Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Damian Zakrzewski 13.06.2022

"Rozbudowujemy i wzmacniamy potencjał obronny". Szef MON o bezpieczeństwie Polski

Szef MON Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla "Do Rzeczy" powiedział, że "Polska jest bezpieczna. Rząd i MON konsekwentnie stawiają na rozbudowę i wzmocnienie naszego potencjału obronnego. Wzmacniamy też sojusz z USA, już ponad 10 tys. żołnierzy amerykańskich stacjonuje w Polsce".

W wywiadzie przypomniano ostatni sondaż CBOS, z którego wynika, że 73 proc. badanych obawia się, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski. Tygodnik zapytał Błaszczaka, czy Polska jest bezpieczna.

Bezpieczeństwo Polski

- Jako minister obrony narodowej zapewniam, że Polska jest bezpieczna i że Polacy mogą spać spokojnie. Wojsko Polskie czuwa bezustannie - każdego dnia i każdej nocy. Rząd i MON konsekwentnie stawiają na rozbudowę i wzmocnienie naszego potencjału obronnego - zwiększamy liczebność Wojska Polskiego, skutecznie je modernizujemy oraz zgrywamy z wojskami sojuszniczymi, czyli inwestujemy w naszą interoperacyjność i silną pozycję w NATO.

Wzmacniamy też sojusz z najsilniejszym mocarstwem świata, czyli ze Stanami Zjednoczonymi. Już ponad 10 tys. żołnierzy amerykańskich stacjonuje w Polsce. Razem ćwiczymy i razem będziemy bronić Polski, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Taka jest umowa między naszymi krajami. Jesteśmy zabezpieczeni na wielu poziomach, ale - co zawsze podkreślam i przypominam - naszym najważniejszym gwarantem bezpieczeństwa i przyszłości jest silne i dobrze wyszkolone Wojsko Polskie - oświadczył szef MON w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy".

Na uwagę, że pojawiają się jednak głosy, iż Polska zbyt mocno zaangażowała się w pomoc Ukrainie i że nie jest to nasza wojna, minister podkreślił, że "to jest wojna nas wszystkich". - Wolna Ukraina to wolna i niepodległa Polska. Pomagamy i będziemy pomagać Ukrainie, jej rządowi i samym Ukraińcom. (...) Ukraina nie jest i nie zostanie sama. Będziemy stać u jej boku. Tak zachowują się liderzy. A takim jesteśmy w naszym regionie i nie jest to tylko moja opinia - powiedział.

Polityka Niemiec

Pytany, jak ocenia dotychczasową postawę Berlina wobec Ukrainy, minister zaznaczył, że "Niemcy od wielu lat, niestety, w wielu aspektach współpracowały z Putinem". - To niebezpieczny agresor z aspiracjami imperialnymi. I relatywizowanie tego faktu przez Berlin oraz mało zdecydowana reakcja po 24 lutego (kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę - PAP) tylko potwierdziły, że tego nie było wolno robić. Z dyktatorami, terrorystami nie umawiamy się na pogawędki, z nimi po prostu się nie rozmawia - powiedział.

Podczas rozmowy o przekazanych Ukrainie przez Polskę ponad 200 czołgach T-72 i spodziewanym uzupełnieniu tych braków przez Niemcy, Błaszczak poinformował, że "jesteśmy na etapie konsultacji i poszukiwania rozwiązań". - Liczymy na szybkie znalezienie optymalnych i satysfakcjonujących obie strony efektów - dodał.

Minister był też pytany, na ile musimy kupować uzbrojenie, a na ile możemy oprzeć się na naszym przemyśle. - Wyznaję zasadę, że jeżeli polski przemysł jest w stanie dostarczyć dobry sprzęt do jednostek wojskowych w określonym czasie, to takie zamówienie na pewno trafi do polskich zakładów i fabryk. Natomiast jeżeli nie będzie w stanie, to musimy szukać wśród zagranicznych partnerów. Bezpieczeństwo Polski nie ma ceny, a zagrożenia są stale obecne. (...) Wróciłem właśnie z podróży do Korei, gdzie także rozmawiałem o potencjalnych zakupach sprzętu sprawdzonego, który mógłby być także produkowany w Polsce. Pamiętajmy, że teraz jesteśmy państwem flankowym i liczy się sprzęt na tu i teraz, a nie za dekadę - odpowiedział .

Odnosząc się do pytania o to, jaką lekcję powinniśmy wyciągnąć z wojny na Ukrainie, szef MON odparł: "Przede wszystkim taką, że wolność i pokój nie są dane raz na zawsze. O to trzeba stale zabiegać, dbać i walczyć. W myśl zasady - chcesz pokoju, szykuj się do wojny".

Czytaj także:

Zobacz także: Mariusz Błaszczak w Sygnałach dnia

dz