Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 19.03.2011

Japonia: wywiercono dziury w dachu reaktorów, by uniknąć wybuchu

Inżynierowie naprawiający uszkodzenia reaktorów elektrowni atomowej w Fukushimie uruchomili także pompę chłodzącą w reaktorze numer 5.
Japonia: wywiercono dziury w dachu reaktorów, by uniknąć wybuchu(fot. PAP/EPA/TEPCO)

W odróżnieniu od dotychczas używanych w elektrowni pomp jest ona napędzana silnikiem diesla. W elektrowni udało się też przywrócić częściowe zasilanie.

Operator siłowni firma TEPCO poinformowała także, że inżynierowie zdecydowali się wywiercić po trzy kilkucentymetrowe dziury w dachu reaktorów numer 5 i numer 6, by uniknąć możliwego wybuchu gazu.

W Fukushimie, gdzie trzęsienie uszkodziło elektrownię atomową trwa wyścig z czasem. Inżynierowie starają się przywrócić działanie systemu chłodzącego uszkodzonych reaktorów atomowych. Alternatywą jest całkowite wyłączenie elektrowni, zasypanie jej piaskiem i zalanie betonem, by radioaktywne substancje nie wydostawały się na zewnątrz. Takie rozwiązanie zastosowano po katastrofie elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Czytaj więcej w specjalnym serwisie: Katastrofa w Japonii>>>

Nowy bilans ofiar

Japońska policja podała nowe dane o ofiarach trzęsienia ziemi i tsunami z 11 marca. Z obliczeń wynika, że zginęło co najmniej siedem tysięcy osób. Kilka tysięcy osób jest zaginionych.

W zwalczaniu skutków trzęsienia ziemi w Japonii udział bierze 100 tysięcy członków sił zbrojnych. Pomimo ofert pomocy składanych przez kolejne rządy i organizacje, do Japonii nie przybywają pracownicy, którzy mieliby wspomóc Japończyków.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii poinformowało, że dotychczas pomoc zaoferowały 123 kraje i regiony oraz 33 organizacje międzynarodowe. Jeden z najbiedniejszych krajów Azji - Birma - przysłał czek na 100 tysięcy dolarów, czyli blisko 288 tysięcy złotych.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej podwyższyła na wniosek japońskiej agencji atomowej stopień zagrożenia w elektrowni Fukushima z czwartego na piąty w siedmiostopniowej skali wypadków jądrowych. Oznacza to, że sytuację uznano za "wydarzenie powodujące poważne konsekwencje".

IAR/to