Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Damian Zakrzewski 03.06.2022

Ciężkie walki o Siewierodonieck. Ukraina utrzymuje kontrolę nad strefą przemysłową [ZAPIS RELACJI]

W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim toczą się zacięte walki uliczne, a Rosjanie próbują zająć miasto. Szef łysyczańskiej administracji wojskowej Ołeksandr Zaika poinformował, że armia ukraińska stawia skuteczny opór. - Nasi ludzie walczą, strefa przemysłowa jest pod kontrolą Ukrainy - mówił. Zapraszamy do zapoznania się z zapisem relacji z 99. dnia wojny.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

01:08

Parlament Mołdawii zatwierdził w czwartkowym głosowaniu przepisy zakazujące emisji rosyjskich programów informacyjnych w radiu oraz telewizji.

Według rządu Natalii Gavrility nowe przepisy mają uchronić mołdawskie społeczeństwo przed zalewem propagandy rosyjskiej przedstawiającej w sposób nieprawdziwy sytuację polityczną, głównie związaną z rosyjską inwazją na Ukrainę.

01:02

Jens Stoltenberg powiedział, że "NATO pomoże Ukrainie osiągnąć najlepszy wynik w wojnie z Rosją - podaje agencja Ukrinform.

00:46

Prezydent Ukrainy: 50 ambasad wznawia działalność w Kijowie.

Wołodymyr Zełenski powiedział 2 czerwca, że jest to ważna wiadomość nie tylko praktyczna, ale także symboliczna. - Każda nowa ambasada, która wraca do naszej stolicy, jest świadectwem naszej wiary w nasze zwycięstwo - powiedział.

00:33

Iryna Vereshchuk wzywa nauczycieli na zdobytych obszarach, aby nie pracowali dla wroga.

00:28

Sytuacja w Lisiczańsku jest bardzo trudna. 60 proc. infrastruktury miasta zniszczone, około 20 000 mieszkańców pozostaje w mieście. Nie ma światła, gazu, wody, telefony i internet nie działają.

00:20

Departament Handlu USA poinformował w czwartek o dodaniu 71 rosyjskich i białoruskich przedsiębiorstw do "czarnej listy" organizacji, z którymi handel i współpraca są zabronione. Są wśród nich firmy z branż lotniczej i stoczniowej a także instytuty naukowo-badawcze.

Celem tego posunięcia, podobnie jak wcześniejszych tego rodzaju, jest pozbawienie rosyjskiej machiny militarnej dostępu do amerykańskiej technologii.

23:45

- Sytuacja w Donbasie nie zmieniła się w sposób istotny w ciągu ostatnich 24 godzin. Mamy pewne sukcesy w walkach o Siewierodonieck - powiedział Wołodymyr Zełenski dodając, że jest zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach.

- Całe tymczasowo okupowane terytorium naszego kraju jest obecnie strefą totalnej katastrofy, za którą pełną odpowiedzialność ponosi Rosja - podkreślił ukraiński prezydent.

23:35

W ostatnim czasie Polska dostarczyła Ukrainie 18 armatohaubic Krab polskiej produkcji. W ślad za tą darowizną poszedł kontrakt na dostawy dodatkowych ponad 50 wozów i nieokreślonej liczby sprzętu towarzyszącego. By przyspieszyć dostawy, producent - Huta Stalowa Wola - prawdopodobnie wykorzysta gotowe podwozia sprowadzone z Korei Południowej. W Korei był minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

23:34

- Dzisiaj otrzymaliśmy nowy pakiet pomocy obronnej ze Szwecji, jestem bardzo wdzięczny szwedzkim władzom - powiedział także Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że ukraińskie władze pracują nad tym, aby podaż nowoczesnych systemów umożliwiających walkę była znacznie wyższa.

23:34

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował amerykańskiemu przywódcy Joe Bidenowi za zapowiedź dostarczenia systemów HIMARS. W cowieczornym wystąpieniu podkreślił, że uzbrojenie, które jego armia otrzyma od Stanów Zjednoczonych, pomoże ocalić życie ludzi i chronić ukraińską ziemię.

23:06

Ukraińscy żołnierze rozpoczęli szkolenia z obsługi systemu artylerii rakietowej HIMARS - podały telewizje ABC i CBS, powołując się na przedstawicieli Pentagonu. Skrócony kurs ma potrwać ok. trzech tygodni.

23:06

Parlament Europejski zakazał wstępu na swój teren rosyjskim lobbystom. Poinformowała o tym na Twitterze przewodnicząca Roberta Metsola.

22:54

Nazywają ich wojownikami niewidzialnego frontu, bo udało im się wywieźć 7 ciężarówek typu Kraz, 2 kuchnie polowe, amunicję, materace, namioty i siatki maskujące. Sprzęt następnie naprawiali na własny koszt i czekali na powrót ukraińskich żołnierzy. Jak mówi jeden z mieszkańców wsi, Wołodymyr, najpierw się bali to robić, potem "jeździli tam co dwie godziny".

22:53

Przewodniczący Ukraińskiej Państwowej Straży Granicznej odznaczył medalami mieszkańców przygranicznej wsi w obwodzie czernihowskim, którzy podczas ataku Rosjan ratowali ukraiński sprzęt, holowali go traktorami i sami go naprawiali.

22:40

Serhij Hajdaj, szef ługańskiej administracji obwodowej, powiedział, że na razie nie da się wywozić cywilów z Siewierodoniecka. - Ewakuacja z powodu walk z centrum miasta - co jest zrozumiałe - nie jest możliwa. Dlatego, że stracimy i ludzi i kierowców i sprzęt oraz ludzi, którzy zajmą się ewakuacją. Mieszkańcy są w trudnej sytuacji. Ale ci, którzy są w schronie, są w zasadzie bezpieczni, bo Rosjanie ostrzeliwują miasto z broni ciężkiej, z artylerii, zrzucają bomby - mówi.

22:39

W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim, w kilku schronach w pobliżu ostrzeliwanych przez Rosjan zakładów chemicznych Azot, ukrywa się 800 osób.

22:38

Tatarzy krymscy są przymusowo wywożeni z Chersonia na południu Ukrainy i umieszczani w areszcie śledczym w Symferopolu. Stawia się im zarzuty z artykułu o terroryzmie, oskarża o rzekome walki w batalionie imienia Nomana Czelebidżichana.

22:38

Ołeksandr Zaika poinformował, że droga Bachmut - Łysyczańsk, która służyła do ewakuacji ludności cywilnej i dostarczania pomocy humanitarnej, nie jest obecnie bezpieczna.

- Trasa do Bachmuta jest nieprzejezdna, bo jest ciągle ostrzeliwana. Droga jest pod naszą kontrolą, ale sytuacja jest taka, że ​​w każdej chwili może dojść do ataku. Są połączenia (z innymi regionami Ukrainy - red.) i są alternatywne drogi, ale nie chcę o tym mówić, bo to tajne informacje. Pracujemy i codziennie dostarczamy pomoc humanitarną. Codziennie dostarczamy paczki humanitarne, a także wodę pitną i pomoc techniczną - mówił.

22:36

Ołeksandr Zaika poinformował też, że Łysyczańsk jest pod ciągłym ostrzałem wojsk rosyjskich, które niszczą infrastrukturę cywilną, szkoły, przedszkola i dzielnice mieszkalne. - Ostrzał miasta jest bardzo intensywny. Prawie w każdej minucie, w każdej sekundzie pociski lecą w naszym kierunku. Oznacza to, że wróg się nie zatrzymuje. We wszystkich częściach miasta, zwłaszcza w centrum, są poważnie zniszczenia - dodał Ołeksandr Zaika.

22:35

W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim toczą się zacięte walki uliczne, a Rosjanie próbują zająć miasto.

Szef łysyczańskiej administracji wojskowej Ołeksandr Zaika poinformował, że armia ukraińska stawia skuteczny opór. - Nasi ludzie walczą, strefa przemysłowa jest nasza - pod kontrolą Ukrainy. Również kilka ataków zostało odpartych. Mamy jeńców wroga. Więc żołnierze ciężko pracują. Działają bardzo skutecznie. Wciąż utrzymujemy miasto - mówił.

22:30

- Jesteśmy zaniepokojeni szkodliwymi działaniami Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na Ukrainie i w innych krajach, w tym tworzeniem podziałów społecznych - powiedział wysłannik Stanów Zjednoczonych ds. wolności religijnej Rashad Hussain.

22:28

Rosjanie ostrzelali prawie 30 miejsowości w obwodach donieckim i ługańskim. Zniszczone lub uszkodzone zostały 52 cywilne budynki, w tym 42 domy mieszkalne.

22:28

Wskutek rosyjskiego ostrzału dziś w Donbasie zginęło 5 osób cywilnych, a 7 zostało rannych - poinformowało dowództwo sił ukraińskich.

21:58

Wojna na Ukrainie przyspiesza transformację energetyczną - stwierdził holenderski minister ds. klimatu i energii Rob Jetten w wywiadzie dla dziennika "Trouw".

W ocenie ministra rosyjska agresja na wschodniego sąsiada Polski "radykalnie zmieniła i przyspieszyła myślenie o transformacji klimatyczno-energetycznej".

21:44

To wojskowi z Ukrainy będą decydowali o zasięgu ostrzału prowadzonego z systemów artylerii rakietowej HIMARS, które USA przekażą Kijowowi - powiedziała amerykańska ambasador na Ukrainie Bridget Brink. Jak informował Pentagon, systemy HIMARS w wersji dla Ukrainy mogą razić cele do 70 km.

21:29

Parlament Europejski zakazał wstępu na swój teren wszystkim rosyjskim lobbystom - ogłosiła przewodnicząca PE Roberta Metsola. W ten sposób eurodeputowani mają być chronieni przed szerzeniem rosyjskiej propagandy na temat wojny na Ukrainie.

Metsola zaznaczyła, że środek ma "efekt natychmiastowy, przedstawicielom rosyjskich firm nie wolno już wchodzić na teren Parlamentu Europejskiego". - Nie możemy dać im przestrzeni do szerzenia ich propagandy oraz fałszywych i toksycznych wersji (narracji na temat - PAP) inwazji na Ukrainę - dodała.

21:15

Władze Mariupola poinformowały, że rosyjscy okupanci masowo wywożą z tego miasta dzieci.

- Są przetrzymywane w obozach dla dzieci w obwodzie rostowskim, a także w pobliżu Petersburga - poinformował doradca burmistrza Mariupola Petro Adriuszczenko.

20:49

Brytyjski minister obrony Ben Wallace poinformował, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie wyrzutnie pocisków M270 MLRS, a także przeszkoli na swoim terytorium ukraińskich żołnierzy w zakresie ich obsługi.

Wallace nie sprecyzował, ile sztuk M270 MLRS trafi na Ukrainę. Potwierdził natomiast, że decyzja została podjęta w ścisłej współpracy z władzami USA.

20:30

Przewodniczący ukraińskiej Państwowej Straży Granicznej odznaczył medalami mieszkańców przygranicznej wsi w obwodzie Czernihowskim, którzy w trakcie ataku Rosjan ratowali ukraiński sprzęt, holowali go traktorami i sami go naprawiali. Nazywają ich wojownikami niewidzialnego frontu, bo udało im się wywieźć 7 ciężarówek typu Kraz, 2 kuchnie polowe, amunicję, materace, namioty i siatki maskujące. Sprzęt naprawiali na własny koszt i czekali na powrót ukraińskich żołnierzy.

20:12

Jest tylko jeden scenariusz, czyli stabilna działalność Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w systemie energetycznym Ukrainy - oświadczył koncern Enerhoatom, operator elektrowni. Wcześniej doradca premiera Denysa Szmyhala mówił, że Kijów może odłączyć okupowaną przez Rosjan elektrownię w przypadku "najmniejszej groźby utraty kontroli".

- Na dzisiaj istnieje tylko jeden scenariusz: stabilne i pewne działanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w systemie energetycznym Ukrainy. Jej wyłączenie jest niemożliwe zarówno z technicznego, jak i z ekonomicznego i politycznego punktu widzenia, a także z punktu widzenia bezpieczeństwa - przekazał Enerhoatom w komunikacie na Telegramie

20:07
20:00

Ukraińscy uchodźcy wojenni, którzy przylatują do Kanady, mogą od czwartku składać wnioski o jednorazowe finansowe wsparcie od rządu federalnego - poinformowali w komunikacie ministrowie imigracji Sean Fraser i rodziny Karina Gould.

Wysokość jednorazowej pomocy wynosi 3 tys. dolarów kanadyjskich dla osoby dorosłej i 1,5 tys. dolarów na dziecko do 17. roku życia. Wnioski mogą być składane przez rządowy portal. Środki te mają pomóc w zaspokojeniu podstawowych potrzeb, zanim uchodźcy znajdą pracę. Pieniądze będą przekazywane na rachunek w kanadyjskiej instytucji finansowej, a federalny program oferuje pomoc w zakładaniu konta.

19:53

- Musimy być przygotowani na to, że wojna na Ukrainie będzie trwała jeszcze długo, a naszą rolą jest wspieranie pozycji negocjacyjnej Ukrainy, a nie decydowanie o tym, co powinna zrobić - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu.

- Musimy podtrzymać to wsparcie dla Ukrainy i być przygotowani na długi dystans. Takie jest przesłanie ze strony Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników w NATO i partnerów - powiedział Stoltenberg podczas konferencji prasowej.

19:44

Ukraińscy żołnierze zmusili siły rosyjskie do przejścia do obrony w rejonie Krzywego Rogu. Informuje o tym komunikat sztabu generalnego ukraińskiej armii.

Według sztabu, Rosjanie musieli się wycofać na nieprzygotowane pozycje. Siły rosyjskie ostrzelały obiekty cywilne w rejonach wsi Szyroke, Łepetycha, Szewczenkowe i Osokoriwka.

19:37
19:21

- Otworzyliśmy przed uchodźcami serca, liczymy, że Europa będzie wobec nas solidarna - powiedział prezydent Andrzej Duda. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że część środków z UE jest już kierowana na wsparcie uchodźców oraz że Polska otrzyma też wsparcie związane z przekazaniem broni na Ukrainę.

19:14
19:01

Białoruskie wojsko zaktywizowało działalność przy granicy z Ukrainą i Polską. Poinformował o tym na briefingu w Kijowie Ołeksij Hromow, zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego ukraińskiej armii.

- Siły zbrojne Białorusi prowadzą wywiad i prace inżynieryjne na pozycjach, a także szkolenie bojowe. Poza tym układają miny na drogach i mostach w przygranicznej strefie z Ukrainą i Polską w obwodzie Brzeskim - powiedział.

Hromow zaznaczył, że ukraiński wywiad wojskowy nie zauważa koncentracji uderzeniowych jednostek na terenie Białorusi w celu przeprowadzenia natarcia na Ukrainę, ale według niego pozostaje zagrożenie ostrzałów artyleryjskich i rakietowych Ukrainy z terytorium Białorusi.

18:50

Komisja Europejska wspólnie przedstawi propozycję w sprawie statusu Ukrainy jako państwa kandydującego do UE - powiedziała w czwartek w Berlinie szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. - (Ukraińcom - PAP) trzeba powiedzieć: tak, powinniście wejść do Unii Europejskiej - oświadczyła.

- Znajdujemy się teraz w historycznym punkcie, co dla mnie znaczy, że nie możemy postępować zgodnie ze schematem, lecz musimy mieć świadomość historycznej chwili. Oznacza to z jednej strony otwarcie wreszcie rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią - powiedziała Baerbock w trakcie 24. Forum Europejskiego stacji WDR.

18:50

Komisja Europejska wspólnie przedstawi propozycję w sprawie statusu Ukrainy jako państwa kandydującego do UE - powiedziała w czwartek w Berlinie szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. - (Ukraińcom - PAP) trzeba powiedzieć: tak, powinniście wejść do Unii Europejskiej - oświadczyła.

- Znajdujemy się teraz w historycznym punkcie, co dla mnie znaczy, że nie możemy postępować zgodnie ze schematem, lecz musimy mieć świadomość historycznej chwili. Oznacza to z jednej strony otwarcie wreszcie rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią - powiedziała Baerbock w trakcie 24. Forum Europejskiego stacji WDR.

18:38

W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim toczą się zacięte walki uliczne, a Rosjanie próbują zająć miasto.

- Armia ukraińska stawia skuteczny opór - poinformował szef łysyczańskiej administracji wojskowej Ołeksandr Zaika.

18:35
18:26
18:19
18:16

Rosjanie w kierunku Ukrainy od początku wojny wystrzelili ponad 500 rakiet "Iskander" i "Kalibr". Takie informacje podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według ukraińskich wojskowych, po niemal 100 dniach wojny plany Putina pozostają niezmienne, a Rosjanie nadal będą atakować ukraińskie obiekty wojskowe i cywilne.

18:12

Około 800 osób ukrywa się w podziemiach zakładów chemicznych Azot w Siewierodoniecku - poinformował szef administracji obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj. W kluczowym mieście tego obwodu toczą się walki; Rosjanie ostrzeliwują je z artylerii.

Hajdaj powiedział CNN, że w poradzieckich schronach w podziemiach zakładów przebywają cywile, którzy wcześniej, mimo próśb władz, nie ewakuowali się z miasta. Wśród nich są także dzieci, lecz "nie jest ich wiele".

18:06

W najbliższej przyszłości wojska rosyjskie zastosują na Ukrainie taktykę, którą wypróbowały w Syrii: zwiększą intensywność ataków lotniczych i rakietowych na pozycje sił ukraińskich i na obiekty cywilne oraz na infrastrukturę w całym kraju - powiedział generał Ołeksji Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

17:54

W Moskwie policja przeszukała mieszkania części działaczy obywatelskich i niezależnych dziennikarzy - poinformował portal OWD-info. Rewizje przeprowadzono w związku ze śledztwem w sprawie tak zwanej "dyskredytacji działań rosyjskiej armii". W Rosji za podawanie informacji innych, niż publikowane przez Kreml grożą grzywny i kary więzienia.

17:43

Działania prowadzone przez wojska rosyjskie na Ukrainie spełniają kryteria ludobójstwa, zatem sama rosyjska inwazja jest aktem ludobójstwa - uznał w przyjętej rezolucji Senat Irlandii (Seanad Eireann), będący wyższą izbą tamtejszego parlamentu.

W rezolucji, która została przyjęta w środę wieczorem, napisano m.in., że "działania wojsk rosyjskich spełniają kryteria ludobójstwa określone w Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa i nielegalna inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę jako taka jest aktem ludobójstwa".

17:38
17:37

- Dołączenie Ukrainy do Unii Europejskiej jest nie tylko naszym strategicznym interesem, ale także obowiązkiem moralnym - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji GLOBSEC 2022 w Bratysławie, prezentując strategię pomocy UE dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

17:29

Ukraina zetknęła się z problemem kolaboracji z przeciwnikiem, a urzędnicy, którzy współpracowali z agresorem i przeszli na jego stronę, zostaną ukarani - oświadczył minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski. Według niego problem kolaboracji nie okazał się "śmiertelny" z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju.

- (Prezydent Rosji Władimir) Putin i ci, którzy przyszli tutaj (na terytorium Ukrainy – PAP), orki (tj. rosyjscy żołnierze - PAP), liczyli, że cały kraj w ciągu jednego dnia lub maksymalnie trzech stanie się krajem kolaborantów. Na szczęście tak się nie stało – powiedział Monastyrski, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina.

17:18

Unijni ambasadorowie zatwierdzili szósty pakiet sankcji wobec Rosji, w tym częściowe embargo na import ropy. Przedstawiciele 27 krajów doprecyzowali techniczne i prawne szczegóły porozumienia osiągniętego przez europejskich przywódców w nocy z poniedziałku na wtorek na szczycie w Brukseli.

Ceną jednak było wykreślenie z czarnej listy zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarchy Cyryla na wniosek Węgier. Ambasadorowie odrzucili natomiast drugi postulat Budapesztu - wydłużenia do trzech lat sprzedaży produktów rafineryjnych z rosyjskiej ropy. Sankcje wejdą w życie z chwilą publikacji w Dzienniku Urzędowym co ma nastąpić jutro.

Posłuchaj
00:49 11772224_1.mp3 Ambasadorowie UE zatwierdzili 6 pakiet sankcji wobec Rosji i embargo na import ropy (Beata Płomecka/IAR)

 

17:11

 Amerykański resort skarbu (finansów) ogłosił w czwartek nałożenie sankcji na bliskiego znajomego prezydenta Rosji Władimira Putina, wiolonczelistę Siergieja Rołdugina, a także na jachty powiązane z Putinem i rosyjskimi oligarchami. Dodatkowymi sankcjami objęto rzeczniczkę MSZ Marię Zacharową oraz rozszerzono zakaz importu technologii przez rosyjskie firmy.

17:06

Chirurdzy szpitala polowego w pobliżu linii frontu na Ukrainie uratowali życie żołnierzowi z postrzałową raną serca - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

- Chirurdzy szpitala polowego w pobliżu linii frontu na Ukrainie uratowali życie żołnierzowi z postrzałową raną serca - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

17:01

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck uznał nałożone na Rosję sankcje za wielki sukces, oceniając, że "rosyjska gospodarka upada".

- Można się tylko wstydzić, że nadal nie udało się jeszcze bardziej zmniejszyć zależności od Rosji w sektorze energetycznym - powiedział w parlamencie w trakcie debaty nad budżetem jego ministerstwa.

16:53

Ukraińskie służby zidentyfikowały 10 żołnierzy odpowiedzialnych za grabieże w Buczy. 

16:39

Sprzeciw Węgier wobec nakładania sankcji UE na prawosławnego patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla "znany jest od dawna" - napisał w czwartek węgierski premier Viktor Orban w oświadczeniu cytowanym przez agencję MTI.

"Stanowisko Węgier wobec nakładania sankcji na patriarchę Cyryla było od dawna dobrze znane partnerom z UE i wielokrotnie wyrażane podczas negocjacji na forum ambasadorów przy UE w ostatnich tygodniach" – oświadczył Orban.

16:25

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia na forum Globsec w Bratysławie, wezwał Europę do bardziej zdecydowanych działań wobec Rosji i zwiększenia dostaw uzbrojenia.

- Europa powinna bardziej wesprzeć Ukrainę. Dziękujemy wam za wszystko, jednak dostawy broni powinny być większe - mówił za pośrednictwem wideopołączenia Wołodymyr Zełenski, wymieniając wśród najpotrzebniejszych elementów uzbrojenia systemy rakietowe i artyleryjskie. Jego wystąpienie zbiegło się w czasie z podpisaniem przez Ukrainę umowy na dostawę ośmiu samobieżnych haubic Zuzana 2 słowackiej produkcji.

16:12
15:59

Źródło: ambasadorowie państw członkowskich UE przyjęli szósty pakiet sankcji wobec Rosji, który zakłada embargo na ropę z tego kraju.

15:52

Ambasadorowie państw członkowskich UE przyjęli w Brukseli szósty pakiet sankcji wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę, który zakłada embargo na import rosyjskiej ropy naftowej - przekazało w czwartek PAP źródło unijne.

15:47

Ukraińscy wolontariusze, którzy pomagali w ewakuacji mieszkańców oblężonego Mariupola, są przetrzymywani przez wojska rosyjskie w obozie filtracyjnym pod Wołnowachą; znajduje się tam ponad 20 takich osób - poinformował w czwartek na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

15:28

Wojska rosyjskie na wschodzie Ukrainy próbują posuwać się na południe w kierunku miast Kramatorsk i Słowiańsk, głównych ośrodków obwodu donieckiego kontrolowanych przez siły ukraińskie - poinformował w czwartek szef władz obwodu Pawło Kyryłenko.

"Głównymi kierunkami, z których wróg stara się posuwać naprzód, by zająć kluczowe ukraińskie miasta - Słowiańsk i Kramatorsk - są Łyman i Izium" - powiedział Kyryłenko na konferencji prasowej.

15:12

Rosjanie zwożą do okupowanych przez siebie miast pomniki Lenina. Ich zdaniem to właśnie on był "twórcą" Ukrainy

14:46

Rosyjskie wojska stacjonujące na Białorusi prowadzą działania wywiadowcze i dywersyjne przeciwko Ukrainie. Poinformowali o tym przedstawiciele państwowych służb Ukrainy, odpowiedzialni za bezpieczeństwo kraju.

- Dość często zauważamy loty bezzałogowców, w tym na pograniczu z Białorusią, których piloci prawdopodobnie obserwują siły obronne Ukrainy - powiedział Radiu Svoboda rzecznik ukraińskiej państwowej służby granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.

14:35

Szef niemieckiej grupy zbrojeniowej Rheinmetall Armin Papperger spodziewa się znacznego wzrostu sprzedaży w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na broń w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę.

- W nadchodzących latach powinno być możliwe 20-procentowe tempo wzrostu - powiedział Papperger w czwartek w wywiadzie dla "Handelsblatt".

14:20

Wołodymyr Zełenski przekazał, że Rosja okupuje 1/5 jego kraju (w tym obszary okupowane już wcześniej).

13:52

- Polska będzie miała udział w odbudowie Ukrainy. W podpisanym porozumieniu w Kijowie znalazł się zapis, że Polska w sposób szczególny będzie zaangażowana w odbudowę obwodu charkowskiego - mówił w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

13:43

W Bratysławie rozpoczęło się forum Globsec. W tym roku międzynarodowa konferencja jest w dużej części poświęcona sytuacji na Ukrainie i skutkom rosyjskiej agresji na ten kraj. Forum Globsec otworzyła prezydent Słowacji Zuzana Czaputova

13:35

- Wszyscy byliśmy świadomi tego, że w 90 proc. przypadków zginiemy; w tym samym momencie przychodziła jednak refleksja, że musimy zawieźć pomoc i zabrać stamtąd rannych, dlatego podejmowaliśmy ryzyko - wspominał ukraiński pilot wojskowy, uczestnik misji do oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu, w rozmowie opublikowanej w czwartek przez ukraińskie wojska lądowe.

13:29

Powstał nowy format stosunków między Polską i Ukrainą - tak wczorajszą wizytę w Kijowie premiera Mateusza Morawieckiego ocenia w rozmowie z Polskim Radiem ukraiński ekspert do spraw międzynarodowych Jurij Panczenko.

13:23

- Rosja okupuje obecnie około 20 procent terytorium Ukrainy, bronimy się przed niemal całą rosyjską armią - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu przed parlamentarzystami Luksemburga, które wygłosił w czwartek za pośrednictwem łącza wideo.

12:53

- Rosja musi zrobić pierwszy krok, by odblokować eksport żywności z Ukrainy: wycofać wojska z wód otaczających Ukrainę oraz zagwarantować bezpieczeństwo portów i statków komercyjnych – ogłosił w czwartek rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.

12:47

Francja zachowuje dyskrecję w kwestii dostaw broni, co jest związane z jej pozycją dyplomatyczną jako "kraju równowagi"; mimo zapewnień szefów MSZ o zwiększaniu dostaw broni, wsparcie sprzętowe dla Ukrainy pozostaje skromne w porównaniu z dostawami innych europejskich partnerów – pisze w czwartek dziennik "Le Monde".

12:39

Słowackie ministerstwo obrony potwierdziło zawarcie umowy z Ukrainą na sprzedaż 8 samobieżnych armatohaubic Zuzana 2. To sprzęt produkowany przez słowacką, państwową spółkę Konstrukta Defence A.S. Słowacki MON nie określił terminu dostaw sprzętu.

12:01

W wojskach tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej (DRL i ŁRL), czyli parapaństw kontrolowanych przez Moskwę, walczą osoby przewlekle chore i niezdolne do służby wojskowej - poinformował w czwartek na Twitterze korespondent portalu Politico Christopher Miller, który opublikował nagranie z apelem jednej z formacji z DRL do Władimira Putina.

11:51

Słowacja wyśle na Ukrainę 8 haubic Zuzana 2. Słowackie Ministerstwo Obrony poinformowało, że samobieżne haubice Zuzana 2 zostaną dostarczone na podstawie kontraktu handlowego, który został podpisany przez kontrolowanego przez państwo producenta.  

11:45

- Wojsko rosyjskie zniszczyło lub uszkodziło 20 proc. szkół i przedszkoli na Ukrainie - powiedział w czwartek zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

- Spotkaliśmy się z urzędnikami UNICEF na Ukrainie i opracowaliśmy wstępny plan mający pomóc w odbudowie szkół do 1 września - wyjaśnił Tymoszenko. - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski postawił nam zadanie przywrócenia jak największej liczby szkół do początku roku szkolnego - dodał.

11:39

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała do powstrzymania ataku na Ukrainę - w swoim pierwszym wystąpieniu. 

11:20

- Putin nie ma możliwości do rozpoczęcia z kimkolwiek awantury militarnej, nie będzie zdolny do kolejnej wojny przez najbliższych pięć lat; możemy czuć się bezpiecznie - powiedział w czwartek generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych RP.

11:16

Europejska Agencja Współpracy Sądowej (Eurojust) zrzesza prokuratorów z krajów Europy, w tym m.in. Polski, którzy badają zbrodnie wojenne popełniane w Ukrainie. Z Eurojustem współpracuje Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), który planuje otworzyć w Kijowie swoje biuro.

11:07

Radosław Fogiel zwracał uwagę w TVP Info, że dzięki spotkaniu nie tylko okazano bezprecedensowe wsparcie stawiającej opór rosyjskiej inwazji Ukrainie. W tym kontekście nawiązał do licznych zawartych umów o współpracy ze stroną ukraińską.

- Od współpracy gospodarczej, poprzez kulturalną, dotyczącą ochrony środowiska, wymiaru wojskowego, uzgodnienia dotyczące chociażby pomocy Polski w eksporcie ukraińskiego zboża, żeby z kolei klęska głodu nie spowodowała kolejnych fal migracji do Europy - wyliczał zastępca rzecznika PiS.

11:02

Rosyjscy okupanci masowo porywają na zajmowanych terenach ukraińskich mężczyzn dla okupu - poinformowała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

10:59
10:51

W nocy ze środy na czwartek rosyjskie wojska ostrzelały szkołę w dzielnicy Sałtiwka w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy i zabiły przebywającą tam kobietę; osiem kolejnych osób w obwodzie charkowskim zostało rannych w ciągu ostatniej doby - poinformował w czwartek szef regionalnych władz Ołeh Syniehubow.

10:44

Od początku inwazji na Ukrainę armia rosyjska straciła już około 30 850 tys. żołnierzy, w tym około 150 w ciągu ostatniej doby - poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

10:42

Wojna na Ukrainie przyspieszyła proces przesuwania się środka ciężkości Unii z Niemiec i Francji do "nowych" państw Wspólnoty - pisze w analizie opublikowanej w czwartek przez portal Politico wykładowca Instytut Nauk Politycznych w Paryżu i ekspert amerykańskiego think-tanku Atlantic Council, Jeremie Gallon.

10:34

Potwierdzono doniesienia o śmierci kolejnych 17 dzieci w zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy; oprócz tego 14 osób poniżej osiemnastego roku życia zostało tam rannych - poinformowała w czwartek na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.

10:31

Setki rosyjskich żołnierzy zdezerterowały lub odmówiły wykonania rozkazów, by nie walczyć na Ukrainie – potwierdziły dokumenty, do których dotarł dziennik "Wall Street Journal". Gazeta zaznacza, że w rzeczywistości dezercji było z pewnością znacznie więcej.

10:04
09:58
09:57

Rosyjskie wojska niszczą wszystko na swej drodze, ponieważ nie zależy im na odbudowie okupowanych terenów; widać to od 2014 roku na przykładzie tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, dlatego szkoda, że jeszcze nie wszyscy to zrozumieli - ocenił w czwartek na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

09:31

Rosjanie prowadzą intensywne ataki w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Tam też rosyjska armia atakuje szereg miejscowości. Rosyjskie pociski i rakiety spadają na zabudowania cywilne również w innych częściach Ukrainy. Rosjanie niszczą infrastrukturę transportową.

09:29

Brytyjski wywiad wojskowy informuje, że Rosja przejęła większość Siewierodoniecka, ale droga dojazdowa pozostaje prawdopodobnie pod kontrolą wojsk ukraińskich. Rosja zyskuje stopniowo kolejne obszary i koncentruje w tym rejonie artylerię, ponosząc równocześnie straty personalne.

09:28

Rosyjscy obrońcy praw człowieka apelują o uwolnienie z aresztu moskiewskiego deputowanego Aleksieja Gorinowa. Mężczyzna w trakcie posiedzenia rady rejonowej wygłosił antywojenne oświadczenie o agresji Rosji na Ukrainę i nazwał swój kraj "faszystowskim państwem". Grozi mu do 10 lat więzienia.

08:30

Rosyjskie wojska niszczą wszystko na swej drodze, ponieważ nie zależy im na odbudowie okupowanych terenów; widać to od 2014 roku na przykładzie tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, dlatego szkoda, że jeszcze nie wszyscy to zrozumieli - ocenił w czwartek na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

08:25

Początkowo rosyjskie wojska walczyły na Ukrainie niezgodnie z zasadami sztuki wojennej, lecz później wyciągnięto wnioski i zastosowano podejście wywodzące się wprost z sowieckich podręczników; taktyka wroga nie zmieniła się od czasów ZSRR - ocenił w czwartek ukraiński ekspert wojskowy Jurij Fedorow, cytowany przez agencję UNIAN.

07:50

Siły ukraińskie zatopiły ostatniej doby dwa rosyjskie szybkie okręty desantowe na Limanie Dniepru i Bohu w południowej części Ukrainy – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe.

07:26
07:17

Ponad sześćdziesięciu ukraińskich uchodźców przyjął już Dom Polski przy kościele polskim w Budapeszcie na tymczasowe zakwaterowanie – poinformowała przewodnicząca Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha Monika Molnar. W Domu mogą znaleźć schronienie ukraińskie matki z dziećmi.

07:02

Trwają walki o wieś Komyszuwacha w obwodzie ługańskim, którą wojskom rosyjskim udało się częściowo zająć - poinformował w czwartek rano sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

06:45

Nagranie podczas walk o Siewierodonieck.

06:33

Ponad 80 proc. mikro, małych i średnich firm w Polsce opowiada się za sankcjami gospodarczymi na Rosję i Białoruś - wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Sektor MŚP popiera ograniczenia mimo przekonania, że może się to niekorzystnie przełożyć na biznes.

06:27

Na Ukrainie od prawie 100 dni rosyjskiej inwazji, codziennie ginie co najmniej dwoje dzieci, o wiele więcej zostaje rannych, a pomocy humanitarnej wymaga łącznie 5,2 miliona. Powiadomił o tym w środę Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

06:22

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock została zapytana w programie niemieckiej telewizji publicznej "Markus Lanz" o ostrożne wypowiedzi kanclerza Olafa Scholza, że Rosja nie może wygrać wojny.

W odpowiedzi szefowa niemieckiej dyplomacji sformułowała cel wojny i w tej sprawie poszła o krok dalej niż kanclerz stwierdzając, że: "Ukraina musi wygrać tę wojnę".

06:18

Do Polski przylatuje dziś szefowa Komisji Europejskiej, by osobiście poinformować o zgodzie na Krajowy Planu Odbudowy opiewający na ponad 35 miliardów euro.

05:37

Ambasadorowie unijnych krajów spotykają się dziś po południu w Luksemburgu, by ponownie podjąć próbę ostatecznego zatwierdzenia szóstego pakietu sankcji wobec Rosji i częściowego embarga na import ropy.

Przedstawiciele 27 krajów mieli już wczoraj zatwierdzić ustalenia europejskich przywódców ze szczyt precyzując kwestie techniczne i prawne, ale sprzeciw Węgier uniemożliwił podjęcie decyzji. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że ambasador Węgier postawił dwa nowe warunki.

04:03

Gdzie jest "rzeźnik z Syrii", rosyjski generał Aleksandr Dwornikow? - pyta włoski dziennik "Il Messaggero". Przypomina, że został on wezwany przez prezydenta Władimira Putina, by dowodził agresją na Ukrainie po fiasku ofensywy na Kijów. Gazeta odnotowuje, że od dwóch tygodni generał nie pokazuje się publicznie.

Rzymski dziennik pisze o przypuszczeniach amerykańskich obserwatorów, których zdaniem Dwornikow mógł jako kolejny trafić na listę oficerów, "wyczyszczonych" przez Putina, rozczarowanego przebiegiem wojny od 24 lutego, która miała być błyskawiczna, a zamienia się w "bagno".

03:58

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk określił decyzję niemieckiego rządu w sprawie dostarczenia Ukrainie nowoczesnego systemu obrony powietrznej typu Iris-T firmy Diehl jako przełomową.

Ukraina oczekuje, że pierwsza dostawa systemu obrony powietrznej Iris-T z Niemiec może nastąpić w październiku. Melnyk szacuje, że koszt każdego z nich wyniesie 140 milionów euro. System ma zostać wyprodukowany latem przez niemiecką firmę Diehl Defense.

02:24

Wielka Brytania wystąpiła do USA o zgodę na przekazanie Ukrainie systemu artylerii rakietowej M270 MLRS - podał w środę portal Politico. O sprawie mieli rozmawiać prezydent USA Joe Biden i brytyjski premier Boris Johnson. MLRS to starsza i cięższa wersja systemu HIMARS.

Według Politico, który powołuje się na osobę wtajemniczoną w rozmowy oraz dokument, Biden i Johnson rozmawiali na temat przekazania rakiet Ukrainie w środę rano, zaś w czwartek będzie to przedmiotem rozmowy szefów dyplomacji obu państw.

Według Politico, zgoda administracji Bidena jest niemal pewna.

01:52

Co najmniej pięć osób zostało rannych po ostrzale w rejonie miasta Stryj, w obwodzie lwowskim. Służby ratunkowe próbują dostać się na miejsce zdarzenia i sprecyzować dane o stratach, poinformowała Obwodowa Administracja Wojskowa. Ostrzelany został również tunel kolejowy we wschodnich Karpatach. Celem ataku była próba przerwania dostaw paliwa i amunicji na teren Ukrainy, poinformował lokalny deputowany Ołeh Siniuta.

- Na terytorium obwodu lwowskiego znowu dokonano ataków. Widać, że okupant celuje w infrastrukturę, bo boi się dostaw broni z Europy Zachodniej, boi się dostaw ze świata zachodniego. Będzie próbował zniszczyć linie komunikacyjne - powiedział Ołeh Siniuta.

01:47

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych przypomniał o zbrodniach dokonanych na ukraińskich dzieciach przez rosyjskich najeźdźców.

Ukraiński lider rozpoczął swoje przemówienie od przypomnienia, że pierwszego czerwca obchodzimy Dzień Dziecka.

- To wyjątkowy dzień, w którym dorośli zwracają szczególną uwagę na prawa dziecka, bezpieczeństwo i rozwój naszych pociech - powiedział ukraiński prezydent i dodał, że: "od 24 lutego w naszym kraju wszystko się zmieniło".

01:44

W środę wieczorem rosyjskie rakiety uderzyły w zachodnią Ukrainę na terenie rejonu (powiatu) stryjskiego w obwodzie lwowskim - napisał w Telegramie szef lwowskiej obwodowej administracji wojskowej Maksym Kozicki.

Atak rakietowy został przeprowadzony na Beskidzki Tunel Kolejowy przechodzący przez Karpaty w obwodzie lwowskim. Jest to kluczowa arteria transportowa Zachodniej Ukrainy, przez którą przechodzi 60 procent ładunków tranzytowych.