Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Rafał Kowalczyk 11.01.2011

Cholera pogrąża Haiti. "Ludzie symulują"

Cholera zabiła na Haiti około 3500 osób. Pomocy medycznej udzielono dziesiątkom tysięcy mieszkańców tego kraju.
Epidemia cholery na HaitiEpidemia cholery na Haiti(fot. EPA/SOPHIA PARIS)
Posłuchaj
  • Alberta Schweitzera: pacjenci często nas oszukują
  • Łukasz Jaworski: choroba nie ustąpi
Czytaj także

Mimo malejącej liczby zachorowań, cholera będzie obecna na Haiti przez wiele lat - tak twierdzą polscy lekarze, którzy walczą z tą chorobą na haitańskiej prowincji. Jarosław Korzybski, Anna Anna Szaciłło i Łukasz Jaworski pracują jako wolontariusze w szpitalu Alberta Schweitzera w miejscowości Deschapelles w dolinie rzeki Arbitronite.

Dotarł do nich korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.

10 miesięcy po tragicznym trzęsieniu ziemi, Haiti nawiedziła cholera. Choroba ta jest uleczalna, w Haiti zabiła jednak 3500 osób. Brakuje bowiem placówek medycznych i chorzy mają kłopoty z dotarciem do szpitali. - Czasami dotarcie do szpitala zajmuje im 6 godzin, co przy dużym odwodnieniu kończy się śmiercią - powiedział Polskiemu Radiu Jarosław Korzybski.

W listopadzie do szpitala Alberta Schweitzera, gdzie pracują polscy lekarze trafiało ponad 40 nowych pacjentów dziennie, teraz kilkakrotnie mniej. Anna Szaciłło zauważa jednak, że niektórzy pacjenci zaczęli symulować objawy cholery. - Trudno w to uwierzyć ale chcą jak najdłużej pozostać w szpitalu, bo mają tu dużo lepsze warunki niż w domu – przyznaje.

Liczba przypadków cholery na Haiti spada bo panuje tam sucha pora roku. Epidemia znów się jednak nasili, gdy zacznie padać deszcz. - Przez najbliższe lata Haitańczycy będą mieć problem z tą chorobą. Gdy przyjdzie deszczowa pora roku ścieki spłyną do rzek, a ponieważ ludzie mają problem z dostępem do wody to będą ją pić – mówi Łukasz Jaworski.

Wciąż nie wiadomo co było źródłem cholery na Haiti. Podejrzenia, że sprowadzili ją żołnierze ONZ nie zostały jak dotąd potwierdzone.

Wracamy na Haiti

We wtorek i środę korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski będzie prosto z Haiti relacjonował, jak zmieniła się sytuacja w tym kraju rok po trzęsieniu ziemi.

W środę 12 stycznia, przypada 1. rocznica tej wielkiej tragedii. W wyniki trzęsienia ziemi zginęło 230 000 osób, a około trzech milionów odniosło obrażenia lub zostało bez dachu nad głową.

- Jadę zobaczyć, jak wygląda ten kraj po roku, co się zmieniło, jak żyje się ludziom, jak przebiega proces odbudowy. Z tego co słyszę i czytam, to nie najlepiej, ale zobaczymy na miejscu - mówił Marek Wałkuski.

Zapraszamy do słuchania relacji naszego korespondenta we wtorek i środę w audycjach porannych (6.00 - 9.00) i popołudniowych (16.00 - 19.00) na antenie "Trójki".

Więcej na stronach "Trójki" >>>

rk