Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jakub Popławski 26.07.2022

Wojska ukraińskie atakują rosyjskie obiekty militarne [ZAPIS RELACJI]

Zakończył się 153. dzień wojny na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy zapis wtorkowej relacji.

»INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy jest dostępny także na kanałach internetowych Polskiego Radia.

Zapis relacji:

23:43

Posłuchaj
00:51 11861544_1.mp3 Biały Dom: prawdopodobnie w tym tygodniu rozmowa Biden - Xi. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

23:28
23:25

Pojawiają się informacje o eksplozjach w pobliżu strategicznie ważnego dla Rosjan mostu Antonowskiego na Dnieprze w okupowanym Chersoniu.

23:23

Unia Europejska podjęła decyzję o podwojeniu wolumenu handlu energią elektryczną z Ukrainą - poinformowała we wtorek unijna komisarz ds. energii Kadri Simson po spotkaniu w Brukseli z ukraińskim ministrem energetyki Hermanem Hałuszczenko.

Jak pisze agencja Ukrinform, decyzja ta jest efektem synchronizacji sieci energetycznych Ukrainy i Mołdawii z europejskimi systemami energetycznymi, co pozwala mówić o handlu energią elektryczną na pełną skalę między Ukrainą a Unią Europejską.

23:13

Zniszczony przez Rosjan Siewierodonieck.

22:58

Wieczorem podpisałem dekret o nagrodzeniu naszych żołnierzy. 198 kombatantów otrzymało państwowe nagrody Ukrainy. Dwóch z nich - pośmiertnie - stwierdził Zełenski.

22:58

W swoim wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski poruszył też m.in. kwestię nieinformowania przez Rosji swoich obywateli o wojennych stratach. Zaapelował, by przekazywać Rosjanom odciętym od rzetelnej informacji wiadomości z frontu.

- Od czterech miesięcy państwo rosyjskie nie przekazuje swoim obywatelom żadnych informacji - nawet ocenzurowanych - o utracie kontyngentu okupacyjnego. Kompletna cisza. 40 tysięcy zabitych. I dziesiątki tysięcy rannych i okaleczonych. Każdy, kto ma jeszcze jakieś kontakty w Rosji lub możliwość przekazywania informacji, powinien te fakty przekazywać, wszystkim, którym może - mówił.

Posłuchaj
00:30 11861520_2.mp3 Wołodymyr Zełenski: od czterech miesięcy państwo rosyjskie nie przekazuje swoim obywatelom żadnych informacji - nawet ocenzurowanych - o utracie kontyngentu okupacyjnego (IAR) 
22:00

Rosja wykorzystuje Gazprom i robi wszystko, by nadchodząca zima była dla Europejczyków jak najcięższa - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym we wtorek wieczorem nagraniu.

21:43

Na kierunku słowiańskim siły rosyjskie bezskutecznie próbowały przemieścić się w okolicy miejscowości Bohorodyczne i wycofały się - pisze sztab.

Na kierunku kramatorskim armia rosyjska chciała polepszyć swoje pozycje w okolicy miejscowości Iwano-Darjiwka. Ukraińskie wojska skutecznie odparły przeciwnika i zmusiły go do odwrotu - czytamy.

Na kierunku bachmuckim ukraińskie siły odparły próby szturmów w okolicy miejscowości Berestowe, Sołedar i Semyhirja. Trwają walki z grupą szturmową w okolicy miejscowości Pokrowske.

Rosyjskie siły zostały odparte i ze stratami wycofały się w okolicy wsi Pawliwka i Błahodatne w obwodzie zaporoskim.

21:43

Ukraińskie siły odparły szturmy rosyjskiego wojska na kilku kierunkach - podaje we wtorek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Trwają walki z rosyjską grupą szturmową w okolicy miejscowości Pokrowske pod Bachmutem.

21:38

Napięcia wokół Tajwanu oraz inwazja Rosji na Ukrainę będą jednymi z głównych tematów rozmowy przywódców USA i Chin - Joe Bidena i Xi Jinpinga. Ma się ona odbyć w tym tygodniu.

21:37

Wskutek udanych ataków ukraińska armia kontroluje kilka arterii transportowych w regonie Chersonia. Precyzyjne ostrzały mostu Antonowa w Chersoniu, mostu Dariewa i mostu Howka bardzo utrudniły ruchy rosyjskich oddziałów. Dzięki nowej broni ukraińskie oddziały mogły się posunąć na odległość 10-15 kilometrów w głąb okupowanych terytoriów.

21:36

Deputowany do chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań powiedział, że Rosjanie starają się rozproszyć swoje siły. - Rosyjskie składy w Nowej Kachowce, Rajskem i Tawrijsku są teraz w zasięgu ukraińskiej artylerii. Rosjanie rozpraszają się więc po lasach, wsiach, nie mogą się dłużej skupiać w jednym miejscu. Droga w pobliżu kachowskiej elektrowni wodnej została tak zniszczona, że rosyjskie pojazdy nie mogą po niej jeździć - podkreślił.

21:36

Wojska ukraińskie atakują rosyjskie obiekty militarne na południu kraju. Okupowana Nowa Kachowka jest obecnie drugą po Czornobajiwce rosyjską bazą na południu. Rosjanie uważali, że miasto jest poza zasięgiem ukraińskiej artylerii, ale zmieniło się to, gdy Ukraińcy otrzymali nową broń. Mogą teraz niszczyć rosyjskie obiekty logistyczne. 

20:52

W rosyjskim ostrzale domu kultury w Czuhujewie w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy zginęły trzy osoby; ciała dwóch z nich już wydobyto, zaś poszukiwania trzecich zwłok będą kontynuowane w środę - poinformowały we wtorek miejscowe służby ratunkowe.

20:41

Bachmut, Siewiersk i Słowiańsk - to te miasta w Donbasie Rosjanie starają się zdobyć w ostatnim czasie. Bezskutecznie. Linia frontu już od wielu dni niemal się nie przesuwa. Według ekspertów rosyjska armia potrzebuje taktycznej pauzy, aby wznowić atak. To stwarza możliwości dla sił ukraińskich.

Posłuchaj
00:55 Sytuacja na wschodnim froncie. Relacja Pawła Buszki (IAR).mp3 Sytuacja na wschodnim froncie. Relacja Pawła Buszki (IAR) 

20:30

Od początku wojny na Ukrainie dotarło do tego kraju ponad 683 tysiące ton pomocy humanitarnej. Poinformował o tym zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy, Kyryło Tymoszenko, który dodał, że w ostatnim tygodniu przywieziono przeszło 22 tysiące ton pomocy. Kyryło Tymoszenko dodał, że władze zapewniły utrzymanie przeszło 940 tysiącom osób, ewakuowanych z zagrożonych terenów. Podkreślił, że tam, gdzie to możliwe, trwa odbudowa zniszczonych budynków.

20:22

Ukraina otrzymała od Niemiec kolejną ciężką broń do obrony przed rosyjską agresją. - Dostarczono obiecane wyrzutnie rakietowe typu Mars II oraz kolejne trzy samobieżne haubice 2000. Dotrzymujemy słowa - poinformowała we wtorek minister obrony Christine Lambrecht, cytowana przez agencję dpa.

Przekazanie wyrzutni potwierdził na Twitterze Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. 

20:21

Prezydenci Turcji i Rosji ponownie spotkają się, by rozmawiać o eksporcie ukraińskiego zboża. Do rozmowy ma dojść 5 sierpnia w rosyjskiej miejscowości wypoczynkowej Soczi, a poinformował o tym rzecznik Kremla. 

Posłuchaj
00:44 5 sierpnia spotkanie Putin-Erdogan. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).mp3 5 sierpnia spotkanie Putin-Erdogan. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 
20:21

Międzynarodowe Stowarzyszenie Winstona Churchilla przyznało swoją nagrodę prezydentowi Ukrainy. To dowód uznania za zdolności przywódcze. Podczas ceremonii w Londynie wyróżnienie prezentował premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Mówił, że "globalna fala solidarności pod adresem Ukrainy" nie była tylko zasługą talentów dyplomatycznych i przywództwa Wołodymira Zełenskiego. - Twoja wytrwałość, godność i niesłabnące poczucie humoru poruszyło miliony - podkreślał. 

19:29

Szef niemieckich chadeków Friedrich Merz skrytykował kanclerza Olafa Scholza za jego znikome zaangażowanie w sprawie wymiany czołgów, obiecanej wschodnim sojusznikom z NATO. Niemcy zobowiązały się dostarczać Polsce i innym państwom sojuszniczym czołgi i inną broń w zamian za posowiecki sprzęt, wysyłany na Ukrainę.

Wbrew deklaracjom opozycji kanclerz Olaf Scholz twierdzi, że zaangażowanie Niemiec na Ukrainie stopniowo rośnie. Na front trafiły dziś wyrzutnie rakietowe Mars II i trzy kolejne samobieżne haubicoarmaty Panzerhaubitzen 2000. Za kilka dni mają się zaś rozpocząć szkolenia Ukraińców w obsłudze systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM.

Posłuchaj
00:59 Friedrich Merz uda się do Warszawy. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR).mp3 Friedrich Merz uda się do Warszawy. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR) 
19:28

W obliczu zahamowania ekonomicznego w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Europie, świat "może wkrótce stanąć na krawędzi globalnej recesji" - ocenił MFW. Światowa gospodarka skurczyła się po raz pierwszy od 2020 roku, czego powodem jest wojna na Ukrainie i pandemia Covid-19 - zaznaczyli analitycy MFW.

Fundusz obniżył też prognozę globalnego wzrostu gospodarczego w 2022 r. do 3,2 proc., zaznaczając że ryzyko spowolnienia jest jeszcze poważniejsze. Z analizy Funduszu wynika, że za obecną sytuację w dużej mierze odpowiadają szybko rosnące ceny. Zarówno wyższe ceny, jak i wyższe koszty kredytów pogarszają sytuację finansową gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

"Światowa gospodarka, wciąż znajdująca się w szoku po pandemii i rosyjskiej inwazji na Ukrainę, stoi w obliczu coraz bardziej ponurych i niepewnych perspektyw" - skomentował ekonomista Pierre-Olivier Gourinchas na blogu przedstawiającym najnowsze prognozy gospodarcze MFW.

19:14

Do studentów i naukowców przed doktoratem, którzy uciekli przed wojną z Ukrainy, skierowany jest program stypendialny, który ogłosiło we wtorek Narodowe Centrum Nauki. Finansowany jest z funduszy norweskich i EOG. Przeznaczono na ten cel 1,2 mln zł.

19:14

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że najważniejsze problemy stojące przed rządem to zapewnienie dostaw gazu ziemnego i odroczenie spłat ukraińskiego długu. Jak dodał, przeprowadzono rozmowy z przedstawicielami wierzycieli i Ukraina czeka na ich decyzję w sprawie odroczenia spłat długu. Premier Szmyhal podkreślił, że byłoby to wsparcie dla ukraińskiej gospodarki. Dodał, że rząd przygotowuje się na nadchodzącą zimę.

- Prowadzimy dziesiątki rozmów w sprawie rozszerzenia programu finansowego i celowego wsparcia naszego państwa. Rozmawiamy też o zapewnieniu dostaw gazu na czas sezonu grzewczego. Trwają przygotowania do najtrudniejszej zimy w naszej historii i szukamy wszelkich możliwych narzędzi, aby być gotowym na wszystkie scenariusze - podkreślił.

19:04

Dwóch czołowych rosyjskich pilotów zginęło na wschodzie Ukrainy - podaje brytyjski "Daily Mail". Według portalu strona ukraińska ostrzelała konwój wojskowy z amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS.

18:24

Wicepremier, minister kultury profesor Piotr Gliński odwiedził podczas próby w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej muzyków tworzących zespół Ukrainian Freedom Orchestra. Instrumentaliści przygotowują się do międzynarodowego tournée. Koncert inaugurujący trasę odbędzie się w czwartek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

Po spotkaniu z muzykami minister Piotr Gliński powiedział, że Ukrainian Freedom Orchestra jest trzecią ukraińską orkiestrą wspieraną przez Polskę. - Żeby ci muzycy mogli pojechać na tournée tym razem po największych salach koncertowych na całym świecie z przesłaniem, że nie można być obojętnym wobec wojny, że Ukraina broni nie tylko swojej suwerenności, ale broni także Polski, całej Europy, całego świata cywilizowanego, wartości demokratycznych i wolności - mówił wicepremier.

Minister podkreślał znaczenie przesłania, które niosą artyści, bo - jak zaznaczył - świat obojętnieje wobec zła i wojny. - To jest coś na co nie ma zgody. I kultura, muzyka, będzie służyła tutaj jako swoista broń w obronie dobra, w obronie demokracji przed złem i przed Federacją Rosyjską - powiedział Piotr Gliński.

18:23

5 sierpnia w czarnomorskim rosyjskim kurorcie Soczi dojdzie do spotkania prezydentów Rosji i Turcji. Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan mają rozmawiać o "problemach regionalnych i dwustronnych relacjach" - przekazała agencja Interfax.

18:21

Posłuchaj
00:53 Rosjanie zniszczyli bądź uszkodzili ponad 400 obiektów kultury na Ukrainie. Relacja Pawła Buszki (IAR).mp3 Rosjanie zniszczyli bądź uszkodzili ponad 400 obiektów kultury na Ukrainie. Relacja Pawła Buszki (IAR) 
18:20

 Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotka się w środę z liderem chadeckiej partii CDU i szef frakcji parlamentarnej CDU/CSU CDU Friedrichem Merzem. Wśród głównych tematów rozmowy mają się znaleźć kwestie reparacji wojennych, gazu, a także sytuacja w Ukrainie i niemieckie zaangażowanie w działania sojusznicze - przekazało PAP źródło w PiS.

18:13

leopard 2 czołg 1200.jpg
Wymiana czołgów "w ślepym zaułku". Lider CDU krytykuje Scholza za "wahanie" i rząd za "grę na zwłokę"
17:50

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że światowy kryzys żywnościowy to jedna z rosyjskich "broni wojennych".

Francuski prezydent mówił o tym podczas wizyty w Kamerunie. Kraj ten, podobnie jak wiele innych państw rozwijających się, zmaga się z gwałtownymi wzrostami cen ropy, nawozów i żywności oraz niedoborami paliwa.

17:47

Minister Jakub Kumoch podkreślił, że sygnał płynący z polsko-litewskich konsultacji jest jasny - oba państwa nie ograniczą swojego wsparcia dla Ukrainy. - Wręcz przeciwnie, zamierzają (wsparcie - red.) jeszcze bardziej skoordynować i uskuteczniać, razem z innymi państwami regionu - stwierdził. 

Posłuchaj
00:26 Jakub Kumoch - Polska i Litwa nie zamierzają ograniczyć wsparcia dla Ukrainy (IAR).mp3 Jakub Kumoch: Polska i Litwa nie zamierzają ograniczyć wsparcia dla Ukrainy (IAR)

 

17:44

Prezydenci Polski i Litwy zapowiadają kolejne wizyty w Kijowie. W prezydenckiej rezydencji na Mierzei Helskiej Andrzej Duda odbył dwudniowe konsultacje polityczne z Gitanasem Nausedą.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział Polskiemu Radiu, że obaj przywódcy planują ponownie udać się na Ukrainę, by spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. 

17:42

Właściciel piekarni "Czarny chleb" Jacek Polewski z Poznania wraca na Ukrainę - pisze dziennik regionalny "Głos Wielkopolski". To piekarz, który w kwietniu z 43 tysiącami złotych ze zbiórki pojechał do Buczy, by piec chleb. W wywiadzie dla gazety przedsiębiorca wskazał konieczność "inwestowania w Ukrainę". Podkreślił, że jest ono bardziej potrzebne niż jednorazowa pomoc.

17:41

Władze Gagauzji, autonomicznego regionu Mołdawii, domagają przyznania temu regionowi pięciu mandatów w jednoizbowym parlamencie w Kiszyniowie. Miałyby one przypaść politykom wybranym w wyborach zorganizowanych wewnątrz Gagauzji, na której od 2015 r. czele stoi prorosyjska polityk Irina Vlah.

17:41

Według informacji portalu tygodnika "Spiegel" lider chadeckiej partii CDU i szef frakcji parlamentarnej CDU/CSU Friedrich Merz uda się w najbliższą środę do Polski, gdzie spotka się m.in. z szefem rządu Mateuszem Morawieckim. W Warszawie jest duża irytacja z powodu przeciągającej się wymiany czołgów - zauważa "Spiegel".

Według informacji portalu Merz uważa za konieczne utrzymywanie obecnie bliskich kontaktów z kierownictwem politycznym w Polsce. Podobno polityk chce uspokoić sytuację po tym, jak ostatnio pojawiła się masowa krytyka Niemiec z powodu opieszałej wymiany czołgów (tzw. Ringtausch).

Podobnie jak inne kraje Europy Wschodniej, Polska wysłała na Ukrainę stare czołgi bojowe produkcji radzieckiej, które Niemcy mieli zastąpić nowocześniejszym sprzętem. Obiecane zamienniki nie dotarły jednak jeszcze do żadnego z krajów w ramach procedury Ringtausch, co jest powodem wielkiego gniewu na rząd niemiecki - przypomina portal.

16:56

Rosjanie od początku pełnowymiarowej wojny na Ukrainie zniszczyli bądź uszkodzili ponad 400 obiektów kultury. Wśród nich są muzea, teatry, ale też obiekty zabytkowe, w tym miejsca kultu.

Takie dane przedstawiło ukraińskie ministerstwo kultury. Na liście znalazło się 128 zabytkowych budowli. Jedna z nich to znajdujący się w obwodzie charkowskim całkowicie zniszczony XVIII wieczny budynek, w którym mieściło się muzeum ukraińskiego poety i filozofa, Hryhorija Skoworody. Łącznie Rosjanie zniszczyli bądź uszkodzili ponad 30 muzeów. Jedna z największych strat to Muzeum imienia Archipa Kuindży w Mariupolu - podkreśla ukraiński historyk i dziennikarz Roman Kabaczij.

16:28

Ponadto Brytyjczycy uderzają też dwóch siostrzeńców oligarchy Aliszera Usmanowa. "Sarvar i Sanjar Ismailow posiadają w Królestwie poważne interesy" - czytamy w oświadczeniu brytyjskiego MSZ. Według brytyjskich dyplomatów, mają na przykład posiadłości w bogatych okolicach północnego Londynu: Highgate i Hampstead Heath.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę brytyjski rząd nałożył sankcje na ponad 100 firm i ponad 1000 osób

16:28

Londyn nałożył sankcje na liderów samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy. Chodzi o Witalija Chocenkę "premiera" tak zwanej "Donieckiej Republiki Ludowej" oraz Władysława Kuzniecowa, "zastępcę przewodniczącego" "Republiki Ługańskiej". Wśród sankcji są zamrożenie aktywów oraz zakaz wjazdu do Zjednoczonego Królestwa.

Na liście jest też 29 regionalnych rosyjskich gubernatorów, a także minister sprawiedliwości i jego zastępca: Konstantin Czujczenko i Oleg Swiridenko.

16:26

Pod pismem podpisało się 106 osób. Wśród nich była Irina Czystiakowa z Pietrozawodska, która od kilku miesięcy szuka swojego 19-letniego syna. Radio Swoboda dodaje, że kobieta otrzymała różne odpowiedzi na temat losu syna: że jest na wojnie, że jest w ukraińskiej niewoli, że zginął. Po raz ostatni wojskowi widzieli go 24 marca.

16:26

Ponad sto rodzin rosyjskich wojskowych zwróciło się do prezydenta Rosji Władimira Putina z żądaniem odnalezienia ich bliskich, którzy są na wojnie na Ukrainie - pisze we wtorek Siewier Realii (redakcja Radia Swoboda).

16:25

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Litwa i Polska zwiększą współpracę wojskową. Podsumowując dwudniowe rozmowy z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą napisał na Twitterze, że "nasze kraje nie zmniejszą zaangażowania na Ukrainie". Dodał, że obaj przywódcy planują kolejne podróże do Kijowa. "Nie będziemy też ulegać żadnym szantażom ze strony Rosji" - podkreślił.

16:24

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder przebywa obecnie w Moskwie - potwierdziła w rozmowie z portalem tygodnika "Der Spiegel" żona polityka, Soyeon Schroeder-Kim. Dodała, że polityk SPD nie jest na urlopie, lecz prowadzi w Moskwie rozmowy na temat polityki energetycznej.

16:24

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder przebywa obecnie w Moskwie - potwierdziła w rozmowie z portalem tygodnika "Der Spiegel" żona polityka, Soyeon Schroeder-Kim. Dodała, że polityk SPD nie jest na urlopie, lecz prowadzi w Moskwie rozmowy na temat polityki energetycznej.

16:24

- Na Ukrainie zarejestrowanych jest obecnie 25 165 zbrodni. Oznacza to, że nasi funkcjonariusze organów ścigania i Prokuratura Generalna prowadzą obecnie dochodzenia w wielu sprawach karnych. Każdy kto był zamieszany w popełnienie takiej zbrodni, zbrodni wojennych nie ma przedawnienia, zostanie pociągnięty do tej odpowiedzialności, a to jest nadzieja. Właściwie na to pracują władze krajowe i międzynarodowe. - mówił Ołeksandr Pawliczenko.

Posłuchaj
00:31 11860930_1.mp3 Ołeksandr Pawliczenko: nasi funkcjonariusze organów ścigania i Prokuratura Generalna prowadzą obecnie dochodzenia w wielu sprawach karnych (IAR)

 

16:22

Na Ukrainie wszczęto ponad 25 tysięcy spraw karnych związanych ze zbrodniami wojennymi popełnionymi przez Rosjan - podaje Ukraiński Helsiński Związek Praw Człowieka. Dyrektor Związku Ołeksandr Pawliczenko powiedział w ukraińskiej telewizji, że ukraińskie służby i prokuratura pracują nad tym, żeby pociągnąć zbrodniarzy do odpowiedzialności.

16:20

Według Smyrnowa obecna sytuacja wynika głównie z właściwego planu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy dotyczącego zniszczenia składów amunicji okupanta.

- Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni zniszczyliśmy ponad 30 składów amunicji, a w sumie już ponad 50. Zniszczonych zostało również siedemnaście stanowisk dowodzenia. To zakłóca ich łańcuchy logistyczne i zdolność do prowadzenia działań ofensywnych - zaznaczył.

Wcześniej szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) Kyryło Budanow przewidywał, że już na początku sierpnia można spodziewać się wydarzeń, które będą stanowiły punkt zwrotny w wojnie z Federacją Rosyjską, a działania wojenne zostaną zredukowane do minimum do końca roku - dodał w komentarzu portal Unian.

16:20

Według Smyrnowa obecna sytuacja wynika głównie z właściwego planu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy dotyczącego zniszczenia składów amunicji okupanta.

- Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni zniszczyliśmy ponad 30 składów amunicji, a w sumie już ponad 50. Zniszczonych zostało również siedemnaście stanowisk dowodzenia. To zakłóca ich łańcuchy logistyczne i zdolność do prowadzenia działań ofensywnych - zaznaczył.

Wcześniej szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) Kyryło Budanow przewidywał, że już na początku sierpnia można spodziewać się wydarzeń, które będą stanowiły punkt zwrotny w wojnie z Federacją Rosyjską, a działania wojenne zostaną zredukowane do minimum do końca roku - dodał w komentarzu portal Unian.

16:19

 Cała linia frontu od półtora tygodnia jest statyczna, to pierwsza oznaka tego, że wojna między Rosją a Ukrainą ma teraz charakter pozycyjny – powiedział we wtorek doradca ministra spraw wewnętrznych Rostysław Smyrnow.

16:19

Ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Baśkow powiedział, że przygotowania techniczne do wznowienia eksportu zakończą się w ciągu dwóch tygodni.

- Razem z naszymi wojskowymi przygotujemy dokument dokładnie określający miejsca, w którym będą znajdować się statki, sposób formowania i poruszania się konwojów. Dokument będzie też określał odpowiedzialność Ukrainy i innych państw za ruch statków. W przyszłym tygodniu spodziewamy się wypłynięcia pierwszych jednostek - podkreślił.

13:57

Rosyjskie władze okupacyjne zamierzają zmienić nazwę ukraińskiego Mariupola na Żdanow – powiadomił we wtorek doradca mera Petro Andriuszczenko. Nazwę tę, na cześć pochodzącego z tej miejscowości bliskiego współpracownika Józefa Stalina, miasto nosiło w czasach sowieckich.

13:36
13:20

Ukraina otrzymała kolejną dostawę polskich dronów Fly Eye. Odebrała 20 systemów produkcji WB Electronics.

Poinformował o tym za pośrednictwem mediów społecznościowych Mychajło Fedorow, wicepremier Ukrainy. Podkreślił, że polski system to potężne wsparcie dla walczących na froncie, pozwalające na działania rozpoznawcze zarówno w dzień jak i w nocy.

12:45

Jest porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie alarmowego planu gazowego. Kompromisowe uzgodnienia osiągnęli ministrowie odpowiedzialni za energię 27 krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli.

12:38

Opera Narodowa Ukrainy wraca do pracy. Od kiedy w maju Rosjanie zostali wyparci z północy kraju, życie kulturalne częściowo powróciło do Kijowa. 

12:19

Obszary Ukrainy okupowane przez agresora. Aktualny stan wojny od 24 lutego. 

11:57

Skutki ostrzału w miejscowości Zatoka w obwodzie odeskim. 

11:17

Na Morzu Czarnym dyżurują dwie rosyjskie jednostki przenoszące rakiety manewrujące typu Kalibr – powiadomiła ukraińska marynarka wojenna we wtorek.

10:51

Rosjanie tracą swój sprzęt także... w kolizjach drogowych. 

10:23

Rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowane ataki rakietowe na infrastrukturę portową w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy; ostrzelano też nadmorskie miejscowości w sąsiednim obwodzie odeskim - poinformowało we wtorek rano ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. Trwa ustalanie liczby ofiar i skali zniszczeń.

09:58

Rosjanie stracili już blisko 40 tys. żołnierzy - wynika z najnowszych danych służb ukraińskich. 

09:28

Ostrzelanie portu w Odessie dzień po zawarciu przez Rosję umowy o eksporcie ukraińskiego zboża przez Morze Czarne przypomina to, co widzieliśmy wcześniej w Syrii, gdzie rosyjskie wojska atakowały konwoje z pomocą humanitarną - zauważył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby, cytowany przez stację CNN.

09:07

Co najmniej trzy osoby zginęły, a osiem odniosło obrażenia w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – powiadomiły we wtorek władze regionalne.

07:55

Pomimo zrównania miasta przez Rosjan, mieszkańcy Mariupolu starają się zachować normalność. Tak wygląda miejsce, w którym dbają o higienę. 

07:05

Ogród zoologiczny znajdował się w marcu w tzw. szarej strefie pomiędzy rosyjskimi najeźdźcami i ukraińskimi obrońcami. Wskutek ostrzałów zginęły setki naszych zwierząt, wiele innych uciekło i znalazło schronienie w pobliskich lasach lub na prywatnych podwórkach tych, którzy w okolicy zostali – mówi PAP Ołeksandr Maszczenko, dyrektor położonego w podkijowskiej Jasnohorodce zoo.

05:41

Przedstawiciele państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie planu dotyczącego ograniczenia zużycia gazu ziemnego - poinformowała w nocy z poniedziałku na wtorek niemiecka agencja dpa, powołując się na źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Plan ten - jak pisze dpa - ma zostać przyjęty we wtorek podczas nadzwyczajnego spotkania ministrów ds. energii UE i ograniczać ryzyka, które mogłoby nieść ze sobą całkowite przerwanie dostaw rosyjskiego gazu.

05:40

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck poinformował, że jego kraj jest w "poważnej sytuacji". - Już czas, żeby wszyscy to zrozumieli - powiedział, nawiązując do informacji przekazanych przez Gazprom. Rosyjski koncern poinformował bowiem o kolejnym ograniczeniu przesyłu gazu rurociągiem Nord Stream 1.

Czytaj więcej: Rosjanie szantażują Niemców. "Jesteśmy w poważnej sytuacji"

05:38

Rosjanie mieli wystrzelić pociski z okupowanego Chersonia w kierunku Mikołajowa - podaje z kolei NEXTA.


05:37

W sieci pojawiają się pierwsze nagrania, które pokazują kłęby dymu w regionie Odessy.

05:35

Rzecznik odeskiej administracji wojskowej Serhii Bratchuk poinformował, że region Odessy został ostrzelany przy użyciu samolotów strategicznych.

05:33

W Mikołajowie rozległy się potężne wybuchy - informuje Kanał 24. "Proszę wszystkich o pozostanie w schronach!" - zaapelował mer miasta Ołeksandr Sienkowycz.

05:30

W okupowanym przez Rosję Doniecku płonie najprawdopodobniej instalacja naftowa.