Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jakub Popławski 28.07.2022

Nietypowe "oferty pracy" w Rosji. W rzeczywistości zakładają udział w wojnie [ZAPIS RELACJI]

Zakończył się 155. dzień wojny na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy zapis czwartkowej relacji.

»INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy jest dostępny także na kanałach internetowych Polskiego Radia.

Zapis relacji:

23:19

- Tylko w pierwszej połowie dnia w Kijowie były cztery alarmy powietrzne. Rosyjska armia uderzyła dzisiaj rakietami w obwodzie kijowskim, także w Mikołajewie, kontynuowała serię strategicznie bezsensownych i brutalnych napaści. Dziękuję każdemu, kto walczy z tym terrorem - powiedział w wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy.

22:58

14 rannych żołnierzy z Ukrainy przyjechało w czwartek specjalnym pociągiem medycznym do Katowic. Karetkami zostali przetransportowani do różnych szpitali w woj. śląskim na leczenie.

"Trafią do tych szpitali, gdzie - w zależności od stanu zdrowia oraz dolegliwości i urazów - mogą być najbardziej profesjonalnie zaopatrzeni. Wierzę, że służby medyczne tych placówek staną na wysokości zadania, jak robią to zresztą na co dzień" – oświadczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

22:12

Ukraina nie może pokonać Rosji przy pomocy obecnej strategii wsparcia ze strony NATO - ocenił premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu w Wiedniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem. Ostrzegł jednocześnie przed zgubnymi konsekwencjami wojny dla europejskiej gospodarki.

22:08

Duchowny Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego pobił krzyżem księdza autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU) za jego krytykę pod adresem "rosyjskich popów" w czasie pogrzebu żołnierza w obwodzie winnickim w środkowej Ukrainie.

22:08

Parlament Mołdawii zatwierdził w czwartek wniosek rządu premier Natalii Gavrility dotyczący przedłużenia o 60 dni (licząc od 8 sierpnia) stanu wyjątkowego w tym kraju w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Oznacza to, że stan wyjątkowy będzie obowiązywał do 6 października.

22:07

Objęty amerykańskimi sankcjami syryjski statek Laodicia zacumował w porcie w Trypolisie na północy Libanu z ładunkiem jęczmienia i pszenicy - poinformowała ukraińska ambasada w Bejrucie. Według niej zboże zostało skradzione przez Rosjan na okupowanych terenach Ukrainy.

21:56

Z Płocka do Kijowa oraz w rejon Dniepra trafi kolejny transport pomocowy, głównie dla ukraińskiego wojska, w tym żywność, leki, odzież oraz dron. Samochód z darami, w ramach akcji wolontariuszy Fundacji Potrzebującym Płock, ma wyruszyć w drogę w piątek.

21:20

"Dziś po raz pierwszy obchodzony jest Dzień Państwowości Ukraińskiej. Na przestrzeni dziejów Ukraińcy toczyli wiele wojen o swoją jedność. Obecnie toczy się kolejna bitwa. Polska staje po stronie Ukrainy w walce z niesprowokowaną rosyjską agresją" - napisano na twitterowym profilu polskiego MSZ.

21:16

Ukraińska 93. Samodzielna Brygada Zmechanizowana w akcji.

21:08

Estonia zapowiada ograniczenia wizowe dla Rosjan i Białorusinów. To kolejne sankcje, które władze w Tallinie zdecydowały się wprowadzić w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Rosjanie nie będą mogli uzyskać zezwolenia na pobyt czasowy lub wizy na studia w Estonii. Wydawanie zezwoleń na pobyt tymczasowy ma zostać wstrzymane także dla Białorusinów.

21:07

Ukraiński parlament zatwierdził ustawę o specjalnym statusie obywateli Polski. Polacy, którzy przyjadą na Ukrainę, będą mogli korzystać z wielu praw, zarezerwowanych dotychczas dla obywateli tego kraju.

Projekt ustawy złożył w Radzie Najwyższej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Przyjęte rozwiązanie jest odpowiedzią na specjalny status, jaki uchodźcom wojennym z Ukrainy nadała Polska.

21:06

Martin Griffiths powiedział, że wojskowi z Turcji, Rosji i Ukrainy pracują z przedstawicielami ONZ w centrum koordynacyjnym w Stambule nad ustaleniem procedur, dotyczących realizacji porozumień, zawartych przed tygodniem. - To są szczegółowe negocjacje dotyczące porozumienia, ale bez ustalenia procedur nie będziemy mogli zapewnić statkom bezpiecznego przejścia - powiedział Martin Griffiths dodając, że procedury muszą być jasne i zrozumiałe także dla sektora komercyjnego.

21:06

Martin Griffiths, odpowiedzialny w ONZ za pomoc humanitarną, wyraził nadzieję, że już w piątek wypłynie pierwszy transport zboża z ukraińskich portów. Przyznał jednak, że ciągle trwają prace nad kluczowymi kwestiami, dotyczącymi bezpiecznego ruchu statków.

21:02
21:00

W raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego czytamy m.in., że podczas szturmu w okolicy miejscowości Pisky rosyjscy żołnierze przebrali się w mundury polowe ukraińskich sił zbrojnych, by wprowadzić w błąd stronę ukraińską. Na nogach i rękach mieli zawiązane białe opaski. Sztab podkreślił, że rosyjskie działania szturmowe były jednak nieskuteczne. Siły przeciwnika wycofały się - dodano.

21:00

Od początku lipca siły rosyjskie przeprowadziły ponad 90 ataków rakietowych i lotniczych na Ukrainę - poinformował generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Wskutek ataków całkowicie zniszczonych zostało 28 obiektów, w tym cztery szkoły i dziewięć domów mieszkalnych. Częściowo zniszczonych zostało 137 obiektów, w tym siedem obiektów infrastruktury transportowej, 11 placówek edukacyjnych i 29 domów mieszkalnych" - podał generał.

20:47

Dwie osoby zlekceważyły zakaz wstępu na plażę i zginęły w wyniku wybuchu miny w miejscowości Kobłewe w obwodzie mikołajowskim, na południu Ukrainy - poinformował szef regionalnych władz Witalij Kim.

"Powtarzam - jeżeli wstęp na plażę jest zabroniony, to oznacza, że są ku temu powody" - napisał gubernator.

20:46

Rosyjskie propagandowe media już nie ukrywają, że wojska najeźdźcy muszą mierzyć się z coraz większymi trudnościami w okupowanym Chersoniu, na południu Ukrainy. Sami Rosjanie przyznają, że zostali tam niemal odcięci od źródeł zaopatrzenia - powiadomiło rządowe ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej.

20:46

Szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola powiedziała ukraińskim deputowanym, że PE pomoże Ukrainie na każdym kroku w "niełatwej drodze" do członkostwa w UE. - Nigdy nie zaakceptujemy inwazji na pokojowy i niezależny kraj europejski, jakim jest Ukraina - podkreśliła, odnosząc się do rosyjskiej agresji.

20:31

Władze Uzbekistanu zaapelowały do swoich obywateli o ostrożny wybór ofert pracy w Rosji. Jak podkreślono, wiele ogłoszeń, w których proponowane jest wysokie wynagrodzenie, w rzeczywistości zakłada wyjazd na wojnę w Ukrainie - informuje Radio Swoboda.

20:30

Ubiegłoroczna podróż na Krym Hadji Lahib, która od 15 lipca kieruje belgijską dyplomacją, była opłacona przez rosyjską organizację, w której ważną rolę odgrywa córka Władimira Putina - poinformowała belgijska telewizja VRT. Lahib pojechała na Krym jako dziennikarka publicznego belgijskiego nadawcy RTBF.

Czytaj więcej: Kto sfinansował wizytę szefowej belgijskiego MSZ na Krymie? Na tapecie córka Putina

20:29

Cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału hotelu w mieście Bachmut w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy - poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Atak nastąpił w środę rano.

20:27

Litwa będzie działać na rzecz wzmocnienia sankcji nałożonych na Rosję i zagwarantowania ich realizacji, a także zmniejszenia zależności Europy od rosyjskich nośników energii - zadeklarował litewski prezydent Gitanas Nauseda podczas czwartkowej wizyty w stolicy Ukrainy.

20:27

Rosja od średniowiecza łamie podpisywane przez siebie umowy - ocenił szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs. Powiedział też, że Rosja i Białoruś próbują werbować łotewskich obywateli, którzy przebywają w tych krajach. To nie czas na turystykę ani kontakty biznesowe - zaznaczył.

20:26

Rosyjska dziennikarka Marina Owsiannikowa, ukarana wcześniej za wyrażenie na antenie państwowej telewizji sprzeciwu wobec inwazji na Ukrainę, otrzymała kolejną grzywnę za inną wypowiedź, którą sąd uznał za "szkalowanie armii" - poinformowała agencja Reutera.

17:02

W Dniu Ukraińskiej Państwowości oraz Dniu Chrztu Rusi Kijowskiej-Ukrainy rozmawiałem z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I i poinformowałem go, że rosyjskie wojska zniszczyły w naszym kraju blisko 200 cerkwi - napisał na Twitterze ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Podziękowałem (patriarsze) za modlitwy za Ukrainę oraz życzenia (naszego) zwycięstwa i pokoju. Przekazałem prawdę o strasznych zbrodniach najeźdźców" - dodał

17:00

Rosyjskie władze prowadzą intensywną mobilizację członków skrajnie prawicowych ugrupowań do udziału w wojnie na Ukrainie.

Posłuchaj
00:30 11864330_1.mp3 Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar powiedziała, że na front ma przybyć ultranacjonalistyczny Rosyjski Legion Imperialny (IAR) 

Rosjanie chcą odbudować możliwości bojowe pododdziałów, które poniosły straty w walkach. W tym celu putinowska machina propagandowa wspiera działalność tak zwanego Rosyjskiego Ruchu Imperialnego. Trwa intensywna mobilizacja jego członków, szczególnie należących do jego wojskowego skrzydła, Rosyjskiego Legionu Imperialnego, aby mogli uczestniczyć w działaniach bojowych na Ukrainie.

16:36

Pięć osób zginęło, a 25 zostało rannych w rosyjskim ostrzale miasta Kropywnycki w środkowej części Ukrainy - poinformował szef władz obwodu kirowohradzkiego Andrij Rajkowycz. Wśród zabitych jest jeden wojskowy.

"Pięć osób zginęło wskutek ostrzału rakietowego, do którego doszło w Kropywnyckim o 12.22. Kolejnych 25 osób zostało rannych, w tym 12 wojskowych i 13 cywilów" - podał portal Suspilne, powołując się na Rajkowycza.

Jak dodał gubernator, pociski uderzyły w hangary akademii lotnictwa Narodowego Uniwersytetu Lotniczego. Zniszczone zostały dwa samoloty cywilne i jeden samolot An-26.

16:34

Lokalne władze Ukrainy: młodzi ludzie masowo wyjeżdżają z terenów okupowanych przez Rosję

Obserwujemy masowy odpływ młodych ludzi z okupowanych przez Rosję terenów na południu Ukrainy; jedną z przyczyn takiej sytuacji jest niechęć do podejmowania nauki w uczelniach kształcących zgodnie z wytycznymi Kremla - poinformował mer Melitopola Iwan Fedorow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

14:27

Pięcioro cywilów zostało natomiast rannych podczas rosyjskiego ostrzału obiektów infrastruktury w Kijowie – podał na Telegramie szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba. Jak dodał, na szczęście nie ma ofiar śmiertelnych.

14:27

Jeden policjant zginął, a dwóch cywilów odniosło obrażenia w wyniku ostrzału elektrociepłowni i dzielnicy mieszkalnej w obwodzie charkowskim. Trwa gaszenie pożaru – podał szef wydziału śledczego policji obwodu charkowskiego Serhij Bołwinow na Facebooku. 

14:27

Co najmniej dwie osoby zginęły, a dziesięć odniosło obrażenia na skutek rosyjskich ostrzałów kilku obwodów Ukrainy w czwartek rano – poinformowali przedstawiciele władz obwodowych w sieciach społecznościowych.

Jedna osoba zginęła, a dwie doznały obrażeń w wyniku ostrzału wioski Szestirnia w rejonie krzyworoskim obwodu dniepropietrowskiego. Wskutek ostrzału wybuchł pożar. Jego gaszenie trwa – powiadomił szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko na Telegramie.



14:17

13:54

W ramach ukrytej mobilizacji na wojnę z Ukrainą Kreml rekrutuje członków skrajnie prawicowych organizacji, odwołujących się do ideologii nazistowskiej; jedną z takich struktur jest Legion Imperialny, czyli paramilitarna frakcja Rosyjskiego Ruchu Imperialnego - powiadomiła w czwartek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

"Władze polityczne i dowódcy wojskowi w Rosji starają się pospiesznie odnowić zdolności bojowe formacji, które poniosły straty na Ukrainie. W tym celu machina propagandowa Putina zintensyfikowała działania Rosyjskiego Ruchu Imperialnego. Trwa intensywna mobilizacja członków tej organizacji, w szczególności jego paramilitarnego skrzydła, do udziału w inwazji na (sąsiedni kraj)" - oświadczyła Malar, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Wiceminister zwróciła uwagę na cynizm i hipokryzję Kremla, który oficjalnie uzasadnia agresję na Ukrainę m.in. potrzebą "denazyfikacji" tego państwa. "Tymczasem Rosja ściąga na wojnę siły otwarcie posługujące się neonazistowską ideologią i (uznawane za) niebezpiecznych terrorystów" - podkreśliła przedstawicielka ukraińskiego rządu.

Rosyjski Ruch Imperialny znajduje się od 2020 roku na liście organizacji terrorystycznych ministerstwa finansów USA. Rok później organizacja trafiła do podobnego zestawienia w Kanadzie.

Według amerykańskiego Departamentu Stanu ultranacjonalistyczny, rasistowski Rosyjski Ruch Imperialny organizuje paramilitarne szkolenia dla ekstremistów w Rosji i całej Europie, a także wspiera skrajnie prawicowe, neonazistowskie partie w wielu krajach europejskich. (

13:54

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w czwartek o śledztwie wszczętym wobec funkcjonariuszy służby celnej, którzy pozwolili na nielegalny wywóz ponad 28 mln dolarów i ponad 1 mln euro w gotówce.

Pieniądze zostały zapakowane w walizki i przewiezione za jednym razem przez przejście graniczne Łużanka-Beregsurany na granicy z Węgrami w obwodzie zakarpackim - poinformowała SBU.

Pieniądze miały być przewiezione przez „zielony korytarz”, czyli bez konieczności deklaracji, choć w ten sposób można wywieźć z Ukrainy jedynie równowartość 10 tys. USD.

Według źródła portalu Ukrainska Prawda osobą, która przewoziła gotówkę, była żona deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy Ihora Kotwickiego z Frontu Ludowego.

SBU prowadzi czynności mające na celu ustalenie wszystkich osób, które były zamieszane w nielegalny wywóz. Prowadzone są między innymi przeszukania w miejscach zamieszkania funkcjonariuszy. 

13:52

Egipt zerwał umowę na dostawy ukraińskiego zboża. Kair miał zakontraktowane łącznie 240 tys. ton ukraińskiej pszenicy, które miało dotrzeć do kraju między lutym a wrześniem. Ze względu na wojnę nie udało się go dostarczyć - zboże utknęło w portach.

Egipt jest największym na świecie importerem pszenicy. 24 lipca szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow odwiedził Egipt. Zdaniem ekspertów, zerwanie kontraktu to pokłosie tamtej wizyty. Szef rosyjskiej dyplomacji przekonywał, że to Zachód jest winien kryzysowi żywnościowemu, a nie wywołana przez Rosję wojna.

13:20

Rosjanie przypuścili atak rakietowy na miasto Kropywnycki w południowo-centralnej Ukrainie - poinformował szef obwodu kirowogradzkiego Andrij Rajkowycz. Zaapelował do mieszkańców aby pozostali w schronach do czasu zakończenia alarmu i nie publikowali żadnych informacji. "Odpowiednie służby już działają" - napisał na Telegramie.

Wcześniej rano rosyjskie wojsko wystrzeliło pięć rakiet w rejon Wyszogrodu pod Kijowem. Dwie kolejne rakiety zostały zestrzelone przez ukraińskie siły przeciwlotnicze.

12:39

Na 15 lat pozbawienia wolności została skazana mieszkanka rejonu czuhujewskiego w obwodzie charkowskim za przekazywanie wrogowi informacji o rozmieszczeniu ukraińskich wojsk i sprzętu – podała prokuratura obwodu charkowskiego na Telegramie,

39-letnią mieszkankę wsi Wysoczyniwka uznano za winną zdrady stanu w warunkach stanu wojennego. Prokuratura ustaliła, że od początku wojny kobieta systematycznie wyszukiwała i gromadziła informacje o rozmieszczeniu wojsk ukraińskich, a następnie przekazywała je przez sieci społecznościowe przedstawicielom Rosji oraz nielegalnych ugrupowań zbrojnych tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej.

Sąd skazał ją nie tylko na pozbawienie wolności, ale też na konfiskatę mienia. Wyrok nie jest prawomocny.

12:39

"Na Ukrainie zewidencjonowanych jest prawie 21 tys. schronów. Na pierwszy rzut oka to duża liczba, lecz może się w nich zmieścić jedynie około 10 proc. ludności" – powiedział dyrektor Departamentu Organizacji Środków Ochrony Ludności DSNS Wiktor Witowecki.

Wyjaśnił, że zwykłe miejsca ukrycia jedynie częściowo chronią przed siłą rażenia. „Jedynie w schronie jesteśmy bezpieczni. W piwnicy, suterenie i innych tego typu prowizorycznych kryjówkach – niestety jesteśmy tylko trochę bezpieczniejsi niż na zewnątrz” - podkreślił.

Dyrektor metra Kijowskiego Wiktor Braginski powiedział natomiast, że podczas alarmu przeciwlotniczego metro działa jako bezpłatny schron i nie pobiera się opłaty za wejście na stację. 

12:38

Agencja Uzbrojenia chce rozbudować system obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu o kryptonimie PILICA. System będzie ochraniał baterie Patriot.

Pierwsze dwie amerykańskie wyrzutnie pojawią się jesienią w Polsce. Patrioty są częścią parasola przeciwlotniczego średniego zasięgu WISŁA - ochrona około 50 kilometrów.

Do tej pory elementy WISŁY miały być chronione systemem PILICA składającym się m.in. z armaty 23 milimetrów oraz pocisków rakietowych PIORUN. Doświadczenia z wojny na Ukrainie oraz innych współczesnych konfliktów zbrojnych pokazują - jak przekazało kierownictwo Agencji Uzbrojenia - że ochronę ważnych elementów systemu przeciwlotniczego WISŁA trzeba rozszerzyć. Stąd koncepcja na rozbudowę PILICY o system ochrony przed atakami bezzałogowców oraz wyrzutnie pocisków CAMM.

12:03

Rosyjskie rakiety trafiły w ukraińską jednostkę wojskową w obwodzie kijowskim – powiedział w czwartek dziennikarzom wiceszef głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksij Hromow.

Hromow powiedział, że około godz. 5 rano (4 czasu polskiego) siły rosyjskie wystrzeliły w kierunku jednostki znajdującej się we wsi Lutiż sześć rakiet Kalibr, przy czym jedną z nich udało się strącić ukraińskim obrońcom. Pociski odpalono z wód Morza Czarnego.

„Na razie wiadomo, że jeden budynek został zniszczony, a dwa uszkodzone” – podał Hromow.

12:03

Organizacje międzynarodowe przekazały Ukraińcom ponad 10 mld hrywien (ok. 270 mln dol.) pomocy pieniężnej – poinformował w czwartek wiceprezes Towarzystwa Czerwonego Krzyża Ukrainy Pawło Rozenko w telewizji Espreso.

„W sumie przez ten czas wypłacono Ukraińcom ponad 10 mld hrywien tylko pomocy pieniężnej od międzynarodowych organizacji” – oznajmił Rozenko, dodając, że są to środki od darczyńców oraz z rozmaitych programów pomocowych i nie obejmują rzeczowej pomocy humanitarnej.

Jak podkreślił, tydzień temu rozpoczęto wypłatę pomocy na rachunki przesiedleńców oraz osób z najbardziej narażonych warstw społecznych.

Rozenko zaapelował przy tym do Ukraińców, by byli ostrożni przy ubieganiu się o pomoc, gdyż „wokół tych programów działają oszuści” – np. dzwonią i proszą o dane osobowe, takie jak numer paszportu czy numer i kod karty bankowej. „W żadnym wypadku nikomu (nieupoważnionemu) nie wolno ich podawać” – podkreślił.

12:03

Francuscy, rosyjscy i amerykańscy politycy odwiedzają państwa Afryki, aby zdobyć poparcie dla swoich stanowisk w sprawie wojny na Ukrainie; jest to najbardziej intensywna rywalizacja o wpływy na Czarnym Lądzie od czasów zimnej wojny - napisał w czwartek portal us.news.com.

Prezydent Francji Emmanuel Macron oraz wysocy rosyjscy urzędnicy odwiedzają w tym tygodniu po kilka krajów afrykańskich. Samantha Power, szefowa amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego, udała się w zeszłym tygodniu do Kenii i Somalii. Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, w przyszłym tygodniu uda się do Ghany i Ugandy.

"To tak jakby w Afryce rozgrywała się nowa zimna wojna, gdzie rywalizujące strony próbują zdobyć wpływy" - powiedział William Gumede, dyrektor fundacji Democracy Works.

12:02

Synod autokefalicznej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej zwrócił się do Patriarchy ekumenicznego arcybiskupa konstantynopolskiego Bartłomieja z apelem o odsunięcie patriarchy moskiewskiego Cyryla. Powiadomiła o tym strona Cerkwi.

12:01

Założyciel zbiórki funduszy na dron Bayraktar dla Ukrainy Sławomir Sierakowski poinformował, że producent przekaże sprzęt bezpłatnie i dopilnuje, żeby zebrane środki przelano na cele charytatywne, które posłużą wzmacnianiu Ukrainy. Baykar przekazał to w liście, który dziennikarz udostępnił na Facebooku.

Czytamy w nim, że Rada Dyrektorów firmy jest pod wrażeniem, iż w kampanii wzięły udział setki tysięcy Polaków. "Chcemy być częścią tego ludzkiego odruchu solidarności, wobec czego składamy tę ofertę. Aspirujemy do tego, żeby ta kampania odniosła sukces w ratowaniu życia niewinnych Ukraińców w tak trudnych czasach. Modlimy się, żeby jak najszybciej się skończyły" - napisano.

Sławomir Sierakowski powiedział, że zebrane środki zostaną przekazane na fundusz ukraińskich sił zbrojnych prowadzony przez Narodowy Bank Ukrainy. Łącznie finansowe wsparcie wyniesie około 50 milionów złotych. W zbiórce wzięło udział 217 tysięcy Polaków i prawie tysiąc Białorusinów.

Równolegle w internecie się toczy druga zbiórka, zainicjowana przez portal Defence24.pl, na polskie drony Warmate. Cel to 5 milionów złotych.

11:07

W nocy siły rosyjskie ostrzelały z Uraganów rejon krzyworoski w obwodzie dniepropietrowskim na południu. We wsiach Zełenodolske i Mała Kostroma uszkodzono kilka budynków oraz wodociąg i gazociąg. Atakowano też wieś Ukrajinka – podał szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko.

11:07

Wojska rosyjskie zaatakowały też rano z systemów Uragan kilka dzielnic miasta Czuhujew w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju. Zniszczone lub uszkodzone zostały budynki mieszkalne – poinformowała mer miasta Hałyna Minajewa na Telegramie.

W nocy ze środy na czwartek zaatakowano również sam Charków, niszcząc obiekty przemysłowe i budynek mieszkalny.

Do zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego doszło rano w obwodzie mikołajowskim. W wyniku trafienia trzech rakiet zniszczony został budynek szkoły w dzielnicy Korabelnej. Ranna została jedna osoba. Pociski i odłamki uszkodziły klub sztuki, magazyn przedsiębiorstwa rolnego i budynki gospodarcze – podał na Telegramie mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz. 

O godz. 5 rano siły rosyjskie zaatakowały Toreck w obwodzie donieckim, niszcząc dwa piętra wielopiętrowego budynku.



Rano i w nocy ostrzeliwano też z wyrzutni Grad hromadę (gminę) esmańską i junakiwską w obwodzie sumskim – podała Ukrainska Prawda.

11:06

Siły rosyjskie przeprowadziły też atak rakietowy na obiekt infrastruktury w rejonie wyszogrodzkim w obwodzie kijowskim – poinformował szef kijowskiej rady obwodowej Ołeksij Kułeba na Telegramie. 

11:06

Zmasowany atak rakietowy z terytorium Białorusi przepuściły w czwartek rano siły rosyjskie. Ostrzeliwano też kilka innych obwodów, w tym kijowski i dniepropietrowski – poinformowały władze obwodowe w sieciach społecznościowych.

Szef władz obwodu czernihowskiego Wjaczesław Czaus podał na Telegramie, że do ataku rakietowego doszło po godz. 5 rano (4 rano czasu polskiego) w czwartek. Wstępnie wiadomo, że pociski trafiły m.in. w okolicach wioski Honczariwske.

10:14

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda przyjechał do Kijowa, gdzie wystąpi przed posłami ukraińskiego parlamentu. Polityk poinformował o tym w mediach społecznościowych.

"W tym szczególnym dniu, gdy Ukraina obchodzi Dzień Państwowości, będą przemawiał do Ukraińców przed Radą Najwyższą. Spotkam się również z prezydentem Zełenskim" - zapowiedział na Twitterze.

Litewski przywódca ma odznaczyć prezydenta Zełenskiego litewskim Orderem Witolda Wielkiego - najwyższym odznaczeniem państwowym.

Dziś po raz pierwszy Ukraina obchodzi Dzień Państwowości Ukraińskiej, który upamiętnia przypadającą 28 lipca rocznicę Chrztu Rusi Kijowskiej. W tym dniu społeczeństwo ukraińskie upamiętnia również wybitnych przedstawicieli elity narodowej i bojowników o państwowość i niepodległość kraju.

09:59

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 5,081 mln osób – przekazała w czwartek Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy wjechało 22,5 tys. osób.

09:58

56 cudzoziemców próbowało w środę nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią; byli to m.in. obywatele Togo, Senegalu, Nigerii i Syrii - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.



W opublikowanym w czwartek rano na Twitterze krótkim komunikacie SG podała, że cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę przez rzeki: Wołkuszanka, Świsłocz i Leśna Prawa oraz przez teren ich rozlewisk. Wszystkie te osoby miały rosyjskie wizy.

09:57

Rząd podjął decyzję kierunkową o zwiększeniu wydobycia węgla w kopalniach - poinformował rzecznik gabinetu premiera Morawieckiego, Piotr Mueller. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.

Na antenie Programu 3. Polskiego Radia Piotr Mueller zaznaczył, że większe zapotrzebowanie na węgiel może skutkować renegocjacją umowy społecznej z górnikami.

"Jest taka kierunkowa decyzja, żeby to wydobycie było wyższe niż planowane w ramach umowy społecznej" - powiedział Piotr Mueller. Rzecznik rządu dodał, że będzie to wymagało zawieszenia notyfikacji umowy społecznej przez Unię Europejską. Polska w tym względzie ma możliwość powołania się na klauzulę bezpieczeństwa narodowego.

09:17

Pięć osób zginęło, a osiem odniosło obrażenia w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego w środę – poinformował w czwartek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

Dwóch cywilów zginęło w Awdijiwce, jeden w Nju-Jorku, jeden w Bachmucie i jeden w Sołedarze.

Kyryłenko dodał, że nadal nie jest możliwe określenie dokładnej liczby osób zabitych w Mariupolu oraz w Wołonowasze.

09:16

W tym tygodniu z ukraińskich portów mogą wypłynąć statki ze zbożem. Poinformował o tym ukraiński resort rolnictwa. W zeszłym tygodniu Rosja zobowiązała się do odblokowania transportów ukraińskiego ziarna przez Morze Czarne.

Jak zaznaczył ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki - trwają ostatnie przygotowania do wysłania pierwszych statków z ukraińskim zbożem. Wojsko zatwierdziło trasy, finalizowane są techniczne przygotowania infrastruktury portów, dlatego strona ukraińska oczekuje że pierwsze statki popłyną już w tym tygodniu. - Mamy nadzieję, że Rosja, pod międzynarodową kontrolą, dotrzyma zobowiązań i statki bezpiecznie będą mogły już od sierpnia na stałe wypływać i wpływać do ukraińskich portów - zaznaczył wiceszef ukraińskiego resortu rolnictwa.

Eksport statków ze zbożem mają obsługiwać porty w Czarnomorsku, Odessie i Piwdennym.

Wczoraj w Stambule otwarto centrum koordynacyjne z udziałem Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ. W zeszły piątek w Turcji Rosja zobowiązała się do odblokowania ukraińskich portów, które blokowała od początku pełnowymiarowej agresji na Ukrainę. Kilkanaście godzin po podpisaniu umowy Rosjanie ostrzelali rakietami port handlowy w Odessie.

08:39

Rosjanie ostrzelali rakietami Ukrainę z terytorium Białorusi - poinformowało Radio Swaboda, powołując się na komunikat dowództwa operacyjnego Północ armii ukraińskiej.

Nad ranem Rosjanie wystrzelili ponad 20 rakiet z lotniska Ziabrauka pod Homlem i trafili w obwody czernihowski i kijowski na Ukrainie. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kilka rakiet.

Ziabrauka jest główną bazą rosyjską w obwodzie homelskim. W lutym to stamtąd przeprowadzono ataki na Czernihów i Kijów.

08:33

Kontrofensywa sił ukraińskich w rejonie Chersonia nabiera rozpędu - twierdzi brytyjski wywiad wojskowy w najnowszym raporcie. Ukraińska armia zdobyła przyczółek na wschodnim brzegu rzeki Ingulec w pobliżu okupowanego Chersonia.

Jednocześnie siły ukraińskie skutecznie utrudniają uzupełnienie zapasów wojskom rosyjskim ostrzeliwując linie zaopatrzenia. W ostatnim czasie ukraińska artyleria zniszczyła lub poważnie uszkodziła trzy mosty na Dnieprze kluczowe dla dostaw rosyjskiego sprzętu i amunicji. Poważnie uszkodzony jest między innymi Most Antonowski niedaleko Chersonia, przez który Rosjanie zaopatrywali swoje siły w tym mieście.

Według wywiadu brytyjskiego, siły rosyjskie stacjonujące na zachodnim brzegu Dniepru są poważnie narażone na ataki ze strony Ukraińców. Rosjanie są tam niemal odcięci od dostaw z okupowanych terenów na wschodnim brzegu rzeki.

08:33

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że zamówienie czołgów, armatohaubic i samolotów z Korei Południowej pozwoli unowocześnić polskie siły zbrojne. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia przypomniał, że duża część zamówionych czołgów i armatohaubic będzie produkowana w Polsce.

Szef MON zaznaczył również, że zamówienie broni z Korei Południowej oznacza korzyści dla obu krajów. Nowoczesny sprzęt wojskowy nie tylko wzmocni zdolności odstraszania polskiej armii, ale również zapewni nowe miejsca pracy w przemyśle zbrojeniowym.

"Trzecia korzyść to jest interoperacyjność, dlatego że sprzęt koreański jest zbieżny, bardzo podobny ze sprzętem amerykańskim. i dla samej Korei to też jest korzyść, bo wchodzi Korea na rynek Unii Europejskiej i NATO" - wyjaśniał minister Mariusz Błaszczak.

Wczoraj szef MON zatwierdził kontrakty na zakup tysiąca południowokoreańskich czołgów K2, ponad 600 armatohaubic K9 oraz 48 lekkich samolotów bojowo-szkoleniowych FA-50.

08:05

Rosja i Iran budują antyzachodnią koalicję - przekonują rosyjscy komentatorzy niezależni. Początkiem nowej współpracy Moskwy z Teheranem jest porozumienie w sprawie obsługi technicznej rosyjskich samolotów. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę kraje Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone zamknęły przestrzeń powietrzną dla rosyjskich maszyn i wprowadziły embargo na eksport części zamiennych i obsługę samolotów rosyjskich linii lotniczych.

07:48

Na początku przyszłego tygodnia w Polsce pojawią się amerykańskie myśliwce F22 - Raptor - powiedział w Pierwszym Programie Polskiego Radia wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Sześć myśliwców będzie stacjonować w bazie powietrznej w Łasku.
F-22 Raptor to amerykański myśliwiec przewagi powietrznej. Jest

zaprojektowany w technologii stealth - utrudniającej jego wykrycie przez radary przeciwnika. Maszyny wylądowały wczoraj w bazie RAF Lakenheath w Anglii.

07:48

Rosyjskie wojsko dokonuje szturmu w obwodzie donieckim. Większość ataków jest odpierana przez ukraińską armię. Ukraiński Sztab Generalny informuje także o atakach na południowej linii frontu. Rosjanie ostrzeliwują za pomocą rakiet i artylerii. Nad ranem rosyjskie rakiety spadły pod ukraińską stolicą.

Jak czytamy w raporcie Sztabu, Rosjanie w kierunku Słowiańska przeprowadzili szturm od północy, od strony obwodu charkowskiego. Działania bojowe trwały w okolicach wsi Doowheńke, Mazaniwka i Dołyna. Tam Ukraińcy odparli ataki wroga. Ukraińska armia odparła też szturm w rejonie Bachmutu w okolicach Sołedaru, a także Kłynowego i Semihirja. Jak napisano, Rosjanie odnieśli częściowy sukces w okolicach wsi Werszyna na południe od Bachmutu.

Niepowodzeniem zakończyły się szturmy Rosjan na południu kraju - w okolicach wsi Biłohirka na pograniczu obwodów chersońskiego i mikołajowskiego. W nocy w wielu ukraińskich obwodach słychać było alarmy przeciwbombowe. Rosjanie ostrzeliwali miejscowości przy linii frontu. Rakiety spadły też m.in. rejon wyszogrodzki na północ od Kijowa. Trafiły tam w obiekty infrastruktury.

07:37

"Dysponujemy 12 podziemnymi magazynami gazu zlokalizowanymi na terenie kraju. Ich pojemność to nawet 31 mld m sześc. Są bezpieczne, więc zachęcamy Polskę i całą Europę do korzystania z tych przestrzeni na zasadach komercyjnych. W tej chwili mamy zgromadzone ok 11,5 mld m sześc. błękitnego paliwa. W marcu dodatkowo zakazaliśmy eksportu gazu. Cały gaz wydobywany w Ukrainie zostaje w kraju. Szukamy też kierunków importu" - zaznaczył minister energetyki Ukrainy Herman Haluszczenko.

07:37

Pytany o plany Ukrainy, jeżeli chodzi o energetykę jądrową, minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko podkreślił, że Ukraina planuje ją rozwijać. "To nasz priorytet, ale musimy odejść od stosowania technologii rosyjskiej. W czerwcu podpisaliśmy w tej sprawie kilka kontraktów z Westinghouse, w tym jeden dotyczący budowy dziewięciu bloków z wykorzystaniem amerykańskiej, a nie rosyjskiej technologii. Zwiększamy podaż paliwa do elektrowni atomowych. Rezygnujemy z jego dostaw z Rosji, będziemy kupować paliwo tylko z Westinghouse. Podpisaliśmy też porozumienie dotyczące budowy nowego zakładu. W ramach inwestycji z Westinghouse prace produkcyjne chcemy wykonywać na miejscu, w Ukrainie" - zaznaczył.

07:36

Ukraina planuje nadal rozwijać atom - mówi w czwartek "Dziennikowi Gazecie Prawnej" minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. Mam nadzieję, że najbliższa zima będzie ostatnią, kiedy Rosja będzie nas wszystkich w Europie szantażować kwestią dostaw gazu - dodaje.

Minister był pytany o znaczenie podpisanego 19 lipca przez Ukrainę dokumentu o stowarzyszeniu z Międzynarodową Agencją Energetyczną.

Zaznaczył, że wojna ma ogromny wpływ na sytuację energetyczną. "Od 24 lutego straciliśmy 30 proc. mocy fotowoltaicznych, 90 proc. źródeł wiatrowych, a 35 proc. naszych mocy wytwórczych jest pod rosyjską okupacją w tym Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największa w Europie, składająca się z sześciu bloków. Mamy ogromne straty w sektorze gazu. Również konsumpcja energii spadła w związku z wojną. Powodem jest to, że duża część naszego przemyski uległa niestety zniszczeniu. W efekcie zużycie energii przez przemysł spadło o ok. 40 proc., a jeżeli chodzi o gaz, w niektórych regionach spadek zużycia sięgnął nawet 50 proc." - wyliczył.

Ministra spytano także jak wygląda bezpieczeństwo waszych elektrowni jądrowych, szczególnie Zaporoskiej. Jego zdaniem sytuacja jest trudna. "Na terenie i w okolicach elektrowni obecna jest zarówno broń, jak i ciężki sprzęt. Elektrownia Zaporoska jest ciągle obsługiwana przez ukraińskich ekspertów. Wiemy jednak, że są oni torturowani, zmuszani do podejmowania działań, których nie chcą realizować" - stwierdził

07:22

Na północy Rosjanie prowadzą również zwiady bojowe oraz przeprowadzają loty zwiadowcze w celu ustalenia pozycji wojsk ukraińskich. Niepowodzeniem skończyła się próba ofensywy w rejonie Bachmutu na wschodzie kraju, gdzie siły ukraińskie odparły ataki Rosjan.

Na południu wojska rosyjskie przegrupowują się i skupiają na utrzymaniu zajętych terenów. Nastąpiła również nieudana próba przejęcia kontroli nad miejscowością Krzywy Róg.

Rosjanie nadal blokują porty na Morzu Czarnym. W akwenie znajdują się przynajmniej trzy okręty przenoszące rakiety "Kalibr" używane do ataków na przybrzeżne miejscowości.

07:22

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że w tej chwili główne wysiłki Rosjan koncentrują się na ustanowieniu pełnej kontroli nad rejonami Ługańska i Doniecka oraz na utrzymaniu zajętych obszarów w pobliżu Chersonia Charkowa, Zaporoża i Mikołajowa. Wojska rosyjskie prowadzą tam regularny ostrzał artyleryjski i rakietowy. Rakiety wystrzeliwane są również z terytorium Białorusi.

07:22

Szef kijowskiej administracji wojskowej Oleksij Kuleba poinformował, że dziś rano Rosjanie ostrzelali Wyszogród, jedną z dzielnic Kijowa. Rakiety miały trafić w obiekty infrastruktury miasta. Na razie nie ma informacji o ofiarach.

07:13

Główne wysiłki armii rosyjskiej skupiają się na uzyskaniu pełnej kontroli nad terytoriami obwodów ługańskiego i donieckiego, a także nad utrzymaniem zdobytych części obwodów chersońskiego, także charkowskiego, zaporoskiego i mikołajowskiego. Poinformował o tym Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na porannej odprawie 28 lipca.

Ponadto rosyjskie wojsko stara się stworzyć sprzyjające warunki do wznowienia ofensywy w określonych kierunkach. Rosja blokuje też komunikację morską Ukrainy na Morzu Czarnym.

Walka, skład liczebny i charakter działań rosyjskiej grupy wojskowej pozostają bez znaczących zmian - dodano.

Armia rosyjska kontynuuje ataki powietrzne i rakietowe, w szczególności z terytorium Republiki Białoruś.

07:11

Siły rosyjskie obecnie wydają się zdolne do jednoczesnego prowadzenia dwóch większych operacji ofensywnych w Ukrainie: na Siewiersk i na Bachmut w obwodzie donieckim na południowym wschodzie kraju – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

07:11

Mer Charkowa Ihor Terechow poinformował w nocy, że Rosjanie dwukrotnie ostrzeliwali Charków, miało to miejsce zaraz po północy, użyto systemów S-300.

Jeden z pocisków uderzył bliżej centrum, drugi - w jednej z przylegających do niego dzielnic. W efekcie wybuchły dwa małe pożary, które zostały ugaszone. Obecnie brak informacji o ofiarach.

06:46

Mer Mikołajowa Ołeksandr Senkewicz poinformował o potężnych wybuchach w tym mieście, wezwał mieszkańców, by pozostali w schronieniach.

Około godziny 3.50 miejscowego czasu w Mikołajewie ogłoszony został alarm przeciwlotniczy.

06:35

To czas, by naprawdę poznać ukraińskich kompozytorów: Mirosława Skoryka, Mykołę Łysenkę i Wałentyna Sylwestrowa, którego VII symfonię wykonamy podczas tournée Ukrainian Freedom Orchestra – powiedziała kanadyjska dyrygentka pochodzenia ukraińskiego Keri-Lynn Wilson.

Ukrainian Freedom Orchestra składa się z uchodźców, którzy zmuszeni byli opuścić swój kraj w ostatnim czasie, ukraińskich muzyków należących do europejskich orkiestr, a także muzyków obecnie przebywających na Ukrainie. Artyści na co dzień związani są m.in. z Kijowską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej i Operą w Charkowie, a także Orkiestrą Tonkünstler w Wiedniu, Belgijską Orkiestrą Narodową i Królewską Orkiestrą Concertgebouw.

06:19

Rosyjska armia zajęła drugą co do wielkości ukraińską elektrownię - w Wuhłehirsku na wschodzie kraju - poinformował w środę wieczorem Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy, w wywiadzie zamieszczonym na kanale YouTube.

Elektrownia węglowa w Wuhłehirsku położona jest około 50 km na północny wschód od Doniecka. Doradca ukraińskiego prezydenta poinformował także, że Rosja przerzuca znaczne siły w kierunku południowym.

06:18

O 19.00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert inaugurujący międzynarodowe tournée Ukrainian Freedom Orchestry. Weźmie w nim udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Koncert poprzedzi konferencja prasowa (g.13.30), w której oprócz Piotra Glińskiego weźmie także udział ukraińska wiceminister kultury i polityki informacyjnej Galina Grigorenko.

Zespół Ukrainian Freedom Orchestra powstał z inicjatywy Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Tworzy go ponad 70 instrumentalistów z Ukrainy, którzy na co dzień są związani między innymi z Kijowską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej. Orkiestra występuje pod batutą kanadyjskiej dyrygentki ukraińskiego pochodzenia - Keri-Lynn Wilson.

Podczas tournée orkiestra zagra w 12 miastach i 13 salach koncertowych. Międzynarodowa trasa potrwa 25 dni, muzycy zagrają między innymi w Londynie, Berlinie, Amsterdamie, Hamburgu, Dublinie, Nowym Jorku i Waszyngtonie.

06:03

Dzisiaj do sprzedaży trafia nowy znaczek przedstawiający ukraiński traktor ciągnący rosyjski czołg.

05:45

"Ukraińska Prawda" podsumowała serię dotychczasowych alarmów przeciwlotniczych w Kijowie z dzisiejszego poranka.

05:44

Turcja otworzyła w Stambule specjalne centrum koordynacyjne. Ma ono zapewnić bezpieczny eksport zboża z trzech portów na Ukrainie. Tureckie i ukraińskie władze twierdzą, że pierwsze okręty mogą wypłynąć w ciągu kilku dni.
Informacje w tej sprawie zebrał Wojciech Cegielski.

Posłuchaj
00:50 11863384_1 (1).mp3 Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

05:42

"Moja rozmowa z ministrem Ławrowem nie będzie negocjacjami na temat Ukrainy. Wszelkie negocjacje dotyczące Ukrainy muszą odbywać się z jej udziałem. Tak jak mówiliśmy od początku, nic o Ukrainie bez Ukrainy" - napisał sekretarz stanu USA. Antony Blinken zapowiedział w ten sposób rozmowę ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, do której ma dojść w najbliższych dniach.

Czytaj więcej: Blinken zapowiada rozmowy z Ławrowem. To pierwszy raz od początku inwazji Rosji na Ukrainę

05:41

Tak wyglądał desant rosyjskich żołnierzy na słynnej Wyspie Węży.

05:22

"Rano nieprzyjaciel zaatakował rakietą jedną ze społeczności obwodu wyszgorodzkiego. Ostrzelano obiekt infrastruktury. Wyjaśniane są informacje o ofiarach" - informuje "Ukraińska Prawda", powołując się na relacje Oleksija Kułeby, polityka i brata szefa tamtejszego MSZ.

05:18

W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania, które pokazują kłęby dymu tuż po ataku.

05:12

W Kijowie słychać alarmy przeciwlotnicze.

05:09

Portal "Ukraińska Prawda" informuje o serii eksplozji w Kijowie i okolicach.