Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 11.02.2011

Hinduistyczni przywódcy chcą wypędzić z Indii chrześcijan i muzułmanów

W indyjskim stanie Madhya Pradeś trwa dwumilionowe zgromadzenie hinduistów, podczas którego otwarcie atakowani są indyjscy chrześcijanie.
IndieIndie źr. Wikipedia

Hinduistyczni przywódcy przybyli na zgromadzenie o nazwie Narmada Samajik Kumbha wzywali obecnych do wyrzucenia chrześcijan i muzułmanów z Indii.

Zgromadzenie odbywa się w rejonie zamieszkiwanym głównie przez autochtoniczne społeczności plemienne Indii. Wielu członków tych społeczności odeszło od swych tradycyjnych wierzeń animistycznych oraz szamańskich i przyjęło chrześcijaństwo.

Radykałowie hinduscy oskarżają ich teraz o zdradę hinduizmu i próbują skłonić do przyjęcia religii większości, której wcześniej ludność plemienna nigdy nie wyznawała.

Oceniając wezwania fundamentalistów do wprowadzenia zakazu przyjmowania chrześcijaństwa przez ludność plemienną abp Rafael Cheenath z sąsiedniego stanu Orisa podkreśla: "To jest absolutnie sprzeczne z duchem konstytucji. Dobrowolna konwersja jest fundametalnym prawem każdej osoby."

Przemawiając do uczestników zgromadzenia jeden z hinduistycznych liderów religijnych określił chrześcijan mianem robactwa, które pojawiło się w Indiach dwa tysiące lat temu i rozprzestrzenia się po ziemiach subkontynentu. Jego zdaniem gorliwi hinduiści powinni wyrzucić chrześcijan i muzułmanów z Indii.

Przedstawiciele mniejszości chrześcijańskiej w stanie Madhya Pradeś czują sią zagrożeni tymi wypowiedziami i hasłami. Obawiają się, że mogą one zapoczątkować kolejną falę ataków na społeczność chrześcijańską w Indiach. Do organizacji zjazdu negatywnie odniosła się rządząca krajem Partia Kongresowa.

IAR/mch