Po kilku spokojnych dniach, od soboty w Kijowie znów częściej słychać syreny ogłaszające alarm przeciwlotniczy. W miejscach upamiętniających bohaterów II wojny światowej, np. w Parku Chwały, zwiększono liczbę patroli wojskowych i policyjnych z obawy przed dywersantami. Władze zapewniają jednak, że sytuacja w mieście jest pod kontrolą.

15:47
15:34

Dwie kobiety zginęły w wybuchu miny-pułapki w wiosce Cyrkuny w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy – poinformował w poniedziałek szef wydziału śledczego obwodowej policji Serhij Bołwinow na Facebooku.

Powiedział, że ciała kobiet znaleziono w niedzielę podczas rozminowywania terenu pod mostem.

Bołwinow przypomniał, że w ciągu ostatnich dni Siły Zbrojne Ukrainy zwolniły szereg miejscowości w obwodzie charkowskim i jest zrozumiałe, że wiele osób chciałoby już wrócić do domu.

13:58

"Moja ojczyzna jest nadal prawie całkowicie nieobecna w topografii niemieckiej pamięci" - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk. Wezwał do postawienia w Berlinie pomnika, który upamiętni co najmniej osiem milionów ukraińskich ofiar hitlerowskich Niemiec.

13:58

W tradycyjnej Paradzie Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie nie wziął udziału szef sztabu generalnego rosyjskiej armii generał Walerij Gierasimow - poinformował w poniedziałek serwis internetowy telewizji Sky News. Wojskowi tej rangi są zazwyczaj ważnymi uczestnikami uroczystości 9 maja - zauważył brytyjski nadawca.

13:51

Policjanci interweniowali w poniedziałek w jednym z mieszkań w Chorzowie, którego lokator wywiesił w oknie flagę Federacji Rosyjskiej i symbol "Z". Prokuratura oceni, czy 57-latek odpowie za złamanie tzw. ustawy sankcyjnej.

13:50

W najbliższą niedzielę szwedzka partia rządząca ogłosi stanowisko w sprawie złożenia wniosku o przystąpieniu kraju do NATO. Jeśli socjaldemokraci z partii rządzącej poprą w najbliższym czasie przystąpienie kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to wniosek o akces uzyska większość parlamentarną.

Dzień wcześniej decyzję o ewentualnym akcesie podejmą władze Finlandii.

13:46

Rodziny ofiar ludobójstwa w Srebrenicy zaapelowały podczas marszu w centrum Sarajewa o zakończenie "masakry w Mariupolu". - Musimy zabrać głos, bo widzimy, że zła nie udało się zatrzymać i dziś na Ukrainie dokonuje się ludobójstwo - podkreślono.

13:46

"Władze Berlina popełniły błąd, zabraniając eksponowania ukraińskich symboli narodowych w dniach upamiętniających rocznicę kapitulacji III Rzeszy" - ocenił minister SZ Ukrainy Dmytro Kułeba. "To atak na każdego, kto pod sztandarem Ukrainy broni teraz Europy i Niemiec przed rosyjską agresją" - podkreślił.

13:45

Ukraina wypełniła drugą część ankiety ws. przystąpienia do UE. "Spotkanie z szefową KE Ursulą von der Leyen przez połączenie wideo. Zademonstrowałem drugą część wypełnionej ankiety, potrzebnej do otrzymania statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej" - poinformował Zełenski.

13:44

Ukraińska Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji poinformowała, że okupowanych terytoriach Ukrainy przerwana została transmisja z parady wojskowej i wystąpienia Władimira Putina w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa. "Rosyjska propaganda na czele ze swoim liderem Putinem nie była w stanie dotrzeć ze swoimi bredniami do Ukraińców, którzy mieszkają na tymczasowo okupowanych terenach" - przekazano.

13:31

Władze Kijowa udostępniły nagranie prezentujące zniszczenia po rosyjskich bombardowaniach stolicy, dokonanych od początku inwazji. 

13:28

Władze autonomicznego regionu Gagauzji, na południu Mołdawii, zniosły zakaz używania wstążek św. Jerzego, zakazanych od kwietnia przez mołdawskie przepisy. Ten uznawany za element promowania rosyjskiej inwazji na Ukrainę symbol można zgodnie z nowym prawem autonomii nosić w Gagauzji tylko 9 maja, obchodzonego tam jako Dzień Zwycięstwa nad nazizmem.

13:17

"Drodzy mieszkańcy Europy, dziś nasz kontynent spotyka się z cieniami przeszłości, które - jak myśleliśmy - dawno odeszły w niepamięć. Okrucieństwa wojny, bezsensowna agresja i zniszczone miasta. Miliony niewinnych uciekających ze swoich domów. Ludzie desperacko walczący o swoją przyszłość. Europa stoi po stronie Ukrainy. W tym samym czasie inwazja Kremla przypomina nam, dlaczego świętujemy Dzień Europy" - napisała szefowa KE Ursula von der Leyen w przesłaniu z okazji poniedziałkowego święta.

13:15

- Ukraina należy do rodziny europejskiej, ale nie wiadomo, kiedy i w jaki sposób będzie można przyjąć ją do Unii Europejskiej, bo obecnie znajduje się w stanie wojny - powiedziała szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock, gasząc - jak pisze dpa - oczekiwania kraju zaatakowanego przez Rosję co do szybkiego przystąpienia do UE.

13:14

- Nie możemy otwarcie mówić o szczegółach naszych operacji, ale o ich skuteczności świadczy fakt, że w okupowanym przez rosyjskie wojska obwodzie chersońskim nie odbywają się żadne pseudoreferenda - oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, cytowana przez agencję Ukrinform.

- Najeźdźcy nie uzyskali poparcia mieszkańców obwodu chersońskiego. Przeciwnie - cywile stawiają zaciekły opór, ale to także efekt pracy państwa ukraińskiego. (...) Pseudoreferenda ani się tam nie odbywają, ani nawet nie mogą zostać przeprowadzone, a zatem wykonujemy nasze zadania jak należy - podkreśliła Malar.

12:53

- Z powodu wymierzonych w Rosję sankcji pojawiły się trudności z pracą, wzrosły ceny, większość Rosjan nie ma nastroju do świętowania; organizowanie w takich okolicznościach Parady Zwycięstwa to idiotyzm - oceniła matka rosyjskiego żołnierza walczącego na Ukrainie w rozmowie przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). 

12:47

- Nasze polskie serca i domy są dla Państwa szeroko otwarte – zwrócił się do uchodźców z Ukrainy prezydent Andrzej Duda w liście napisany do uczestników obywającego się we Wrocławiu Samorządowego Okrągłego Stołu.

We wrocławskiej Hali Stulecia trwa Samorządowy Okrągły Stół, w którym uczestniczą samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, rządu oraz osoby ze świata biznesu i nauki. Celem wydarzenia jest wypracowanie rekomendacji dla strony rządzącej związanych z funkcjonowaniem polskich miast po przyjęciu uchodźców z Ukrainy.

12:46

Incydent uchwyciły kamery.

12:43

Przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie demonstranci oblali czerwoną substancją ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa i uniemożliwili rosyjskiej delegacji złożenie tam kwiatów.

Rosyjski ambasador został oblany czerwoną farbą Źródło: PAP/Leszek Szymański Rosyjski ambasador został oblany czerwoną farbą Źródło: PAP/Leszek Szymański
12:40

- Widzimy naszą przyszłość jako członkowie europejskiej rodziny - podkreślał mer Kijowa Witalij Kliczko zwracając się w poniedziałek do uczestników Samorządowego Okrągłego Stołu, który zebrał się we Wrocławiu. - Tak samo jak Polska. Jesteście dla nas dobrym przykładem - dodał.

12:39

Dla upamiętnienia kapitulacji hitlerowskich Niemiec 8 maja 1945 roku w Kolonii odbyły się w niedzielę dwa prorosyjskie wiece; zarejestrowano je jako wydarzenia mające upamiętnić ofiary II wojny światowej, jednak w ich trakcie "rozpowszechniano propagandę Putina i żenujące kłamstwa" -pisze dziennik „Bild”.

Przez miasto przejechał również proputinowski gang motocyklowy "Nocne wilki".

Prorosyjska demonstracja w Kolonii Źródło: FORUM/THILO SCHMUELGEN Prorosyjska demonstracja w Kolonii Źródło: FORUM/THILO SCHMUELGEN
12:29

Rosyjski portal Lenta.ru opublikował 10 materiałów krytykujących Władimira Putina i prowadzoną przez niego wojnę w Ukrainie. Teksty szybko zniknęły z portalu, ale jak informuje inny portal - Mediazona - zachowały się w internetowym archiwum. To pierwsza od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainą taka publikacja w jednym z najpopularniejszych serwisów informacyjnych w Rosji. Więcej w relacji naszego korespondenta Macieja Jastrzębskiego.

Posłuchaj
00:36 11729327_1.mp3 Rosyjski portal informacyjny ostro skrytykował Putina i jego otoczenie. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
12:28

Władze Wilna ustawiły tablice z informacjami o wojnie na Ukrainie przed jednym z cmentarzy, na którym każdego roku społeczność rosyjska na Litwie 9 maja oddaje hołd żołnierzom radzieckim. Miasto, chce w ten sposób dotrzeć z rzetelną informacją na ten temat do swoich rosyjskojęzycznych mieszkańców. Rosjanie na Litwie stanowią około pięciu procent populacji.

12:27

Zdaniem ukraińskiej wiceminister obrony Hanny Malar Rosjanie budują mitologiczną heroizację swojej przeszłości wokół zwycięstwa w II wojnie światowej. Jak dodała, Rosja wciąż wzmacnia ten mit "sztucznymi zwycięstwami współcześnie". Dodała, że w najbliższych dniach Rosjanie mogą dokonać jakichś prowokacji i nasilić ostrzały rakietowe. 

12:26

- Dzisiejszy dzień powinien być w Moskwie dniem refleksji upamiętniającym wielkie cierpienie zwykłych Rosjan podczas drugiej wojny - mówił brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Ale powinno też chodzić o winy Stalina i jego generałów, których pakt o nieagresji z nazistami z 1939 roku pozwolił obu stronom na rozbiór Polski, a także na dokonanie egzekucji z zimną krwią na oficerach w masakrze katyńskiej w marcu 1940 roku - powiedział Wallace, przemawiając z okazji rocznicy zakończenia wojny w londyńskim Muzeum Armii.

12:23

- Kolejna fala mobilizacji na Ukrainie zależeć będzie m.in. od tego, czy Zachód będzie gotowy do zaostrzenia sankcji wobec Rosji, nałożenia na nią embarga energetycznego i stworzenia prawdziwej koalicji antyputinowskiej - powiedział w rozmowie z dwutygodnikiem "Forbes" ukraiński ekspert ds. wojskowości Walentin Badrak.

12:20

Z myślą o zorganizowaniu "parady" separatyści z DRL - samozwańczego, kontrolowanego przez Moskwę terytorium na wschodzie Ukrainy - przywieźli do zrujnowanego miasta "wolontariuszy" z Doniecka i Nowoazowska, głównie osoby narodowości rosyjskiej.

"Szczególnego podekscytowania i radości wśród uczestników »parady« nie widać. (...) Okupanci i kolaboranci są na miejscu, brakuje tylko mariupolan. Z tym świętem coś poszło nie tak" - dodał Andriuszczenko.

12:19

Prorosyjscy separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej zorganizowali w Mariupolu "paradę zwycięstwa". Zebrano tam część starszych mieszkańców miasta, cywile są też zachęcani do udziału w tym wydarzeniu dodatkowymi racjami żywnościowymi - przekazał na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

12:11

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, napisał na Twitterze, że jedynym powodem inwazji na Ukrainę są "imperialne ambicje Rosji". Skomentował w ten sposób słowa Władimira Putina, który na Placu Czerwonym w Moskwie stwierdził dziś, że Rosja podjęła atak "uprzedzający".

12:09

"Poniedziałek będzie decydujący - rosyjskie wojska sforsowały rzekę Doniec i przerzuciły uzbrojenie na drugi brzeg; rozpoczyna się walka o »drogę życia« z Lisiczańska do Bachmutu" - przekazał szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. "Opanowanie tej trasy odcięłoby obwód ługański od reszty Ukrainy" - dodał.

Droga z Lisiczańska w obwodzie ługańskim do Bachmutu w obwodzie donieckim to ważny szlak transportowy, umożliwiający komunikację pomiędzy wschodnimi regionami oraz miastami Dniepr i Zaporoże, a także centralną i zachodnią częścią Ukrainy.

12:08

Media zastanawiają się, dlaczego podczas parady na Placu Czerwonym nie było planowanego wcześniej przelotu samolotów wojskowych. Według oficjalnego komunikatu Kremla przelotowi samolotów na Placu Czerwonym przeszkodziły warunki meteorologiczne, jednak - według meteorologów  pogoda nad Moskwą była wystarczająco dobra, aby taki pokaz się odbył.

11:58

Trwa spotkanie ministrów ds. uchodźców.

11:53

W Chersoniu rosyjscy okupanci szukają opuszczonych mieszkań, by umieścić tam swoje wojsko - donosi ukraiński wywiad.

11:52

11:38

Grupa radnych stolicy Belgii, ze względu na zbrodnie na Ukrainie, zaproponowała zmianę nazw ulic z rosyjskich na ukraińskie. Radny Marc Naether zaproponował zmianę Rue de Russie na Rue d'Ukraine, natomiast jego kolega Coomans de Brachene chce, aby zmieniona została nazwa Avenue de Stalingrad.

11:37

Tak wyglądają zniszczenia w Odessie po rosyjskim ostrzela pociskami Oniks.

11:19

Odessa oraz obwód odeski zostały w poniedziałek ponownie zaatakowane przez wojska rosyjskie. Na region wystrzelono z terytorium anektowanego Krymu pociski manewrujące Oniks - poinformowała rada miejska.

11:18

Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że głównym tematem poniedziałkowego spotkania ministrów ds. uchodźców z 12 państw europejskich, jest przejście od pomocy doraźnej do pomocy systemowej i związane z tym wyzwania. - Wszystkie państwa w regionie muszą być gotowe. Musimy wymienić doświadczenia jak działać na przyszłość - powiedział wiceminister ds. uchodźców.

10:58

Podczas ostatniej ewakuacji z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rosyjscy okupanci rozdzielili matkę i jej czteroletnią córeczkę Alisę - przekazał pułk Azow.

"Matka znalazła się w obozie filtracyjnym na terenie tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Do miejsca docelowego w Zaporożu dojechało tylko dziecko, a miejsce przebywania matki pozostaje na razie nieznane" - poinformowano.

10:56

Gdy w Moskwie odbywała się parada z okazji Dnia Zwycięstwa, w Kijowie słychać było syreny alarmowe - poinformował serwis internetowy stacji telewizyjnej Sky News, powołując się na informacje ukraińskiego wojska.

10:54

- Polska wskazała wprost, że do końca roku będzie niezależna od rosyjskich surowców. Unia Europejska, jako całość, też musi dać ten sygnał po to, aby rynki finansowe, dostawcy na całym świecie widzieli brak wiarygodności Rosji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

10:53

Ponad 25 tys. straconych żołnierzy, prawie 4 tys. straconych czołgów, zbrodnie wojenne w Buczy, Mariupolu i innych miastach - billboardy z takimi napisami w różnych językach stanęły w poniedziałek rano przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie - w ramach akcji "Stop Russia Now".

Przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich stanęły billboardy obrazujące wojnę w Ukrainie Źródło: Piotr Molecki/East News Przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich stanęły billboardy obrazujące wojnę w Ukrainie Źródło: Piotr Molecki/East News
10:48

- Rosyjski prezydent Władimir Putin i jego generałowie są jak naziści i powinni w ten sam sposób skończyć - powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace w przemówieniu wygłoszonym z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. To pierwszy raz, gdy jakikolwiek brytyjski minister tak otwarcie porównał reżim Putina do nazistowskich Niemiec.

10:46

Jak ocenił, przez blokowanie ukraińskiego handlu władze na Kremlu chcą także wywołać jeszcze większą falę uchodźców i kryzys imigracyjny w Unii Europejskiej. - Rosja miała nadzieję, że taki kryzys przytłoczy i wstrząśnie Europą. Ale Europa, zwłaszcza Polska, zniosła i przyjęła z wielką godnością wszystkich naszych migrantów - podkreślił Szmyhal.

10:46

Szmyhal ocenił, że Ukraina nie jest obecnie w stanie wyeksportować 90 proc. swoich produktów rolnych. Przed wojną 70 proc. tej żywności trafiała na statki w zablokowanych dziś przez Rosjan portach na Morzu Czarnym. 

10:45

- Blokada ukraińskich portów przez Rosję to świadome działanie, mające wywołać kryzys żywnościowy na świecie i uchodźczy w Europie - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal w rozmowie z agencją RBK-Ukraina.

10:33

Hakerzy włamali się do zapowiedzi programu telewizyjnego wiodących rosyjskich stacji Rostelekom, MTS oraz NTW-Plus - przekazała agencja Interfax-Ukraina.

Zamiast nazwy zapowiadanej audycji i jej opisu można było przeczytać tekst: "Macie na swoich rękach krew tysięcy Ukraińców i setek ich dzieci. Telewizja i władza kłamią. Stop wojnie!".

10:29

"Morale okupantów jest bardzo niskie. Wrogowie notorycznie nadużywają alkoholu i dezerterują z pola walki. Rosyjskie pododdziały mają świadomość, że ich ataki na ukraińskie pozycje w okolicach Hulajpola nie przynoszą efektów" - oceniły regionalne władze.

10:28

Według zaporoskiej administracji doszło również do omyłkowego rosyjskiego ataku na własne pozycje. "Dowództwo jednego z zaporoskich batalionów przekazało doniesienia, że Rosjanie ostrzelali swoje stanowiska z systemów artylerii rakietowej Sołncepiok (wykorzystujących broń termobaryczną - red.)" - przekazano.

10:28

Lokalni mieszkańcy poinformowali, że w Połohach w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy rosyjskie wojska ostrzelały około 20 własnych pojazdów, próbując uniknąć wyjazdu na front. Następnie najeźdźcy oskarżyli o to Ukraińców.

10:27

Wojska rosyjskie wznowiły szturm na Azowstal w Mariupolu po tym, jak obwód doniecki opuściła kolumna ONZ z ewakuowanymi cywilami - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

10:27

Według ukraińskiego sztabu łączne rosyjskie straty od 24 lutego do 9 maja wynoszą: 1145 czołgów, 2764 pojazdy opancerzone, 199 samolotów, 158 helikopterów, 513 systemów artyleryjskich, 185 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 87 systemów przeciwlotniczych, 1970 pojazdów i cystern, 12 jednostek pływających i 377 dronów.

10:27

W ciągu minionej doby siły rosyjskie straciły też 2 helikoptery, 15 czołgów, 23 pojazdy opancerzone, 4 systemy artyleryjskie i jeden przeciwlotniczy oraz 17 dronów.

10:26

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 25 650 żołnierzy, z czego 150 w ciągu ostatniej doby - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

10:23

Władimir Putin powiedział na Placu Czerwonym, że Zachód przygotowywał atak na Rosję. - Otwarcie prowadzono przygotowania do operacji w Donbasie, do wtargnięcia na nasze historyczne ziemie, włączając Krym. W Kijowie mówiono o możliwości wykorzystania broni jądrowej. Blok NATO rozpoczął aktywne, wojskowe przejmowanie przylegających terytoriów - stwierdził rosyjski przywódca.

10:20

Premier Mateusz Morawiecki mówił dziś, że coraz trudniej o szerokie sankcje wobec Rosji. Unia Europejska do tej pory nie porozumiała się w sprawie szóstego pakietu, który miałby wprowadzić między innymi embargo na rosyjską ropę z końcem roku. - Polska stara się tak organizować proces sankcji, by znaleźć wspólny mianownik między jednością Unii Europejskiej a sankcjami, które byłyby zbudowane w najszerszy możliwy sposób - deklarował szef rządu.

09:50

- Chwała naszym siłom zbrojnym. Za Rosję! Za zwycięstwo! - zakończył rosyjski prezydent. 

09:50

Putin powiedział, straty poniesione przez Rosję (na Ukrainie - red.) są "tragedią dla nas wszystkich". Życzył szybkiego powrotu do zdrowia rannym żołnierzom i oficerom. Przekazał, że podpisał dziś rozporządzenie wykonawcze w celu zapewnienia "niezbędnego wsparcia dla dzieci poległych towarzyszy".

09:40

Putin stwierdził także, że żołnierze rosyjscy w ukraińskim Donbasie walczą na "swojej ziemi", której w "Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej Rosjanie bronili aż do śmierci".

09:39

Putin podkreślił natomiast, że Rosja mierzyła się z "nieakceptowalnym zagrożeniem" ze strony NATO i Kijowa. - Rosja odpowiedziała na agresję z wyprzedzeniem, to była jedyna słuszna decyzja - stwierdził. 

09:38

Skończyło się przemówienie Władimira Putina w Moskwie. Nie było ani ogłoszenia mobilizacji, ani otwartego wypowiedzenia wojny Ukrainie. O tych dwóch decyzjach spekulowano przed uroczystościami.

09:36

Wołodymyr Zełenski w przemówieniu z okazji 9 maja: my nie mówimy (jak Rosjanie - red.) "możemy powtórzyć", bo chcieć powtórzyć 2194 dni wojny może tylko szaleniec. Ten, który już dzisiaj powtarza straszliwe zbrodnie reżimu Hitlera, naśladuje filozofię nazistów i kopiując to, co robili oni. On jest skazany na porażkę, bo jest przeklęty przez miliony przodków, odkąd zaczął naśladować ich zabójcę. I dlatego straci wszystko.

09:23

Melnyk nazwał obietnicę niemieckiego rządu dotyczącą dostarczenia Ukrainie siedmiu samobieżnych haubic - nowoczesnych systemów artyleryjskich - "dobrą decyzją". Jednocześnie dał jasno do zrozumienia, że oczekuje znacznie więcej. - Kiedy słyszymy, jak kanclerz Niemiec mówi, że Rosja nie może wygrać, oznacza to, że należy zrobić wszystko, naprawdę wszystko, aby pomóc nam w tej trudnej sytuacji, w tej wojnie, najgorszej wojnie od czasów II wojny światowej - stwierdził dyplomata.

09:23

Ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk skrytykował wystąpienie telewizyjne kanclerza Olafa Scholza z okazji rocznicy zakończenia wojny światowej 8 maja. Zwłaszcza w odniesieniu do realizacji dostaw broni ciężkiej ambasador oczekiwał od przemówienia Scholza więcej konkretów - pisze agencja dpa.

09:16

Pracami nad planem odbudowy Charkowa kieruje brytyjski architekt Norman Foster. - To szansa uczynienia go jeszcze pełniejszym życia i bardziej pionierskim w wyznaczaniu trendów, technologii i przemysłu - wszystkich rzeczach, które czynią miasta wielkimi - powiedział, cytowany przez VOA. 

09:15

Mer Charkowa, Ihor Terechow, powiedział Głosowi Ameryki, że generalny plan odbudowy stale powstaje, pomimo trwającego rosyjskiego ostrzału. - Kiedy walki się zakończą, sądzę, że będziemy w stanie przywrócić miasto do poprzedniego stanu w ciągu dwóch do trzech lat, tak, by Charków stał się nawet lepszym miastem, niż był wcześniej - powiedział.

09:15

Ponad 10 instytucji działających w ramach ONZ współpracuje przy tworzeniu planów odbudowy ze zniszczeń Charkowa, drugiego największego miasta Ukrainy - podała na swoim portalu rozgłośnia Głos Ameryki (VOA).

09:08

Na Placu Czerwonym w Moskwie rozpoczęły się obchody związane z Dniem Zwycięstwa. 

08:57

"Rosjanie praktycznie nie przestają ostrzeliwać celów cywilnych, w tym domów. Z tego powodu nie można zakończyć akcji poszukiwawczej w zbombardowanych budynkach w Biłohoriwce i Szypyliwce" - przekazał Hajdaj.

08:57

W miejscowości Szypyliwka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy rosyjskie wojska ostrzelały piwnicę, gdzie ukrywało się 11 cywilów, ich los jest nieznany - poinformował na Telegramie szef regionalnych ługańskich władz Serhij Hajdaj.

08:56

Rządowe centrum komunikacji strategicznej poinformowało także o zniszczeniach na cmentarzu żydowskim w Głuchowie w obwodzie sumskim na północy Ukrainy.

Cmentarz, na którym pochowano Żydów, którzy padli ofiarą pogromu w 1918 roku, "jest nie tylko zabytkiem historycznym, ale i szczególnym symbolem dla całego narodu żydowskiego" - podkreślono w komunikacie.

08:55

Rosyjski ostrzał zrujnował skit (pustelnię) Ławry Świętogórskiej, monastyru prawosławnego w obwodzie donieckim, należącego do Patriarchatu Moskiewskiego - poinformowało ukraińskie rządowe centrum komunikacji strategicznej i bezpieczeństwa informacyjnego.

Może być zdjęciem przedstawiającym na świeżym powietrzu

Źródło: Facebook/StratcomCentreUA

08:52

Jak wynika z badania na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, 44 proc. przedsiębiorców sygnalizuje mniejsze zamówienia. Przez wojnę na Ukrainie problemem jest też m.in. rezygnacja z zaplanowanych projektów lub zleceń, opóźnianie płatności za produkty lub usługi.

Czytaj więcej: Prawie połowa firm skarży się na spadek zamówień. To m.in. skutek wojny na Ukrainie

08:48

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,26 mln osób - podała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 23,6 tys. osób.

08:47

W związku z obchodzonym dziś w Rosji Dniem Zwycięstwa, policja na Litwie wzmocniła patrole. Władze nie wykluczają prowokacji w miejscach pamięci odnoszących się do historii Związku Radzieckiego.

08:40

W wyniku codziennych bombardowań i ostrzału ukraińskich miast i wsi przez rosyjskie siły zbrojne w sumie 1635 placówek edukacyjnych zostało uszkodzonych, z czego 126 zostało całkowicie zniszczonych.

08:39

Prokuratura poinformowała o13-latce, która zginęła podczas ostrzału konwoju prywatnych samochodów w rejonie czuhujiwskim obwodu charkowskiego.

Przedwczoraj w wyniku ostrzału miasta Prywilla w obwodzie ługańskim zginęło dwóch chłopców w wieku 11 i 14 lat, a dwie dziewczynki w wieku 8 i 12 lat zostały ranne.

08:39

Ukraińska Prokuratura Generalna poinformowała, że od początku inwazji Rosjanie zabili 226 dzieci, a 415 ranili.

Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodzie donieckim - 139, kijowskim - 116 i charkowskim - 99.

08:31

- Nie pozwolimy nikomu anektować naszego zwycięstwa - powiedział Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu z okazji Dnia Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej.

- Walczymy o wolność naszych dzieci i dlatego zwyciężymy. I wkrótce na Ukrainie będą dwa Dni Zwycięstwa. A ktoś nie będzie miał nawet jednego - dodał prezydent Ukrainy.

08:19

Ukraina otrzymała ponad 32 tys. zapytań w sprawie losów rosyjskich żołnierzy na Ukrainie - powiadomiła agencja Ukrinform, powołując się na doradcę szefa MSW Wiktora Andrusiwa.

- Często nawet dzwonimy do Rosjan i pytamy np. dlaczego nie zapytacie swoich (władz - red.), a oni twierdzą, że tamci kłamią - powiedział Andrusiw. 

08:16

Japonia stopniowo przestanie kupować ropę z Rosji, ale nie wycofa się z przedsięwzięć energetycznych na rosyjskim Dalekim Wschodzie - zapowiedział japoński premier Fumio Kishida.

07:58

"Inwazja Rosji na Ukrainę ujawniła braki w jej zdolności do prowadzenia precyzyjnych uderzeń na dużą skalę. Rosja poddała ukraińskie miasta i miasteczka intensywnym i prowadzonym na oślep bombardowaniom, nie zwracając wielkiej uwagi na ofiary wśród ludności cywilnej" - dodało brytyjskie ministerstwo. 

07:57

"Na początku inwazji na Ukrainę Rosja publicznie lansowała swoją zdolność do przeprowadzania chirurgicznych uderzeń i ograniczania szkód ubocznych. (...) Ponieważ jednak konflikt wykroczył poza rosyjskie założenia sprzed wojny, rosyjskie zapasy amunicji precyzyjnego rażenia zostały prawdopodobnie mocno uszczuplone. Zmusiło to do użycia łatwo dostępnej, ale starzejącej się amunicji, która jest mniej niezawodna, mniej celna i łatwiejsza do przechwycenia" - informuje brytyjskie ministerstwo obrony.

07:28

W niedzielę dowództwo "Południe" potwierdziło zniszczenie trzech rosyjskich okrętów w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Zatopiono dwa kutry desantowo-szturmowe Raptor oraz kuter desantowy Sierna, natomiast trzeci Raptor został poważnie uszkodzony. Siły ukraińskie atakowały przy użyciu tureckich dronów Bayraktar. Zginęło 46 żołnierzy wroga. 

07:28

W ciągu minionej doby rosyjskie wojska wystrzeliły w kierunku regionu odeskiego dziewięć rakiet, głównie z samolotów bojowych. Sześć spośród tych pocisków zostało zneutralizowanych przez ukraińską obronę przeciwrakietową. Uderzenia uszkodziły podstację energetyczną i gazociąg, zniszczyły też kilka prywatnych domów i tereny rekreacyjne. Niestety ucierpieli cywile - przekazało dowództwo.

07:27

Rosyjskie zgrupowanie wojskowe na Morzu Czarnym obejmuje co najmniej sześć okrętów i dwie łodzie podwodne. Jednostki te, wyposażone w ponad 50 pocisków manewrujących, są gotowe do przeprowadzania ostrzałów rakietowych - zaalarmowało ukraińskie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych "Południe".

07:25

Rosja atakuje i przegrupowuje swoje siły. Największa aktywność Rosjan, według raportu ukraińskiego Sztabu Generalnego, obserwowana jest w Donbasie i obwodzie charkowskim. Trwa 75 doba wojny na Ukrainie. Więcej w relacji naszego korespondenta Pawła Buszki. 

Posłuchaj
00:55 11728921_1.mp3 Największa aktywność Rosjan w kierunkach donieckim i iziumskim. Relacja Pawła Buszki (IAR)
07:24

- Jesteśmy gotowi na każdy ruch Putina  zapewnił ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy". - Relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były bliższe, nigdy nie były mocniejsze i nigdy nie były ze sobą bardziej splecione niż obecnie - stwierdził ambasador.

07:21

Od 11 do 14 milionów euro wydadzą w tym roku Włochy na utrzymanie przejętych willi i jachtów rosyjskich oligarchów, ale potem państwo będzie mogło je sprzedać - podają włoskie media. Takie rozwiązanie przewiduje dekret przygotowany przez rząd.

Na mocy przepisów po wygaśnięciu sankcji rachunek za wydatki poniesione na utrzymanie nieruchomości i innych dóbr włoskie państwo przedstawi stronie rosyjskiej. Kwotę tę będzie można też odzyskać sprzedając ten majątek lub wynajmując go.

07:18

Zdaniem Szyszkina wielu Rosjan jest podatnych na "kremlowskie kłamstwa". - Jeśli pokażesz im zdjęcia zbrodni w Buczy, ich reakcja jest całkowicie przewidywalna: "Tak, tak, okropne zdjęcia. To straszne, co ci ukraińscy faszyści robią własnym obywatelom" - mówi zdobywca m.in. prestiżowej nagrody Bolshaya Kniga.

07:17

Po Putinie nadejdą nowi "Putinowie" - uważa pisarz Michaił Szyszkin, który udzielił wywiadu belgijskiemu dziennikowi "De Standard". Żyjący na emigracji w Szwajcarii, jeden z najwybitniejszych rosyjskich pisarzy twierdzi, że naiwnością jest myślenie, że bez Putina Rosja będzie bardziej demokratyczna lub umiarkowana.

07:16

- Rosyjski reżim w swojej retoryce, agresji i zbrodniach wojennych nie różni się od nazistowskiego - stwierdziła ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych Oksana Markarowa, składając wieniec pod Pomnikiem Drugiej Wojny Światowej w Waszyngtonie.

06:56

W północno-wschodniej części kraju Rosjanie nie prowadzą aktywnych działań ofensywnych, lecz zajmują się utrzymaniem pozycji, przegrupowaniem oddziałów, uzupełnianiem zapasów amunicji i paliwa - podał ukraiński sztab.

06:56

W obwodzie donieckim wojska rosyjskie przy wsparciu lotnictwa i artylerii koncentrują wysiłki na przejęciu kontroli nad Rubiżnem i Popasną po to, by prowadzić dalej ofensywę na Słowiańsk, Awdijiwkę, Lisiczańsk i Siwersk.

06:55

W rejonie Iziumu (obwód charkowski) wojska rosyjskie przygotowują się do dalszej ofensywy na kierunkach: Sułyhiwka-Nowa Dmytriwka i Sułyhiwka-Kurulka.

06:55

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że w obwodzie zaporoskim Rosjanie odbierają mieszkańcom dokumenty osobiste, a warunkiem zwrotu jest udział w obchodach Dnia Zwycięstwa.

06:52

W obwodzie dniepropietrowskim zginął nastolatek. 8 maja 12-letni chłopiec we wsi Iwanowka podniósł amunicję kasetową i przyniósł ją do domu. Amunicja wybuchła w rękach dziecka.

06:44

9 maja przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, w ramach akcji #StopRussiaNow, pojawią się billboardy obrazujące wojnę na Ukrainie - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Akcja StopRussiaNow! Źródło: gov.pl Akcja StopRussiaNow! Źródło: gov.pl
06:38

Dziś w Moskwie parada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa. Niezależni komentatorzy zgodnie twierdzą, że obchody 9 maja będą próbą propagandowego usprawiedliwienia inwazji na Ukrainę. Więcej w relacji naszego korespondenta Macieja Jastrzębskiego.

Posłuchaj
00:35 11728875_1.mp3 Dzień Zwycięstwa powodem do propagandowych prowokacji. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Próba uroczystej parady w Moskwie Źródło: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV Próba uroczystej parady w Moskwie Źródło: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
06:32

Dziś w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie rozpocznie się międzynarodowa konferencja ministrów do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy.

Czytaj więcej: Dziś w Warszawie międzynarodowa konferencja ws. uchodźców. "Mamy wiele nowych wyzwań"

05:41

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podsumowuje kolejną dobę wojny.

"Rozpoczęła się siedemdziesiąta piąta doba bohaterskiej konfrontacji ludności ukraińskiej z rosyjską inwazją wojskową. Wróg nadal prowadzi agresję zbrojną na pełną skalę na Ukrainę" - napisano w komunikacie.

05:35

Wartość kolejnej części pomocy wojskowej Kanady dla Ukrainy wyniesie 50 mln dolarów kanadyjskich - przekazano w komunikacie biura prasowego premiera Kanady. Wcześniej w niedzielę szef rządu tego kraju Justin Trudeau złożył wizytę w Kijowie.

05:21

Ukraińska artyleria w akcji w obwodzie mikołajowskim.

04:52

Agencja Ukrinform przekazała, że w obwodzie kijowskim najeźdźcy zniszczyli ponad 4000 domów.

04:33

Wczoraj wieczorem Rosjanie ostrzelali przygraniczne rejony w obwodach sumskim i czernichowskim na północy Ukrainy. Informację o ostrzale podało ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Według wstępnych ustaleń, w ostrzałach nikt nie zginął.

04:16

19 osób i pięć rosyjskich firm i instytucji zostało w niedzielę dopisanych do kanadyjskiej listy sankcji. Wśród objętych restrykcjami jest m.in. Rosgwardia, jedna ze służb bezpieczeństwa wewnętrznego Rosji.

04:11

Sztab ukraińskiej armii poinformował, że w walkach we wschodniej części kraju zginęło w niedzielę 190 rosyjskich żołnierzy. Zniszczonych zostało 15 czołgów oraz 12 pojazdów opancerzonych należących do rosyjskiej armii.

03:54

W Zaporożu rosyjskie wojsko usuwa ukraińskie symbole z budynków.

03:30

Konwój z cywilami ewakuowanymi z Mariupola dotarł do kontrolowanego przez wojska ukraińskie Zaporoża.
Osiem autobusów wiozących 173 cywilów, w tym czterdziestu wywiezionych z zakładów Azowstal, wjechało do miasta.

03:20

Wołodymyr Zełenski podziękował pierwszej damie Stanów Zjednoczonych Jill Biden, która odwiedziła wczoraj Użhorod na zachodzie Ukrainy. 

Prezydent podkreślił, że Ukraina jest pełnoprawną częścią wolnego świata i zjednoczonej Europy, w przeciwieństwie do Rosji, która jest osamotniona.

03:02

Posłuchaj
00:14 11728747_1.mp3 W codziennym wystąpieniu internetowym ukraiński prezydent mówił, że "armia rosyjska nie byłaby sobą, gdyby nie zabijała". Przypomniał, że w sobotnim ataku zginęło kilkudziesięciu ukraińskich cywilów (IAR).

 

02:46

"Bułgaria twierdzi, że zawetuje unijne sankcje naftowe dla Rosji, jeśli nie uzyska derogacji" - podaje Reuters. 

02:36

Agencja Ukrinform podaje, że "na południu Siły Zbrojne udaremniły próbę wycofania wrogiej grupy rozpoznawczej".

02:27

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest "przerażony" sobotnim zbombardowaniem szkoły na wschodzie Ukrainy, w wyniku którego według władz w Kijowie zginęło 60 osób - powiedział w niedzielę jego rzecznik, Stephane Dujarri.

02:02

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego, czterogwiazdkowy kompleks hotelowy Grand Pettine na wybrzeżu Morza Czarnego został zniszczony.

01:50

W przededniu obchodów rocznicowych w Rosji z okazji zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w nagraniu wideo, że "Rosja zapomniała o wszystkim, co było ważne dla zwycięzców II wojny światowej".

01:38

Brytyjski rząd ogłosił, że w ramach trzeciego pakietu sankcji handlowych podniesie cła na szereg produktów importowanych z Rosji i Białorusi, w tym platynę i pallad, do 35 proc., oraz zakaże eksportu do Rosji niektórych grup produktów.

Podwyższonymi stawkami celnymi objęte zostaną towary, których wartość importu do Wielkiej Brytanii wynosiła do tej pory 1,4 mld funtów. Jak podkreślił w wydanym komunikacie brytyjski rząd, Rosja jest jednym z głównych producentów platyny i palladu, ale w ich eksporcie jest w dużej mierze zależna od rynku brytyjskiego.

Z kolei wśród towarów, które objęto zakazem eksportu do Rosji, znalazły się chemikalia, tworzywa sztuczne, guma i maszyny. Wartość tego eksportu wynosiła 250 mln funtów rocznie, co stanowiło ok. 10 proc. brytyjskiego eksportu do Rosji w 2021 r.

01:35

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Kanada zdecydowała się znieść ograniczenia w handlu z Ukrainą na okres 12 miesięcy. 

00:31

Podczas ewakuacji cywilów z zakładów Azowstal w Mariupolu rosyjscy okupanci rozdzielili kobietę i jej małą, czteroletnią córeczkę Alisę. Matkę przewieziono do obozu filtracyjnego w obwodzie donieckim.

Świat poznał Alisę dzięki wiadomości wideo ze schronu w zakładach Azowstal w Mariupolu, w którym spędziła ponad pięćdziesiąt dni.

Dziewczynka po akcji ewakuacyjnej dotarła do Zaporoża. Miejsce pobytu matki nie jest nieznane.

00:20

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził że około 60 osób, które ukryły się w szkole we wsi Biłohoriwka na wschodzie kraju, zginęło w wyniku rosyjskiego bombardowania.

00:19

Zagraniczni dyplomaci wracają do Kijowa.

00:18

Odblokowanie Mariupola drogą wojskową jest dzisiaj niemożliwe – powiedział prezydent Ukrainy, cytowany przez agencję Ukrinform.

Jak przekazuje agencja, Wołodymyr Zełenski powiedział podczas konferencji prasowej z premierem Kanady Justinem Trudeau, że Ukraina nie ma takiego ciężkiego uzbrojenia, by odblokować miasto drogą wojskową.

- To nie są oceny, takie są wnioski dowództwa naszej armii – podkreślił.

00:14

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński uczestniczył zdalnie w posiedzeniu Grupy G7. Państwa te obiecały stałą pomoc wojskową oraz dalsze sankcje wobec Rosji. Zapowiedziały też wsparcie powojennej odbudowy Ukrainy.