Mateusz Brożyna 14.05.2022

Ekstraklasa: Lech pokonał Wartę w derbach Poznania. "Kolejorz" mistrzem Polski!

W 33. kolejce piłkarskiej Ekstraklasy - derby Poznania. Warta przegrała w Grodzisku Wielkopolskim z Lechem 1:2. To zwycięstwo dało "Kolejorzowi" tytuł mistrza Polski, po tym jak Raków Częstochowa przegrał na wyjeździe z KGHM Zagłębiem Lubin.

Warta - Lech. Derby Poznania dla "Kolejorza", porażka Rakowa w Lubinie

Spotkanie dwóch drużyn ze stolicy Wielkopolski rozpoczęło się po myśli Warty Poznań, która w 10. minucie objęła prowadzenie po tym, jak Michał Kopczyński wykorzystał rzut karny.

W 22. minucie efektownym uderzeniem wyrównał Portugalczyk Joao Amaral, a w doliczonym czasie pierwszej połowy drugiego gola dla "Kolejorza" uzyskał Mikael Ishak. To 18. w sezonie trafienie Szweda, który zrównał się z prowadzącym dotychczas w klasyfikacji strzelców Hiszpanem Ivi Lopezem z Rakowa.

Zespół trenera Macieja Skorży w 33 spotkaniach zgromadził 71 punktów, o pięć więcej niż ekipa z Częstochowy, która wyjdzie na boisko w Lubinie o godz. 17.30. Jeśli nie wygra, to z marzeniami o pierwszym w historii tytule będzie musiała poczekać co najmniej do przyszłego roku. Lech sięgnie po ósmy tytuł w stuletniej historii klubu, a pierwszy od 2015 roku.

Zespół trenera Macieja Skorży w 33 spotkaniach zgromadził 71 punktów, o cztery więcej niż ekipa z Częstochowy, która przegrała w Lubinie 0:1, po bramce z rzutu karnego w ostatnich minutach. Tym samym Lech sięgnął po ósmy tytuł w stuletniej historii klubu, a pierwszy od 2015 roku.

00:50 Ulatowski.mp3 Doświadczony trener Rafał Ulatowski, który jest szefem szkolenia w akademii Lecha, podkreśla, że to wielki dzień dla poznańskiego klubu (IAR)

Lech Poznań mistrzem Polski

W następną sobotę Lech Poznań  podejmie KGHM Zagłębie, a Raków - Lechię Gdańsk.

00:39 Skorza.mp3 Trener Maciej Skorża docenił klasę rywala (IAR)

00:29 Lech.mp3 Wieczorem pod stadionem Lecha, piłkarze i kibice "Kolejorza" wspólnie świętowali mistrzostwo Polski (IAR)

Wcześniej w sobotę Bruk-Bet Termalica przegrała w Niecieczy z Piastem Gliwice 0:1 i jeśli w niedzielę w Mielcu w pojedynku ze Stalą 15. w tabeli Śląsk zdobędzie choćby punkt, to ekipa z Małopolski pożegna się z Ekstraklasą.

Warta Poznań - Lech Poznań 1:2 (1:2)

Bramki: 1:0 Michał Kopczyński (10-karny), 1:1 Joao Amaral (22), 1:2 Mikael Ishak (45+4)

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)

Warta: Jędrzej Grobelny - Łukasz Trałka (2. Michał Kopczyński), Dawid Szymonowicz (46. Aleksandr Pawłowiec), Robert Ivanov - Jan Grzesik, Mateusz Kupczak, Miguel Luis, Jakub Kiełb (90+1. Michał Jakóbowski) - Miłosz Szczepański (61. Jayson Papeau), Milan Corryn (61. Niilo Maenpaa), Frank Castaneda

Lech: Mickey van der Hart - Joel Pereira, Lubomir Satka, Antonio Milic, Pedro Rebocho - Dawid Kownacki (77. Adriel Ba Loua), Radosław Murawski, Joao Amaral (83. Dani Ramirez), Jesper Karlstroem (83. Nika Kwekweskiri), Jakub Kamiński - Mikael Ishak

00:43 Szulczek.mp3 A tak mecz podsumował szkoleniowiec Warty Dawid Szulczek (IAR)

niedziela, 15 maja
Stal Mielec - Śląsk Wrocław (12.30; Bartosz Frankowski z Torunia)
Górnik Zabrze - Górnik Łęczna (15.00; Sebastian Krasny z Krakowa)
Radomiak Radom - Wisła Kraków (17.30; Jarosław Przybył z Kluczborka)

Ostatnia 34. kolejka Ekstraklasy - 21 maja (sobota), wszystkie mecze o godz. 17.30