Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Błaszczyk 14.10.2022

Elon Musk zmienia zdanie. SpaceX nie chce już finansować Starlinków dla Ukrainy

SpaceX, firma należąca do miliardera Elona Muska, odmówiła amerykańskiemu rządowi dalszego finansowania sieci Starlink, z której korzysta ukraińska armia - podaje CNN. Przedsiębiorstwo chce też, by koszty obsługi sieci wziął na siebie Pentagon.

Starlinki działają na Ukrainie praktycznie od początku eskalacji rosyjskiej wojny i inwazji na ten kraj w lutym 2022. O ich dostarczenie apelował na 26 lutego Twitterze do Elona Muska wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorov.

"Kiedy próbujesz skolonizować Marsa - Rosja próbuje zająć Ukrainę! Podczas gdy twoje rakiety z powodzeniem lądują z kosmosu - rosyjskie rakiety atakują ukraińskich obywateli! Prosimy o dostarczenie Ukrainie stacji Starlink i zwrócenie się do normalnych Rosjan do wstrzymania się" - napisał na Twitterze.

Odpowiedź na apel

Na apel polityka odpowiedział - tego samego dnia, także na Twitterze - Elon Musk. Wkrótce potem kolejne elementy systemu Muska trafiły w ręce ukraińskiej armii. Dzięki tej technologii, Starlink zyskał skuteczną i masową reklamę, mieszkańcy Ukrainy dostęp do sieci, a wojsko - możliwość koordynowania ruchu dronów.

Do tej pory około 20,000 terminali Starlink trafiło na Ukrainę - podaje CNN. 

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Zmiana frontu Muska?

Teraz jednak Elon Musk zmienił zdanie i nie chce już płacić za utrzymanie infrastruktury komunikacyjnej ukraińskiej armii. "Operacja kosztowała SpaceX 80 milionów dolarów" - napisał Musk na Twitterze. "Nasze wsparcie dla Rosji wynosi 0 dolarów - to jasne, że jestesmy za Ukrainą" - napisał.

Jednoczesnie ocenił, że "próba odzyskania Krymu spowoduje śmierć rzesz ludzi, prawdopodobnie się nie uda i może ściągnąć ryzyko wojny nuklearnej". "To byłoby straszne dla Ukrainy i dla Ziemi" - stwierdził.

Jego firma zwróciła się także do Pentagonu o przejęcie na siebie kosztów utrzymania Starlinków - podało CNN. Z dokumentów, do których dotarła stacja, wynika, że mowa o kosztach rzędu 120 milionów dolarów do końca roku i około 400 milionach w ciągu następnych 12 miesięcy.

"Nie możemy pozwolić sobie na dalsze wysyłanie terminali Starlink na Ukrainę, albo  finansowanie istniejących w nieskończoność" - napisał w liście do amerykańskiego Departamentu Obrony szef działu kontraktów z rządem w SpaceX.

Czytaj także:


CNN, Twitter/ mbl