Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dominik Panek 25.03.2011

Sejm przyjął rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym

W głosowaniu wzięło udział 431 posłów. Za było 237, przeciw 154, a 40 posłów wstrzymało się od głosu.
Sejm po zakończeniu głosowania ws. OFESejm po zakończeniu głosowania ws. OFEFot. PAP/Grzegorz Jakubowski
Posłuchaj
  • Marcin Peterlik z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową: OFE to poważny gracz na giełdzie
  • "Decyzja ta stwarza alibi dla kolejnych rządów, żeby przy systemie emerytalnym majstrować"
Czytaj także

Sejm nie przyjął ustawy dokładnie w kształcie rządowym, dodając dwie drobne poprawki zgłoszone przez PO. Odrzucone zostały wszystkie poprawki zgłaszane przez opozycję.

Sejm poparł poprawkę, zgodnie z którą ustawa o OFE wejdzie w życie nie "pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia" jak było w rządowej propozycji, a 1 maja 2011 roku. Sejm przyjął też drugi wniosek PO, który wprowadza zakaz akwizycji na rzecz OFE dopiero od 1 stycznia przyszłego roku, co umożliwi akwizytorom rozwiązanie do tej pory umów z towarzystwami emerytalnymi.

Tuż przed głosowaniem posłanka SLD Anna Bańkowska oświadczyła w imieniu swego klubu, że posłowie SLD wstrzymają się od głosu. Przyjęcie ustawy oznacza, że składka do OFE zostanie zmniejszona z obecnych 7,3 do 2,3 procent.

Od 2017 roku do OFE ma trafiać 3,5 procent naszego wynagrodzenia. Składki przesunięte z OFE do ZUS-u zostaną zaksięgowane na indywidualnych kontach i będą dziedziczone tak samo jak w OFE. Będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i inflację.

W sobotę projektem mają się zająć senackie komisje.

Głosowanie w Senacie ma się odbyć 30 marca. Rząd chce, by ustawa weszła w życie 1 maja.

sg, kk