Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 18.03.2011

Pa awarii elektrowni w Japonii: radioaktywne promieniowanie w USA

O podwyższonym promieniowaniu na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych poinformowali nieoficjalnie austriaccy dyplomaci akredytowani przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu
Pa awarii elektrowni w Japonii: radioaktywne promieniowanie w USA(fot. PAP/EPA/TEPCO)

To pierwszy efekt przemieszczania się radioaktywnej chmur z uszkodzonej elektrowni Fukushima, która przeszła przez Pacyfik. <Więcej w serwisie specjalnym Katastrofa w Japonii>

Zdaniem dyplomatów, radioaktywne cząsteczki są rozrzedzone w takim stopniu, że nie zagrażają zdrowiu człowieka.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej podwyższyła, na wniosek japońskiej Agencji Atomowej, stopień zagrożenia w elektrowni Fukushima z czwartego na piąty w siedmiostopniowej skali wydarzeń jądrowych. Oznacza to, że sytuacja w elektrowni jądrowej Fukushima "to wydarzenie powodujące poważne konsekwencje".

Schładzanie reaktorów

Agencja poinformowała jednk, że schładzanie reaktorów w elektrowni wydaje się przynosić efekty. W chłodzeniu bierze udział 30 pojazdów specjalnych i straży pożarnych. W sobotę zostanie zakończona budowa nowej linii zasilania, która pozwoli uruchomić rezerwowe chłodzenie reaktorów. Zdaniem ekspertów, awaria jaka wydarzyła się w Fukusimie była trudna do przewidzenia, ponieważ fala tsunami, która najprawdopodobniej zniszczyła system chłodzący reaktorów miała aż 23 metry wysokości.

Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej omówi sytuację w japońskiej elektrowni Fukushima na nadzwyczajnym posiedzeniu w Wiedniu 21 marca. Raport przedstawi szef Agencji Yukija Amano, który aktualnie przebywa w Tokio. Zapowiedział już, że w celu uwiarygodnienia danych inspektorzy Agencji będą przeprowadzać od soboty pomiary radioaktywności wokół siłowni niezależnie od japońskich ekspertów atomistyki.

to