Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 26.01.2011

Planetarium Kopernika wyświetli 20 milionów gwiazd

W Centrum Nauki Kopernik trwają przygotowania do otwarcia planetarium. Rozpoczęło się własnie instalowanie sprzętu wewnątrz kopuły.
Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer pozuje do zdjęcia na dachu budowanego planetariumDyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer pozuje do zdjęcia na dachu budowanego planetariumfot. PAP/Grzegorz Jakubowski

"Niebo Kopernika"- taką nazwę będzie nosiło planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W środę rozpoczęto instalowanie specjalistycznego sprzętu, na którym już w czerwcu widzowie zobaczą m.in. pokazy rozgwieżdżonego nieba i filmów popularnonaukowych.

- Planetarium jest najbardziej oczekiwaną atrakcją Centrum Nauki Kopernik. Z badań przeprowadzonych zarówno przed, jak i po otwarciu Centrum wynika, że 70-75 proc. pytanych właśnie planetarium wskazuje jako główną akację placówki - powiedział na środowym spotkaniu z dziennikarzami dyrektor Centrum Nauki Kopernik (CNK) Robert

Warszawskie planetarium - jako jedno z nielicznych w Europie - będzie tzw. planetarium hybrydowym. Kierownik Działu Planetarium CNK dr Weronika Śliwa dodała, że dzięki wyjątkowemu optycznemu projektorowi gwiazdowemu będzie można zobaczyć niebo takie, jakie jest naprawdę. Na 16-metrowej kopule projektor wyświetli około 20 milionów gwiazd. - Będzie można zobaczyć wszystkie gwiazdy, które widzimy leżąc pod gruszą, ale także te obserwowane z Bieguna Południowego, Meksyku czy Australii - zapowiedział dr Śliwa.

Poza pokazami nieba, największą atrakcją planetarium będą projekcje filmów popularnonaukowych.

Koncerty w planetarium

Dzięki zainstalowanemu wewnątrz kopuły ekranowi sferycznemu widzowie odniosą wrażenie zanurzenia w obserwowanym świecie. - Staniemy się niemal elementem obserwowanego pokazu - opisywał Robert Firmhofer. "Wraz z przemieszczaniem się obrazu, będziemy mieli wrażenie, że poruszamy się razem z nim - dodała dr Śliwa.
Na umieszczonej poniżej ekranu widowni znajdzie się miejsce dla 140 osób. Z przodu będzie zaś proscenium, czyli wolny obszar, który posłuży np. do ustawienia instrumentów muzyczne podczas koncertu. Centrum już planuje zarówno koncerty muzyki klasycznej, jak i popularnej.

Przedstawiciele CNK zapowiedzieli, że program planetarium będzie przygotowany tak, by odpowiednią dla siebie propozycję znalazły wszystkie grupy wiekowe. - Zazwyczaj planetaria są tylko jednym z elementów centrów nauki. W "Koperniku" będzie ono jedną z najważniejszych atrakcji. Będzie miało osobny budynek, nazwę, logo i wejście - zaznaczył Firmhofer.

Zakup instalowanej w planetarium aparatury sfinansowano w ramach rządowego programu wieloletniego, prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

agkm