Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Natalia Godek 13.05.2022

Szturm na Azowstal. "Mimo blokady atakujemy pozycje Rosjan" [ZAPIS RELACJI]

Ukraiński pułk Azow, który broni zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, oświadczył, że żołnierze w warunkach okrążenia prowadzą atak, aby wyprzeć oddziały rosyjskie z zajmowanych przez nie pozycji na terenie kombinatu. 

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

IAR/PAP/Twitter.com/Facebook.com/PolskieRadio24.pl

05:57

- Nigdy nie uznamy Krymu za część Federacji Rosyjskiej - podkreślił Wołodymyr Zełenski we włoskiej telewizji. - Nie jesteśmy jak równy z równym, Rosja jest silniejsza, ale świat zjednoczył się wokół nas i czujemy, że krok po kroku odnosimy sukcesy - dodał.

05:49

- Niektórzy europejscy przywódcy mówią, że trzeba znaleźć drogę do Władimira Putina. Ale zrozumcie: my tej drogi szukaliśmy od lat, a teraz na tych drogach leżą zwłoki naszych obywateli - powiedział Wołodymyr Zełenski we włoskiej telewizji.

Prezydent Ukrainy potwierdził gotowość do rozmowy z Władimirem Putinem, ale przyznał zarazem, że kwestia ewentualnych negocjacji "komplikuje się każdego dnia" z powodu zbrodni i tortur na Ukraińcach, jakich dopuszczają się Rosjanie.

05:46

Rząd Szwecji w piątek ma przedstawić konsultowany z opozycją raport bezpieczeństwa dotyczący ewentualnego członkostwa kraju w NATO.

05:45

The Institute for the Study of War opublikował mapę obrazującą aktualną sytuację na froncie.

05:39

W obwodzie chersońskim został zniszczony rosyjski skład amunicji - podaje NEXTA.

05:38

Konferencja Regionalna FAO dla Europy wezwała Rosję do natychmiastowego przerwania działań wojennych w celu pełnego wznowienia produkcji rolnej - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zaznaczono, że rosyjska agresja na Ukrainę zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu.

05:28

Republikański senator z Kentucky Rand Paul zablokował szybkie przycięcie przez amerykański kongres pakietu pomocy dla Ukrainy o wartości 40 miliardów dolarów. Podczas debaty tłumaczył, że USA nie stać na tak dużą pomoc. Pakiet prawdopodobnie zostanie przyjęty ale z opóźnieniem.

05:26

Charles Michel, który odwiedza Hiroszimę, pierwsze miasto, w którym doszło do wybuchu bomby atomowej, powiedział w piątek, że inwazja Rosji na Ukrainę i ostatnia próba rakietowa Korei Północnej zagrażają globalnemu bezpieczeństwu.

04:53

Według "Ukraińskiej Prawdy" Turcja zaproponowała Moskwie, aby przebywających na terenie huty Azowstal ukraińskich obrońców ewakuować drogą morską. Według planu powinni oni pozostać w Turcji do końca wojny.

04:23

W obwodzie charkowskim Rosjanie strzelali do cywilów z czołgu - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

03:59

Ukraińskie władze, wspierane przez społeczność międzynarodową, kontynuują działania na rzecz ratowania żołnierzy w oblężonej hucie Azowstal - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal "Ukrainska Prawda”.

03:47

- Tegoroczne lato może być bardzo trudne dla rynków ropy - ocenił szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol. Dodał, że nie może wykluczyć też ryzyka, że zimą w niektórych krajach dojdzie do racjonowania gazu.

03:22

- W przypadku niemieckiej pomocy Ukraińcom zbyt często za deklaracjami nie idą czyny - powiedział były ambasador RP w Berlinie prof. Andrzej Przyłębski. Przyznał, że po niemieckich politykach i po Niemczech, nie spodziewa się w tym kontekście niczego dobrego.

Czytaj także: Niemiecka pomoc dla Ukrainy? Prof. Przyłębski: nie spodziewam się niczego dobrego

03:14

Wielka Brytania wzywa do zaostrzenia sankcji wobec Rosji - podaje agencja Ukrinform.

02:49

- Wojna nie anuluje kontraktów gospodarczych. Moglibyśmy natychmiast zrezygnować z rosyjskiej ropy, ale wtedy Rosjanie w ramach arbitrażu gospodarczego wygrywają, a my płacimy trzy razy: za ropę, której nie odebraliśmy, karę umowną i jeszcze za inną ropę, którą kupimy w to miejsce. Tyle tylko, że my chcemy zaszkodzić Putinowi, a nie sobie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica).

Czytaj także: Wstrzymanie dostaw ropy z Rosji. Dr Dawid Piekarz: potrzebny nie pośpiech, a konsekwencja

02:27

W nocy w wielu regionach Ukrainy rozbrzmiały alarmy przeciwlotnicze.

02:20

Sekretarz obrony USA rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy. "Omówiliśmy sytuację we wschodniej Ukrainie i skoordynowaliśmy amerykańskie i międzynarodowe działania na rzecz bezpieczeństwa, aby zapewnić Ukraińcom możliwości, których potrzebują, by nadal przeciwdziałać agresji Rosji" - napisał Lloyd J. Austin na Twitterze.

01:29
01:18

- NATO jest sojuszem obronnym, Finlandia i Szwecja są wartościowymi partnerami USA i NATO, są kwitnącymi demokracjami i współdziałają z NATO od lat - mówiła Jen Psaki podkreślając, że ani Stany Zjednoczone, ani NATO, ani Finlandia i Szwecja nie maja wobec Rosji agresywnych zamiarów.

01:11

Posłuchaj
00:43 11736528_1.mp3 Biały Dom poinformował, że jeśli Finlandia i Szwecja złożą wnioski w sprawie przystąpienia do NATO to uzyskają poparcie Stanów Zjednoczonych. Rzecznik prezydenta USA Jen Psaki oceniła, że chęć przystąpienia obu krajów do paktu jest skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę - relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR).

 

01:03

Od początku wojny na Ukrainie kraj ten opuściło ponad sześć milionów ludzi. Poinformowało o tym Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.

Według jego ustaleń, do środy wyjechało z Ukrainy sześć milionów 29 tysięcy 705 osób. Najwięcej z nich przybyło do Polski. 90 procent uchodźców to kobiety i dzieci.

00:49

Posłuchaj
00:25 11736472_1.mp3 Prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu dziękował w Międzynarodowym Dniu Pielęgniarki wszystkim przedstawicielkom i przedstawicielom tego zawodu na Ukrainie, którym- jak mówił- przyszło pracować w tych trudnych czasach. Najpierw w okresie pandemii i teraz - podczas wojny (IAR)

 

00:37

Jak podaje agencja Ukrinform, "Rosja uznaje Szwecję i Finlandię za cele, jeśli kraje te przystąpią do NATO".

00:23

Obrońcy Mariupola kontynuują atak na wroga z pozycji, które wcześniej zajęli na terytorium zakładu Azowstal pomimo ciągłego używania przez Rosjan lotnictwa, artylerii morskiej i armatniej, czołgów i innej broni.

23:46

Serhij Hajdaj, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej, powiedział, że 12 maja ukraińskie siły zbrojne po raz kolejny zniszczyły rosyjskie przeprawy pontonowe przez Doniec Siewierski oraz wyeliminowały tam personel i sprzęt wroga.

- Nasza nowa "Czornobajiwka" to Biłohoriwka, gdzie okupanci próbują rozłożyć przeprawy pontonowe, przerzucić sprzęt i personel. Jest sytuacja wyjątkowa, idą wciąż jak te owce w te same miejsca - mówił.

- Nasze siły zbrojne niszczą przeprawy pontonowe, sprzęt i wrogie wojska. Wokół leżą dziesiątki jednostek transporterów opancerzonych, czołgów i ciężarówek. Widać to już gołym okiem.- zaznaczył.

Hajdaj dodał, że zniszczono około 70 jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego, zginęło około 70 rosyjskich najeźdźców.

Powiedział, że dochodzą informacje, że na okupowanych terenach, na przyklad w Popasnej, zabijani są ludzie, którzy mają w telefonach np. zdjęcia, memy, związane z Ukrainą.

23:42

Serhij Hajdaj, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej, powiedział, że 12 maja ukraińskie siły zbrojne po raz kolejny zniszczyły rosyjskie przeprawy pontonowe przez Doniec Siewierski oraz wyeliminowały tam personel i sprzęt wroga.

- Nasza nowa "Czornobajiwka" to Biłohoriwka, gdzie okupanci próbują rozłożyć przeprawy pontonowe, przerzucić sprzęt i personel. Jest sytuacja wyjątkowa, idą wciąż jak te owce w te same miejsca - mówił.

- Nasze siły zbrojne niszczą przeprawy pontonowe, sprzęt i wrogie wojska. Wokół leżą dziesiątki jednostek transporterów opancerzonych, czołgów i ciężarówek. Widać to już gołym okiem.- zaznaczył.

Hajdaj dodał, że zniszczono około 70 jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego, zginęło około 70 rosyjskich najeźdźców.

Powiedział, że dochodzą informacje, że na okupowanych terenach, na przyklad w Popasnej, zabijani są ludzie, którzy mają w telefonach np. zdjęcia, memy, związane z Ukrainą.

23:09

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w cowieczornym wystąpieniu w mediach społecznościowych dziękował w Międzynarodowym Dniu Pielęgniarki wszystkim przedstawicielkom i przedstawicielom tego zawodu na Ukrainie, którym- jak mówił- przyszło pracować w tych trudnych czasach - najpierw w okresie pandemii i teraz- podczas wojny.

Mówił także o celowym niszczeniu przez Rosję przychodni, szpitali, klinik. -Przed wojną inwestowaliśmy w rozwój medycyny i całej infrastruktury społecznej, a po wojnie na pewno będziemy znów to robić. Niech okupanci nie mają nadziei, że nas zatrzymają- zaznaczył. 

- Od 24 lutego wojska rosyjskie zniszczyły 570 placówek służby zdrowia. 101 szpitali zostało całkowicie zniszczonych - dodał.

Zełenski mówił też m.in. o porażce strategicznej Rosji. "Po prostu w Rosji nie ma jeszcze nikt odwagi się do tego przyznać. To tchórze. I próbują ukryć prawdę za atakami rakietowymi, powietrznymi i artyleryjskimi. Dlatego naszym zadaniem jest walka, dopóki nie osiągniemy naszych celów w tej wojnie: oswobodzenia naszej ziemi, naszych ludzi i zapewnienia naszego bezpieczeństwa"- mówił Wołodymyr Zełenski.

22:51

Dwanaście rosyjskich rakiet uderzyło w obiekty infrastruktury w mieście Krzemieńczuk w środkowej części Ukrainy, w obwodzie połtawskim. To najbardziej intensywny ostrzał w tym rejonie od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Najbardziej ucierpiały zabudowania miejscowej rafinerii.

22:26

Ukraina została zmuszona do wydania 245,1 miliarda hrywien, czyli 8,3 miliarda dolarów na wojnę z Rosją zamiast na rozwój gospodarczy - powiedział agencji Reutera ukraiński minister finansów Serhij Marczenko. Szef resortu po raz pierwszy ujawnił wydatki wojenne swojego kraju.

Marczenko przyznał, że większość środków pierwotnie przewidzianych na rozwój kraju zostało pochłoniętych przez potrzeby wojenne od zakupu i naprawy broni po wsparcie w nagłych wypadkach dla osób wewnętrznie przesiedlonych.

Według danych ministerstwa polityki społecznej w Kijowie, oficjalnie zarejestrowanych jest 2,7 mln osób wewnętrznie przesiedlonych, choć rzeczywista liczba jest wielokrotnie wyższa.

Minister finansów wyjaśnił, że rząd uzyskał tylko 60 procent swoich planowanych wpływów podatkowych za kwiecień, a niedobór ten został częściowo uzupełniony do równowartości 79,5 proc. przez dotacje od zagranicznych partnerów. Podkreślił, że Kijów nadal pilnie potrzebuje zwiększenia finansowego wsparcia zagranicznego, ponieważ jest zmuszony przeznaczać miliardy dodatkowych dolarów na wydatki kryzysowe.

Marczenko sprecyzował, że Ukraina otrzymała w kwietniu prawie 2 miliardy dolarów finansowania zewnętrznego, z czego 719 milionów pochodziło z dotacji. Powiedział, że kwota ta za okres od lutego wynosi 5,4 miliarda dolarów, w tym 801 milionów w grantach.

"Jeśli nie uwzględnimy pomocy zagranicznej, to teraz wpływy za okres maj-czerwiec szacujemy na 45-50 proc. tego, co było planowane, o ile sytuacja się nie pogorszy" – powiedział minister.

Według niego ponad 8 miliardów dolarów środków przeznaczonych na wojnę to tyle co miesiąc całkowitych wydatków państwa, mierzonych rocznymi kosztami, wynoszącymi 1,84 biliona hrywien (62,28 miliarda dolarów) w 2021 roku.

"Apelujemy do naszych partnerów o przekazanie części środków w formie dotacji na zmniejszenie naszego zadłużenia, które już rośnie ze względu na stan wojenny i potrzebę finansowania wojny" – powiedział Marczenko i przyznał, że Kijów spodziewa się otrzymać w maju pożyczkę od Kanady w wysokości ok. 1 mld dolarów kanadyjskich (ok. 767 mln USD).

Zapowiedział też, że Ukraina pozostaje zaangażowana w obsługę swojego zadłużenia niezależnie od wojny. "Nasze stanowisko w tej sprawie pozostaje bez zmian. Nadal obsługujemy nasze długi, a wysokość naszych wydatków na ten cel nie jest duża w porównaniu z potrzebami na finansowanie budżetu" – powiedział Marczenko i podkreślił, że obecnie nie ma wiarygodnych średnioterminowych prognoz, które pozwoliłyby stworzyć Ukrainie stabilny harmonogram spłat zadłużenia w przyszłości.

22:18

Ambasady Polski, Ukrainy i Litwy zorganizowały w czwartek wspólne przyjęcie z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. 

Inicjatywa zorganizowania wspólnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja należała do Polski.

W trakcie uroczystości szefowie placówek dyplomatycznych trzech krajów podkreślili wspólne dziedzictwo historyczne, ubiegłoroczne spotkanie w Warszawie prezydentów Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich z okazji 230. rocznicy, a także solidarność z Ukrainą, walczącą obecnie z rosyjską agresją zbrojną.

Przed ukraińską ambasadą, gdzie odbywało się przyjęcie, zgromadziła się kilkudziesięcioosobowa demonstracja, w której uczestniczyli dziennikarze mediów państwowych i politycy reżimowi z flagami Białorusi i Rosji. Zaczepiali oni i obrażali wchodzących gości oraz śpiewali sowieckie pieśni z okresu II wojny światowej.

22:17

Wojska rosyjskie straciły w ciągu ostatniej doby 13 czołgów w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek wieczorem na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających w Donbasie.

Wśród innych rosyjskich strat komunikat sztabu wylicza także: osiem systemów artyleryjskich, 27 jednostek sprzętu opancerzonego i pięć pojazdów. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski śmigłowiec Ka-52 i cztery aparaty bezzałogowe Orłan-10.

"Wzdłuż całej strefy obrony wróg stosuje lotnictwo wojskowe, systemy rakietowe, artylerię lufową dużego kalibru, czołgi i moździerze rozmaitych systemów. Prowadzi ataki rakietowo-bombowe na cywilne obiekty infrastruktury i dzielnice mieszkalne, niszczy budynki administracyjne, szpitale, szkoły i przedszkola" - głosi oświadczenie.

W komunikacie obecną sytuację w Donbasie, gdzie koncentruje się ofensywa rosyjska, opisano jako "trudną, ale pod kontrolą".

21:27

W rezultacie ostrzału przez rosyjskie samoloty miasta Nowogród Siewierski, na północy Ukrainy, zginęły trzy osoby, a 19 zostało rannych - poinformował wieczorem portal Ukrainska Prawda, powołując się na władze obwodu czernihowskiego.

Po ostrzale, dokonanym w nocy ze środy na czwartek, informowano, że są zabici i ranni, ale ich liczba nie była znana.

Nowe szczegóły ataku na Nowogród Siewierski podało w komunikacie Dowództwo Operacyjne Północ Sił Zbrojnych Ukrainy. "Wojska rosyjskie wystrzeliły kilka pocisków na miejscową szkołę i internat. Uszkodzone zostały budynki administracyjne" - głosi oświadczenie. Nadal trwa akcja ratunkowa.

Wojska rosyjskie zostały wyparte z obwodów czernihowskiego, kijowskiego, sumskiego i żytomierskiego na początku kwietnia. Wciąż jednak prowadzą ostrzały w obwodach czernihowskim i sumskim, zwłaszcza na terenach położonych blisko rosyjskiej granicy.

Nowogród Siewierski, historyczna stolica ziemi siewierskiej, to 13-tysięczne rejonowe (powiatowe) miasteczko w północno-wschodniej części obwodu czernihowskiego. Leży około 40 km od granicy z Rosją.

21:26

Ukraiński pułk Azow, który broni zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, oświadczyl, że jego żołnierze, w warunkach okrążenia, prowadzą atak, by wyprzeć oddziały rosyjskie z zajmowanych przez nie pozycji na terenie kombinatu.

"W warunkach całkowitego okrążenia, mimo nadzwyczaj trudnej sytuacji, braku amunicji i wielkiej liczby rannych, żołnierze pułku Azow nadal wypierają wroga z wcześniej zajętych przez niego pozycji na terenie zakładów" - oświadczył Azow.

Do komentarza dodano nagranie wideo pokazujące starcia; na kadrach widać też całkowicie zniszczone obiekty na terenie Azowstalu.

21:05

Polska robi co może, by pomóc ukraińskim dzieciom, umożliwiając im normalne i bezpieczne życie - powiedziała zastępczyni stałego przedstawiciela RP przy ONZ Joanna Skoczek na forum Rady Bezpieczeństwa. Opowiadała o staraniach rządu polskiego, by dzieci z Ukrainy mogły kontynuować edukację.

Skoczek wypowiadała się na forum RB ONZ podczas briefingu na temat sytuacji dzieci w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

Jak stwierdziła, w wyniku wojny do Polski trafiło ponad 3,2 mln ukraińskich uchodźców, z czego większość to kobiety i dzieci. Dodała, że w polskich szkołach uczy się obecnie ponad 200 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy, z czego 80 proc. bierze udział w lekcjach razem z rówieśnikami z Polski, zaś reszta bierze udział w lekcjach przygotowawczych. Wspomniała też o stworzonej przez MEN platformie z darmowymi materiałami edukacyjnymi i o lekcjach online.

"Szkoły dają dzieciom edukację, ale odgrywają też znacznie większą rolę w ich życiu. W czasie wojny, klasy mogą dać im poczucie stabilności i bezpiecznego miejsca, by uczyć się i radzić sobie z traumą" - powiedziała wiceszefowa polskiej misji przy ONZ. Potępiła przy tym rosyjskie ostrzały szkół, szpitali i sierocińców zaznaczając, że skutki dokonanych zniszczeń będą długofalowe.

20:48

- Czworo przewodniczących wpływowych komisji amerykańskiej Izby Reprezentantów zaapelowało do prezesów YouTube, Twittera, TikToka i Meta (właściciel Facebooka) o archiwizowanie treści, które mogą być wykorzystane jako dowody rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie - informuje stacja NBC.

"Piszemy, by zachęcić Meta do podjęcia kroków mających zachować i zarchiwizować treści udostępniane na platformach, które potencjalnie mogłyby być wykorzystane jako dowody (rosyjskich zbrodni)" - napisano w cytowanym przez NBC liście przesłanym do prezesa Meta Marka Zuckerberga.

Dodano, że parlamentarzyści kierują swoją prośbę w momencie "gdy rząd USA i zajmujące się prawami człowieka instytucje międzynarodowe badają rosyjskie zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i inne okrucieństwa, do których dochodzi na Ukrainie".

Apel podpisało czworo zasiadających w Izbie Reprezentantów przedstawicieli Partii Demokratycznej. Przewodnicząca komisji ds. nadzoru Carolyn Maloney, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Gregory Meeks, przewodniczący podkomisji ds. bezpieczeństwa narodowego Stephen Lynch i przewodniczący podkomisji ds. Europy, energii, środowiska i cybersfery William Keating.

Pismo przewodniczących komisji nie jest prawnie wiążące, ale w przeszłości koncerny technologiczne stosowały się do tego typu wezwań - zaznacza NBC. 

20:19

W czwartek z rąk Rosjan w obwodzie donieckim zginęły cztery osoby, a pięć zostało rannych – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Nie wiadomo, jak wiele ofiar jest w Mariupolu i Wołnowasze.



"12 maja Rosjanie zabili kolejnych czterech cywilów w obwodzie donieckim: dwie osoby w Nowoseliwce, jedną w Awdijiwce i jedną w Łymanie. Pięć osób zostało rannych" – poinformował Kyryłenko.

"Obecnie nie ma możliwości ustalenia dokładnej liczby ofiar w Mariupolu i Wołnowasze" – dodał. 

Według strony ukraińskiej w Mariupolu, który od początku marca jest odcięty przez rosyjskie wojska, zginęło ponad 20 tysięcy cywilów. 

20:09

Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, powiedział, że prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał w Estonii o pomocy dla Ukrainy. Prezydent złoży jutro wizytę roboczą w Estonii.

Jakub Kumoch zapowiedział przed odlotem, że Andrzej Duda spotka się z prezydentem Estonii Alarem Karisem, z którym rozmawiał już wiele razy, i z premier Kają Kallas.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej przypomniał, że Andrzej Duda i inni przywódcy państw Europy Środkowej będą przekonywać przywódców państw zachodnich, aby przyznać Ukrainie status kandydata do Unii Europejskiej. Jakub Kumoch powiedział, że rozmowy te będą prowadzone w różnych formatach.

20:08

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w TVP Info, że spada liczba obywateli Ukrainy hospitalizowanych w polskich szpitalach. Jak podkreślał, do szpitali trafiają głównie dzieci chorujące na sezonowe wirusy oraz - na oddziały ginekologiczno-położnicze - kobiety w ciąży.

Łącznie w polskich szpitalach jest ponad 200 ukraińskich matek nowo narodzonych dzieci bądź ukraińskich kobiet w zaawansowanej ciąży. Do tej pory w Polsce urodziło się około 2,5 tysięcy dzieci matek, które przybyły z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

Wiceminister Waldemar Kraska zapowiedział też, że nie będzie negatywnych konsekwencji dla lekarzy w Polsce, którzy wydają recepty na leki dla przewlekle chorych obywateli Ukrainy, nie posiadających wystarczającej dokumentacji medycznej.

20:08

Bułgarski premier Kirił Petkow zarządził w czwartek pełne sprawdzenie finansowania budowy przedłużenia gazociągu Turecki Potok przez terytorium tego kraju.

474-kilometrowa nitka gazociągu, łącząca granicę turecką i serbską weszła do użytku 1 stycznia 2021 r. Dzięki niej Serbia otrzymuje rocznie 13,88 mld m sześc. surowca. Dalej gaz idzie do Węgier i Serbii.

Gazociąg, zwany przez poprzedni bułgarski rząd premiera Bojko Borisowa (2009-2021) Bałkańskim Potokiem, był budowany "zadziwiająco szybko". Zdaniem obecnego premiera Kiriła Petkowa, stało się to kosztem budowy interkonektora z Grecją, który umożliwiłby szybszą dywersyfikację dostaw gazu do Bułgarii, przez lata całkowicie uzależnionej od rosyjskich dostaw.

Według Petkowa „projekt Bałkański Potok jest korupcyjny”. „Tego typu projekty są typowym przykładem, kiedy korupcja jest wykorzystywana jako instrument polityki zagranicznej ze strony Putina” – powiedział premier na czwartkowym posiedzeniu rządu. Według niego, zachodni partnerzy Bułgarii „widzą korupcję jako podstawowy instrument wpływu rosyjskiego prezydenta w regionie bałkańskim”.

Nitka kosztowała Bułgarię ok. 3 mld euro. Ona jest przedłużeniem 930-kilometrowego gazociągu Turecki Potok, płynącego pod Morzem Czarnym do Turcji. Przechodzący przez Bułgarię odcinek jest długi na 474 km. Serbska nitka ma 403 km długości i kończy przy mieście Horgos w pobliżu granicy z Węgrami, które również otrzymują tą drogą rosyjski gaz.

Została zbudowana przez saudyjskie konsorcjum Arkad. Niedawno ustalono, że drogie samochody, zakupione rzekomo dla potrzeb budowy, znajdują się w użytku byłych członków kierownictwa państwowego przedsiębiorstwa Bułgargaz m.in. w rodzinie dawnej szefowej gabinetu premiera Borisowa.

Stany Zjednoczone kilkakrotnie przestrzegały Bułgarię, informując ją o korupcyjnym schemacie. W amerykańskiej ocenie Turecki Potok jest elementem instrumentalnego wykorzystywania energetyki przez Rosję.

W czasie gdy go budowano, Bułgaria miała uruchomić interkonektor z Grecją, przez który ma otrzymywać gaz z Azerbejdżanu ze złoża Chah Deniz II. Interkonektor, który wciąż nie jest gotowy, ma być częścią południowego korytarza gazowego.

Uzależnienie Bułgarii od rosyjskiego gazu utrzymywała się do 27 kwietnia br., kiedy to rosyjski Gazprom wstrzymał dostawy, po tym jak kraj ten odmówił rozliczenia dostaw w rublach. Premier Petkow określił żądanie Rosji o rozliczanie się w rublach szantażem.

Po wstrzymaniu dostaw przez Gazprom Bułgaria otrzymuje gaz z Grecji za pośrednictwem kilku firm. W czwartek, po powrocie z USA, premier Petkow poinformował, że w czerwcu ze Stanów Zjednoczonych spodziewane są dwie dostawy z amerykańskim gazem skroplonym, który zaspokoi potrzeby kraju do jesieni.

19:45

Na okręcie Wsiewołod Bobrow, jednostce zaopatrzenia marynarki wojennej Rosji, wybuchł pożar "dzięki działaniom żołnierzy ukraińskich" - poinformował w czwartek przedstawiciel władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Do incydentu doszło na Morzu Czarnym.



Bratczuk podkreślił, że Wsiewołod Bobrow, który znajdował się w rejonie Wyspy Węży, jest jedną z najnowszych jednostek w rosyjskiej flocie.

W komentarzu na Telegramie ostrzegł, że wojska rosyjskie chcą uczynić z Wyspy Węży swój przyczółek tworząc w ten sposób jeszcze większe zagrożenie dla Odessy i obwodu odeskiego: https://t.me/Bratchuk_Sergey/11934.

Wcześniej w czwartek media ukraińskie podały, że jednostka zaopatrzeniowa, na której wybuchł pożar, to okręt wsparcia logistycznego projektu 23120 - Wsiewołod Bobrow bądź Elbrus. Jednostki projektu 23120 służą do przechowywania i transportu ładunków, słodkiej wody i amunicji, dostarczania zaopatrzenia dla innych okrętów na otwartym morzu i w portach, również w warunkach arktycznych. Mogą też wykonywać misje ratownicze.

19:41

Masowe groby w Starym Krymie i Wynohradnem pod Mariupolem, które wcześniej zlokalizowano na zdjęciach satelitarnych, powiększyły się – podało Radio Swoboda na podstawie porównania zdjęć z kwietnia i maja.

"Zmiany widać na zdjęciach satelitarnych wsi Stary Krym i Wynohradnef – informuje projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

ak podano, satelita Planet Labs największe zmiany zaobserwował w Starym Krymie na północny zachód od Mariupola, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. "Na zdjęciu z 8 maja długość miejsca masowego pochówku przy miejscowym cmentarzu zwiększyła się z 200 do ponad 340 metrów w porównaniu ze zdjęciami z 24 kwietnia. Zwiększyła się także liczba wykopanych transzei" – piszą Schemy.

Na zdjęciu z 8 maja widoczny jest również sprzęt, prawdopodobnie koparka.

Powiększyła się także powierzchnia masowego grobu na cmentarzu pod Wynohradnem, które leży na wschód od Mariupola. Dziennikarze porównali zdjęcia z 21 kwietnia i z 6 maja.

9 maja rada miejska Mariuopola opublikowała na Telegramie nagranie wideo z cmentarza w Wynohradnem, informując, że "okupanci nadal przywożą tam setki ciał zabitych przez ich armię mieszkańców miasta". Schemy przytaczają również wypowiedź mera miasta Wadyma Bojczenki, który twierdzi, że "Rosjanie próbują ukryć ślady swoich zbrodni, grzebią ciała w masowych grobach i używają mobilnych krematoriów". Strona ukraińska ocenia, że w mieście zginęło z rąk Rosjan ponad 20 tys. cywilów.

Bojczenko powiedział również, że Rosjanie uprzątnęli z ulic wiele ciał zabitych przed 9 maja, gdy Rosjanie obchodzili Dzień Zwycięstwa.

19:27

„Mamy nową Czornobajiwkę – armia rosyjska próbowała zrobić przeprawę pontonową przez Doniec. Ale nasza artyleria niszczyła ją za każdym razem. Musieli utopić własne czołgi, żeby na nich umieścić ponton” – mówił doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz 11 maja.

19:01

Ukraińska Czornobajiwka, lotnisko pod Chersoniem na południu Ukrainy, gdzie Rosjanie z uporem umieszczają sprzęt, a Ukraińcy skutecznie go niszczą, stało się już stałym tematem żartów i memów. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała nową rozmowę rosyjskiego żołnierza, który Czornobajiwkę nazywa "czyśćcem".

"Przyjechaliśmy do Chersonia na bazę, tu jest cmentarz śmigłowców. U nas w armii to jak? Wszystko w rządku, równiutko. Śmigłowce ustawione w jednej linii i wszystko rozwaliło, Gradami" – mówi rosyjski żołnierz w podsłuchanej przez SBU rozmowie. Inny wojskowy mówi o "czyśćcu".

"Czornobajiwka obrasta nowymi legendami wśród rosyjskich najeźdźców" – komentuje SBU.



Czornobajiwka to lotnisko pod Chersoniem. To terytorium blisko Krymu, które Rosjanie okupują od pierwszych dni wojny, a konkretnie od 27 lutego. I od pierwszych dni wojny stało się znane, bo już 27 lutego Ukraińcy ostrzelali tam Rosjan z dronów Bayraktar. Potem – z zadziwiającą dla wielu ekspertów wojskowych regularnością – niszczyli tam umieszczane przez Rosjan śmigłowce i inny sprzęt. Według strony ukraińskiej przeprowadzono tam 18 udanych ataków.

Na pierwsze memy o Czornobajiwce nie trzeba było długo czekać, a słowo to stało się synonimem głupich i z uporem powtarzanych działań. Czornobajiwkę nazywano już "miejscem przeklętym dla Rosjan" i "trójkątem bermudzkim", a jeden z żartów głosił, że "Czornobajiwka zrobiła dla zwycięstwa więcej niż NATO".

Eksperci wojskowi szukali wyjaśnień tego "fenomenu" – część z nich argumentuje, że Rosjanie używają Czornobajiwki, bo nie mają wyjścia i po prostu nie ma innego odpowiedniego miejsca do przerzucania sprzętu z Krymu. Inni twierdzą, że przyczyną jest, wielokrotnie już ujawniana w czasie tej wojny, "specyfika" rosyjskiego dowodzenia – ktoś z daleka wydaje rozkaz, a wojskowi muszą go wypełnić.

18:47

Siły rosyjskie ostrzelały rakietami miasto Krzemieńczuk w środkowej części Ukrainy. Poinformowali o tym przedstawiciele administracji obwodu połtawskiego.

Na Krzemieńczuk spadło od ośmiu do dwunastu rakiet. Nie ma informacji o poszkodowanych. Celem ataku były obiekty infrastruktury. Wcześniej Rosjanie ostrzelali rakietami rafinerię ropy naftowej w Krzemieńczuku.

18:29

Nikt, kto dopuścił się przestępstw wojennych wobec Ukraińców nie uniknie kary - stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem rosyjski prawnik Ilia Nowikow. Adwokat, który bronił stowarzyszenia Memoriał i współpracowników Aleksieja Nawalnego przeprowadził się z Moskwy do Kijowa. W jego ocenie, wojna na Ukrainie jest pierwszym konfliktem zbrojnym w trakcie, którego udało się zgromadzić wszechstronny materiał dowodowy przeciwko zbrodniarzom wojennym.

18:11

Ponad 70 policjantów z różnych państw UE bierze udział w prowadzonej na granicy mołdawsko-ukraińskiej misji Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej, Frontex - ogłosiły władze Mołdawii przy okazji wizyty w Kiszyniowie unijnej komisarz ds. wewnętrznych Ylvy Johansson.

Jak poinformowała mołdawska premier Natalia Gavrilita, przedstawiciele Fronteksu pomagają głównie przy kontrolach na przejściach z Ukrainą, a także przy pilnowaniu bezpieczeństwa na granicy tego kraju z Mołdawią.

Podczas spotkania z Gavrilitą komisarz Johansson zapewniła, że UE będzie nadal wspierać proces przyjmowania przez Mołdawię ukraińskich uchodźców wojennych “środkami finansowymi oraz w ramach innych zasobów”. Dodała, że wsparcie może objąć również pomoc Kiszyniowowi w sferze bezpieczeństwa cybernetycznego.

17:50

Liczba osób, które uciekły z Ukrainy przed rosyjską agresją przekroczyła 6 milionów - poinformował urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Według agencji Reutera jest to największy kryzys uchodźczy w Europie od zakończenia II wojny światowej.

Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała masowe migracje ludności. 8 milionów Ukraińców stało się wewnętrznymi przesiedleńcami. Z danych UNHCR wynika, że według stanu na 11 maja za granicę uciekło z Ukrainy 6,03 mln osób. Większość z nich trafiła do UE, a najwięcej do Polski.

17:49

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała, że rozmowy z Rosją o wymianie rannych obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu dotyczą 38 ciężko rannych, którzy muszą leżeć. O wymianie następnych rannych będzie mowa później - dodała.

"Pracujemy krok za krokiem. Wymieniamy 38 ciężko rannych, a potem będziemy iść dalej" - oświadczyła Wereszczuk w komentarzu na Telegramie. Wyjaśniła, że "nie ma teraz rozmów, o jakich mówią niektóre media, o wymianie 500 czy 600 osób"

17:48

Pomnik Trzy Siostry, znajdujący się w miejscowości Seńkiwka w obwodzie czernihowskim, na styku granic Ukrainy, Rosji i Białorusi, zostanie w najbliższym czasie wykreślony z rejestru zabytków, a następnie zdemontowany - poinformowano w czwartek na stronie internetowej władz obwodu czernihowskiego.

Monument wzniesiono w 1975 roku, w czasach sowieckich, na styku granic ówczesnych republik związkowych.

25 kwietnia sekretarz kijowskiej rady miejskiej Wołodymyr Bondarenko oświadczył, że w stolicy Ukrainy dojdzie do zmiany nazw blisko 300 ulic oraz demontażu 60 obiektów (pomników, tablic pamiątkowych etc.) związanych z ZSRR, Rosją i Białorusią.

17:48

Finlandia wyrusza w drogę do NATO. O rozpoczęciu przygotowań do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim poinformowali prezydent i premier tego kraju. Powodem jest agresywna polityka Rosji i jej inwazja na Ukrainę. Sekretarz generalny NATO już zapowiedział, że proces przyjmowania Finlandii odbędzie się szybko i sprawnie. Dyplomaci z kwatery głównej, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia mówią o szybkiej ścieżce na każdym z etapów.

Po otrzymaniu wniosku najpierw zielone światło zapalą ambasadorowie, potem zgodę dadzą ministrowie i na koniec decyzje zatwierdzą przywódcy na szczycie Sojuszu, który odbędzie się pod koniec czerwca w Madrycie. Finlandia będzie wtedy kandydatem do członkostwa w NATO i rozpocznie negocjacje akcesyjne. Przebiegną one szybko, bo Finlandia od lat jest krajem partnerskim Sojuszu, a jej armia spełnia standardy NATO-wskie.

Po zakończeniu rokowań odbędzie się w Brukseli uroczystość podpisania protokołu akcesyjnego. Od tego momentu Finlandia będzie mogła uczestniczyć w naradach NATO-wskich jako obserwator, choć bez prawa głosu. Wtedy też rozpocznie się ratyfikacja protokołu w państwach członkowskich. Zwykle trwa ona około 12 miesięcy, ale dyplomaci w kwaterze głównej mówią, że procedura i tu będzie przyspieszona i do rozszerzenia Sojuszu może dojść do końca tego roku.

17:34

Rodziny żołnierzy broniących zakładów Azowstal apelują o pomoc dla ich najbliższych. W oblężonej od tygodni fabryce znajduje się kilka tysięcy ukraińskich wojskowych. Kilkuset jest rannych. Rosjanie nieustannie bombardują i szturmują teren huty.

Rodziny żołnierzy z Azowstalu wystąpiły na wspólnej konferencji w Kijowie. Żona jednego z wojskowych Natalia Zarycka przyszła z kilkuletnim synem. Apelowała do przywódców świata o uratowanie żołnierzy. Jak mówiła, wśród nich są przedstawiciele różnych narodowości i religii. Jak dodała, Rosja znalazła wydumany pretekst, że wojuje z nazizmem.

Tymczasem, jak powiedziała - w Azowstalu panują nieludzkie warunki i są tam setki rannych, którzy umierają bez środków znieczulających. - Błagam, zróbcie coś! Dziś Mariupol to największa rana na ciele świata - mówiła Natalia Zarycka w swoim emocjonalnym wystąpieniu.

Rodziny skierowały specjalny apel do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Wsparł go lider Tatarów Krymskich Mustafa Dżemilew.

Ukraińska armia nie jest w stanie przyjść na odsiecz obrońcom fabryki. Oni sami zapowiedzieli, że nie złożą broni. Chcą umożliwienia im wyjazdu na terytorium kraju trzeciego. Z oblężonych zakładów Azowstal w ostatnich dniach, we współpracy z ONZ i Czerwonym Krzyżem ewakuowano większość cywilów, którzy chronili się w fabrycznych piwnicach.

17:21

Amerykańskie sankcje wobec Rosji zmuszają rosyjską armię do stosowania chipów ze zmywarek i lodówek w niektórych urządzeniach wojskowych - powiedziała minister handlu USA Gina Raimondo.

"Mamy doniesienia od Ukraińców, że kiedy znajdują rosyjski sprzęt wojskowy, jest on wypełniony półprzewodnikami, które zostały wyjęte ze zmywarek i lodówek" – oświadczyła Raimondo podczas wysłuchania w Senacie USA.

Według Raimondo w wyniku sankcji eksport technologii z USA do Rosji spadł o prawie 70 procent od czasu ich wprowadzenia pod koniec lutego. Około 30 innych krajów przyjęło podobne zakazy eksportu, które dotyczą również Białorusi.

"Nasze podejście polegało na zablokowaniu rozwoju rosyjskiej technologii, aby sparaliżować ich zdolność do kontynuowania operacji wojskowej. I to jest dokładnie to, co robimy" – mówiła Raimondo.

Rzeczniczka ministerstwa handlu Robyn Patterson sprecyzowała, że liczba wysyłek z USA do Rosji zawierających przedmioty podlegające sankcjom, czyli półprzewodniki, sprzęt telekomunikacyjny, lasery, awionikę i elementy technologii morskiej, spadła o 85 procent, a ich wartość obniżyła się o 97 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku.

Chipy komputerowe, zwane również półprzewodnikami, to "mózgi" obsługujące większość nowoczesnego sprzętu, od urządzeń domowych po myśliwce wojskowe. Rosja produkuje niewiele własnych chipów, opierając się na imporcie z firm azjatyckich i zachodnich.

Według ekspertów z londyńskiej grupy Conflict Armament Research, która przeprowadziła analizę działania rosyjskich dronów wojskowych, zestrzelonych nad Ukrainą w ostatnich latach, maszyny te były wypełnione zachodnimi urządzeniami elektronicznymi i komponentami. 

17:18

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na rafinerię ropy naftowej w Krzemieńczuku, a także na terytorium rejonu połtawskiego – poinformował szef władz obwodu połtawskiego w środkowo-wschodniej części Ukrainy Dmytro Łunin.



„Cztery rakiety wystrzelono w rafinerię. Wybuchy były również w rejonie (odpowiednik powiatu - PAP) połtawskim” – poinformował Łunin .

Poprzednio Rosja atakowała rafinerię 24 kwietnia. Wówczas dziewięć rakiet wycelowano w elektrociepłownię i rafinerię. Zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych.

Atak rakietowy na rafinerię Rosjanie przeprowadzili także 2 kwietnia

17:17

Rada Praw Człowieka ONZ zagłosowała za rezolucją wzywającą do wszczęcia dochodzenia ONZ w sprawie doniesień o rażącym łamaniu praw człowieka na terytoriach okupowanych przez Rosję na Ukrainie, m.in. pod Kijowem.

Za rezolucją zgłoszoną przez Ukrainę zagłosowały 33 kraje, 12 wstrzymało się od głosu, a dwa - Chiny i Erytrea - zagłosowały przeciwko.

17:16

Do tej pory Holandia udzieliła Ukrainie wsparcia militarnego o wartości 102 mln euro - poinformowała minister obrony Kasja Ollongren członków izby niższej holenderskiego parlamentu (Tweede kamer).

Szefowa resortu obrony przekazała także, że w tym tygodniu rozpoczęło się szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi dwunastu haubic, które Holandia wspólnie z Niemcami wyślą na Ukrainę.

Ukraińcy są już szkoleni w Niemczech przez holenderskich i niemieckich wojskowych - czytamy w piśmie minister Ollongren. Haubice opancerzone to najcięższe działa w holenderskiej armii. Broń może eliminować wrogie cele znajdujące się w odległości do 50 kilometrów.

16:51

Ukraińcy na Półwyspie Krymskim są masowo wcielani do rosyjskiego wojska i zmuszani do walki przeciwko własnej ojczyźnie; odmowa służby grozi więzieniem - przekazała w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa w trakcie 34. sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

16:51

- Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie zamierzają włączyć Mariupol do Rosji razem z tzw. Doniecką Republiką Ludową – napisał na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

„Pierwszy krok to przejście na rosyjski kod łączności komórkowej. Teraz do tzw. DRL mają wejść rosyjskie banki i wyższe uczelnie” – twierdzi Andriuszczenko.

Jak dodał, władze ukraińskie otrzymują informacje, że w Mariupolu planowane jest przeprowadzenie tzw. referendum w sprawie przyłączenia do Rosji. Jeden z portali podał datę 15 maja.

„My także otrzymywaliśmy niejednokrotnie informacje od źródeł, że samozwańczy mer planuje właśnie tę datę. Nie możemy ani potwierdzić, ani zdementować tej informacji” - napisał Andriuszczenko. 

Przypomniał również, że w szkołach w rejonie mariupolskim, okupowanym przez Rosjan, dzieci muszą podpisywać zeszyty: Mariupol, obwód rostowski - to graniczący z ukraińskim obwodem donieckim region Rosji.

Według Andriuszczenki można mówić o przyspieszeniu działań na rzecz aneksji Mariupola przez Rosję.

16:42

Rosja prowadzi wojnę przeciwko ukraińskim dzieciom - napisała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska na Telegramie, komentując ostrzelanie przez rosyjskie lotnictwo szkoły i innych obiektów w mieście Nowogród Siewierski w obwodzie czernihowskim na północy kraju.

Żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podkreśliła, że celami rosyjskich rakiet były m.in. szkoła i internat.

"Rosjanie, którzy twierdzą, że atakują tylko instalacje wojskowe, prowadzą wojnę przeciwko naszym dzieciom. W istocie prowadzą wojnę przeciwko naszej przyszłości" - napisała. Jak dodała, w mieście pracują ratownicy, ale wiadomo już o co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych i 12 rannych.

Pierwsza dama Ukrainy w poście przedstawiła też dane ministerstwa edukacji i nauki, z których wynika, że bombardowania i ostrzał dotknęły 1635 instytucji edukacyjnych. 126 z tych obiektów zostało całkowicie zniszczonych.

„Na świecie trwa debata o tym, czy rosyjskie działania na Ukrainie są ludobójstwem. Zamiast odpowiedzi, proszę spojrzeć na mapę. Codziennie pojawia się na niej nowa szkoła albo przedszkole celowo, z bezprecedensowym cynizmem zniszczone przez Rosjan” – podkreśliła Zełenska.

16:41

Premier Holandii Mark Rutte przemawiał w ukraińskiej Radzie Najwyższej za pośrednictwem połączenia wideo. Powiedział, że „Holandia stoi ramię w ramię z Ukrainą” i jest dla niego oczywiste, że „rodzinne więzi” między dwoma narodami zacieśniają się z każdym dniem.

Rutte jest jednym z pierwszych zachodnich przywódców, którzy przemawiali do członków ukraińskiego parlamentu od czasu rosyjskiej inwazji. Wcześniej uczynił to jedynie brytyjski premier Boris Johnson.

16:40

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że w celu stłumienia buntów w wojsku, rosyjskie dowództwo wysyła "doświadczonych oprawców", którzy upokarzają żołnierzy odmawiających walki z siłami ukraińskimi.

Informację tę przytacza portal agencji Ukrinform, powołując się na wpis SBU na Facebooku, gdzie zamieszczona została podsłuchana przez ukraińskie służby rozmowa rosyjskiego żołnierza z ojcem. (https://tinyurl.com/2p9ffw3w)

Rosyjscy żołnierze obawiają się walki z siłami ukraińskimi i dlatego bunty nabierają masowego charakteru - twierdzi SBU. Aby je stłumić wysyłani są na Ukrainę „doświadczeni oprawcy”, tacy jak generał Rustam Muradow, znany ze swojego okrucieństwa podczas interwencji rosyjskiej w Syrii. Urządza on żołnierzom „procesy pokazowe”, lecz nawet takie działania nie zmieniają zasadniczo sytuacji, ponieważ żołnierze mimo to odmawiają służby w najgorętszych punktach.

16:39

Wojska rosyjskie przejęły kontrolę nad ważną wsią Wojewodiwka w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy; sytuacja jest tam trudna – poinformował Ołeksandr Striuk, kierownik miejskiej administracji Siewierodoniecka, cytowany przez portal Hromadske.

Wojewodiwka to ostatnia miejscowość na trasie z Rubiżnego do Siewierodoniecka, od północnej strony miasta. W ostatnich dniach toczyły się tam zacięte walki.

Wojska rosyjskie próbują otoczyć Siewierodonieck i nacierają z różnych kierunków – mówił Striuk 6 maja.

16:00

Nexta, powołując się na agencję Bloomberg, informuje, że już 20 podmiotów otworzyło dedykowane konta w Gazprombanku, aby płacić rublami za gaz.

15:53

Rosjanie wywieźli z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy ponad 2 tys. sierot - poinformowała w czwartek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Dodała, że w Rosji dzieciom nadawane jest nowe obywatelstwo.

"Raszyści dokonują ludobójstwa ukraińskich dzieci" - napisała Denisowa na Telegramie. "Nadanie im rosyjskiego obywatelstwa sprawi, że łatwiej będzie je adoptować w Rosji" - dodała.

Rzeczniczka praw człowieka Ukrainy poinformowała, że przygotowywane są porozumienia między Rosją i władzami separatystycznych regionów wschodniej Ukrainy, dotyczące sformalizowania transferów dzieci i ułatwiania ich adopcji rodzinom rosyjskim.

15:36

- Rosja prowadzi wojnę przeciwko ukraińskim dzieciom - napisała w czwartek pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska na Telegramie, komentując ostrzelanie przez rosyjskie lotnictwo szkoły i innych obiektów w mieście Nowogród Siewierski w obwodzie czernihowskim na północy kraju.

"Rosjanie, którzy twierdzą, że atakują tylko instalacje wojskowe, prowadzą wojnę przeciwko naszym dzieciom. W istocie prowadzą wojnę przeciwko naszej przyszłości" - napisała. Jak dodała, w mieście pracują ratownicy, ale wiadomo już o co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych i 12 rannych.

15:28

Czołowi fińscy politycy zostali poinformowani o możliwości odcięcia dostaw gazu z Rosji do Finlandii. Sprawę opisuje fińska gazeta Iltalehti, która nie podaje źródła informacji. O tym, że ostrzeżenie dotarło do przewodniczących grup parlamentarnych, poinformował przedstawiciel Partii Finów.

Finlandia w małym stopniu wykorzystuje gaz w energetyce. W miksie energetycznym gaz ma zaledwie 6-procentowy udział, ale w większości sprowadzany jest z Rosji. Większość importu jest używana w przemyśle chemicznym, który może być bardzo wrażliwy na odcięcie dostaw.

15:24

Komisja Europejska chce ułatwić eksport zboża z Ukrainy na światowe rynki po zablokowaniu ukraińskich portów przez Rosję. Bruksela przedstawiła plan działań, który ma w tym pomóc i który przewiduje utworzenie tak zwanych "korytarzy solidarnościowych".

14:51

O pomoc w ewakuacji ukraińskich żołnierzy broniących kombinatu Azowstal w Mariupolu zaapelowały w czwartek do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana rodziny obrońców fabryki.

- Ma pan możliwość zapisać się w historii jako bohater, który przyniósł pokój – powiedział ojciec jednego z żołnierzy.

Podczas konferencji prasowej w Kijowie bliscy obrońców Azowstalu, ostatniego punktu ukraińskiego oporu w Mariupolu, w emocjonalnych słowach prosili przywódców światowych i społeczność międzynarodową o ratunek dla nich.

14:50

W Odessie na południu Ukrainy zatrzymano trzy osoby podejrzane o współpracę z wrogiem - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa regionalnej policji Ałła Marczenko, na którą powołuje się portal unian.net.

W środę w dzielnicy Kijowskiej zatrzymano mężczyznę, który fotografował i filmował miejsca, w które niedawno trafiła rakieta. Nie miał przy sobie żadnego dokumentu potwierdzającego tożsamość, oprócz podrobionych legitymacji prasowych. 

Również w środę przy wjeździe do miasta zatrzymano mężczyznę, który przewoził w samochodzie aparaturę rejestrującą dźwięk i obraz oraz drona. Nie umiał wyjaśnić, do czego był mu potrzebny ten sprzęt.

Z kolei w nocy ze środy na czwartek w dzielnicy Suworowskiej zatrzymano mężczyznę, który nie przestrzegał godziny policyjnej. W jego telefonie znaleziono bogatą korespondencję z żołnierzem rosyjskim.

14:48

Rosjanie ostrzeliwują obiekty cywilne na Ukrainie. Na wschodzie, w obwodzie ługańskim, rosyjskie wojska w ciągu ostatniej doby atakowały cywilów 26 razy. Z terytorium Rosji pociski wystrzeliwane są także na przygraniczne tereny na północy i północnym wschodzie Ukrainy.

Posłuchaj
00:54 11735575_1.mp3 Rosjanie ostrzeliwują obiekty cywilne. Korespondencja Pawła Buszki (IAR)

 

14:03

Ukraińska Państwowa Służba Migracyjna przygląda się każdemu zezwoleniu na pobyt na Ukrainie wydanemu obywatelom Federacji Rosyjskiej - poinformowała w czwartek szefowa tej instytucji Natalia Naumenko, cytowana przez portal unian.net.

14:03

Frakcja prorosyjskiej partii Opozycyjna Platforma - Za Życie w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy oficjalnie przestała istnieć - poinformowała w czwartek gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

Działalność Opozycyjnej Platformy - Za Życie została zawieszona 20 marca przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO). 21 kwietnia pojawiła się informacja, że parlamentarzyści tego ugrupowania utworzyli w parlamencie nową frakcję pod nazwą Platforma za Życie i Pokój. W czwartek formalnie ją rozwiązano.

14:02

Władze w Kiszyniowie wezwały w czwartek opinię publiczną, w tym podmioty międzynarodowe, do zaprzestania spekulacji dotyczących możliwości przeprowadzenia przez rosyjskie siły zbrojne inwazji na Mołdawię.

14:01

Denys Puszylin, przywódca samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy, potwierdził, że rosyjskie siły szturmują zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu, i odrzucił możliwość ewakuowania obrońców fabryki na podstawie międzynarodowego porozumienia - poinformowała w środę gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

13:58

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że wejście Finlandii do NATO byłoby wydarzeniem historycznym. W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej MSNBC oświadczył, że integracja tego kraju z Sojuszem Północnoatlantyckim przebiegłaby bez przeszkód.

13:57

Szef niemieckiego resortu gospodarki oskarżył Rosję o używanie surowców energetycznych jako broni. Robert Habeck skomentował tak wczorajsze decyzje Moskwy o nałożeniu sankcji wobec szeregu unijnych firm energetycznych, w tym wobec Gazprom Germania, właściciela operatora niemieckich magazynów gazu, który znalazł się po wycofaniu się z niego Rosjan, pod kuratelą państwa niemieckiego

13:57

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl zaapelował do szefów innych giełd, by przekazali część zeszłorocznych przychodów na pomoc humanitarną dla Ukraińców. Chodzi o 0,25 procent uzyskane przez parkiety w ubiegłym sezonie. Marek Dietl wysłał w tej sprawie list do prezesów ponad 130 podobnych podmiotów.

13:50

Ukraińcy na Półwyspie Krymskim są masowo wcielani do rosyjskiego wojska i zmuszani do walki przeciwko własnej ojczyźnie; odmowa służby grozi więzieniem - przekazała w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa w trakcie 34. sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

13:50

Ukraiński sztab generalny opublikował w czwartek na swoim profilu na Facebooku historię Iwana Miszczenki - sędziego Sądu Najwyższego, który na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zrzucił togę i ruszył na wojnę.

"Sędzia Sądu Najwyższego Iwan Miszczenko zamienił togę sędziego na kamuflaż (...) i wyruszył bronić Ukrainy przed wrogiem w szeregach 93. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej »Chołodnyj Jar«. Najpierw w obronie terytorialnej Kijowa, teraz Miszczenko jest dowódcą pododdziału 93. Samodzielnej Brygady. Ma ksywkę Dredd. Otrzymał ją od swoich towarzyszy w nawiązaniu do (dotychczasowej) działalności zawodowej i na cześć postaci z filmu »Sędzia Dredd«, w którym grał Sylvester Stallone. Dziś walczy tam, gdzie jest bardzo »gorąco« - na kierunku iziumskim" - czytamy we wpisie sztabu generalnego, który przytacza też kilka wypowiedzi Miszczenki.

13:28

Władze w Kiszyniowie wezwały w czwartek opinię publiczną, w tym podmioty międzynarodowe, do zaprzestania spekulacji dotyczących możliwości przeprowadzenia przez rosyjskie siły zbrojne inwazji na Mołdawię.

13:26

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że wejście Finlandii do NATO byłoby wydarzeniem historycznym. W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej MSNBC oświadczył, że integracja tego kraju z Sojuszem Północnoatlantyckim przebiegłaby bez przeszkód.

12:58

Od początku swojej agresji na Ukrainę Rosja straciła 26 tysięcy 650 żołnierzy. Wczoraj zginęło 300 Rosjan - informuje sztab generalny ukraińskiej armii. Od 24 lutego Rosjanie stracili prawie 1200 czołgów, 2900 pojazdów opancerzonych, 534 systemy artyleryjskie, 199 samolotów, 161 helikopterów. Ukraińcy zestrzelili 94 rosyjskie rakiety.

12:27

Szef Rady Europejskiej nazwał historycznym krokiem decyzję władz Finlandii o rozpoczęciu przygotowań do członkostwa w NATO. Charles Michel napisał na Twitterze, że wejście Finlandii do Sojuszu będzie znaczącym wzmocnieniem europejskiego bezpieczeństwa. "To poważny sygnał odstraszania w czasie kiedy Rosja prowadzi wojnę na Ukrainie" - napisał przewodniczący Rady. Podkreślił też znaczenie jedności i solidarności NATO oraz Unii Europejskiej.

12:19

Rosja nie jest w stanie przywrócić pełnej zdolności bojowej jednostek wycofanych z Ukrainy z powodu nałożonych na Kreml sankcji - poinformował w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR) w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook.

"W wyniku sankcji gospodarczych nałożonych przez wiodące państwa świata na agresora, następuje wyraźny upadek kompleksu wojskowo-przemysłowego Federacji Rosyjskiej. Po utracie znacznej części potencjału wojskowo-technicznego podczas wojny na Ukrainie, Rosjanie są zmuszeni dostarczać jednostkom sprzęt (...) i uzbrojenie wyprodukowane w latach 50. i 60. (ubiegłego wieku)" - podał HUR.

12:15

Apeluję do samorządów o bezzwłoczne wypłacanie mieszkańcom świadczeń za pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Informacje o wstrzymywaniu wypłat są zatrważające - podkreślił w czwartek wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. ukraińskich uchodźców Paweł Szefernaker.

12:07

Głównym celem Rosjan pozostaje ustanowienie całkowitej kontroli nad miastem Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek w mediach społecznościowych szef władz tego obwodu Serhij Hajdaj.

"Aby przekroczyć barierę wodną, agresor przeniósł wyposażenie parku pontonowego z terytorium Rosji w kierunku miejscowości Kreminna" - napisał Hajdaj.

12:05

Portal Ukrinform poinformował w czwartek, że podczas budowy umocnień w Odessie żołnierze obrony terytorialnej znaleźli antyczne amfory, których wiek oceniono wstępnie na około 2,5 tysiąca lat.

12:03

Wycofywanie rosyjskich sił z obwodu charkowskiego jest milczącym uznaniem niezdolności Rosji do opanowania kluczowych miast Ukrainy, w których najeźdźcy spodziewali się niewielkiego oporu ze strony lokalnych mieszkańców - poinformowało na Twitterze brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

12:01

W polskich szkołach uczy się niemal 200 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy - poinformował w Sejmie wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski. Jest nieco ponad 8 tys. uczniów z Ukrainy zapisanych do klas ósmych - podał również.

Posłuchaj
00:15 Piontkowski IAR.mp3 Piontkowski: zawsze o tym, do jakiej klasy trafi uczeń, decyduje indywidualna ocena (IAR)
11:59

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Finlandii. Wyraził radość z "gotowości Finlandii do ubiegania się o członkostwo w NATO".

"Rozmawialiśmy także o perspektywach integracji Ukrainy z Unią Europejską i o współpracy ukraińsko-fińskiej w dziedzinie obrony" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

11:58

Komisja Europejska nie widzi zagrożenia dla dostaw gazu z Rosji na zachód po wyłączeniu jednej ze stacji przesyłowych na terenach wschodniej Ukrainy.

Kijów zmuszony został do wyłączenia części infrastruktury transportującej surowiec. Tłumaczy to brakiem możliwości jej napraw w sytuacji toczących się tam walk. Jednocześnie Ukraina wskazała Rosji możliwość przekierowania gazu przez inną nitkę gazociągów łączących oba kraje.

11:57

"Historyczna decyzja" - tak Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej skomentowało decyzję władz Finlandii o rozpoczęciu przygotowań do członkostwa w NATO.

11:56

To historyczny dzień - tak decyzję Finów o dołączeniu do NATO oceniają litewskie władze. Premier Litwy Ingrida Šimonyte zaznaczyła, że Wilno liczy na podobny krok ze strony Szwecji.

Posłuchaj
00:44 Zalewski IAR.mp3 Litewskie komentarze dotyczące decyzji władz Finlandii w sprawie dołączenia do NATO. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
11:56

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka Michelle Bachelet poinformowała, że pod Kijowem w ostatnich tygodniach odnaleziono tysiąc ciał. Mówiła o tym podczas sesji nadzwyczajnej Rady Praw Człowieka w sprawie łamania praw człowieka na Ukrainie.

- Skala bezprawnych mordów, w tym oznaki wskazujące na egzekucje na terenach na północ od Kijowa, są szokujące - powiedziała Michelle Bachelet. Dodała, że wiele takich przypadków, weryfikowanych od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji może stanowić zbrodnie wojenne.

11:55

"To suwerenna decyzja Finlandii, którą NATO w pełni szanuje" - napisał Jens Stoltenberg w oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu.

Dodał, że Finlandia jest jednym z najbliższych partnerów Sojuszu, dojrzałą demokracją, członkiem Unii Europejskiej i wnosi ważny wkład do euroatlantyckiego bezpieczeństwa. Jens Stoltenberg napisał też, że zgadza się z władzami Finlandii, że członkostwo w NATO wzmocni zarówno Sojusz, jak i bezpieczeństwo Finlandii. "To pokaże, że drzwi NATO są otwarte i że Finlandia sama decyduje o swojej przyszłości" - podkreślił szef Sojuszu.

11:55

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, że Polska opowiada się za jak najszybszym przyjęciem Finlandii do Sojuszu. Dziś prezydent tego kraju oraz szef fińskiego rządu powiedzieli, że Finlandia powinna jak najszybciej złożyć wniosek o przyjęcie do NATO.

11:54

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio powiedział w Sejmie, że Polska jest przygotowana na odejście do końca roku od importu paliw z Rosji, w tym ropy naftowej. O tę kwestię pytali podczas dzisiejszych obrad posłowie Koalicji Obywatelskiej.

11:35

W całym obwodzie ługańskim nie ma wody i elektryczności - poinformował w czwartek szef Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Hajdaj.

Hajdaj napisał także na swoim kanale w Telegramie, że "w Nowopskowie okupanci zakłócili działanie gazociągu, którym płynie gaz do obwodów ługańskiego i donieckiego".

11:29

Ukraińskie wojska prowadzą skuteczną kontrofensywę i kontrolują większość obwodu charkowskiego. Wróg utrzymuje się tylko na północy i wschodzie regionu - na kierunkach wołczańskim, kupiańskim i iziumskim oraz w mieście Bałaklija - poinformował w środę wieczorem szef obwodowych władz Ołeh Syniehubow.

11:27

Niemcy są przygotowane na zapowiedziane przez Rosję sankcje w sektorze energetycznym - twierdzi minister gospodarki Robert Habeck. - Przygotowaliśmy się na taką sytuację - powiedział w Bundestagu.

W środę Rosja nałożyła sankcje na Gazprom Germania i inne byłe spółki zależne rosyjskiego koncernu gazowego.

11:25

Rosyjska agencja kosmiczna - Roskoksmos - obchodzi nałożone na nią sankcje przy pomocy Gazprombanku, którego międzynarodowe restrykcje dotknęły w małym stopniu - poinformował w czwartek w komunikatorze Telegram ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

11:07

(Pozytywna) decyzja Finlandii w sprawie wstąpienia do NATO wpłynie na naszą ocenę sytuacji bezpieczeństwa - powiedziała w czwartek szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

W piątek rząd Szwecji ma przedstawić konsultowany z opozycją raport dotyczący ewentualnego członkostwa w Sojuszu.

11:06

Trzy translatory trafiły do Szpitala "Zdroje" w Szczecinie. Mają ułatwić komunikację personelu z pacjentami z Ukrainy. Wykorzystywane są na szpitalnym oddziale ratunkowym dla dzieci, w psychiatrycznej izbie przyjęć i rotacyjnie na oddziałach szpitalnych.

11:04

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk powiedział, że ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew wystawia swoim działaniem świadectwo krajowi, który reprezentuje.

W ten sposób odniósł się w Sejmie do pytania posła Koalicji Obywatelskiej Pawła Kowala o reakcję polskich władz na działania rosyjskiego ambasadora. - Czy nie czas już powiedzieć mu, że jego miejsce jest w Moskwie, a dzisiaj jego obecność w Warszawie niczemu dobremu nie służy - służy tylko dalszej destrukcji relacji polsko-rosyjskich? - pytał w Sejmie Paweł Kowal.

Posłuchaj
00:35 Wawrzyk IAR.mp3 Piotr Wawrzyk w odpowiedzi podkreślał, że ambasador Rosji realizuje wytyczne przekazywane z Moskwy (IAR)
10:59

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba podczas czwartkowej wizyty w Berlinie pochwalił zmianę postawy RFN wobec wojny na Ukrainie. - Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim Niemcom za ich wsparcie dla mojego kraju - powiedział w telewizji ARD. Jego zdaniem "Niemcy grają pierwsze skrzypce w Europie".

10:58

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w czwartek, że ponowna normalizacja relacji z Putinem jest niemożliwa bez względu na rozwój wydarzeń.

10:58

Dania będzie naciskać na szybkie przyjęcie Finlandii do NATO - oświadczyła w czwartek duńska premier Mette Frederiksen. Tego dnia prezydent i premier Finlandii ogłosili, że ich kraj powinien jak najszybciej wstąpić do Sojuszu.

10:57

Niemiecki Siemens zapowiedział stopniowe, pełne wygaszanie swoich działań w Rosji. Firma, która w rosyjskich zakładach zatrudnia około 3 tys. pracowników, od początku wojny ograniczała swoją aktywność na wschodzie.

10:56

Żołnierz ukraińskiej armii testuje "lekki i poręczny natowski karabinek". To polski MSBS Grot C16A2, który - jak wynika z filmu udostępnionego w sieci - w zupełności spełnia wymagania Ukraińców stawiających opór rosyjskim najeźdźcom. Internauci przypominają, jak polski sprzęt był krytykowany w tekstach portalu Onet należącego do zagranicznego koncernu Ringier Axel Springer.

10:43

Putina trzeba powstrzymać - mówi szef brytyjskiego rządu Boris Johnson, pytany w radiu LBC o słowa polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który napisał w "Daily Telegraph", że Władimir Putin jest bardziej niebezpieczny od Hitlera i Stalina.

- Odkładając na bok historyczne polemiki i analogie, wystarczy popatrzeć na to, co on robi. To akt absolutnie barbarzyńskiej agresji przeciwko krajowi, który naprawdę nie zrobił nic, by go urazić. Nie zrobił nic złego - mówił Boris Johnson.

Posłuchaj
00:26 Johnson IAR.mp3 Johnson: to ludzie (Ukraińcy), którzy próbują żyć w pokoju. Mimo to, Putin kontynuuje bombardowania i ogromne ataki artyleryjskie przeciwko niewinnym cywilom. Trzeba go powstrzymać (IAR)
10:41

Ukraińska armia informuje o wzmożeniu rosyjskich ataków w Donbasie. Ostatniej doby Rosjanie szturmowali pozycje ukraińskiej armii na wielu odcinkach frontu. Zdaniem Wadyma Densysenki, doradcy szefa ukraińskiego MSW, bitwa o Donbas wkracza w decydującą fazę. To od niej zależeć będzie dalszy przebieg działań zbrojnych na Ukrainie.

Posłuchaj
00:50 Buszko IAR (2).mp3 Bitwa o Donbas wkracza w decydującą fazę. To od niej zależeć będzie dalszy przebieg działań zbrojnych na Ukrainie. Relacja Pawła Buszki (IAR)
10:37

Ponad 520 pielęgniarek z Ukrainy pracuje w Polsce - wynika z danych z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych. - Z tej grupy około 300 osób skończyło w naszym kraju kierunki pielęgniarstwa, znają więc dobrze język polski i znalazło już zatrudnienie - powiedziała prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.

Pozostałe 200 osób jest zatrudnionych albo na zasadzie nostryfikacji dyplomu, albo tak zwanej "szybkiej ścieżki", w której składa się dokumenty do ministerstwa zdrowia.

Od momentu wybuchu agresji Rosji na Ukrainę około 300 obywatelek Ukrainy złożyło podania do resortu zdrowia. Na chwilę obecną ponad 100 osób ma wydane prawo wykonywania zawodu pielęgniarki, ale na razie będą pracować pod nadzorem.

10:30

Przystąpienie Finlandii do NATO kardynalnie zmieniłoby sytuację bezpieczeństwa w regionie bałtyckim - oznajmił w czwartek szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis. Minister obrony narodowej Arvydas Anuszauskas stwierdził, że ten krok osłabi pozycję militarną Rosji.

10:30

Przewodniczący Komitetu ds. Zdrowia Narodu, Pomocy Medycznej i Ubezpieczenia Medycznego Rady Najwyższej Ukrainy Mychajło Raduckyj poinformował w czwartek, że Ukraina nie pokonała wirusa SARS-CoV-2 i można spodziewać się pojawienia się w kraju nowego wariantu - napisała agencja Ukrinform.

10:29

Amerykański ośrodek analityczny Atlantic Council uhonorował w środę naród ukraiński nagrodą "Distinguished Leadership" w uznaniu dla odwagi Ukraińców w obliczu wojny z Rosją.

W imieniu narodu wypowiedział się przez łącze internetowe prezydent Wołodymyr Zełenski, który przekazał, że odwaga to cecha narodowa Ukraińców, a podczas gdy setki tysięcy osób walczą, miliony pomagają w obronie kraju.

10:25

Bezpieczeństwo regionu w kontekście trwającej wojny na Ukrainie - będą m.in. tematami piątkowego spotkania szefa MON Mariusza Błaszczaka z jego litewskim odpowiednikiem Arvydasem Anuszauskasem podczas trzeciej Litewsko – Polskiej Rady Ministrów Obrony w Wilnie.

10:22

Doradca burmistrza Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował, że ukraińscy obrońcy fabryki Azovstal przeprowadzili kontratak mimo zablokowania przez Rosjan podziemnych przejść pod kompleksem przemysłowym.

"Najeźdźcy kontynuują ataki. Ich celem jest zablokowanie wyjść z podziemnych przejść, które wskazał im zdrajca. Niemniej obrońcy z Mariupola przeprowadzają kontrataki, ryzykując wszystko. Nie ma słów na opisanie ich bohaterstwa" - napisał Petro Andriuszczenki na Telegramie.

Przypomniał, że władze Ukrainy zaoferowały Rosjanom wymianę jeńców w zamian za ewakuację poważnie rannych żołnierzy z terenu fabryki Azovstal.

10:17

Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża z podwarszawskich Lasek aktywnie działające na rzecz pomocy niewidomym dzieciom z bombardowanej Ukrainy proszą o wsparcie. Siostry zakonne udzielają pomocy duchowej, psychologicznej, medycznej i materialnej. Siostra Fabiana Zielińska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża z Lasek, pracująca na co dzień na Ukrainie powiedziała, że w Domu Rekolekcyjnym w Laskach przyjęto trzydziestoosobową grupę matek z niewidomymi dziećmi, które teraz potrzebują dodatkowej pomocy.

Posłuchaj
00:30 Laski IAR.mp3 Siostra Fabiana Zielińska: w Domu Rekolekcyjnym w Laskach przyjęto trzydziestoosobową grupę matek z niewidomymi dziećmi, które teraz potrzebują dodatkowej pomocy (IAR)
Posłuchaj
00:31 Laski IAR (2).mp3 Ukraińskie dzieci uczą się w szkole w Laskach, ich mamy pomagają w codziennych obowiązkach, a ojcowie walczą o wolną Ukrainę. Siostry chcą dalej pomagać rodzinom, ale konieczne jest dodatkowe wsparcie, wyjaśnia siostra Fabiana (IAR)
Posłuchaj
00:22 Laski IAR (3).mp3 "Nadzieja umiera ostatnia, a nadzieję wzmacnia codzienna modlitwa". Zakonnica dziękuje wszystkim za okazywaną pomoc (IAR)

Siostry z dotychczasowych darów zakupiły pralkę dla rodzin z Ukrainy oraz ubrania. Obecnie proszą o pomoc materialną, środki czystości oraz żywność jak: kasza, chleb, mąka, cukier, makarony, warzywa, owoce oraz środki czystości.

Informację o formie pomocy można znaleźć na stronie zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża: triuno.pl zakładka - kwesta. Pomocy można dokonywać również w Zgromadzeniu - w Laskach.

10:07

Ukraiński rząd robi, co w jego mocy w kwestii Mariupola, ale rozwój sytuacji jest uwarunkowany osobistym stanowiskiem Putina. Od jego decyzji będzie zależeć wszystko, co wydarzy się w tym mieście - ocenił w czwartek doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez agencję UNIAN.

"W dwóch miejscach na froncie sytuacja jest obecnie krytyczna - w Mariupolu, konkretnie w zakładach metalurgicznych Azowstal, a także na kierunku ługańskim" - dodał.

10:06

Rząd Japonii zamroził w czwartek aktywa największej instytucji finansowej Rosji, Sbierbanku, a także największego rosyjskiego banku prywatnego, Alfa Banku; to część sankcji za inwazję Rosji na Ukrainę – poinformowała japońska agencja prasowa Kyodo.

10:06

Wielu Niemców nie ma pojęcia, jak bardzo Berlin był zawsze lodowaty wobec innych narodów. Szefowa MSZ dokonuje obecnie zaległych korekt. Baerbock wie, że ma wiele rzeczy do naprawienia. Okazała na Ukrainie bliskość, ciepło i człowieczeństwo. To był najwyższy czas - pisze w czwartek niemiecki portal RND.

"Najlepsze zdjęcie Annaleny Baerbock w Kijowie to takie, na którym w ogóle nie można jej rozpoznać. Widać na nim, jak niemiecka minister spraw zagranicznych przytula swojego ukraińskiego odpowiednika Dmytro Kulebę tak mocno, że jej twarz na kilka sekund całkowicie znika" - pisze w komentarzu Matthias Koch.

10:06

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły blisko 26,6 tys. żołnierzy - poinformował w czwartek rano na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:45

Ponad 9 tys. osób wjechało w środę do Polski przez przejścia graniczne z Ukrainą w województwie lubelskim, na Ukrainę wyjechało ponad 12 tys. osób. Odprawy odbywają się na bieżąco.

09:44

Ukraińcy stracili 4,8 mln miejsc pracy od początku wojny - przekazuje raport Międzynarodowej Organizacji Pracy. Według jej analityków, w przypadku przedłużenia się walk liczba ta może wzrosnąć do 7 milionów.

"Gdyby jednak walki natychmiast ustały, możliwa byłaby szybka odbudowa gospodarki i przywrócenie 3 milionów 400 tysięcy miejsc pracy" - czytamy w komunikacie MOP.

09:43

Unia Europejska i Japonia zadeklarowały dalszą współpracę dwustronną i w działaniach przeciwko Rosji w związku z jej agresją na Ukrainie. Takimi ustaleniami zakończył się w Tokio unijno-japoński szczyt.

Posłuchaj
00:54 Płomecka IAR (2).mp3 UE i Japonia deklarują dalszą współpracę przeciwko Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
09:42

Rosjanie stworzyli obozy filtracyjne dla Ukraińców, w których szukają "wrogów Rosji".  Mówią o tym świadkowie, z którymi rozmawiali dziennikarze portalu Meduza.

Według danych rosyjskiego MSZ, do Rosji przyjechało ponad 900 tysięcy ukraińskich uchodźców. Władze Ukrainy podają, że w głąb Rosji deportowano ponad 1,1 mln Ukraińców, w tym prawie 200 tysięcy dzieci.

Posłuchaj
00:37 Jastrzębski IAR (2).mp3 Rosjanie w obozach filtracyjnych dla Ukraińców szukają wrogów Rosji. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
09:40

We wspólnym oświadczeniu prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier tego kraju Sanna Marin powiedzieli, że Finlandia powinna jak najszybciej złożyć wniosek o przyjęcie do NATO. Dążenie tego kraju do członkostwa w Sojuszu to skutek agresywnej polityki Rosji i inwazji na Ukrainę.

"Finlandia musi bez zwłoki złożyć wniosek o członkostwo w NATO" - czytamy we wspólnym oświadczeniu fińskich przywódców. Do tej pory Finlandia zachowywała neutralność i odmawiała wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego chcąc utrzymać dobre stosunki z Rosją.

Wniosek Finlandii o wstąpienie do NATO może skłonić również neutralną Szwecję do podobnego kroku. W najbliższą niedzielę rządzący w Szwecji socjaldemokraci mają podjąć ostateczną decyzję, czy kraj ten będzie się ubiegał o członkostwo w NATO.

Posłuchaj
00:24 Finlandia IAR.mp3 Szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto: jesteśmy przekonani, że Finlandia wniesie wartość dodaną do NATO. Nasze siły zbrojne liczą 280 tysięcy żołnierzy, natomiast rezerwy to 900 tysięcy mężczyzn i kobiet (IAR)
09:39

Czechy negocjują z Niemcami zastąpienie swoich czołgów wysyłanych na Ukrainę niemieckimi Leopardami. Czeska minister obrony Jana Cernochova poinformowała, że w grę wchodzi zmodernizowana, ale nie najnowsza wersja niemieckiego czołgu. Według niej, Praga i Berlin są "na dobrej drodze do porozumienia" w tej kwestii.

Podobną ofertę Niemcom, które w ten sposób chcą pośrednio wspomóc Ukrainę, złożyła Polska.

08:53

W godzinach porannych rosyjskie wojska ostrzelały z systemów artylerii rakietowej Uragan miasto Zełenodolsk i wieś Wełyka Kostromka w gminie zełenodolskiej na południu Ukrainy. Jedna osoba zginęła, jedna została ranna - poinformował na Telegramie szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko.

"Atak nastąpił dokładnie w chwili, gdy ludzie zmierzali do pracy. (...) Zniszczono też obiekt infrastruktury energetycznej" - relacjonował przewodniczący regionalnej administracji.

08:50

17-letni Andrzej z Kijowa, jedyny spośród uchodźców w woj. lubelskim, zdecydował się zdawać polską maturę. Dalej planuje studiować na Politechnice Warszawskiej. Zaznaczył, że wszyscy jego koledzy są już poza Ukrainą.

Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do polskiej matury przystąpi ponad 40 obywateli Ukrainy, przybyłych do Polski po 24 lutego br.

08:49

Na wschodzie Ukrainy, w obwodzie ługańskim, rosyjskie wojska w ciągu ostatniej doby atakowały 26 razy. Miejscowe władze informują, że najeźdźcy zniszczyli co najmniej 24 budynki, w tym 7 wysokich bloków mieszkalnych w Siewierodoniecku.

08:48

Dziś do godziny 7.00 Straż Graniczna odprawiła 6,2 tys. osób osób, wjeżdżających do Polski z Ukrainy. Wczoraj granicę z Polską przekroczyło 21,2 tys. obywateli Ukrainy. Blisko 28 tysięcy osób odprawiono w stronę Ukrainy.

Od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, Straż Graniczna odprawiła w stronę Polski 3,317 mln osób.

08:29

Siły ukraińskie kontynuują kontratak na północy od Charkowa, odbiły wiele miejscowości w pobliżu granicy z Rosją - informuje brytyjski wywiad wojskowy.

W codziennym raporcie czytamy, że Rosjanie wycofali swoje jednostki z okolic Charkowa i prawdopodobnie przerzucą je w rejon rzeki Doniec, żeby zabezpieczyć zachodnie skrzydło swoich wojsk oraz szlaki dostaw w sąsiedztwie Iziumu.

08:28

Rosyjski rząd chce, aby taksówkarze inwigilowali pasażerów. Do Dumy Państwowej trafił projekt ustawy, która między innymi zobowiązuje firmy przewozowe do przekazywania FSB informacji o klientach.

Posłuchaj
00:38 Jastrzębski IAR.mp3 Rosyjscy taksówkarze będą inwigilować pasażerów. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
08:09

Rosyjskie lotnictwo ostrzelało w nocy ze środy na czwartek szkoły i inne obiekty w mieście Nowogród Siewierski w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy; są zabici i ranni - poinformował w czwartek na Telegramie szef władz regionu czernihowskiego Wiaczesław Czaus.

- Moskalscy niegodziwcy przeprowadzili kilka ataków z powietrza na obiekty infrastruktury krytycznej - szkoły. Uszkodzono również budynki administracyjne i prywatne domy. (...) Na miejscu pracują ratownicy i służby medyczne - przekazał Czaus.

08:00

CNN opublikowała materiał wideo pokazujący, jak rosyjscy żołnierze strzelają w plecy właściciela i pracownika salonu samochodowego pod Kijowem. Następnie plądrują budynki.

Na nowo ujawnionych nagraniach, zarejestrowanych przez system monitoringu salonu położonego przy podkijowskiej autostradzie, widać, jak 16 marca Rosjanie wdzierają się na jego teren. Właściciel biznesu i jego 68-letni ochroniarz wychodzą do nich z rękami w górze. Obaj nieuzbrojeni. Żołnierze przeszukują mężczyzn i pozwalają im odejść, ale gdy Ukraińcy odwracają się, otrzymują serię z karabinu. Właściciel ginie na miejscu. Ochroniarzowi udaje się dotrzeć do biura i wezwać na pomoc obronę terytorialną. Jak informuje CNN, starszy mężczyzna ostatecznie zmarł jednak z utraty krwi, zanim udało mu się skutecznie udzielić pomocy.

Zdarzenie zarejestrowało kilka kamer monitoringu. Ukraińska prokuratura bada nagrania jako potencjalny dowód zbrodni wojennych.

07:58

Blisko 2,5 mln podróżnych od początku inwazji Rosji na Ukrainę odprawili strażnicy graniczni z Podkarpacia. - W takim samym okresie 2021 roku było to niespełna 930 tys. osób - powiedział rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz.

07:48

Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie wsparcia wywiadowczego, ale czynią to w taki sposób, by uniknąć oskarżenia ze strony Rosji, że USA są stroną konfliktu. Priorytetem jest uniknięcie bezpośredniej amerykańsko-rosyjskiej konfrontacji - poinformował dziennik Washington Post.

07:47

Rosja jest "najbardziej bezpośrednim zagrożeniem dla ładu światowego" w związku z "barbarzyńską wojną", jaką prowadzi przeciwko Ukrainie - oceniła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która przebywa z wizytą w Japonii.

07:45

Rosjanie szturmują pozycje ukraińskiej armii w Donbasie. Sforsowali tam rzekę Doniec. Na południu Ukrainy wojsko najeźdźcy ostrzeliwało z artylerii ukraińskie pozycje w okolicach Mikołajowa, Zaporoża i Krzywego Rogu.

Posłuchaj
00:40 Buszko IAR.mp3 Rosjanie atakują ukraińską armię w Donbasie, ostrzał na południu kraju. Relacja Pawła Buszki (IAR)

Rosjanie, jak napisano, mają pewne sukcesy w okolicach Siewierodoniecka. Ukraińskie wojsko informuje także, że Rosjanie w okolicach Łymanu sforsowali Doniec. Jak czytamy, przerzucają tam sprzęt w celu zbudowania mostu pontonowego.

07:40

W Unii Europejskiej nadal bez porozumienia w sprawie sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy, ale Francja kierująca pracami Wspólnoty liczy na zgodę do końca tygodnia. Jednomyślną akceptację cały czas blokują Węgry, które mówią, że restrykcje są zbyt kosztowne.

Posłuchaj
00:52 Płomecka IAR.mp3 Negocjacje w sprawie szóstego pakietu restrykcji trwają od ubiegłej środy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
07:11

Siły ukraińskie powstrzymywały minionej doby działania ofensywne Rosjan na południu Ukrainy, zadając nieprzyjacielowi poważne straty w obwodzie chersońskim - podało ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

"Nasze jednostki nie pozwalają najeźdźcom atakować ani kroczyć naprzód. Dzięki skutecznemu wykorzystaniu artylerii i rakiet wyeliminowano 23 rosyjskich faszystów, zniszczono dwa czołgi, dwa bojowe wozy piechoty i skład amunicji w obwodzie chersońskim" - napisano.

07:08

W Mariupolu Rosjanie kontynuują blokowanie obrońców miasta w kombinacie metalurgicznym Azowstal - podał rano w podsumowaniu sytuacji operacyjnej na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"W Mariupolu główne wysiłki okupantów skupiają się na blokowaniu i próbie zniszczenia naszych jednostek na terenie zakładu Azowstal. Wróg nie przestaje wykonywać ataków z powietrza" - czytamy w komunikacie.

Na kierunku charkowskim Rosjanie - zgodnie z informacją ukraińskiego dowództwa - przegrupowują siły, aby zapobiec dalszemu posuwaniu się Ukraińców w kierunku granicy państwowej.

07:06

Jesteśmy gotowi stworzyć, w oparciu o uczelnie wyższe, sześć punktów egzaminacyjnych do matury zdalnej dla maturzystów z Ukrainy - deklaruje szef MEiN Przemysław Czarnek w wywiadzie dla "DGP". Według niego do egzaminów maturalnych może podejść w ten sposób kilka tysięcy uczniów.

07:04

Dla mnie funkcjonariusze Straży Granicznej są bohaterami ostatnich miesięcy. Jestem z nich dumny - powiedział komendant główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga. Przypomniał, że w ostatnim czasie formacja mierzyła się z presją migracyjną na granicy polsko-białoruskiej i napływem uchodźców z Ukrainy.

06:57

Papieska wypowiedź o "NATO szczekającym pod drzwiami Rosji", choć nie spodobała się Polakom, to pozostanie bez wpływu na poziom ich religijności - wynika z sondażu IBRIS opublikowanego w "Rzeczpospolitej".

Według dziennika, 78,6 proc. badanych przez IBRIS oceniło wypowiedź papieża źle (25,8 pkt. proc.) lub zdecydowanie źle (52,8 pkt. proc.). "Dobrze papieskie słowa oceniło tylko 7,7 proc. badanych, a 13,7 proc. nie ma w tej sprawie zdania" - dodaje "Rz".

06:54

Finlandia i Szwecja już wkrótce dołączą do NATO, jednak przed Ukrainą jeszcze długa droga, by spełnić kryteria - powiedział republikański senator USA Jim Risch, wiceszef senackiej komisji spraw zagranicznych. Zapewnił też, że ewentualna wygrana Republikanów w wyborach nie wpłynie na silne relacje USA z Polską.

06:43

Serhij Wołyna dowódca 36 Brygady Piechoty Morskiej Ukrainy broniącej kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, zaapelował na Facebooku do miliardera i założyciela firmy SpaceX Elona Muska o pomoc w ewakuacji jego żołnierzy do kraju trzeciego.

"Elon Musk, ludzie mówią, że przybyłeś z innej planety, aby nauczyć ludzi wiary w niemożliwe. Nasze planety są obok siebie, ja żyję tu, gdzie przetrwanie jest prawie niemożliwe. Pomóż nam wydostać się z Azowstalu do kraju mediatora. Jeżeli nie ty, to kto? Daj mi znak" - napisał Wołyna.

Zaapelował też do wszystkich o pomoc aby Musk zobaczył jego apel. "Udowodnił, że dla niego nie ma problemów nie do rozwiązania, że wszystko jest możliwe! On nigdy się nie poddaje, tak jak my! Potrzebujemy wsparcia superczłowieka!" - napisał Wołyna.

06:29

Do oszczędzania bardziej niż pandemia mobilizują Polaków rosnąca inflacja i wojna na Ukrainie - wynika z badania "Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków". Akcentują to w szczególności osoby z dziećmi oraz respondenci w wieku 18-24 i 25-34 lata.

06:27

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w wyemitowanym w środę późnym wieczorem nagraniu wideo, że Ukraina stale rozmawia o gwarancjach bezpieczeństwa ze swoimi partnerami.

06:25

Polska i Słowacja chcą wspólnie lobbować na rzecz Ukrainy w Unii Europejskiej. Prezydenci Andrzej Duda i Zuzana Czaputowa uzgodnili to wczoraj, w czasie spotkania w Bratysławie. Politycy zamierzają spotkać się z zachodnimi politykami, którzy są sceptyczni wobec nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

Posłuchaj
00:55 Surówka IAR.mp3 Polska i Słowacja chcą wspólnie lobbować na rzecz Ukrainy w Unii Europejskiej. Relacja Karola Surówki (IAR)
06:21

Rosja nałożyła sankcje na 31 zachodnich przedsiębiorstw, które niegdyś były spółkami-córkami Gazpromu. Sankcje obejmują miedzy innymi EuRoPol GAZ S.A., właściciela polskiego odcinka rurociągu Jamał-Europa czy Germania GMBH, które przejęło niemieckie aktywa Gazpromu. Rosyjskie sankcje dotyczą również firm zarejestrowanych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumuni, Bułgarii czy Singapuru.

Zgodnie z rządowym dekretem, rosyjskie firmy mają zakaz zawierania transakcji z firmami objętymi sankcjami, a także dokonywania płatności i transakcji papierami wartościowymi z firmami objętymi sankcjami lub na ich rzecz. Statki należące do firm lub osób, których dotyczą restrykcje, będą miały zakaz wpływania do portów rosyjskich.

Dekret zakazuje eksportu produktów i surowców osobom oraz podmiotom znajdujących się na liście sankcji.

04:24

Z powodu rosyjskiej agresji ponad jedenaście milionów Ukraińców straciło domy i zostało zmuszonych do opuszczenia swoich miast i wsi. Nie wszyscy są gotowi opuścić Ukrainę - wielu szuka bezpieczeństwa w kraju.

Obwód kirowogradzki przyjmuje uchodźców od pierwszego dnia wojny. Pochodzą oni z obwodów donieckiego, ługańskiego, sumskiego, charkowskiego, czernihowskiego, chersońskiego i zaporoskiego.

03:37

Kanada organizuje trzy loty czarterowe z Polski dla ukraińskich uchodźców - podaje Ukrinform.

01:39

Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest osobiście wdzięczny prezydentowi USA za podpisanie ustawy lend-lease dla Ukrainy. W swoim codziennym wystąpieniu ukraiński prezydent podkreślił, że walka z rosyjską inwazją jest walką z tyranią zagrażającą całemu światu.

Posłuchaj
00:19 11734533_1.mp3 Wołodymyr Zełenski: jestem osobiście wdzięczny Joe Bidenowi za tę decyzję oraz za jej symbolizm. W tej chwili w wojnie z Rosją bronimy wolności i prawa do życia dla wszystkich narodów. Walczymy z tyranią, której nie było w Europie od 80 lat (IAR) 
01:38

Agresja Rosji na Ukrainę i blokada ukraińskich portów może doprowadzić do masowej śmierci z głodu na świecie - ocenił prezydent USA Joe Biden, cytowany przez "Europejską Prawdę".

01:29

W obwodach donieckim i ługańskim ukraińskie wojsko odparło w środę dziewięć ataków Rosjan - poinformował na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających w Donbasie.