Jan Kosewski 19.10.2022

Puchar Polski: Śląsk zdobył Poznań. Lech odpada z rozgrywek

Lech Poznań przegrał u siebie ze Śląskiem Wrocław 1:3 w meczu 1/16 finału Pucharu Polski. Znaczny udział przy dwóch trafieniach dla rywali miał bramkarz "Kolejorza", Artur Rudko.

Lech uchodził za zdecydowanego faworyta potyczki ze Śląskiem, jednak już w 6. minucie musiał odrabiać straty. Precyzyjnym strzałem z dystansu popisał się Erik Exposito, jednak piłkarze i kibice gospodarzy mogli mieć też pretensje do Artura Rudki, który w tej sytuacji powinien zachować się lepiej.

W 25. minucie Alfonso Sousa doprowadził do wyrównania. W drugiej połowie wszystko wskazywało na to, że Lech wyjdzie na prowadzenie, bowiem regularnie stwarzał groźne sytuacje, jednak to goście cieszyli się z drugiej bramki.

W 78. minucie bramkę strzelił John Yeboah, który wykorzystał fatalne zachowanie golkipera "Kolejorza" przy uderzeniu Nahuela Leivy.

Chwilę później niemiecki zawodnik podwyższył prowadzenie na 3:1 po składnej kontrze, pieczętując wynik i wyrzucając Lecha z rozgrywek Pucharu Polski.

1/16 piłkarskiego Pucharu Polski:

Lech Poznań – Śląsk Wrocław 1:3 (1:1). Awans: Śląsk

Bramki: 0:1 Erik Exposito (6-wolny), 1:1 Afonso Sousa (25), 1:2 John Yeboah (78), 1:3 John Yeboah (83).

Żółta kartki – Lech Poznań: Maksymilian Pingot. Śląsk Wrocław: Łukasz Bejger. Czerwona kartka za drugą żółtą - Śląsk Wrocław: Łukasz Bejger (86).

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów: 6854.

Kiedy losowanie 1/8 finału Pucharu Polski?

Losowanie kolejnej rundy w piątek, a mecze 1/8 finału zaplanowano na 8-10 listopada.

Finał Pucharu Polski odbędzie się 2 maja na PGE Narodowym w Warszawie. Tytułu broni Raków Częstochowa, który wygrał również w 2021 roku.

Pula nagród wynosi 10 milionów złotych, z czego połowę zgarnie triumfator rozgrywek.

Program i wyniki 2. rundy (1/16 finału) Pucharu Polski:
(w nawiasie poziom rozgrywek: I - ekstraklasa, II - 1. liga, III - 2. liga, IV - 3. liga):

Lechia Zielona Góra (IV) - Jagiellonia Białystok (I) 3:1
Rekord Bielsko-Biała (IV) - Pogoń Szczecin (I) 3:3 (k. 11:12)
Zagłębie Sosnowiec (II) - Raków Częstochowa (I) 0:1
Stal Mielec (I) - Piast Gliwice (I) 0:3 (dogrywka)
KKS 1925 Kalisz (III) - Olimpia Elbląg (III) 2:0
Górnik Łęczna (II) - Korona Kielce (I) 1:0
Wisła Płock (I) - Legia Warszawa (I) 0:3