Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 03.02.2011

Wiktor Janukowycz: dziękujemy, że popieracie europejskie aspiracje Ukrainy

Wizyta w Polsce prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza to potwierdzenie wspólnego działania na rzecz podtrzymania i rozwijania partnerstwa strategicznego między naszymi krajami – powiedział prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z ukraińskim przywódcą.
Wiktor Janukowycz: dziękujemy, że popieracie europejskie aspiracje UkrainyFot. Tomasz Kułakowski/IAR

Komorowski wyraził satysfakcję z powodu wizyty w Polsce „prezydenta kraju i sąsiadującego z Polską i bardzo ważnego dla Polski”. Jak powiedział, wizyta ta jest traktowana przez nasz kraj jako potwierdzenie wspólnego działania na rzecz podtrzymania i rozwijania partnerstwa strategicznego między Polską i Ukrainą.

Poinformował, że tematem rozmowy z Janukowyczem były m.in. sprawy zawiązane z aspiracjami Ukrainy do uczestniczenia w procesie integracji europejskiej. Przypomniał, że Ukraina przygotowuje się do podpisania trzech ważnych umów z UE: stowarzyszeniowej, o strefie wolnego handlu i o ruchu bezwizowym.

- Polska we wszystkich tych sprawach chce nie tylko dzielić się doświadczeniem z Ukrainą, ale będzie też wspierać aspiracje Ukrainy, licząc na to, że Ukraina dokona dużego wysiłku, aby jej przygotowania były przekonujące i wystarczające z punktu widzenia surowej przecież oceny instytucji europejskich - zadeklarował prezydent. Jak dodał, umówił się z Wiktorem Janukowyczem na dalsze współdziałanie w całym szeregu kwestii.

Wspólna brygada wojskowa

Bronisław Komorowski rozmawiał z prezydentem Ukrainy o przyspieszeniu działań zmierzających do powstania polsko-ukraińsko-litewskiej brygady wojskowej. Jak mówił Komorowski na konferencji prasowej po spotkaniu z Janukowyczem, wspólna brygada wojskowa miałaby realizować m.in. działania w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego.

Komorowski poinformował także o podpisaniu w Warszawie umowy o współpracy w zakresie inwestycji i współpracy gospodarczej. Jak dodał, druga z podpisanych umów dotyczy "planów wspólnego działania, intensyfikacji kontaktów i wspólnych działań na różnych szczeblach państwa polskiego i ukraińskiego". - Co jest istotne z punktu widzenia zbliżającej się prezydencji Polski w UE - podkreślił polski prezydent.

Mamy także cały szereg wspólnych planów, które będą realizowane w cyklu spotkań przy okazji takich wydarzeń jak 20. rocznica niepodległości Ukrainy" - mówił Komorowski. Jak przypomniał, Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy.

"Będziemy wzbogacać relacje między krajami o nowe elementy"

Głównym priorytetem polityki zagranicznej Ukrainy jest integracja z Unią Europejską - zapewnił w ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz. - W drugiej połowie 2011 roku Polska będzie sprawować prezydencję Radzie UE. Osobiście pragnę podkreślić, iż integracja europejska jest głównym priorytetem polityki zagranicznej Ukrainy. Niewątpliwie widzimy, że Polska w sposób konsekwentny i stały popiera nasze dążenia do eurointegracji - oświadczył Janukowycz.

Ukraiński przywódca poinformował, że wraz z Komorowskim umówili się, że będą wzbogacać relacje między krajami o nowe elementy. Zaznaczył, ze Polska była i jest partnerem strategicznym Ukrainy.

Janukowycz oświadczył, że z polskim prezydentem podpisali mapę drogową współpracy dwustronnej na lata 2011-2013. Są w niej opisane działania krótkoterminowe, a także działania długofalowe dotyczące m.in. współpracy w zakresie integracji europejskiej, energetycznej, humanitarnej i przygotowań do Euro 2012.

Obiad u prezydenta Komorowskiego

Po południu razem będą wizytować budowę Stadionu Narodowego. Wiktor Janukowycz spotka się także z premierem Donaldem Tuskiem oraz marszałkami Sejmu i Senatu. Prezydent Ukrainy złoży też kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Wieczorem z okazji wizyty Bronisław Komorowski wyda uroczysty obiad. W piątek w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz wezmą udział w podsumowaniu 10. Polsko-Ukraińskiego Szczytu Gospodarczego.

"Polacy to mili, sympatyzujący z Ukrainą ludzie"

Przed południem Wiktor Janukowycz uda się z prywatną wizytą do Gdańska, gdzie odwiedzi między innymi Naftoport. Według nieoficjalnych informacji Polskiego Radia, Wiktor Janukowycz ma rozmawiać także o prywatyzacji LOTOS-u i udziale w tym przedsięwzięciu ukraińskich przedsiębiorców.

Według najnowszych badań opublikowanych w grudniu 2010 roku przez Instytut Spraw Publicznych, relacje polsko-ukraińskie ocenia jako dobre lub bardzo dobre 84 procent Ukraińców., a jako raczej złe - 3 procent. 26 procent uczestników sondażu zadeklarowało, że Polska to dla nich kraj przyjazny, podobny do Ukrainy, a Polacy to mili, sympatyzujący z Ukrainą ludzie.

Neutralne, geograficzne skojarzenia z naszym krajem miało 23 procent badanych; 19 procent uważało Polskę za symbol sukcesu gospodarczego i lepszego życia niż na Ukrainie, a 9 procent zazdrościło nam wejścia do UE. Instytut Spraw Publicznych przeprowadził badanie na reprezentatywnej grupie 2 tysięcy Ukraińców powyżej osiemnastego roku życia we wrześniu i październiku 2010 roku.

IAR,kh