Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 09.03.2011

Rocznica katastrofy zaplanowana. 9 kwietnia rodziny polecą do Smoleńska

Większość spraw organizacyjnych związanych z wizytą rodzin ofiar katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku jest już uzgodniona.
Wrak polskiego TU 154 w SmoleńskuWrak polskiego TU 154 w SmoleńskuWłodzmierz Pac, Polskie Radio
Posłuchaj
  • "Program jest podobny do tego z 10 października"
  • "Organizatorzy załatwiają wszystko"
  • "Pani prezydentowa z nami jest i to nadaje rangę podróży"
  • Paweł Deresz: chcę znowu dotknąć tej tragicznej ziemi
  • Paweł Deresz: samoloty z pielgrzymami nie wylądują w Smoleńsku, a w Briańsku
Czytaj także

- Organizatorzy dali bliskim ofiar, którzy 9 kwietnia, w przeddzień rocznicy tragedii, chcą być w Smoleńsku, jeszcze tydzień na ostateczną decyzję co do wylotu do Rosji - powiedziała IAR Ewa Komorowska, żona tragicznie zmarłego w katastrofie wiceministra obrony Stanisława Komorowskiego.

Obecnie chęć wylotu na miejsce katastrofy zgłosiło około 110 osób. Część z nich nie była w Smoleńsku w październiku ubiegłego roku. Ewa Komorowska zapewniła, że rodziny zobaczą wrak samolotu i brzozę, o którą zahaczył Tupolew. Ze względu na ograniczenia czasowe nie będzie przejścia od wraku do miejsca katastrofy. Rodziny wieczorem będą już w drodze powrotnej do Warszawy, żeby zdążyć na poranną mszę ekumeniczną na płycie lotniska na Okęciu.

Pomoc Kancelarii Prezydenta

Wszelkie sprawy formalne załatwia za rodziny Kancelaria Prezydenta. Rodziny mogą liczyć na pomoc w załatwieniu wizy oraz noclegów dla tych członków rodzin, którzy przyjadą na uroczystości spoza Warszawy. Organizatorzy przewidzieli dla chętnych w sumie trzy noclegi w stolicy. Podobnie jak w roku ubiegłym, z rodzinami do Smoleńska poleci żona prezydenta, Anna Komorowska.

Dla Ewy Komorowskiej jest to bardzo ważne, że pierwsza dama będzie z rodzinami smoleńskimi w tak trudnym momencie. Zdaniem Ewy Komorowskiej obecność prezydentowej "nadaje odpowiednią rangę tej wizycie". Poza tym - jak powiedziała Ewa Komorowska - żona prezydenta dba o wszelkie sprawy organizacyjne, z czym nie poradziłyby sobie rodziny. Wdowa po wiceministrze Komorowskim powiedziała też, że na razie nie wiadomo, czy w Smoleńsku będzie obecna żona prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, Swietłana.

Wyjazd bliskich ofiar

Ewa Komorowska podkreśliła, że informacje o uroczystościach związanych z rocznicą katastrofy są rozsyłane do wszystkich 96 rodzin. Z powodów organizacyjnych bliscy ofiar katastrofy dostali też specjalne formularze. Powinni w nich zaznaczyć, w których punktach dwudniowych uroczystości chcą wziąć udział.

Pierwotnie wyjazd bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej planowano na 10 kwietnia. Ze względu na to, że w tym dniu władze zaproponowały wiele uroczystości, rodziny zdecydowały się wylecieć do Smoleńska dzień wcześniej. Dwa rządowe samoloty, które zabiorą bliskich ofiar, wylądują na lotnisku w rosyjskim Briańsku - stamtąd rodziny zostaną przewiezione na miejsce katastrofy. W październiku ubiegłego roku do Smoleńska zdecydowało się polecieć 170 osób.

IAR, sm