PolskieRadio24.pl
Paweł Majewski 13.08.2022

Ekstraklasa: Pogoń - Wisła Płock. Duże emocje w Szczecinie, lider wciąż niepokonany

Piłkarze Pogoni Szczecin zremisowali z prowadzącą w tabeli Wisłą Płock 2:2 w ostatnim sobotnim meczu piątej kolejki PKO BP Ekstraklasy.

Pogoń wygrała wcześniej trzy mecze, a Wisła - aż cztery, co oznaczało, że płocczanie byli liderami PKO BP Ekstraklasy po czterech kolejkach. Nic dziwnego, że mecz w Szczecinie zapowiadał się jako hit kolejki.

Pogoń przeważała i trafiła do siatki

Już w trzeciej minucie dwójkową akcję skonstruowali Kamil Grosicki i Sebastian Kowalczyk. Strzał tego pierwszego zza pola karnego obronił jednak golkiper gości Bartłomiej Gradecki. Wydawało się, że to zapowiedź dużych emocji, ale w kolejnych minutach piłkarze obu drużyn raczyli kibiców głównie niecelnymi dośrodkowaniami.

Tak było aż do 21. minuty, kiedy "Portowcy" wyszli na prowadzenie za sprawą Mateusza Łęgowskiego. Trójkową akcję przeprowadzili z nim Kowalczyk oraz Jean Carlos. Ostatecznie szczeciński młodzieżowiec zamienił na gola podanie Brazylijczyka.

Pogoń miała przewagę. Pięć minut później szczęścia próbował Jean Carlos, który oddał strzał z dystansu. Gradecki był jednak na posterunku. "Nafciarze" po raz pierwszy sprawdzili Dantę Stipicę w 33. minucie. Chorwacki golkiper obronił mocne uderzenie Rafała Wolskiego.

Do końca pierwszej połowy wynik już się nie zmienił. Podopieczni Jensa Gustafssona zasłużenie zeszli na przerwę, prowadząc.

Przebudzenie "Nafciarzy"

Druga część gry rozpoczęła się jednak doskonale dla gości. W 48. minucie rzut karny wykorzystał Wolski. Arbiter Daniel Stefański podyktował jedenastkę po tym, jak próbujący wybić piłkę Stipica uderzył Damiana Michalskiego. Chorwacki bramkarz był potem bliski obrony rzutu karnego, lecz Wolski zdołał go pokonać.

W 57. minucie Pogoń przed stratą drugiej bramki uchronił Mariusz Malec, który wybił piłkę zmierzającą do siatki po kolejnym uderzeniu Wolskiego. Minutę później fatalny błąd popełnił Stipica, którego omal nie przelobował Kristian Vallo. Futbolówka wylądowała jednak na poprzeczce.

Z czasem szczecinianie zaczęli odzyskiwać inicjatywę. W 68. minucie Grosicki uderzył mocno, lecz niecelnie. W odpowiedzi kolejną szansę miał Wolski, którego strzał został zablokowany.

Gospodarze coraz bardziej napierali. Gradecki obronił strzał Jeana Carlosa w 72. minucie, lecz na kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry skapitulował. W zamieszaniu po rzucie rożnym najlepiej zachował się Luka Zahović. Słoweński napastnik z bliska wpakował piłkę do siatki.

Lider wciąż niepokonany

Wydawało się, że "Portowcy" mogą podwyższyć prowadzenie. W 81. minucie Gradecki z najwyższym trudem odbił piłkę po bardzo silnym strzałem Grosickiego, a trzy minuty później minimalnie niecelnie uderzył Zahović.

Niespodziewanie podopieczni Pavola Stano zdołali jednak wyrównać! W 88. minucie po rzucie rożnym do siatki trafił Anton Krywociuk, na którego głowę dośrodkował Piotr Tomasik.

00:39 Pogoń Płock.mp3 Mówi pomocnik Pogoni Damian Dąbrowski (IAR)

00:33 Furman.mp3 Opinia pomocnika Wisły Dominika Furmana (IAR)

W doliczonym czasie gry szansę na zapewnienie trzech punktów gospodarzom miał Pontus Almqvist, ale wynik już się nie zmienił. Lider PKO BP Ekstraklasy wciąż pozostaje niepokonany.

Pogoń Szczecin - Wisła Płock 2:2 (1:0).

Bramki: 1:0 Mateusz Łęgowski (21), 1:1 Rafał Wolski (48-karny), 2:1 Luka Zahović (76), 2:2 Anton Krywociuk (88-głową).

Żółta kartka - Pogoń Szczecin: Dante Stipica, Mateusz Łęgowski. Wisła Płock: Bartłomiej Gradecki.

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 9 134

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
18. Miedź Legnica 4 0 1 3 3-8 1 -5
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze