Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Elżbieta Świątek 07.09.2022

Czy rurociąg olejowy połączy Ukrainę z Polską? "To jest realistyczny projekt"

Nawet dwa miliony ton oleju rocznie - tyle może wynosić wolumen przesyłowy planowanego rurociągu oleju roślinnego, który może połączyć Polskę i Ukrainę - poinformował w rozmowie z Polskim Radiem ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski.

Wstępną umowę dotyczącą planów rozpoczęcia prac nad rurociągiem szefowie resortów rolnictwa Polski i Ukrainy podpisali w Karpaczu. Minister Mykoła Solski ocenił, że jest to realistyczny projekt, technicznie nieskomplikowany w budowie. Jego zdaniem, trudność polega na czymś innym, a mianowicie na uzyskaniu wszystkich pozwoleń. Jak zaznacza, 90 procent rurociągu będzie przechodzić przez terytorium Polski.

Jak podkreśla, pierwszym etapem prac będzie uzyskanie zezwoleń polskich organów. Jak dodaje, potrzebne są też analizy wpływu ekologicznego. W ocenie ukraińskiego ministra rolnictwa, uzyskanie pozwoleń może zająć nawet więcej czasu, niż budowa takiego rurociągu.

Połączyć Jagodzin z Gdańskiem

Ukraiński minister rolnictwa podkreśla, że rurociąg miałby połączyć przygraniczny ukraiński Jagodzin z Gdańskiem. Jak zaznaczył, jego długość to około 600 kilometrów. Według Mykoły Solskiego rurociąg mógłby przesyłać do dwóch milionów ton rocznie. Jak dodał, byłaby to, przynajmniej w pierwszym etapie, jedna rura, która mogłaby przesyłać tylko jeden rodzaj oleju. - O ile na Ukrainie najwięcej mamy słonecznika, byłby to olej słonecznikowy - wyjaśnił minister rolnictwa Ukrainy.

W związku z agresją Rosji i blokowaniem ukraińskich portów nad Dnieprem wynikły poważne problemy z eksportem produkcji rolnej.

Posłuchaj
00:21 11928086_2.mp3 Ukraiński minister rolnictwa dla Polskiego Radia o rurociągu olejowym - IAR

 Czytaj także:

Zobacz także: Zbigniew Kuźmiuk w "24 pytaniach"

es