Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 27.02.2011

Oscary 2011. W czyje ręce trafi statuetka rycerza?

Tegorocznym faworytem jest film "Jak zostać królem" Toma Hoppera, który otrzymał aż 12 nominacji.
Oscary 2011. W czyje ręce trafi statuetka rycerza?

83. galę wręczenia Oscarów poprowadzą aktorzy: Anne Hathaway i James Franco. W Polsce transmisję z ceremonii można zobaczyć na kodowanym kanale Canal + (start godzina 2.30 w nocy).

/



Jaki był najlepszy film 2010 roku?

W kategorii "najlepszy film" o statuetkę Oscara z powalczą: "Jak zostać królem", "Czarny Łabędź", "Incepcja", "Wszystko w porządku", "127 godzin", "The Social Network", "Toy Story 3", "Prawdziwe męstwo", "Do szpiku kości" i "Fighter".

"Jak zostać królem" to opowieść o księciu Albercie, który po niespodziewanej abdykacji swojego brata Edwarda VIII zasiadł na tronie Anglii jako Jerzy VI. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu obowiązków monarchy jest dla niego... problem z wysławianiem się. W walce z jąkaniem pomaga mu australijski specjalista posługujący się niekonwencjonalnymi metodami. Między mężczyznami rodzi się przyjaźń, która odmieni ich życie i zadecyduje o losach największej z wojen.

LISTA ZWYCIĘZCÓW>>>

"Jak zostać królem" (12 nominacji)
- najlepszy film,
- najlepszy aktor pierwszoplanowy: Colin Firth,
- najlepszy aktor drugoplanowy: Geoffrey Rush,
- najlepsza aktorka drugoplanowa: Helena Bonham Carter,
- najlepszy reżyser: Tom Hooper,
- najlepszy scenariusz oryginalny: David Seidler,
- najlepsze zdjęcia: Danny Cohen,
- najlepszy montaż: Tariq Anwar,
- najlepsza scenografia: Eve Stewart, Judy Farr,
- najlepsze kostiumy: Jenny Beavan,
- najlepsza muzyka: Alexandre Desplat,
- najlepszy dźwięk.



Czternastoletnia wieśniaczka Mattie Ross zrobi wszystko, aby dopaść mordercę swojego ojca. Zatrudniony przez nią najtwardszy szeryf w Stanach Zjednoczonych - Reuben J. "Rooster" Cogburn ma jej w tym pomóc. Dołącza do nich tajemniczy LaBoeuf, obieżyświat z Teksasu. Trop wiedzie w sam środek ziem Indian, gdzie niezwykłe trio napotka wiele przygód i niespodzianek, testując swój charakter, pokazując prawdziwe męstwo... - tę historię opowiadają bracia Ethan i Joel Coen w filmie "Prawdziwe męstwo".

"Prawdziwe męstwo" (10)
- najlepszy film,
- najlepszy aktor pierwszoplanowy: Jeff Bridges,
- najlepsza aktorka drugoplanowa: Hailee Steinfeld,
- najlepszy reżyser: Ethan Coen, Joel Coen,
- najlepszy scenariusz adaptowany: Ethan Coen, Joel Coen,
- najlepsza scenografia: Jess Gonchor, Nancy Haigh,
- najlepsze kostiumy: Mary Zophres,
- najlepsze zdjęcia: Roger Deakins,
- najlepszy dźwięk: Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland, Skip Lievsay,
- najlepszy montaż dźwięku: Craig Berkey, Skip Lievsay.



"The Social Network" Davida Finchera to film o powstaniu portalu Facebook. Pewnego październikowego wieczoru w 2003 roku, po zerwaniu z dziewczyną, Mark włamuje się do uniwersyteckiej sieci komputerowej i tworzy stronę internetową będącą bazą studentek Harvardu.

"The Social Network" (8)
- najlepszy film,
- najlepszy aktor pierwszoplanowy: Jesse Eisenberg,
- najlepszy reżyser: David Fincher,
- najlepszy scenariusz adaptowany: Aaron Sorkin,
- najlepsza muzyka: Atticus Ross, Trent Reznor,
- najlepsze zdjęcia: Jeff Cronenweth,
- najlepszy dźwięk: David Parker, Mark Weingarten, Michael Semanick, Ren Klyce,
- najlepszy montaż: Angus Wall, Kirk Baxter.



Dom Cobb jest niezwykle sprawnym złodziejem, mistrzem w wydobywaniu wartościowych sekretów ukrytych głęboko w świadomości podczas fazy snu, kiedy umysł jest najbardziej wrażliwy. Jednak za pozycję jaką osiągnął zapłacił utratą wszystkiego, co kocha. Otrzymuje jednak szansę na odkupienie. Musi tylko dokonać rzeczy niemożliwej: zamiast skraść myśl, zaszczepić ją w śpiącym umyśle - by się dowiedzieć czy mu się to uda trzeba zobaczyć film Christophera Nolana "Incepcja".

"Incepcja" (8)
- najlepszy film,
- najlepszy scenariusz oryginalny: Christophen Nolan,
- najlepsza muzyka: Hans Zimmer,
- najlepsza scenografia: Douglas A. Mowat, Guy Hendrix Dyas, Larry Dias,
- najlepsze efekty specjalne: Paul J. Franklin, Chris Corbould (I), Andrew Lockley, Peter Bebb,
- najlepsze zdjęcia: Wally Pfister,
- najlepszy dźwięk: Ed Novick, Gary Rizzo, Lora Hirschberg,
- najlepszy montaż dźwięku: Richard King.



"Fighter" Davida O. Russella to opowieść o dwóch braciach. Prawdziwa historia Micky Warda i niełatwej drogi, którą musiał pokonać, by stać się mistrzem walki oraz jego przyrodniego brata, który po zawodowej porażce stoczył się na samo dno i wylądował w więzieniu. Ten drugi by odkupić grzechy przeszłości, odzyskać utraconą dumę i uratować rodzinę zostaje trenerem młodszego brata i pomaga mu walce o zdobycie najważniejszego tytułu.

"Fighter" (7)
- najlepszy film,
- najlepszy aktor drugoplanowy: christian Bale,
- najlepsza aktorka drugoplanowa: Amy Adams,
- najlepsza aktorka drugoplanowa: Melissa Leo,
- najlepszy reżyser: David O. Russell,
- najlepszy scenariusz oryginalny: Eric Johnson, Paul Tamasy, Scott Silver,
- najlepszy montaż: Pamela Martin.



Najnowszy film Danny'ego Boyle'a "127 godzin" to ekranizacja książki Arona Ralstona, która opisuje dramatyczne przeżycia młodego alpinisty, który podczas samotnej wędrówki zostaje uwięziony w rozpadlinie skalnej w niedostępnych górach Utah i jest zmuszony do desperackiej walki o przetrwanie.

"127 godzin" (6)
- najlepszy film,
- najlepszy aktor pierwszoplanowy: James Franco,
- najlepszy scenariusza adaptowany: Danny Boyle, Simon Beaufoy,
- najlepsza muzyka: A.R. Rahman,
- najlepsza piosenka: "If I Rise", wyk. Dido (I) i A.R. Rahman,
- najlepszy montaż: Jon Harris.



"Czarny Łabędź" Darrena Aronofsky'ego to historia baletnicy Niny, która stara się o główną rolę w balecie "Jezioro Łabędzie". Rola ta jest trudna, bo balerina będzie musiała zagrać zarówno słodkiego "Białego Łabędzia", jak i mrocznego "Czarnego Łabędzia". Nina dostaje rolę. Jako "Biały Łabędź" jest bezbłędna. By perfekcyjnie odegrać "Czarnego Łabędzia" dziewczyna desperacko próbuje odnaleźć swoją ciemną stronę.

"Czarny Łabędź" (5)
- najlepszy film,
- najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Natalie Portman,
- najlepszy reżyser: Darren Aronofsky,
- najlepsze zdjęcia: Matthew Libatique,
- najlepszy montaż: Andrew Weisblum.




"Toy Story 3" to trzecia część przygód zabawek. Andy stał się już dużym chłopcem i wybiera się na studia. Pragnie zabrać wraz ze sobą swą ulubioną zabawkę z dzieciństwa Kowboja Chudego, a resztę jego podopiecznych mama chłopca postanawia oddać do miejskiego przedszkola. W obawie o los swoich przyjaciół Chudy postanawia ich nie opuszczać. W przedszkolu zabawki nawiązują nowe znajomości, oraz napotykają na niebezpieczeństwo ze strony niesfornych przedszkolaków. Chudy wraz z przyjaciółmi robią wszystko by się stamtąd wydostać i wrócić do domu.

"Toy Story 3" (5)
- najlepszy film,
- najlepszy scenariusza adaptowany: Michael Arndt,
- najlepsza piosenka: "We Belong Together", wyk. Randy Newman,
- najlepszy długometrażowy film animowany: Lee Unkrich,
- najlepszy montaż dźwięku:
Michael Silvers, Tom Myers.




Film Lisy Cholodenko "Wszystko w porządku" śledzi losy Nic i Jules, pary w średnim wieku, która na przedmieściach Los Angeles wychowuje dwójkę nastoletnich dzieci - Joni i Lasera. Wszystko wydaje się być w porządku do momentu, w którym Joni kończy 18 lat i zostaje namówiona przez brata do odszukania ich biologicznego ojca. Z wahaniem wykonuje telefon do banku spermy, który łączy ją z Paulem, właścicielem restauracji. Paul okazuje się być chętny do poznania swoich dzieci, o których nigdy nie miał pojęcia. Od kiedy pojawia się on w życiu rodziny, zaczynają się problemy narażające stabilność tej pozornie normalnej rodziny.

"Wszystko w porządku" (4)
- najlepszy film,
- najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Annette Bening,
- najlepszy aktor drugoplanowy: Mark Ruffalo,
- najlepszy scenariusz oryginalny:
Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg.




"Do szpiku kości" Debry Granik to historia ciężko doświadczonej przez los 17-letniej Ree Dolly, która opiekuje się chorą matką i młodszym rodzeństwem. Kiedy jej ojciec, Jessup wychodzi na przepustkę z więzienia, jako kaucję zastawia jedyny majątek rodziny - dom. Wtedy Ree decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce.

"Do szpiku kości" (4)
- najlepszy film,
- najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Jennifer Lawrence,
- najlepszy aktor drugoplanowy: John Hawkes,
- najlepszy scenariusz adaptowany:
Anne Rosellini, Debra Granik.



Pełna lista nominowanych tutaj>>>

Oscary

Oscary (a właściwie Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej) doroczna nagroda, przyznawana od 1927 roku, najlepszym filmom, których premiera nastąpiła w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie nagrody. Produkcje ocenia Akademia skupiająca amerykańskich filmowców.

Nagroda to statuetka przedstawiająca rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu, stojącego na rolce filmu posiadającej pięć szprych, z której każda symbolizuje jedną z grup zawodowych reprezentowanych w Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników.

Ceremonia rozdania Oscarów od 2002 roku odbywa się w Kodak Theatre w Hollywood. A od 2004 roku jej termin wyznaczony jest na ostatnią niedzielę lutego.

W gronie Polaków uhonorowanych nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej jest Andrzej Wajda, który w 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości.

Wcześniej, w 1982 roku Zbigniew Rybczyński dostał wyróżnienie za film animowany "Tango", Ewa Braun i Allan Starski - za scenografię do "Listy Schindlera" w 1993 roku oraz dwukrotnie Janusz Kamiński - za zdjęcia do "Szeregowca Ryana" w 1998 roku oraz "Listy Schindlera" w 1993 roku. W 2003 roku "Pianista" Romana Polańskiego otrzymał trzy statuetki.

W 2005 roku Jan A. P. Kaczmarek został nagrodzony Oscarem za muzykę do filmu "Marzyciel" Marka Forstera. W 1941 roku Leopold Stokowski, amerykański dyrygent polskiego pochodzenia otrzymał honorowego Oscara za muzykę do filmu "Fantazja" Walta Disneya, zaś 1953 roku zdobywcą statuetki został kompozytor Bronisław Kaper za ścieżkę dźwiękową do filmu "Lili".

kk/IAR/materiały dystrybutorów/wikipedia.pl/filweb.pl