Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Natalia Wierzbicka 08.09.2022

Niemcy: blisko 120 tys. wniosków o azyl. Punkty przyjęć uchodźców na granicy wydolności

Ok. 985 tys. uchodźców z Ukrainy przybyło od początku tego roku do Niemiec. Jest też dużo wniosków azylowych od osób z takich krajów jak Afganistan, Syria, Turcja i Irak. Wiele miast i krajów związkowych informuje o problemach z ich przyjęciem i zakwaterowaniem - podano na łamach portalu stacji "Zweites Deutsches Fernsehen".

Po prawie dwóch latach ograniczeń w podróżowaniu, związanych z pandemią koronawirusa, ponownie coraz więcej osób ubiegających się o azyl przybywa do Niemiec. Szczególnie w takich miastach jak Dortmund, Bonn czy Berlin, gdzie szczególnie wielu uchodźców wojennych z Ukrainy poszukiwało schronienia od początku wojny, może powodować to spore problemy z zakwaterowaniem - wynika z informacji zamieszczonych przez Deutsche Presse-Agentur.

Blisko 120 tys. wniosków o azyl

Według najnowszych danych niemieckiego MSW, w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku do federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) wpłynęło 113 171 wniosków azylowych (to o ok. 17 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku). Z tej liczby 98 395 stanowią wnioski od osób, które po raz pierwszy zgłosiły się do BAMF.

"To znacznie mniej niż w tzw. kryzysie uchodźczym lat 2015-16. Do tego dochodzą jednak uchodźcy wojenni z Ukrainy, których należy zakwaterować. Ponieważ w tej grupie jest wiele kobiet z dziećmi, lokalne władze muszą również zadbać o miejsca w szkołach" - napisano w środę na łamach "Zweites Deutsches Fernsehen".

Zarejestrowano blisko 985 tys. uchodźców

Do 26 sierpnia zarejestrowano prawie 985 tys. osób, które przybyły do Niemiec z powodu wojny w Ukrainie. "Część z nich mogła już opuścić Niemcy. Ponadto nie wszyscy uchodźcy z Ukrainy mogli zostać zarejestrowani od razu, więc liczba ta jest jedynie orientacyjna" - zastrzegli autorzy artykułu opublikowanego na łamach ZDF.

"W Bawarii ośrodki azylowe są mocno wypełnione" - potwierdziło z kolei bawarskie MSW i wskazało, że pomimo zwiększenia dostępnych miejsc, szczególnie ośrodki recepcyjne "osiągnęły już limit na kilka tygodni przed sezonem jesiennym". Nowych miejsc zakwaterowań poszukuje się m.in. w halach sportowych, "niewykluczone są również rozwiązania kontenerowe".

Czytaj więcej:

36 tys. osób chciało przekroczyć granicę

Od 1 czerwca uchodźcy z Ukrainy nie otrzymują już wsparcia, wynikającego z ustawy o świadczeniach dla ubiegających się o azyl, lecz otrzymują podstawowe świadczenia (zasiłek Hartz IV). "Ale potrzebują przestrzeni życiowej, tak jak osoby ubiegające się o azyl. Złagodzenia sytuacji nie należy spodziewać się w najbliższym czasie, chociaż mimo niebezpieczeństwa wiele osób z Ukrainy decyduje się na powrót do ojczyzny" - napisano w ZDF.

Jak poinformowało niemieckie MSW, do końca lipca bieżącego roku policja federalna zidentyfikowała około 36 tys. osób, nielegalnie przekraczających granicę, często z kierunków bałkańskich.

Zobacz także: wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz

nt