Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Damian Nejman 04.04.2023

Finlandia w NATO uderza w imperialną politykę Rosji. Zobacz, jaki potencjał wnosi do Sojuszu

Finlandia, przystępując do paktu północnoatlantyckiego, wydłuża granicę NATO z Rosją i zwiększa siłę bojową Sojuszu. Sprawdzamy, jakim potencjałem militarnym dysponują Helsinki i dlaczego Finlandia w NATO stanowi poważny cios wymierzony w imperialną politykę Rosji.

Po latach neutralności Finlandia stanie się we wtorek 31. członkiem NATO, największego na świecie sojuszu wojskowego, założonego przez Stany Zjednoczone i 11 innych krajów po II wojnie światowejDołączenie Finlandii do Sojuszu oznacza dużą zmianę architektury bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO oraz stanowi poważny cios wymierzony w imperialną politykę Rosji. 

Finlandia wyraźnie wzmacnia NATO pod względem militarnym - w powietrzu, na lądzie, a zwłaszcza w regionie Morza Bałtyckiego. Poza tym wnosi cenne informacje w sferze wywiadowczej, jak i w cyberbezpieczeństwie.

Obrona państw bałtyckich i wysokie morale społeczeństwa

Finlandia ma 31,5 tys. aktywnych żołnierzy, ale dodatkowo na wypadek wojny może mieć aż 238 tys. żołnierzy, a w rezerwie jest jeszcze 870 tys. osób. Ważnym elementem jest samo ukształtowanie terenu, przez który przebiega bezpośrednia granica Finlandii i Rosji - wynosi ona 1340 km i jest to trudny, górzysto-wyżynny teren. O tym, jak trudno walczy się z Finami na ich terenie, Rosjanie przekonali się w czasie wojny zimowej w latach 1939-1940. Finowie byli w tym czasie zmorą dla Rosjan i ostatecznie obronili swoją niepodległość, mimo olbrzymiej przewagi agresora.

Chęć do obrony kraju jest silnie zakorzeniona w fińskim społeczeństwie, na co wskazują sondaże (w grudniu 2021 roku 90 proc. fińskich mężczyzn i 84 proc. kobiet stwierdziło, że byłoby gotowych bronić swojego kraju najlepiej jak potrafią, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie), a to, jak kluczowe znaczenie dla przebiegu wojny ma morale, najdobitniej pokazuje wojna na Ukrainie, gdzie mimo przewagi wroga Ukraińcy potrafili obronić Kijów oraz wyprowadzić skuteczne kontrofensywy w obwodach charkowskim i chersońskim.

Samo fińskie społeczeństwo jest przygotowywane na ewentualny konflikt również w obszarze psychologicznym - odbywają się tam szkolenia dotyczące tego, jak zareagować na działania wojenne. W Finlandii około 60-65 proc. populacji ma możliwość skorzystania ze schronów. Dodatkowo Finowie szkolą i prowadzą regularne ćwiczenia dla rezerwistów. 

PAP/Adam Ziemienowicz

Finowie poważnie traktują swoje siły zbrojne i przeznaczają na nie 2 proc. PKB, czyli więcej niż większość krajów NATO. Dołączenie Finlandii do Sojuszu ułatwi przede wszystkim obronę państw bałtyckich i odciąży Polskę z kłopotu przesmyku suwalskiego (wąski pas, który łączy nasz kraj z Litwą i pozostałymi krajami bałtyckimi), ponieważ w obecnym układzie dużo trudniej będzie odciąć Bałtów od Europy Środkowej, a rosyjskie okręty zostaną zamknięte w Zatoce Fińskiej. Finlandia w NATO wzmocni również zdolność Sojuszu do działania w Arktyce, gdzie Rosja rozwija infrastrukturę militarną. 

Wojska lądowe

Finlandia ma jedne z najsilniejszych sił artyleryjskich w Europie - dysponuje wieloma systemami rakietowymi, w tym między innymi koreańskimi haubicami K9 Thunder, które posiada także Polska. Helsinki dysponują haubicami 2S4 Goździk, jak i posiadają samobieżne wyrzutnie rakiet MRLS oraz system obrony NASAMS II. Finowie posiadają także systemy bardzo krótkiego zasięgu RBS 70, Stinger i samobieżne Crotale NG. Finowie mają także setki ręcznych wyrzutni Spike MR i LR, TOW2 oraz 3000 zestawów jednorazowych NLAW. Finlandia utrzymuje również stosunkowo duże i skuteczne siły poborowe i rezerwowe. 

PAP/Maciej Zieliński

Trzonem fińskich sił pancernych są czołgi Leopard II - posiadają 239 sztuk. Sto z nich to pojazdy w wersji A6, uznawane za jedne z najlepszych czołgów na świecie. Finowie posiadają także radzieckie czołgi T-72 M1 oraz T-55M. Wykorzystują również zmodernizowane bojowe wozy piechoty CV90 i rosyjskie BMP-2. Helsinki posiadają setki transporterów opancerzonych, w tym radzieckich MT-LB, wozy Patria AMV oraz wozy XA-180 - rodzimej produkcji.

Siły powietrzne

Finlandia ma również mocne siły powietrzne. Posiadają oni 62 amerykańskie F/A-18, z najnowszą amunicją, dodatkowo zamierzają kupić 64 myśliwce F-35, a wraz z nimi pociski manewrujące AGM-158B JASSM-ER, które są w stanie razić cele z odległości do ok. 1000 km.

Finowie używają także nowoczesnych śmigłowców transportowych NH90 i lekkich MD500. Posiadają także bezzałogowce krótkiego zasięgu RUAG Ranger.


PAP/Małgorzata Latos, Maciej Zieliński

Marynarka wojenna 

Trzon fińskiej marynarki wojennej stanowią stawiacze min oraz okręty rakietowe. Mają one do dyspozycji modernizowane okręty typu Rauma i Hamina oraz stawiacze min typu Hämeenmaa. 

W skład Marynarki Wojennej Finlandii wchodzą również siły obrony wybrzeża złożone z piechoty morskiej, tzw. strzelców wybrzeża, a także stare fortyfikacje brzegowe.

Czytaj także:

dn/ISS Military Balance 2022/OSW/PAP/defence24