Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 14.03.2011

Okręty US Navy wycofane z powodu napromieniowania 17 marynarzy

U 17 marynarzy z lotniskowca USS Reagan operującego u wybrzeżu Japonii zostało wykryte niegroźne skażenie promieniowaniem. Sześć okrętów US Navy zostało w związku z incydentem odesłanych zdala od chmury.
Posłuchaj
  • "To nie zagrozi ich zdrowiu" - mówi Monika Skotniczna z Centrum do spraw zdarzeń radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki
  • "To jest standardowa procedura"
Czytaj także

- Maksymalne skażenie, jakie wykryliśmy u marynarzy nie przekroczyło miesięcznej normy przyjmowanego promieniowania z źródeł naturalnych takich jak kamienie, ziemia czy słońce - zapewnił w rozmowie z ABC rzecznik Siódmej Floty, której siedem jednostek - w tym lotniskowiec USS Reagan - pomaga władzom japońskim w walce ze skutkami tragicznego kataklizmu.

17 marynarzy u których wykryto wzrost poziomu radioaktywności jest zdrowych i ich życiu nic nie zagraża, naturalny poziom promieniowania udało się przywrócić - jak zapewniają władze wojskowe - za pomocą zwykłej kąpieli w wodzie z mydłem. Marynarze byli na pokładzie śmigłowców, które przez godzinę znajdowały się w chmurze radiacyjnej, blisko 100 km na północ od reaktorów.

- Nie wydaje się, żeby to mogło zagrozić ich zdrowiu. Po powrocie do bazy zostali oni zdekontaminowani - powiedziała Polskiemu Radiu Monika Skotniczna z Centrum do spraw zdarzeń radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki.

W związku z incydentem siedem jednostek amerykańskiej marynarki zostało wysłanych w inny rejon, wbrew początkowym planom.

Nikt z załogi okrętu, kto nie był na pokładzie śmigłowców, nie został wystawiony na promieniowanie.

< Więcej w raporcie specjalnym Trzęsienie ziemi w Japonii>

AP, "New York Times", ABC News/to, sg