Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 02.03.2011

Protest przeciwko zmianom w ustawie o szkolnictwie wyższym

Ponad 100 związkowców i studentów protestowało przed Sejmem przeciwko niekorzystnym, ich zdaniem, zmianom w szkolnictwie wyższym.
Manifestacja przed Sejmem przeciw zmianie ustawy o szkolnictwie wyższymManifestacja przed Sejmem przeciw zmianie ustawy o szkolnictwie wyższymfot.PAP/B.Zborowski
Posłuchaj
  • Relacja Kamila Szwarbuły (IAR) z protestu przeciw nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym
Czytaj także

W środę Senat przedstawiał swoje stanowisko w sprawie nowej ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw".

Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ Solidarność Edward Malec powiedział, że związkowcy sprzeciwiają się przede wszystkim zmianom w prawach pracowniczych. Chodzi m.innymi o możliwość zwolnienia z pracy nawet profesorów tytularnych bez zgody Rady Naukowej.

Edward Malec dodał, że sam pomysł ograniczenia liczby etatów dla naukowców nie jest zły, bo rzeczywiście może wpłynąć na jakość prowadzonych badań. Jednak zapisowi temu powinna towarzyszyć podwyżka pensji.

Magdalena Lubelska z Solidarności Uniwersytetu Jagiellońskiego uważa, że zaproponowane zmiany znacząco ograniczają wywalczoną 30 lat temu autonomię uniwersytecką. Dodaje ona, że te propozycje wcale nie będą oznaczać poprawy pozycji polskich uczelni w międzynarodowych rankingach. W tych rankingach bierze sie pod uwagę na przykład liczbę laureatów nagrody Nobla wykładających na danej uczelni.

Filip Ilkowski ze Związku Nauczycielstwa Polskiego na Uniwersytecie Warszawskim widzi niebezpieczeństwo w komercjalizacji nauki i współpracy uczelni z przedsiębiorcami przy tworzeniu kierunków. Uważa też, że współdziałanie nie gwarantuje, że po skończeniu pracy student będzie miał pracę.

W grupie protestujących znalazło się też kilkunastu studentów. Oni najbardziej obawiali się o swoje stypendia i o opłaty za drugi kierunek studiów.

Nowelizacją przyjętą przez Sejm 4 lutego obecnie zajmuje się Senat. Zmiany przewidują m.in. reformę systemu nauczania, prowadzenie modelu finansowania uczelni uzależnionego od jakości kształcenia, uproszczenie ścieżki kariery naukowej oraz połączenie świata akademickiego z rynkiem pracy.

mch