PolskieRadio24.pl
Bartosz Goluch 27.07.2022

Liga Mistrzów: Dynamo Kijów z awansem po dogrywce. Asysta Tomasza Kędziory

Piłkarze Dynama Kijów wywalczyli awans do trzeciej rundy eliminacji Ligi Mistrzów dzięki zwycięstwu 2:1 z Fenerbahce Stambuł. Gola na wagę awansu w dogrywce strzelił Ołeksandr Karawajew.

Po remisie 0:0 w pierwszym spotkaniu, które rozegrano w Łodzi, szanse na awans były wyrównane. W 53. minucie rewanżu, kiedy za drugą żółtą kartkę z boiska wyleciał Yukasek, wydawało się, że bliżsi 3. rundy el. LM są Ukraińcy. Przewagę liczebną Dynama golem w 57. minucie udokumentował Buyalskij, któremu asystował Tomasz Kędziora.

Turcy jednak nie złożyli broni i w 70. minucie wypracowali sobie rzut karny. Do piłki podszedł Valencia, ale jego intencje wyczuł golkiper gości Bushchan. Również to niepowodzenie nie załamało ekipy znad Bosforu - minutę przed końcem podstawowego czasu gry stan rywalizacji wyrównał Szalai i o losach awansu przesądziła dogrywka. W niej przeważała ekipa z Kijowa, która w 114. minucie przechyliła szalę zwycięstwa na swoją stronę dzięki bramce Karawajewa.

Dogrywka potrzebna była także w Zurychu, gdzie mistrzowie Szwajcarii mierzyli się z Karabachem Agdam. Po 180 minutach rywalizacji był remis 2:2 (w rewanżu 2:1). Awans mistrzów Azerbejdżanu przypieczętował w 98. minucie Owusu.

Ferencvaros odrabia straty, Żalgiris zadziwia Europę

Duże emocje panowały też w Bratysławie. Miejscowy Slovan w 1. meczu wygrał 2:1, a do 89. minuty rewanżu w identycznym stosunku prowadzili Węgrzy. Wtedy do akcji wkroczył Traore, który golem na 1:3 dał awans ekipie prowadzonej przez Stanisława Czerczesowa. Rozmiary zwycięstwa zespołu z Budapesztu w doliczonym czasie gry powiększył Laidouni.

Sprawcą największej sensacji w środowej serii gier był litewski Żalgiris. Drużyna z Wilna, która już w 1. spotkaniu pokonała faworyzowane Malmoe, w rewanżu "dorzuciła" kolejne dwie bramki i mogła pochwalić się efektownym zwycięstwem 3:0 w dwumeczu. Dzięki awansowi do 3. rundy el. LM Żalgiris zapewnił sobie udział co najmniej w fazie grupowej Ligi Konferencji. To pierwszy taki sukces w historii litewskiego futbolu.

"Okrutny" rewanż Bodo/Glimt

W spektakularny sposób porażkę z pierwszej części rywalizacji (0:1) powetował sobie zespół Bodo/Glimt, który w rewanżu rozbił aż 8:0 północnoirlandzki Linfield.

Trwa pucharowa niemoc Olympiakosu Pireus, który po remisie 1:1 w Izraelu, przegrał u siebie z Maccabi Hajfa 0:4. Mistrzowie Grecji, podobnie jak rok temu, nie zagrają w Lidze Mistrzów.