Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 14.03.2011

Pożegnanie Ireny Kwiatkowskiej na Powązkach: "odeszła do nieba poetów"

Była wielką osobowością sceniczną, mistrzynią humoru, ujmującym i serdecznym człowiekiem. Zmarła 3 marca. Miała 98 lat.
Pożegnanie Ireny Kwiatkowskiej na Powązkach: odeszła do nieba poetówfot. PAP/Paweł Kula
Posłuchaj
  • Minister Bogdan Zdrojewski o Irenie Kwiatkowskiej
  • Olgierd Łukaszewicz wspomina Irenę Kwiatkowską
  • Alina Janowska o Irenie Kwiatkowskiej
  • Andrzej Rosiewicz wspomina Irenę Kwiatkowską
Czytaj także

Irena Kwiatkowska spoczęła obok swego męża Bolesława Kielskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W ostatniej drodze wybitnej aktorce towarzyszyli przyjaciele, artyści i przedstawiciele władz.

Trumnę w kondukcie pogrzebowym odprowadziła Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

"Irena Kwiatkowska odeszła do nieba poetów, bo też była ona poetką sceny i estrady. Całą swoją twórczością stwarzała własny, niepowtarzalny świat. Kreowała postaci na wskroś realne i nadrealne zarazem. Każda z jej ról była w gruncie rzeczy metaforą" - mówił na cmentarzu aktor Stanisław Brejdygant, reprezentujący Związek Artystów Scen Polskich.

Wcześniej w kościele Św. Krzyża odbyła się msza święta pogrzebowa w intencji Ireny Kwiatkowskiej, której przewodniczył duszpasterz środowisk twórczych ks. Wiesław Niewęgłowski.

Ksiądz Niewęgłowski powiedział, że żegnamy rodowitą warszawiankę, walczącą w Powstaniu Warszawskim. Wspominał też o religijności Ireny Kwiatkowskiej. Jak podkreślił, pod tym względem była wyjątkowa w swoim środowisku.

Przypomniał też o tym, że przez znaczną część swojego życia Irena Kwiatkowska była związana z Polskim Radiem.

- Mówiła do dzieci. Te dzieci urosły i są tutaj teraz, jako ludzie dojrzali. Obdarzała swoim talentem, radością życia, humorem. Uczyła kochać i rozumieć człowieka ze wszystkimi jego wadami i śmiesznościami - powiedział.

O latach spędzonych przez aktorkę przed mikrofonem Polskiego Radia wspomniał też minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski:

- 65 lat spędzonych w Polskim Radiu to nie tylko niezwykłe osiągnięcie. Gdy popatrzymy na jakość, na oddanie, na spontaniczność to wiemy, że mamy do czynienia z czymś absolutnie niezwykłym. Całym swoim życiem zapracowała na spokój - powiedział minister.

We mszy wzięli udział m.in. Olgierd Łukaszewicz, Maja Komorowska, Barbara Kraftówna, Alina Janowska, Jerzy Gruza. Ten ostatni powiedział, że powinniśmy ją zapamiętać jako pogodną i niezwykle dowcipną osobę. - Ta uroczystość jest zaprzeczeniem jej osobowości - dodał.

Msza

Msza św. w intencji Ireny Kwiatkowskiej. Aktorka Alina Janowska

Wielka artystka i wielki człowiek

Irena Kwiatkowska urodziła się 17 września 1912 roku w Warszawie. Stworzyła niezapomniane kreacje w ponad stu spektaklach teatralnych i kabaretowych oraz 20 filmach kinowych i telewizyjnych.

To dla niej Konstanty Ildefons Gałczyński napisał rolę Hermenegildy Kociubińskiej w Teatrzyku "Zielona Gęś". Jej najsłynniejsze role filmowe to: Kobieta Pracująca, która "żadnej pracy się nie boi" w "Czterdziestolatku" oraz matka Pawła w serialu "Wojna domowa".

W 2008 roku w plebiscycie "Złote Kaczki" otrzymała tytuł "Aktorki komediowej stulecia". W ankiecie "Polityki" na najważniejszych aktorów polskich XX wieku, zajęła piąte miejsce.

Ogromną popularność przyniosły aktorce występy w kabarecie "Dudek" i telewizyjnym "Kabarecie Starszych Panów". Widzowie szczególnie lubili ją w surrealistycznych skeczach i monologach, a także w interpretacjach piosenek.

Irena Kwiatkowska przez blisko 65 lat współpracowała z Polskim Radiem. Była spikerką, czytała najmłodszym słuchaczom wiersze Jana Brzechwy oraz kolejne odcinki "Przygód Plastusia" i "Misia", występowała w "Podwieczorku przy mikrofonie".
Za rolę Plastusia dostała Złoty Mikrofon. Była też laureatką nagrody Teatru Polskiego Radia "Wielki splendor" oraz Diamentowego Mikrofonu.

Artystka występowała na deskach teatrów w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Krakowie. Przez 20 lat grała dla widzów Teatru Nowego w stolicy.

W czasie okupacji niemieckiej brała udział w tajnych przedstawieniach, współpracując z reżyserami Tadeuszem Byrskim i Leonem Schillerem. Była żołnierzem Armii Krajowej, walczyła w Powstaniu Warszawskim. Po kapitulacji opuściła Warszawę.

W 2009 roku Irena Kwiatkowska została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, działalność na rzecz rozwoju kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej.



IAR,PAP,kk