PolskieRadio24.pl
Jan Kosewski 18.05.2022

Liga Europy: dogrywka w finale Eintracht - Rangers nie wystarczyła. Zadecydował konkurs rzutów karnych

Eintracht Frankfurt pokonał Rangers FC w finale Ligi Europy. 90 minut oraz doliczony czas gry nie wyłoniły zwycięzcy, lecz w konkursie rzutów karnych lepsza okazała się niemiecka drużyna.
  • Obie ekipy pokonywały w tej edycji Ligi Europy bardzo wysoko notowanych rywali
  • Regulaminowy czas gry oraz dogrywka nie wyłoniły zwycięzcy finału
  • W konkursie rzutów karnych lepszy okazał się Eintracht

Skład finału jest zaskakujący, ale oba kluby wyeliminowały po drodze wielkich rywali. Niemiecki zespół - m.in. Barcelonę, a szkocki okazał się lepszy np. od Borussii Dortmund i RB Lipsk. Stawką było nie tylko trofeum, ale także prawo występów w przyszłym sezonie w znacznie bardziej prestiżowej Lidze Mistrzów.

EINTRACHT FRANKFURT 1:1 RANGERS FC | 5:4 w rzutach karnych dla Eintrachtu

Borre 69'                                                 Aribo 57'

Sędzia: Slavko Vinčić (Słowenia)

Stadion: Estadio Ramón Sánchez Pizjuán (Sewilla)

W pierwszej połowie żadna z drużyn nie była w stanie zdominować rywala, choć więcej sytuacji do zdobycia gola mieli piłkarze Eintrachtu. W 21. minucie Ansgar Knauff urwał się rywalom i oddał groźny strzał, jednak Allan McGregor popisał się świetną interwencją. Chwilę później odpowiedział Joe Aribo, jednak nieznacznie chybił.

W 57. minucie fatalnie pomylił się Tuta, który poślizgnął się, przepuszczając Aribo. Nigeryjczyk znalazł się w sytuacji sam na sam z Trappem i wyprowadził Rangers na prowadzenie. Odpowiedź Eintrachtu nadeszła w 69. minucie. Po dobrym dośrodkowaniu Filip Kosticia do piłki dopadł Rafael Borre, który doprowadził do wyrównania.

Choć groźnych sytuacji nie brakowało po obu stronach, to o losach finału ostatecznie rozstrzygnęły dopiero karne. Tylko jedna z dziesięciu „jedenastek” nie wpadła do siatki. Strzał Aarona Ramseya został obroniony przez Kevina Trappa. Formalności dopełnił Rafael Borre i to Eintracht mógł świętować zwycięstwo w tegorocznej Lidze Europy.

23:59

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Dobranoc!

23:56

Łzy fanów Rangers i wielka radość kibiców oraz piłkarzy Eintrachtu. Byliśmy świadkami fenomenalnego widowiska.

23:55

Rafael Borre!!! EINTRACHT FRANKFURT WYGRYWA LIGĘ EUROPY!

23:54

Kemar Roofe od słupka! 4:4!

23:53

Filip Kostić przymierzył! McGregor wyczuł jego intencje, jednak ten strzał był nie do obrony! 4:3 dla Eintrachtu!

23:52

Aaron Ramsey strzela, Kevin Trapp broni!

23:51

Daichi Kamada od słupka! 3:3!

23:51

Scott Arfield strzela, choć Trapp wyczuł jego intencje! 3:2!

23:50

Ajdin Hrustić pewnie! 2:2!

23:49

Steven Davies trafia w okienko! 2:1 dla Rangers!

23:49

Christopher Lenz pewnie pokonał McGregora! 1:1!

23:48

Tavernier zmylił Trappa! 1:0 dla Rangers!

23:47

Zaczniemy od Taverniera.

23:46

Piłkarze będą strzelać na bramkę przed sektorem fanów Rangers!

23:43

Jeśli Kevin Trapp utrzyma dyspozycję z meczu, to Rangers mogą mieć ogromne problemy.

23:41

Będą rzuty karne!

23:41

120'+1' - Tavernier strzela, Trapp broni! Golkiper Eintrachtu wyrasta na bohatera meczu!

23:40

120' - Rangers otrzymali rzut wolny z bliskiej odległości. Może być groźnie!

23:39

118' - Kevin Trapp ratuje Eintracht! Kemar Roofe zagrał piłkę do Ryana Kenta, który miał przed sobą praktycznie pustą bramkę. Jego strzał w ostatniej chwili zablokował jednak Trapp. Przypominają się obrazki z finału Ligi Mistrzów 2005 i parada Jerzego Dudka.

23:37

117' - zmiany w drużynie Rangers. Kemar Roofe zastępuje Bornę Barisicia, na boisku pojawia się także Aaron Ramsey, który wszedł za Sakalę.

23:35

116' - największymi rywalami zawodników stają się już skurcze. Zmęczenie i gra w wysokiej temperaturze dają o sobie znać.

23:34

114'Kristijan Jakić także odpowiada uderzeniem. Piłka nieznacznie mija poprzeczkę bramki McGregora.

23:33

113' - Ryan Kent próbuje z dystansu. Pewna interwencja Trappa.

23:31

112' - Kamada "odbija się" od Bassey'a w polu karnym. Nie ma mowy o rzucie karnym.

23:27

107' - natychmiastowo odpowiedział Ajdin Hrustić, jednak jego strzał minął słupek bramki McGregora.

23:26

106' - ależ to mógł być początek Szkotów! Borna Barisić oddał atomowy strzał z okolic 25. metra. Kevin Trapp sparował jednak futbolówkę.

23:25

W akompaniamencie przyśpiewek kibiców Rangers rozpoczynamy drugą część dogrywki!

23:24

Jesteśmy świadkami bardzo zaciętego meczu. Któraś z drużyn zaskoczy rywala, czy będziemy mieli konkurs rzutów karnych?

23:22

Przerwa!

23:19

104' - można odnieść wrażenie, że poza pojedynczymi zrywami obie drużyny czekają na przerwę.

23:18

101' - zmiany w obu ekipach. Christopher Lenz zastąpił Evana Ndickę, boisko opuścił także strzelec bramki dla Rangers Joe Aribo - w jego miejsce pojawił się James Sands.

23:15

100' - niecelny strzał Ansgara Knauffa.

23:14

99' - piłkarze Eintrachtu na własnej połowie, Rangers próbują ataku pozycyjnego.

23:11

95' - Bassey popełnia ogromny błąd i traci piłkę na skrzydle, jednak Borre ostatecznie nie wykorzystał tego "prezentu" - jego strzał został zablokowany.

23:09

94' - uderzenie Scotta Arfielda zza pola karnego nad poprzeczką.

23:06

91' - zmiana w Rangers. Scott Arfield pojawił się w miejsce Glena Kamary.

23:05

Rozpoczynamy dogrywkę!

23:01

Szykuje się powtórka z Gdańska?

Villarreal pokonał rok temu Manchester po rzutach karnych (11-10). W regulaminowym czasie gry był remis... 1:1.

23:00

Będzie dogrywka!

22:59

90'+4' - piłka wciąż w okolicach pola karnego Eintrachtu. Zawodnikom z Frankfurtu brakuje już sił.

22:56

91'+2' - jeszcze próbują Rangers. Akcja kończy się jednak faulem Sakali.

22:55

90'+1' - to nie koniec emocji - sędzia doliczył 5 minut.

22:54

90'Kristijan Jakić pojawia się na murawie w miejsce Sebastiana Rode.

22:54

89' - Kostić z groźnym dośrodkowaniem! Piłka minęła jednak bramkę McGregora.

22:51

86' - obserwujemy coraz mniej ryzyka na boisku. Zawodnicy prawdopodobnie myślą już o dogrywce.

22:49

85' - Fashion Sakala próbował zgrać piłkę w pole karne, jednak wylądowała ona w rękawicach Trappa.

22:45

80' - Filip Kostić dośrodkowuje z głębi pola. Piłka jeszcze skozłowała i zaskoczyła McGregora, który przeniósł ją nad bramką.

22:43

76' - zmiany przeprowadził także van Bronckhorst. Steven Davis i Fashion Sakala zastąpili Jacka i Wrighta.

22:42

76'Jens Hauge, który przed chwilą zastąpił Lindstroma, próbował wykończyć akcję Frankfurtu, jednak przekombinował.

22:41

73' - żółta kartka dla Scotta Wrighta.

22:40

73' - żadnej z drużyn nie satysfakcjonuje rezultat remisowy. Tempo meczu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

22:38

69' - GOOOOOOL DLA EINTRACHTUU! 1:1!

Filip Kostić dośrodkował piłkę w pole karne, a tam świetnie odnalazł się Rafael Borre, który wpakował piłkę do siatki!

22:32

67' - błąd Goldsona i wielka szansa Kamady. Japończyk jednak przekombinował - jego strzał minął poprzeczkę bramki McGregora.

22:31

66' - mamy coraz więcej ostrych starć między zawodnikami obu drużyn. Do ostatniego gwizdka coraz mniej czasu.

22:30

65' - Aribo pada w polu karnym, jednak takim przedstawieniem nie mógł przekonać arbitra do wskazania na jedenasty metr.

22:28

62' - Joe Aribo z żółtym kartonikiem za nieczyste zagranie. Strzelec bramki uderzył łokciem Almamy Toure.

22:25

59' - piłkarze Eintrachtu domagają się rzutu karnego po zagraniu ręką jednego z piłkarzy Rangers, jednak Slavko Vinčić nie wskazuje na "wapno".

22:21

57' - GOOOOOOOOOOOL! RAAAANGEEEERS!

Joe Aribo wykorzystuje potknięcie Tuty i pewnym strzałem pokonuje Trappa! 1:0!

22:19

54' - to mogła być bramka dla Rangers! Błąd defensorów Eintrachtu wykorzystał Ryan Kent, jednak źle trafił w piłkę i spudłował.

22:17

52' - Rafael Borre pada w polu karnym, jednak arbiter wskazuje na narożnik boiska.

22:15

49' - oblężenie bramki Rangers. Najpierw groźny strzał oddał Lindstrom, po chwili zagotowało się w polu karnym po rzucie rożnym.

22:11

47' - piłkarze Rangers oddalają zagrożenie po rzucie rożnym.

22:11

46' - Eintracht rozpoczyna od wysokiego pressingu.

22:10

Gramy!

22:07

Piłkarze już wracają na murawę. Za chwilę wznawiamy grę!

21:53

Koniec pierwszej części finału Ligi Europy!

Po 45 minutach żadna z drużyn nie zdołała zdominować rywala, choć nie brakowało groźnych sytuacji.

Wracamy za kwadrans!

21:48

45'+2' - Ryan Jack postraszył kibiców Eintrachtu, ponieważ jego strzał wylądował w sektorze niemieckich fanów za bramką Trappa. Nieudana próba Szkota.

21:46

45' - sędzia doliczył 6 minut do regulaminowego czasu.

21:45

44' - arbiter Slavko Vinčić pozwala na wiele. Słoweniec nie pokazał ani jednej żółtej kartki, mimo że mieliśmy do czynienia z kilkoma ostrymi faulami.

21:43

42' - Aribo pada na murawę w polu karnym, jednak nie ma mowy o "jedenastce".

21:41

40' - tempo gry znowu spadło. Do końca pierwszej połowy zostało niewiele czasu, choć arbiter z pewnością doliczy kilka minut za przerwę z początku spotkania.

21:38

36' - Lundstram strzela głową, jednak Trapp przeniósł futbolówkę nad bramką. Mamy już kilka dobrych minut pod znakiem dominacji szkockiej drużyny.

21:36

36' - wysoko zawieszona piłka przez Taverniera, piłka przeszła w okolice linii bocznej, a tam faulowany był Lundstram. Rzut wolny.

21:35

35' - pogubił się N'Dicka. Korner dla Rangers.

21:33

33' - fantastyczny doping obu drużyn.

21:33

32' - jeszcze raz Kostić! Zawodnik Eintrachtu przejął piłkę, po czym przebiegł kilkadziesiąt metrów i uderzył obok słupka.

21:32

30' - ułańska fantazja Filipa Kosticia. Serb próbował pokonać McGregora strzałem z woleja, jednak futbolówka jedynie musnęła siatkę nad bramką.

21:30

29' - Rangers zdołali zneutralizować zagrożenie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, mamy rzut rożny.

21:28

28' - mamy przerwę na uzupełnienie płynów.

21:27

26' - to mogła być bramka! Joe Aribo oddał groźny strzał zza pola karnego, jednak minimalnie chybił.

21:24

23' - jest reakcja van Bronckhorsta. Rangers przechodzą do ustawienia z pięcioma obrońcami.

21:22

21' - Allan McGregor ratuje Rangers przed utratą bramki! Ansgar Knauff urwał się rywalom i oddał groźny strzał, jednak bramkarz drużyny z Glasgow popisał się świetną interwencją. Po chwili niebezpiecznie było także po rzucie rożnym, jednak piłka trafiła jedynie w boczną siatkę.

21:18

17' - coraz większa przewaga Eintrachtu, który regularnie melduje się w okolicach pola karnego Rangersów.

21:16

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, w Sewilli dominuje dziś kolor niebieski.

21:14

11' - to mogła być bramka dla Eintrachtu! Najpierw Daichi Kamada próbował przedrzeć się w polu karnym przez rywali, a po chwili na bramkę uderzał Djibril Sow, jednak futbolówka znalazła się w rękawicach McGregora.

21:10

9' - Sebastian Rode z opatrunkiem na głowie. Niemiec podbiegł do linii bocznej, gdzie wymienił zakrwawioną koszulkę na nową.

21:08

7' - pomocnik wciąż otrzymuje pomoc medyczną.

21:07

5' - Sebastian Rode brutalnie potraktowany przez Johna Lundstrama. Mamy przerwę w grze.

21:06

3' - Mogło być groźnie! Aribo prawie znalazł się w sytuacji sam na sam, jednak w ostatniej chwili został zatrzymany przez obrońcę Eintrachtu.

21:04

Gorąco na trybunach i boisku, jednak nie tylko przez to, co się dzieje na Estadio Ramón Sánchez Pizjuán - w tej chwili temperatura w Sewilli wynosi 32 stopnie.

21:03

1' - Dośrodkowania próbował Kostić, jednak defensorzy Rangers zachowali czujność i zneutralizowali zagrożenie.

21:01

Zaczynamy!

21:01

Fanów Rangers jest dziś na stadionie więcej.

20:58

Zwycięstwo w dzisiejszym meczu oznacza przepustkę do fazy grupowej Ligi Mistrzów, a także okazałe trofeum.

20:57

Piłkarze wychodzą na boisko!

20:55

Trwa ceremonia otwarcia finału.

20:52

Zazwyczaj czerwone Estadio Ramón Sánchez Pizjuán dziś w niebiesko-białych barwach. Wielkie święto dla kibiców obu klubów - w mieście miało się ich pojawić ok. 150 tysięcy.

20:44

Na taką "jedenastkę" zdecydował się Giovanni van Bronckhorst:

20:41

Oto skład drużyny prowadzonej przez Olivera Glasnera:

20:39

Witamy i zapraszamy do śledzenia relacji z finałowego meczu Ligi Europy. W Sewilli zmierzą się Eintracht Frankfurt oraz Rangers FC. Początek spotkania o godzinie 21.00.