Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 09.02.2011

Prymas modli się o obudzenie sumienia złodzieja pierścienia

Arcybiskup Józef Kowalczyk z zaskoczeniem i bólem przyjął informację o kradzieży pierścienia kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Prymas Polski Stefan kardynał WyszyńskiPrymas Polski Stefan kardynał Wyszyńskiźr. Wikipedia

W specjalnym oświadczeniu napisał, że prosi Boga w modlitwie o obudzenie sumienia człowieka, który dokonał tego czynu, a także o przebaczenie i miłosierdzie dla niego.

Prymas napisał, że wierzy i ma nadzieję, że sumienie osób czy osoby, która dokonała tej kradzieży, zostanie poruszone i ten symboliczny eksponat zostanie zwrócony.

Pierścień Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, umieszczony na wystawie przygotowanej z okazji Roku Prymasa Tysiąclecia w archidiecezji gnieźnieńskiej został skradziony kilka dni temu. Prymas przypomina, że był on darem biskupów polskich, ofiarowanym kardynałowi z okazji 1000-lecia chrztu Polski. Arcybiskup Kowalczyk podkreślił, że pierścień miał kierować myśli Polaków w stronę Wielkiego Prymasa, który zapisał się na trwałe w historii Polski i Kościoła w Polsce i miał wartość symbolicznej pamiątki.

15 tysięcy złotych nagrody

Komendant wielkopolskiej policji wyznaczył nagrodę w wysokości 10 tys. zł za pomoc w ustaleniu sprawcy kradzieży pierścienia prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Dokonanie kradzieży takiego przedmiotu i z takiego miejsca poruszyło wiele osób. Liczymy na to, że jak najszybciej uda się zatrzymać sprawcę kradzieży, odzyskać pierścień i zakończyć tę przykrą dla nas sprawę - powiedział szef wielkopolskiej policji mł. insp. Krzysztof Jarosz.

Nagrodę za pomoc w odzyskaniu pierścienia wcześniej wyznaczył prezydent Gniezna Jacek Kowalski. Osoba, która przyczyni się do odzyskania cennej pamiątki, otrzyma od prezydenta złoty herb Gniezna. 5 tys. zł nagrody wyznaczył także bank z Wrześni noszący imię kardynała Wyszyńskiego.

to