Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Rafał Kowalczyk 15.02.2011

IPN apeluje do Bronisława Komorowskiego. Nie chcą zmian

Członkowie Kolegium IPN uznali za "w pełni uzasadniony" apel szefowej tego gremium do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by - do czasu wyłonienia Rady IPN i nowego prezesa - powstrzymał się od zmian kadrowych w pionie śledczym Instytutu.
Budynek Instytutu Pamięci Narodowej w WarszawieBudynek Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawiefot. East News

Takie jest stanowisko Kolegium, organu doradczo-kontrolnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, zamieszczone we wtorek na stronach internetowych IPN.

W piątek PAP ujawniła pismo z 9 lutego szefowej Kolegium Barbary Fedyszak-Radziejowskiej do prezydenta, by nie odwoływał szefa pionu śledczego IPN Dariusza Gabrela do czasu bliskiego już powołania nowych władz IPN - Rady i prezesa.

O odwołanie Gabrela (którego powołał w 2007 r. premier Jarosław Kaczyński) wystąpił do prezydenta w grudniu 2010 r. prokurator generalny Andrzej Seremet, w porozumieniu z p.o. prezesem IPN Franciszkiem Gryciukiem. Według mediów, Seremet ocenia, że Gabrel źle kieruje pionem śledczym IPN. Ma chodzić o wszczynanie kolejnych kontrowersyjnych dochodzeń, które wiele kosztują, a efektów nie ma, np. śledztwa w sprawie śmierci gen. Władysława Sikorskiego.

Wkrótce ma być wyłoniona 9-osobowa Rada IPN, która zastąpi 11-osobowe Kolegium IPN (skończy ono działalność wraz z wyborem Rady). PO krytykowała Kolegium za niereprezentatywność - tylko jeden jego członek nie pochodzi z nominacji koalicji PiS-LPR-Samoobrona lub prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podkreślano też, że w Kolegium są m.in. b. prezes TVP, inżynier i socjolog wsi, a nie ma żadnego prawnika. Jednym z warunków bycia w Radzie jest posiadanie stopnia naukowego z historii lub prawa.

Głównym zadaniem Rady będzie wskazanie kandydata, spoza swego grona, na nowego prezesa Instytutu - po Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie w Smoleńsku. Ma go powołać zwykłą większością głosów Sejm, za zgodą Senatu.

Rada będzie miała większe kompetencje niż będące ciałem doradczym Kolegium. Rada ma m.in. ustalać priorytetowe tematy badawcze i rekomendować kierunki działań IPN; opiniowałaby też powoływanie i odwoływanie szefów pionów IPN. W przypadku odrzucenia rocznego sprawozdania prezesa IPN przez Radę, mogłaby ona wnosić o jego odwołanie przez parlament.

rk