Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Kamil Kucharski 26.08.2022

Uruchomiono polsko-słowacki gazociąg. Ekspert: to ma niebagatelne znaczenie dla naszego kraju

Na terenie Tłoczni Strachocina w powiecie sanockim premierzy Polski i Słowacji uruchomili połączenie gazociągowe między tymi państwami. - Takie inwestycje są ważne z tego punktu widzenia, że łączą rynki gazowe poszczególnych państw. To w sytuacji Polski ma niebagatelne znaczenie - komentuje Michał Perzyński z portalu BiznesAlert.pl.
Posłuchaj
  • Uruchomiono połączenie gazowe między Polską i Słowacją. Ekspert: to ma niebagatelne znaczenie (Więcej świata/Jedynka)
  • Gazociąg Polska - Słowacja umożliwia przepływ gazu również na terytorium Ukrainy. 
  • Zdaniem Michała Perzyńskiego nowe połączenie zwiększa bezpieczeństwo gazowe Polski.
  • Uruchamianie gazociągów w tej części Europy zwiększa możliwości pozyskiwania przez Polskę surowca z innych krajów, w tym z Algierii - jednego z czołowych dostawców gazu.

Uruchomiony interkonektor umożliwia przepływ gazu w w obu kierunkach, ale można go wykorzystać również do przesyłania surowca na Ukrainę. Michał Perzyński w audycji "Więcej świata" zaznacza, że w sytuacji Polski takie inwestycje mają niebagatelne znaczenie. - Powstaje korytarz gazowy Północ - Południe. Do tej pory przez Polskę przesył gazu szedł z Rosji, przez Białoruś i Polskę, do Niemiec. Teraz ta trasa zmienia się na gazociąg Baltic Pipe, przez terminal LNG w Świnoujściu, w przyszłości też przez pływający terminal w Zatoce Gdańskiej - wyjaśnia ekspert.

- Chodzi o to, aby nie tylko zdywersyfikować dostawy gazu do Polski, ale również lepiej skoordynować dostawy gazu pomiędzy krajami naszego regionu. Powstał już interkonektor z Litwą, otwarty 4 maja, dzięki któremu możemy sprowadzać LNG do Polski za pośrednictwem pływającego terminala w Kłajpedzie. Dzięki temu mamy też dostęp do gazu, który płynie do Europy z południa, na przykład z Azerbejdżanu. Również Słowacy i kraje na południe od nas mają dostęp do gazu, którym my dysponujemy - wyjaśnia gość Programu 1 Polskiego Radia.

Czytaj także:

Poprawa bezpieczeństwa

Michał Perzyński zauważa również, że otwarcie gazociągu zwiększa bezpieczeństwo gazowe Polski. - Nie jesteśmy zależni od jednego dostawcy. Mamy więcej tras dostaw gazu, a im więcej, tym oczywiście bezpieczniej. Gdyby na jednej z tras doszło do awarii, mamy inne trasy, poprzez które możemy zaspokoić nasze zapotrzebowanie na gaz - zaznacza gość.

Jak mówi ekspert z portalu BiznesAlert.pl, podobny system połączeń gazowych funkcjonuje między państwami Europy Zachodniej. Michał Perzyński zaznacza jednak, że w tym przypadku problemem są możliwości dostaw z Półwyspu Iberyjskiego. - Hiszpania jest potentatem, jeżeli chodzi o sprowadzanie LNG. Wygląda na to, że Półwysep Iberyjski staje się takim hubem gazowym. Problem polega na tym, że Hiszpanie mają bardzo dużo gazu, ale nie mają jak go przesłać na północ Europy. Trwają rozmowy między Hiszpanami i Francuzami na temat budowy gazociągu. Jest to nadal w trakcie prac projektowych, niemniej taki gazociąg zwiększyłby bezpieczeństwo gazowe całej Europy - mówi ekspert.

Algierski potencjał gazowy

Gaz trafia do Hiszpanii m.in. z Algierii. Jest ona jednym z większych eksporterów tego surowca na świecie. Ostatnio kontakty z tym państwem na polu współpracy gazowej starają się nawiązać przywódcy m.in. Włoch i Francji. - Algieria ma duży potencjał, by wypełnić lukę na europejskim rynku gazowym po Rosji. Swoją drogą premier Mateusz Morawiecki też mówił na otwarciu gazociągu Polska - Słowacja, że gaz z Algierii mógłby trafiać również do nas - komentuje Michał Perzyński.


Posłuchaj
19:02 _PR1_AAC 2022_08_26-17-32-55.mp3 Uruchomiono połączenie gazowe między Polską i Słowacją. Ekspert: to ma niebagatelne znaczenie (Więcej świata/Jedynka)

 

W audycji również:

- 184. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Raport Macieja Jastrzębskiego.

Francuski minister transportu Clément Beaune wzywa do wyjaśnienia działań koncernu TotalEnergies w Rosji. To reakcja na rewelacje dziennika "Le Monde", wskazujące na udział francuskiego koncernu w dostawach paliwa dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę. Sprawa wywołała oburzenie polityków lewicy, szczególnie Zielonych, którzy wezwali prezydenta Emmanuela Macrona do interwencji, aby zażądał całkowitego wycofania francuskiego koncernu z Rosji. Korespondencja Stefana Foltzera.

- W Morągu zatwierdzono umowy wykonawcze między Ministerstwem Obrony Narodowej i przedstawicielami południowokoreańskich firm zbrojeniowych na dostawy koreańskich 180 czołgów K2 i 212 armatohaubic K9, czyli odpowiedników polskich Krabów. - Armatohaubic Krab będziemy kupować tyle, ile wyprodukuje polski przemysł zbrojeniowy – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Rozmowa z Andrzejem Kińskim, redaktorem naczelnym pisma "Wojsko i Technika".

***

Audycja: Więcej świata

Goście: Michał Perzyński (portal BiznesAlert.pl), Andrzej Kiński (redaktor naczelny pisma "Wojsko i Technika")

Data emisji: 26.08.2022

Godzina emisji: 17.32

qch