Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Pyssa 07.07.2022

Sejm za przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO. Jest zgoda na ratyfikację

Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta akcesji Królestwa Szwecji i Republiki Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przyjęto w tej sprawie dwie ustawy, teraz trafią one do Senatu.

Sprawozdania Komisji Obrony Narodowej oraz Spraw Zagranicznych w tej sprawie przedstawili posłowie Barbara Bartuś i Władysław Teofil Bartoszewski.

Sejm niemal jednogłośny

W głosowaniu nad projektem ustawy dotyczącym ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO posłowie byli jednogłośni. Za zagłosowało 442 posłów, czyli wszyscy biorący udział w głosowaniu.

W drugim głosowaniu, w sprawie przystąpienia do NATO Finlandii, za było 440 posłów. Jeden poseł - Robert Winnicki Konfederacji był przeciw, a drugi poseł Konfederacji - Grzegorz Braun wstrzymał się od głosu.

W reakcji na głosowanie wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że obecność tych krajów w Sojuszu wzmacnia bezpieczeństwo na wschodniej flance. "Nazwanie Rosji zagrożeniem, stała obecność V Korpusu USA w Polsce i rozszerzenie NATO to ważne decyzje dla naszej ojczyzny" - dodał.

Ratyfikacja akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Aby nowe kraje mogły przystąpić do liczącego obecnie 30 członków NATO, każde państwo członkowskie Sojuszu musi wyrazić na to zgodę. W Polsce taka zgoda na ratyfikację w formie ustawy uchwalana jest w Sejmie zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu, a potem do prezydenta. Po jej podpisaniu przez prezydenta i wejściu w życie, prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu.

Dotąd cztery kraje ratyfikowały akcesję Szwecji i Finlandii do NATO - jako pierwsze: Dania, Norwegia, Islandia i Kanada.

Status obserwatora

We wtorek ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Przyjęcie nowych członków do NATO jest regulowane przez artykuł 10. Traktatu Północnoatlantyckiego - podpisanego 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie dokumentu stanowiącego podstawę Sojuszu. Traktat został przyjęty przez 12 państw założycielskich NATO. Z czasem ratyfikowało go 18 kolejnych krajów, które przystąpiły tym samym do Sojuszu.

Obecnie Szwecja i Finlandia mają status obserwatora, czyli mogą uczestniczyć w naradach NATO-wskich, ale bez prawa głosu. 

Czytaj także:

Zobacz również: Radosław Fogiel w "Sygnałach dnia"

kp