Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Damian Nejman 27.07.2022

Ukraina bada okoliczności wizyty szefowej belgijskiego MSZ na Krymie. Na szali dwustronne kontakty

Hadji Lahbib w 2021 roku, odwiedziła okupowany półwysep. Nie pełniła jeszcze wówczas rządowej funkcji. Ukraiński resort dyplomacji chce wiedzieć, czy wizyta była legalna.

Rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Ołeh Nikołenko oświadczył, że jego resort prowadzi dialog ze stroną belgijską, aby wyjaśnić w jaki sposób Hadji Lahbib trafiła na okupowany przez Rosjan Krym.

Jak przypomniał - legalny jest jedynie wjazd na półwysep z terytorium Ukrainy kontynentalnej, a obywatele innych państw również są zobowiązani przestrzegać w tej kwestii ukraińskiego prawa. Jednocześnie, jak czytamy, Ukraina pozytywnie przyjmuje zapewnienia belgijskiej minister o wsparciu Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją.

Kijów chce ustalić wszystkie okoliczności wyjazdu

"MSZ Ukrainy prowadzi dialog ze stroną belgijską w tej sprawie poprzez kanały dyplomatyczne, by ustalić wszystkie okoliczności wyjazdu i podjąć decyzję w sprawie dalszych dwustronnych kontaktów" - napisał na Facebooku rzecznik.

Przypomniał, że Kijów uznaje za nielegalny wjazd na anektowany w 2014 roku Krym z terytorium Rosji. 

Posłuchaj
00:43 11863081_1.mp3 Ukraina bada okoliczności wizyty szefowej belgijskiego MSZ na Krymie. Relacjonuje Paweł Buszko (IAR)

W ubiegłym tygodniu gazeta internetowa Ukrainska Prawda podała, że Lahbib, która od 15 lipca kieruje ministerstwem spraw zagranicznych Belgii, latem 2021 roku odwiedziła Krym; pisała też wówczas w mediach społecznościowych, że pojechała "do Rosji".

Polityk, a wtedy dziennikarka i prezenterka telewizyjna, uczestniczyła w lipcu 2021 roku w festiwalu teatralnym w Sewastopolu. Lahbib opublikowała również zdjęcia z pałacu w krymskiej Liwadii oraz domu-muzeum rosyjskiego pisarza Antona Czechowa w Jałcie. 

»INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy jest dostępny także na kanałach internetowych Polskiego Radia.

Czytaj także: 

dn