Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Sylwia Mróz 16.03.2011

Sejm uczcił ofiary trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii

Posłowie przyjęli też przez aklamację uchwalę, w której wyrażają współczucie i solidarność z narodem japońskim.
Premier Donald Tusk, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, minister finansów Jacek Rostowski uczcili minutą ciszy pamięć ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w JaponiiPremier Donald Tusk, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, minister finansów Jacek Rostowski uczcili minutą ciszy pamięć ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Treść dokumentu przedstawił marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. "W obliczu tej strasznej katastrofy, która dotknęła Naród Japoński, Sejm w imieniu Narodu Polskiego wyraża głębokie współczucie oraz wyrazy solidarności w tych tragicznych dniach dla Japonii" - czytamy w uchwale.

Jak podkreślono, Polacy, którzy "wielokrotnie doświadczyli wsparcia ze strony innych krajów, w tym także od Japonii, rozumieją potrzebę solidarności i pomocy, zarówno w wymiarze moralnym, jak i materialnym, oraz wyrażają gotowość do jej udzielenia".

"Pamiętamy o tych, którzy zginęli i jesteśmy pełni podziwu dla Japończyków, którzy z odwagą i opanowaniem podejmują trud ratowania ludzi i odbudowy kraju. Postawa obywateli Japonii wobec klęski, jaka ich dotknęła, jest wzorem godnym naśladowania. Solidarność, jaką okazują sobie Japończycy, wzbudza nasz szacunek i uznanie" - napisano w uchwale.

Liczba ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia to prawdopodobnie ok. 10 tys. osób. Najbardziej dotknięte zostały prefektury: Miyagi, Iwate i Fukushima. Potwierdzono śmierć co najmniej 3 570 osób, 7 tys. 558 jest zaginionych. Ponad 440 tys. osób zostało ewakuowanych. Setki osób oczekują na pomoc. Wiele z nich nie ma dostępu do jedzenia.

sm