Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Szewczuk 30.06.2022

W Krzemieńczuku nadal trwa akcja ratunkowa. Znaleziono kolejne szczątki ofiar [ZAPIS RELACJI]

Pod gruzami centrum handlowego w Krzemieńczuku, zaatakowanego w poniedziałek rosyjską rakietą, ratownicy znaleźli 22 fragmenty ciał - powiadomiła Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS). Dopiero ekspertyza pozwoli ustalić, ilu osób są to szczątki. Wcześniej władze potwierdziły śmierć 18 osób. Tak relacjonowaliśmy wydarzenia na Ukrainie.
  • Piątek to 128. dzień wojny na Ukrainie
  • - Prawie szesnaście milionów ludzi na Ukrainie potrzebuje dziś pomocy humanitarnej - wody, żywności, usług zdrowotnych, a także dachu nad głową i ochrony. To są konkretne liczby, które ONZ sprawdza wraz ze wszystkimi naszymi sojusznikami - poinformowała koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej na Ukrainie Osnat Lubrani.
  • Na położonej na Morzu Czarnym Wyspie Węży nie ma już żołnierzy rosyjskich – przekazał Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy. Wcześniej dowództwo operacyjne Południe informowało o ukraińskich atakach na wyspę z użyciem rakiet i artylerii.
  • NATO zapowiada kolejną pomoc wojskową dla Ukrainy. Decyzja w tej sprawie zapadła w trakcie Sojuszu w Madrycie
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał wydarzenia w stolicy Hiszpanii "szczytem transformacji"

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

03:24

"Doszło do ataku rakietowego na region Odessy przez strategiczne samoloty z kierunku Morza Czarnego. Jedna rakieta uderzyła w 9-piętrowy budynek mieszkalny, druga w centrum rekreacji w dzielnicy Biełhorod-Dniestr. Liczba zabitych w wyniku uderzenia w wieżowiec wynosi obecnie dziesięć osób" - napisał Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodowych.

03:21

pap witalij kliczko 1200.jpg
Kliczko o wojnie z Rosją: od sukcesu Ukrainy zależeć będzie przyszłość UE
02:27

Co najmniej 10 osób zginęło w nocy z czwartku na piątek w rosyjskim ataku rakietowym na Odessę - poinformował na Telegramie Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodowych.

02:26

Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Mikołajowie, który miał miejsce w środę, wzrosła do ośmiu - poinformowała w nocy z czwartku na piątek służba prasowa Państwowego Pogotowia Ratunkowego w obwodzie mikołajowskim.

01:24

01:24

Prezydent Ukrainy w najnowszym wystąpieniu podziękował Siłom Zbrojnym swojego kraju, że doprowadziły do opuszczenia Wyspy Węży przez Rosjan. Była ona okupowana od pierwszych dni wojny.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że w obserwacji i ostrzale wyspy brały udział: wywiad, żołnierze sił specjalnych, lotnictwo i artyleria. - Wyspa Węży jest miejscem strategicznym, dlatego doszło do zmiany sytuacji na Morzu Czarnym. To nie gwarantuje jeszcze bezpieczeństwa ani tego, że wróg nie powróci, ale ogranicza jego możliwości działania. Krok za krokiem wypychamy ich z naszego morza, naszej ziemi i naszego nieba - dodał.

01:23

Od sukcesu Ukrainy w wojnie z Rosją zależeć będzie przyszłość Unii Europejskiej – powiedział w czwartek mer Kijowa Witalij Kliczko w zdalnym wystąpieniu przed Europejskim Komitetem Regionów. Dodał, że Ukraińcy bronią swojego prawa do budowy nowoczesnego kraju europejskiego.

23:46

Litwa zamierza kontynuować realizację warunków czwartego pakietu sankcji, które Unia Europejska nałożyła na Rosję. Oznacza to wstrzymanie od 10 lipca tranzytu kolejowego kolejnych towarów do obwodu kaliningradzkiego.

Czytaj więcej: Co dalej z blokadą Kaliningradu? Jednoznaczne stanowisko Litwy

23:46

W wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Wyspa Węży, z której wycofali się rosyjscy żołnierze, to punkt strategiczny. - Zdobycie jej znacząco zmienia sytuację na Morzu Czarnym; znacznie ogranicza działania okupantów - powiedział.

23:08

"Odbyłem rozmowę z moim przyjacielem MSZ Ukrainy Dmytro Kulebą w związku z fałszującymi historię wypowiedziami Amb. Ukrainy w Niemczech. Podziękowałem min. Kulebie za szybką publiczną interwencję w tej sprawie" - napisał na Twitterze szef MSZ Zbigniew Rau.

Dodatkowo ukraińskie MSZ w swoim oświadczeniu stwierdziło, że stosunki między Ukrainą a Polską są teraz w szczytowym momencie, a Ukraina dziękuje Polsce za bezprecedensowe wsparcie w walce z rosyjską agresją.


Jak relacjonowały media, w rozmowie z niemieckim dziennikarzem ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk został m.in. zapytany o masakry polskiej ludności, którymi miał dowodzić lider OUN Stepan Bandera. Ambasador miał powiedzieć, że we wskazanym okresie dochodziło zarówno do masakr Polaków, jak i Ukraińców. - To była wojna - stwierdził polityk.

22:51

Premier Mateusz Morawiecki do końca lipca przedłużył obowiązywanie w kraju stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE–CRP - podało w czwartek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stopień BRAVO dotyczy zagrożenia terroryzmem, a CHARLIE-CRP - cyberterroryzmem.

22:40

"NATOSummit w Madrycie dobiegł końca. Na poniedziałek zwołałem Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Warto ponad podziałami politycznymi omówić wyniki tego szczytu i podyskutować, jak dalej powinniśmy działać jako Polska. Bezpieczeństwo Polski jest dla nas najważniejsze" - napisał prezydent Andrzej Duda na Facebooku.

22:31

- Biorąc pod uwagę dotychczasową i trwającą politykę Aleksandra Łukaszenki wobec Polski i Polaków podchodzimy do wszelkich jego oświadczeń, nawet takich, z dużą ostrożnością i nie zakładamy istnienia dobrej woli. W stosunku do obywateli Polski obowiązuje nadal, od kilku miesięcy zalecenie, by unikać podróży na Białoruś - powiedział w czwartek Polskiej Agencji Prasowej rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

22:30

- Ukraina jest niszczona, a zniszczenia są ogromne. Podam jeden przykład – domy prywatne. Mamy 120 tys. domów i mieszkań, które zostały zniszczone. Niebywała liczba, która cały czas rośnie. Poza tym bloki mieszkalne, 20 tys. takich bloków zostało zniszczonych. Oczywiście w różnym stopniu, nie wszystkie zburzono całkowicie, ale jedna trzecia z tych 20 tys. została zniszczona bezpowrotnie - powiedział w czwartek minister ds. wspólnot lokalnych i rozwoju terytorialnego Ukrainy Ołeksij Czernyszow.

Dodał, że tak dzieje się również w przypadku infrastruktury krytycznej, mostów, elektrowni itd.

- Według wstępnych szacunków całkowita wartość bezpośrednio udokumentowanych zniszczeń w sektorze mieszkalnictwa oraz w obszarze infrastruktury wynosi 95 mld dolarów - podał Czernyszow.

21:53

- Sankcje mogą stać się pretekstem do wojny - powiedział Dmitrij Medwiedew - podaje portal Ukraińska prawda.

21:48

Minister obrony Ukrainy Oleksij Reznikow poinformował za pośrednictwem  mediów społecznościowych o zaplanowanych kolejnych dostawach broni z Kanady dla ukraińskich sił zbrojnych.

21:36

Jak podaje portal Nexta, powołując się na słowa Sekretarza generalnego NATO, władze Grecji są gotowe dostarczyć swoje statki do przewiezienia ukraińskiego zboża z portów Morza Czarnego.

21:26

- Putinowi wydaje się, że na świecie jest wielu ludzi, którzy mogą myśleć podobnie do niego - podaje portal Ukraińska Prawda.

21:18

Posłuchaj
00:27 11819501_1.mp3 Polska chce zwiększyć świadomość partnerów z Afryki nt. konsekwencji wojny na Ukrainie. Paweł Jabłoński powiedział Polskiemu Radiu, że wizyta w Botswanie to pierwsze tego typu konsultacje polityczne obu państw na tym szczeblu. Jak zaznaczył, kraj ze stolicą w Gaborone jest oazą stabilności w Afryce i dlatego jest też miejscem potencjalnej ekspansji - (IAR)

 

20:47

Federacja Rosyjska zagroziła zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Bułgarią, jeśli ta nie zmieni decyzji o wydaleniu 70 rosyjskich dyplomatów, którzy zostali oskarżeni o szpiegostwo.

20:37

Nawet kiedy wojska rosyjskie wycofują się lub ponoszą ogromne straty na Ukrainie, rzecznik ministerstwa obrony Rosji generał Igor Konaszenkow i tak mówi o sukcesach - podał portal Projekt po dokładnym przeanalizowaniu briefingów resortu obrony.

- Wiele zwycięstw jest odnoszonych dzięki arytmetycznym i geograficznym falsyfikacjom - stwierdza Projekt po wnikliwym przeanalizowaniu briefingów rosyjskiego ministerstwa obrony opublikowanych od 24 lutego do 26 czerwca.

- Dane ministerstwa obrony zawierają mnóstwo błędów, przeczą zasadom arytmetyki i zdrowemu rozsądkowi - zauważają autorzy analizy. Zwracają uwagę, że dla podtrzymania "iluzji sukcesu" podwładni ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu wymyślili nawet własny język.

20:30

 - Bank Światowy udzielił Ukrainie kredytu w wysokości 446,8 mln euro na wsparcie administracji państwowej w warunkach wojny z Rosją; w ramach tej sumy rząd Wielkiej Brytanii zagwarantował przekazanie Kijowowi ponad 424 mln euro - powiadomił ukraiński resort finansów.

- Pozyskane pieniądze zapewnią finansowanie sektora publicznego. Jesteśmy wdzięczni brytyjskim władzom i Bankowi Światowemu za pomoc w tym trudnym okresie naszej historii - podkreślił minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko.

19:58

Polskie władze chcą zwiększać świadomość krajow afrykańskich na temat skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę. To jeden z celów przyszłotygodniowej wizyty wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego w Botswanie. Wiceministrowi będzie towarzyszyć misja gospodarcza, Polska liczy na wzmocnienie relacji gospodarczych z Botswaną i południową częścią Afryki.

19:57

Posłuchaj
00:33 11819448_1.mp3 W Moskwie i innych regionach Rosji prokremlowskie organizacje próbują heroizować zbrodniarzy wojennych. Na ulicach stolicy rozmieszczono portrety żołnierzy walczących w Ukrainie, przedstawiając ich jako bohaterów. Niezależni dziennikarze rozpoznali na zdjęciach zbrodniarzy odpowiedzialnych z przestępstwa na ludności cywilnej - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

19:54

Jak podaje Radio Swoboda, dziennikarze zwrócili uwagę, że wszyscy przywódcy - oprócz Putina - którzy przybyli na szczyt kaspijski zostali przywitani kwiatami, chlebem i solą. 

19:47

 - Od początku kwietnia na całym terytorium Rosji, od obwodu kaliningradzkiego po Sachalin, trwa uzupełnianie sprzętu wojskowego straconego podczas wojny na Ukrainie - oświadczył  rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk, cytowany przez agencję UNIAN.

- Sprzęt jest wyciągany z magazynów, remontowany, a następnie przygotowywany do wysłania do miejsc przeznaczenia i dalszego wykorzystania (w celach militarnych) - poinformował Motuzjanyk, powołując się na doniesienia wywiadu wojskowego Ukrainy.

19:38
Prezydent Indonezji Joko Widodo powiedział , że na spotkaniu w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem przekazał mu posłanie od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. - Wyraziłem swą gotowość nawiązania kontaktów między dwoma liderami - podkreślił Prezydent Indonezji Joko Widodo powiedział , że na spotkaniu w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem przekazał mu posłanie od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. - Wyraziłem swą gotowość nawiązania kontaktów między dwoma liderami - podkreślił
19:35

Wojska rosyjskie z częściowym powodzeniem szturmują rafinerię w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim; utrzymują północno-zachodnią i południowo-wschodnią część tych zakładów – poinformował  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W rejonie Lisiczańska wciąż trwa ostrzał pozycji ukraińskich. 

Sztab opisuje, że wojska rosyjskie "utrzymują pod kontrolą ogniową" odcinek drogi Topoliwka-Lisiczańsk. Z kolei siły ukraińskie odparły atak Rosjan na kierunku Łoskutiwka-Lisiczańskie Zakłady Żelatyny.

19:28

Ała Karalienka, jedna z organizatorek święta dla dzieci w białoruskim Homlu została skazana na karę 7-miu dni więzienia za "nielegalną akcję" - informuje Radio Swaboda.

Ała Karalienka została zatrzymana przez milicję 29 czerwca. 27 czerwca w centralnym parku miasta miało odbyć się święto dla dzieci z rodzin ukraińskich, przebywających na uchodźstwie w Homlu. W programie święta było robienie papierowych "gołębi pokoju" a także gry i tańce. Milicja rozpędziła uczestników święta.

19:19

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmyto Kuleba napisał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że wykorzystywanie przez Rosję Morza Kaspijskiego do wystrzeliwania rakiet na Ukrainę, narusza konwencję z 2018 r. o statusie Morza Kaspijskiego, która określa je jako strefę pokoju. Jest  to nie tylko - jak zauważył brak szacunku do innych państw regionu - ale również jest to akt, który zagraża regionalnemu bezpieczeństwu.

19:12

Posłuchaj
00:14 11819374_1.mp3 Szef NATO ostrzega Rosję przed dalszą eskalacją konfliktu na Ukrainie. Jens Stoltenberg podkreślał na zakończonym szczycie Sojuszu w Madrycie, że jeśli Rosja zaatakuje jakikolwiek kraj członkowski NATO, to odpowiedź Zachodu będzie miażdżąca - (IAR)

 

19:04

Ministrowie obrony Łotwy i Estonii, Artis Pabriks i Kalle Laanet, podpisali  list intencyjny w sprawie wspólnego zakupu systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu.

"Rosyjska agresja na Ukrainę jasno pokazała konieczność posiadania systemów obrony przeciwlotniczej" - zaznaczył Pabriks w opublikowanym na stronie łotewskiego ministerstwa obrony komunikacie.

18:59
Kanada przekaże Ukrainie 39 nowych pojazdów opancerzonych i dodatkowe kamery wysokiej rozdzielczości do dronów - poinformował  premier Justin Trudeau. Ponadto wzmocniony będzie kanadyjski kontyngent wojskowy stacjonujący na Łotwie
Kanada przekaże Ukrainie 39 nowych pojazdów opancerzonych i dodatkowe kamery wysokiej rozdzielczości do dronów - poinformował premier Justin Trudeau. Ponadto wzmocniony będzie kanadyjski kontyngent wojskowy stacjonujący na Łotwie
18:54

- Rosja zachowuje się nie tylko jak państwo-terrorysta, ale też jak kraj-pirat; działania Kremla na Morzu Czarnym, czyli siłowe zatrzymywanie statków, w tym ze zbożem i blokowanie dostępu na ukraińskie wody wyczerpują znamiona piractwa - ocenił  deputowany do parlamentu Ukrainy Rustem Umerow.

- Ten proceder powinien zostać powstrzymany przez ONZ i społeczność międzynarodową - oznajmił Umerow w rozmowie z krymskim proukraińskim portalem Qirim News.

Deputowany podkreślił, że większość firm, które wywożą zboże z okupowanych terytoriów na południu Ukrainy, kierując się m.in. do portów w Turcji, należy do Rosjan. 

18:52

- Niemcy nie wykluczają, że Rosja może w lipcu przestać dostarczać gaz przez Nord Stream - 1 - podaje portal "Ukraińska prawda".

18:45

 - Decyzja o utworzeniu w Polsce wysuniętego dowództwa armii USA to pierwszy krok do budowy stałej obecności; jestem przekonany, że w perspektywie kolejnych miesięcy i lat będziemy to rozbudowywać - powiedział  wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

18:40

Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski powiedział, że działania Polski i Polaków na rzecz pomocy dla Ukrainy są inspiracją dla całego świata.

W swoim przemówieniu w ambasadzie USA w Warszawie Mark Brzeziński podziękował za zaangażowanie Polaków we wszelkie formy wsparcia dla Ukrainy.

- Dla Polaków, to co się teraz dzieje, to jest odpowiednik roku 1939. Polacy robią niezwykłe rzeczy. W imieniu prezydenta Bidena i całego narodu amerykańskiego dziękuję całej Polsce. To jest bezpośrednie przesłanie skierowane na wasze ręce w imieniu prezydenta Bidena - powiedział.

18:35

 - Czwartek to w praktyce ostatni dzień rosyjskiej pomocy humanitarnej dla mieszkańców Mariupola; od piątku wsparcie otrzymają tylko "osoby niezdolne do pracy", lecz zatrudnienie, limitowane do 900 miejsc, jest dostępne wyłącznie przy uprzątaniu gruzu - poinformował lojalny wobec władz w Kijowie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

- Otwarte pozostaje pytanie, w jaki sposób mają przeżyć pozostali ludzie. Nawet gdy pomoc humanitarna jest teoretycznie dostępna, starsze osoby muszą jeść spleśniały chleb i mieszkać w ruinach. Życie w Mariupolu to dla Ukraińców prawdziwe średniowieczne getto - dodał samorządowiec.

18:31
Pod gruzami centrum handlowego w Krzemieńczuku, zaatakowanego  rosyjską rakietą, ratownicy znaleźli 22 fragmenty ciał - powiadomiła  Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS). Dopiero ekspertyza pozwoli ustalić, ilu osób są to szczątki. Wcześniej władze potwierdziły śmierć 18 osób Pod gruzami centrum handlowego w Krzemieńczuku, zaatakowanego rosyjską rakietą, ratownicy znaleźli 22 fragmenty ciał - powiadomiła Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS). Dopiero ekspertyza pozwoli ustalić, ilu osób są to szczątki. Wcześniej władze potwierdziły śmierć 18 osób
18:23

Przemawiając na szczycie NATO, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że istnieje konieczność dostosowania się do bardziej niebezpiecznego świata poprzez zwiększenie wydatków na obronę.

18:15

Agencja Ukrinform przytacza słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który skonstatował, że prezydencja Francji w Radzie UE stała się historyczną dla Ukrainy i dla Europy.

18:10

Posłuchaj
00:54 11819247_1.mp3 Mimo ostrej retoryki brytyjski rząd nie radzi sobie w walce z rosyjskimi oligarchami i ich majątkami w Królestwie - to wniosek raportu Izby Gmin. W dokumencie, przygotowanym przez posłów partii rządzącej i opozycji, pojawia się też zarzut, że zaniedbania rządzących pozwoliły na to, by pieniądze posłużyły do sfinansowania putinowskiej wojny - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

 

18:02
Prezydent USA zapewnił, że Stany Zjednoczone i sojusznicy w NATO będą nadal wspierać Ukrainę i zwiększać dozbrojenie. Joe Biden mówił o tym na zakończenie szczytu Sojuszu w Madrycie Prezydent USA zapewnił, że Stany Zjednoczone i sojusznicy w NATO będą nadal wspierać Ukrainę i zwiększać dozbrojenie. Joe Biden mówił o tym na zakończenie szczytu Sojuszu w Madrycie
17:57

Międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Amnesty International uznała, że zbombardowanie w marcu teatru w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, to zbrodnia wojenna popełniona przez armię rosyjską. Ustalenia te przynosi opublikowany w czwartek raport AI.

- Po miesiącach starannego śledztwa, analiz zdjęć satelitarnych i wywiadów z kilkudziesięcioma świadkami doszliśmy do wniosku, że atak ten był ewidentną zbrodnią wojenną popełnioną przez siły rosyjskie - powiedziała szefowa organizacji Agnes Callamard. Wezwała Międzynarodowy Trybunał Karny, by "zbadał ten atak jako zbrodnię wojenną".

17:51

- W separatystycznym Naddniestrzu na terytorium Mołdawii trwa zmasowana akcja agitacyjna, której celem jest przekonanie mężczyzn w wieku poborowym do służby w rosyjskiej armii - poinformował wywiad wojskowy Ukrainy (HUR).

"Ogłoszenia rekrutacyjne (do rosyjskich sił zbrojnych) są publikowane we wszystkich mediach (Naddniestrza), wrzucane do skrzynek pocztowych i umieszczane w miejscach użyteczności publicznej. Gdy mężczyźni zgłaszają się do urzędów pracy, w pierwszej kolejności jest im oferowana kontraktowa służba wojskowa (w rosyjskiej armii)" - można przeczytać w komunikacie HUR.

17:44

Jak podaje portal Nexta, prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział przekazanie broniącej się Ukrainie sześciu samobieżnych haubic CAESAR.

17:37

Posłuchaj
00:08 11819182_1.mp3 Ukraina: Rosjanie używają amunicji kasetowej przeciwko cywilom - (IAR)

 

17:35

- Łukaszenka nie ma na nic wpływu - tak ocenił minister spraw zagranicznych Łotwy, odnosząc się do ewentualnego udziału Białorusi w wojnie na Ukrainie.

17:29

Posłuchaj
00:23 11819177_1.mp3 W wyniku precyzyjnych uderzeń Sił Zbrojnych Ukrainy armia rosyjska wycofała się z Wyspy Węży - poinformował Ołeksij Gromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Jednocześnie Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej ma kontynuować rozmieszczanie okrętów wojennych i podwodnych na Morzu Czarnym i Azowskim, które wraz z samolotami biorą udział w bombardowaniu ukraińskiej infrastruktury

 

17:21
 - Nie zważając na krytyczną sytuację w mieście i ogromne potrzeby mieszkańców, rosyjscy okupanci nie zezwalają na organizację misji humanitarnej ONZ w Mariupolu - oświadczyła  koordynatorka ONZ ds. Ukrainy Osnat Lubrani, cytowana przez agencję Ukrinform - Nie zważając na krytyczną sytuację w mieście i ogromne potrzeby mieszkańców, rosyjscy okupanci nie zezwalają na organizację misji humanitarnej ONZ w Mariupolu - oświadczyła koordynatorka ONZ ds. Ukrainy Osnat Lubrani, cytowana przez agencję Ukrinform
17:16

Sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) wydali  nakazy aresztowania dwóch Rosjan i Gruzina podejrzewanych o dokonanie zbrodni wojennych podczas ataku Rosji na Gruzję w 2008 roku. Zarzuty dotyczą maltretowania ludności cywilnej.

Prokuratura wykazała "uzasadnione podstawy, by sądzić, że każdy z podejrzanych jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne" - napisano w wydanych przez sędziów dokumentach.

Zarzuty dotyczą znęcania się nad ludnością cywilną w ośrodku zatrzymań w Cchinwali, stolicy Osetii Południowej - wspieranej przez Rosję separatystycznej republiki na terytorium Gruzji.

17:15

W dniu zdefiniowania Rosji jako "największego zagrożenia" przez obradujący w Madrycie Sojusz Północnoatlantycki została zmieniona nazwa popularnej w Hiszpanii sałatki jarzynowej z majonezem, znanej do tej pory jako "sałatka rosyjska". Od środy ta sama sałatka nazywa się "kijowska", "ukraińska" lub "tradycyjna".

Sałatka została zaserwowana przez znanego szefa kuchni Jose Andresa podczas szczytu NATO na kolacji ministrów obrony i spraw zagranicznych państw członkowskich właśnie pod nazwą "kijowska".

16:58

- Potrzeba wody, żywności, usług zdrowotnych, a także dachu nad głową i ochrony - wymieniała potrzeby humanitarne Ukraińców koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej na Ukrainie Osnat Lubrani (fot. PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO) - Potrzeba wody, żywności, usług zdrowotnych, a także dachu nad głową i ochrony - wymieniała potrzeby humanitarne Ukraińców koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej na Ukrainie Osnat Lubrani (fot. PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO)
16:50

Milicja udokumentowała kolejne zbrodnie rosyjskiego agresora na ludności Charkowa - informuje ukraińska policja na Twitterze.


16:48

Posłuchaj
00:45 biden o szczycie - spec - plomecka .mp3 Szczyt NATO w Madrycie był historyczny - powiedział prezydent USA Joe Biden na zakończenie 3-dniowego spotkania przywódców państw Sojuszu. Podkreślił, że NATO jest bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek wcześniej i że plany Rosji rozbicia Sojuszu nie powiodły się. O szczegółach Beata Płomecka (IAR)

 

16:31

Posłuchaj
00:55 czechy - stan wyjatkowy - stobba .mp3 Po prawie czterech miesiącach o północy zakończy się w Czechach stan wyjątkowy. Wprowadzono go w związku z napływem uchodźców z Ukrainy - relacja Wojciecha Stobby (IAR)

 

16:14

Rada miejska Lwowa zabroniła działalności w mieście Ukraińskiej cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego i grupy religijnej "dognalitów" - odłamu niekanonicznego Ukraińskiej cerkwi greko-katolickiej. Rada miejska podjęła decyzję na zamkniętym posiedzeniu - poinformowała agencja Ukrinform.

16:14

Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Syrią przy jednoczesnym zachowaniu stosunków konsularnych z tym krajem; decyzja Kijowa ma związek z uznaniem przez Damaszek niepodległości separatystycznych tzw. republik ludowych na wschodzie Ukrainy - oświadczyło w czwartek ukraińskie MSZ.

16:11

Prawie szesnaście milionów Ukraińców potrzebuje wszelkiego rodzaju pomocy humanitarnej, od wody po schronienie - poinformowała koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej na Ukrainie Osnat Lubrani.

Podkreśliła także, że ponad sześć milionów osób pozostaje wewnętrznie przesiedlonych.


00:20 onz ukraina .mp3 Koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej na Ukrainie Osnat Lubrani: pawie szesnaście milionów ludzi na Ukrainie potrzebuje dziś pomocy humanitarnej - wody, żywności, usług zdrowotnych, a także dachu nad głową i ochrony. To są konkretne liczby, które ONZ sprawdza wraz ze wszystkimi naszymi sojusznikami (IAR)

 

16:10

Kłaniam się nisko konstruktorom i producentom ukraińskiej samobieżnej haubicy Bohdana, ponieważ ten rodzaj uzbrojenia odegrał dużą rolę w wyzwoleniu Wyspy Węży - podkreślił w czwartek na Facebooku dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Walerij Załużny.

16:03

- W ciągu najbliższych kilku dni, ogłosimy 800 mln dolarów (dodatkowej pomocy wojskowej), w tym zaawansowanych zachodnich systemów obrony powietrznej dla Ukrainy, więcej artylerii i amunicji, radarów przeciwartyleryjskich, dodatkową amunicję do systemu artylerii rakietowej HIMARS, które już dostarczyliśmy - wymieniał prezydent USA Joe Biden podczas konferencji prasowej na zakończenie szczytu NATO w Madrycie.

Biden kilkukrotnie zapewnił też, że USA i całe NATO będą wspierać Ukrainę, "tak długo, jak trzeba (...) by Ukraina nie została pokonana". - Nie wiem, jak ta wojna się skończy, ale nie skończy się pokonaniem Ukrainy przez Rosję - stwierdził amerykański prezydent.



biden w nato pap 1200 .jpg
Joe Biden: mówiłem Putinowi, że jeśli zaatakuje Ukrainę, NATO się wzmocni. Dokładnie to się stało
16:00

- Poprzez swoją agresywną politykę, Rosja po raz kolejny stanowi zagrożenie dla Europy i Sojuszu - powiedział na zakończenie szczytu NATO w Madrycie kanclerz Niemiec Olaf Scholz, odnosząc się do wojny Rosji przeciwko Ukrainie. - To zagraża porządkowi międzynarodowemu - oznajmił.

15:59

Jens Stoltenberg: Sojusz ma za zadanie pomóc Ukrainie przejść ze starego sowieckiego sprzetu na nowoczesny, natowski. 

15:58

Jenst Stoltenberg: najlepszym sposobem zakończenia kryzysu żywnościowego jest zakończenie wojny; ten kryzys nie jest spowodowany sankcjami NATO, ale wojną Putina.

15:56

Niemcy naciskają na to, by sankcje UE nie obejmowały tranzytu do Kaliningradu - i w tym celu wywierają presję na Unię Europejską, jej instytucje oraz na Wilno.

kolej.jpg
Niemcy naciskają na Litwę i Unię Europejską. Berlinowi chodzi o Kaliningrad, chce ominięcia sankcji wobec Rosji
15:54

- Przywódca Rosji Władimir Putin od kilku tygodni bezpośrednio kieruje działaniami wojennymi na Ukrainie, co skutkuje wzrostem liczby ostrzałów ze strony wroga; tak duża intensywność ataków może jednak potrwać maksymalnie miesiąc lub dwa - ocenił w czwartek doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko.

13:51

Członkostwo Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim wzmocni bezpieczeństwo tych krajów – oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron w czwartek w Madrycie po zakończeniu szczytu NATO.

Prezydent poinformował również, że Francja dostarczy Ukrainie kolejnych sześć dział Caesar. 

13:40

Przywódca Rosji Władimir Putin od kilku tygodni bezpośrednio kieruje działaniami wojennymi na Ukrainie, co skutkuje wzrostem liczby ostrzałów ze strony wroga; tak duża intensywność ataków może jednak potrwać maksymalnie miesiąc lub dwa - ocenił w czwartek doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko.

- Putin żąda od swoich dowódców, by terytorium Ukrainy było ostrzeliwane w maksymalny możliwy sposób, z różnych kierunków i różnymi typami pocisków. Taka jest ich aktualna strategia - zarzucić Ukrainę wszystkim, czym się da. (...) Tego rodzaju działania (wroga) mocno utrudniają zadanie siłom naszej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - ocenił Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

Urzędnik przyznał, że środki obrony powietrznej, przekazane dotąd Kijowowi przez kraje i instytucje Zachodu, nie są wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainie. - Mamy duże państwo, z bardzo rozległym terytorium. Dlatego te systemy, które nam już dostarczono, nie pozwalają zabezpieczyć całej Ukrainy - oświadczył doradca ministra.

Według Denysenki rosyjskie wojska nie będą jednak w stanie długo utrzymywać tak dużej intensywności ostrzałów na Ukrainie, a o trudnościach w tym względzie świadczy zamawianie przez Kreml uzbrojenia na Białorusi. - We wtorek przyjechało stamtąd do Rosji 20 wagonów z pociskami - poinformował rozmówca agencji Ukrinform.

13:26

Globalny kryzys żywnościowy jest bezpośrednim rezultatem ataku Rosji na Ukrainę - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg w czwartek na konferencji prasowej kończącej szczyt Sojuszu w Madrycie.

- Ceny żywności osiągają rekordowe poziomy, wiele krajów jest uzależnionych od importu z Ukrainy pszenicy i innej żywności. Na szczycie NATO rozmawialiśmy, jak złagodzić ten kryzys i przewieźć zboże z Ukrainy drogą morską i lądową - powiedział.

13:14
13:14

Rosyjskie brudne pieniądze nadal płyną do Wielkiej Brytanii i służą do finansowania wojny na Ukrainie, a za rządowymi obietnicami ukrócenia tego nie idą działania - ocenili w opublikowanym w czwartek raporcie posłowie z komisji spraw zagranicznych Izby Gmin.

W wysoce krytycznym raporcie napisali oni, że "nieodpowiednie przygotowanie i przewidywanie" ze strony kierownictwa ministerstwa spraw zagranicznych spowodowało, iż rząd był powolny w nakładaniu sankcji oraz iż "haniebnym" jest to, że potrzeba było aż wojny, by przyjąć ustawę o przestępstwach gospodarczych, która ma zapobiegać praniu pieniędzy z korupcji poprzez brytyjski rynek nieruchomości.

13:05

Więcej żołnierzy, więcej myśliwców, więcej okrętów wojennych; z powodu agresji Rosji na Ukrainę prezydent USA Joe Biden wysyła do Europy nowe oddziały, Amerykanie gotowi są bronić nas przed Putinem - zauważa w czwartek "Bild".

12:57

W obliczu "skandalu wojny" nie należy rozważać, ale "płakać, pomagać i nawrócić się" - powiedział w czwartek papież Franciszek podczas spotkania z delegacją prawosławnego Patriarchatu Ekumenicznego. Wyraził przekonanie, że obecnie bardziej niż kiedykolwiek potrzebne jest pojednanie między chrześcijanami różnych wyznań.

12:54

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zatwierdził postanowienie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) o utworzeniu rejestru oligarchów - poinformowała w czwartek agencja Interfax-Ukraina.

12:49

Jeśli sytuacja na froncie na to pozwoli wszystkie lwowskie szkoły od 1 września wznowią stacjonarne nauczanie. Ostateczną decyzję dotyczącą formy kształcenia będą podejmowali dyrektorzy szkół.

12:35
12:18

Rosyjski statek z ukradzionym ukraińskim zbożem wypłynął z Berdiańska - informuje Nexta.

12:03

Rosja wyprowadziła w morze z Sewastopola pięć z siedmiu okrętów podwodnych Floty Czarnomorskiej – poinformował w czwartek portal Krym-Realiji.

Według portalu w południowej zatoce w Sewastopolu stoją obecnie dwa okręty podwodne Warszawianka z sześciu, jakie posiada Rosja. Siły rosyjskie mają też okręt podwodny Ałrosa.

Okręty podwodne Warszawianka mogą być uzbrojone pociskami manewrującymi Kalibr. Po przeprowadzonej modernizacji ten typ rakiet może także stosować okręt Ałrosa, który po ośmiu latach remontu rozpoczął we wtorek próbny rejs.

12:02

Brytyjczycy przekażą Ukrainie miliard funtów pomocy wojskowej. Według rządu Borisa Johnsona pieniądze mają powstrzymać Władimira Putina i "odmienić Ukrainę".

Nowoczesne systemy obrony powietrznej, wyposażenie dla żołnierzy, drony - między innymi na to przeznaczone zostaną pieniądze.

11:18

Brytyjski miliarder i filantrop Richard Branson odwiedził Kijów i podczas wizyty spotkał się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i szefem MSZ Dmytrem Kułebą.

Komentując środową wizytę, twórca Virgin Group napisał na Twitterze, że chciał dowiedzieć się, co biznes we współpracy ze społeczeństwem obywatelskim i rządem może zrobić, by jak najskuteczniej wspierać Ukrainę. Podkreślił, że do stolicy Ukrainy przybył na zaproszenie Zełenskiego.

11:16

Na położonej na Morzu Czarnym Wyspie Węży nie ma już żołnierzy rosyjskich - poinformował w czwartek Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na Telegramie.

"Na Wyspie Węży nie ma już Rosjan. Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły cudowną operację. To będzie Ukraina" – oznajmił Jermak.

Wcześniej dowództwo operacyjne Południe podawało, że w nocy ze środy na czwartek, po udanym przeprowadzeniu przez siły ukraińskie kolejnego etapu operacji wojskowej obejmującej ataki z użyciem rakiet i artylerii na Wyspę Węży, przeciwnik "pośpiesznie ewakuował resztki garnizonu dwoma szybkimi kutrami" i prawdopodobnie opuścił wyspę.

"Teraz na Wyspie Węży rozlegają się wybuchy" – informowano w komunikacie dowództwa.

11:15

Białorusini z graniczącego z Ukrainą obwodu homelskiego masowo dostają wezwania do komisji wojskowych. Ci, którzy już tam byli, mówią, że według władz celem są ćwiczenia z mobilizacji – poinformował w czwartek portal Zierkało.

Już kilkadziesiąt osób powiadomiło redakcję portalu o otrzymaniu wezwania. W dokumencie nie ma przy tym mowy o celu stawienia się na komisji. Tych, którzy już tam byli, informowano, że przyczyną są ćwiczenia z mobilizacji i sprawdzenie, czy wszyscy są na miejscu.

Wezwania są wręczane ludziom m.in. w pracy, a otrzymują je także osoby, które mają urlopy bezpłatne – wynika z relacji czytelników portalu. Wśród miast, których mieszkańcy są wzywani, znajdują się m.in. Mozyrz, Żłobin czy Swietłahorsk.

10:42

W razie ewentualnego zwycięstwa Rosji na Ukrainie Chiny mogłyby wziąć przykład z Kremla dla prowadzenia własnych wojen - ostrzegł w czwartek prezydent Łotwy Egils Levits przed rozpoczęciem trzeciego dnia obrad szczytu NATO w Madrycie.

- Chiny obserwują wynik wojny na Ukrainie. Jeśli Rosja wygra, byłaby to zachęta dla Chin, by przedsięwziąć coś podobnego w regionie Indo-Pacyfiku. (...) musimy zdawać sobie sprawę z tego zagrożenia i pomóc Ukrainie wygrać wojnę - zaapelował Levits.

10:42

Szykujemy się na nowe ataki ze strony Białorusi; w razie militarnego ataku będzie bardzo ciężko, ale musimy być gotowi - powiedział dziennikarzom mer Lwowa Andrij Sadowy.

- Dzisiaj wszystkie miasta są w jednakowej sytuacji, bo nie wiadomo, gdzie uderzy następna rosyjska rakieta. Teraz jest problem, bo szykujemy się na nowe ataki ze strony Białorusi. To, że oni (Rosjanie) wykorzystują samoloty i rakiety, które lądują na Białorusi, to jest oczywista rzecz (...) jeśli będzie przeprowadzony militarny atak, będzie bardzo ciężko, ale musimy być gotowi, bo to jest nasze państwo, to jest nasza niepodległość - powiedział dziennikarzom mer Lwowa Andrij Sadowy.

10:40

Szwecja zapowiedziała, że wyśle na Ukrainę dodatkową partię broni do zwalczania czołgów. Dostarczy również karabiny maszynowe. Poinformowało o tym szwedzkie ministerstwo obrony.

10:40

Portal śledczy "Projekt" przeanalizował 196 wystąpień rzecznika rosyjskiego ministerstwa obrony, które zostały opublikowane w okresie od 24 lutego do 26 czerwca.

Posłuchaj
00:39 niezalez.mp3 Rosja: niezależni dziennikarze ujawnili kłamstwa ministerstwa obrony. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

10:20
10:15

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że decyzje podjęte wczoraj podczas szczytu NATO w Madrycie są porażką Putina i Rosji. Nawiązał między innymi do wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu i zwiększenia sił NATO-wskich a także do zgody na przyjęcie Szwecji i Finlandii. 

09:47

Nowe nagrania z ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku.

08:55

"Siły ukraińskie po wycofaniu się z Siewierodoniecka nadal utrzymują swoje pozycje w mieście Lisiczańsk. Siły rosyjskie kontynuują powolne okrążanie z kierunku Popasnej, eliminując potrzebę forsowania w tym sektorze nowej dużej przeprawy przez rzekę Doniec. Obecne walki lądowe prawdopodobnie koncentrują się wokół rafinerii ropy naftowej w Lisiczańsku, 10 km na południowy zachód od centrum miasta" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego ministerstwa obrony.

08:54

Dwie osoby poniosły śmierć, a trzy zostały ranne w środę w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego – poinformował w czwartek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

Zabitych zostało dwóch cywilnych mieszkańców miast Krasnohoriwka i Sydorowe, a dwóch odniosło obrażenia. Ranny został również mieszkaniec Mariupola.

08:04

Strona ukraińska przedstawiła zaktualizowany raport zadanych wrogowi strat.


. .
07:57

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło szereg udanych ataków na pozycje rosyjskie. Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje, że samoloty szturmowe Su-25 zniszczyły dwa składy amunicji, magazyn wyrzutni pocisków rakietowych i rosyjski punkt obserwacyjny.

Ponadto w obwodzie ługańskim ukraińskie bombowce wspierały z powietrza działania sił lądowych.

07:21

Siły rosyjskie kontynuują działania ofensywne w celu ponownego zajęcia miejscowości na północ od Charkowa, co świadczy o tym, że ambicje terytorialne Kremla nie ograniczają się do Donbasu – poinformował w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Według ISW wysiłki te będą angażować zasoby ludzkie i sprzęt, potencjalnie kosztem zdolności ofensywnych na innych kluczowych kierunkach. Zdaniem analityków skierowanie rosyjskich sił bojowych na drugorzędne teatry działań bojowych" może przyśpieszyć kulminację rosyjskiej ofensywy w Donbasie.

ISW jest przy tym zdania, że kontrola nad niektórymi miejscowościami na północ od Charkowa wzdłuż linii frontu "jest przypuszczalnie bardzo sporna".

07:20

"Jak dotąd Ukraina była w stanie bronić się przed brutalną wojną napastniczą Rosji, częściowo dzięki ogromnym sankcjom gospodarczym i wsparciu wojskowemu ze strony Europy i USA. Jednak im dłużej trwają te działania, tym bardziej niejasne stają się cele wojny" - piszą autorzy opublikowanego w tygodniu "Zeit" apelu zatytułowanego "Zawieszenie broni teraz!".

Państwa zachodnie, "które wspierają Ukrainę militarnie, muszą zatem zadać sobie pytanie, jaki dokładnie cel chcą osiągnąć oraz czy (i na jak długo) dostawy broni są nadal właściwym rozwiązaniem. Kontynuowanie wojny, która miałaby doprowadzić do całkowitego zwycięstwa Ukrainy nad Rosją, oznacza śmierć kolejnych tysięcy ofiar wojny w imię celu, który nie wydaje się realistyczny" - czytamy w apelu.

Pod apelem podpisali się m.in. Richard A. Falk (profesor prawa międzynarodowego), Josef Haslinger (pisarz), Wolfgang Merkel (profesor nauk politycznych), Richard D. Precht (filozof), Jeffrey Sachs (profesor ekonomii), Michael von der Schulenburg (były dyplomata ONZ), Edgar Selge (aktor), Ilija Trojanow (pisarz), Erich Vad (emerytowany generał, były doradca wojskowy Angeli Merkel), Johannes Varwick (profesor polityki międzynarodowej), Juli Zeh (pisarka).

07:13

Według informacji sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych, białoruskie jednostki stacjonują w rejonach przygranicznych, a komisarze wojskowi rozpoznają możliwość przeprowadzenia mobilizacji.

07:13

Rosjanie ostrzeliwują z artylerii Charków i okolice. Na tamtejsze osiedla mieszkalne spadają pociski z czołgów i moździerzy.

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował w raporcie w 127. dniu wojny, że w obwodzie donieckim nieprzyjaciel, przy wsparciu artylerii, blokuje Lisiczańsk i próbuje przejąć kontrolę nad autostradą, łączącą to miasto z Bachmutem. Rosjanie ostrzeliwują tam infrastrukturę cywilną.

Obrońcy Ukrainy zatrzymali rosyjskie natarcie w okolicach Nowoługańska i Kłynowe w obwodzie donieckim, zadając nieprzyjacielowi znaczne straty.

06:54

Śledztwo przeprowadzone przez Amnesty International potwierdziło, że Rosjanie z premedytacją zaatakowali Teatr Dramatyczny w Mariupolu, mając świadomość, że ukrywają się tam cywile z dziećmi i jest to zbrodnia wojenna. 

06:20

Nexta publikuje nagranie z ataku na budynek mieszalny w Mikołajowie.

05:54

Rosjanie ostrzelali rakietami region odeski. Ukraińcy zestrzelili jedną z rakiet, pięć pozostałych spadło na wybrzeże Morza Czarnego, w pobliżu miasta Izmaił. Nie ma doniesień o ofiarach.

05:54

Obrońcy Ukrainy odparli rosyjski atak w obwodzie chersońskim. Ukraiński system ochrony powietrznej zatrzymał grupę rosyjskich śmigłowców Mi-8 na północy obwodu.

Dowództwo Operacyjne "Południe" poinformowało na Facebooku, że ukraińskie siły powietrzne przeprowadziły siedem nalotów na cele przeciwnika, w tym między innymi na składy amunicji.

05:40

Przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii pozwala Joe Bidenowi przejść do historii jako prezydentowi, który doprowadził do kolejnego wielkiego rozszerzenia Sojuszu - ocenił dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski.

W wywiadzie dla Polskiego Radia Dębski pochwalił stopniowe zwiększanie liczby wojsk sojuszniczych na wschodniej flance NATO ale wyraził rozczarowanie, że nie zdecydowano się na stworzenie w Polsce i Rumunii stałych baz amerykańskich.

05:14

Prezydent Rosji Władimir Putin podejmie dziś na Kremlu prezydenta Indonezji Joko Widodo, który zapowiedział wcześniej, że będzie nawoływać rosyjskiego przywódcę do zawieszenia broni w Ukrainie.

05:02

Francja kończy dziś półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Francuskie władze oceniają jej bilans jako pozytywny, podkreślając szybką reakcję Wspólnoty na wybuch wojny na Ukrainie. Komentatorzy znad Sekwany wskazują raczej na niejednoznaczne wyniki francuskiego przywództwa w Unii, zauważając, że Francja nie zrealizowała niektórych ważnych założeń swego programu.

05:02

Dziś trzeci i ostatni dzień szczytu NATO w Madrycie. Biorą w nim udział między innym prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, prezydent Andrzej Duda i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Uczestnicy szczytu zajmą się dziś zagrożeniami cybernetycznymi i terrorystycznymi.

04:22

Masowa nieregularna migracja jest jednym z "hybrydowych zagrożeń", które wrogie siły mogą wykorzystać do podważenia stabilności krajów NATO, poinformowano w środę na szczycie NATO w Madrycie, gdzie szefowie państw i rządów przyjęli nową koncepcję strategiczną Sojuszu - poinformowała agencja Reutera.

03:36

W trakcie dyskusji panelowej, która odbyła się w portugalskim mieście Sintra, szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde wyraziła przekonanie, że dynamika inflacji w strefie euro zmieniła się na trwałe.

Lagarde zwróciła uwagę, że w ciągu ostatniej dekady EBC miał do czynienia ze zbyt niską inflacją i innym problemami. "Jednak teraz jest to zupełnie inna sytuacja". Inwazja Rosji na Ukrainę również zmieniła warunki działania EBC - powiedziała. Prezes EBC wyraziła nadzieję, że w perspektywie średniookresowej inflacja ustabilizuje się na poziomie celu EBC, czyli dwóch procent.


03:35

Kolumbia powinna utrzymać swą strategiczną współpracę z NATO i Stanami Zjednoczonymi – oświadczył w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji EFE Ivan Duque.

Opowiedział się również za przystąpieniem do Sojuszu Szwecji, Finlandii i Ukrainy, dodając, że żaden kraj nie ma prawa straszyć ani grozić innemu z powodu jego decyzji o integracji z multilateralnymi organizacjami zapewniającymi bezpieczeństwo i obronę.

01:59

W ostrzale obwodu sumskiego Rosjanie zabili 2 cywilów, a ranili ośmioro.

01:44

Rząd Wielkiej Brytanii zadeklarował pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 1,2 miliarda dolarów. Obejmie ona między innymi systemy obrony przeciwlotniczej oraz drony.

Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę Wielka Brytania przekazała już pomoc w wysokości blisko 3 miliardów dolarów.

00:27

Dyrektor wywiadu narodowego USA Avril Haines powiedziała, że prezydent Rosji Władimir Putin nadal chce zająć większość Ukrainy. Podczas konferencji w Waszyngtonie Haines określiła obraz wojny mianem ponurego.

Posłuchaj
00:39 11817233_1.mp3 Wywiad USA: Putin nadal chce zająć całą Ukrainę. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 
00:11

Posłuchaj
00:57 11817267_1.mp3 Historyczne zmiany w NATO. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
00:11

krab 1200.jpg
Dowódca ukraińskich sił zbrojnych chwali armatohaubice Krab. "Z powodzeniem działają na froncie"
00:09

Niemal stu obrońców Azowstalu wróciło do domu z rosyjskiej niewoli. Odbyło się to w ramach największej, jak do tej pory, wymiany jeńców między Ukrainą i Rosją. Większość z nich jest ciężko ranna - informuje ukraiński resort obrony.

00:03

nato 1200.jpg
"NATO dowiodło, że potrafi podejmować trudne decyzje". Ukraina zadowolona z nowej strategii Sojuszu
00:02

Prezydent Ukrainy powiedział, że umowa między Kijowem a Unią Europejską o liberalizacji transportu drogowego usuwa bariery dla ukraińskich przewoźników. - Nie trzeba już czekać na zezwolenia na przewóz towarów. To znacznie zwiększy eksport ukraińskich towarów transportem drogowym. To jest teraz zadanie dla naszego państwa - nie stracić ani tygodnia w budowaniu stosunków z Unią Europejską. Mimo wojny, mimo wszystkich trudności, będziemy stale robić to, co zbliża nas do pełnego członkostwa w Unii Europejskiej - oświadczył.

00:02

W reakcji na uznanie przez Syrię niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej Wołodymyr Zełenski oświadczył, że nie będzie żadnych dwustronnych stosunków między Ukrainą a Syrią.

ms/IAR/PAP/Twitter