Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 27.03.2011

Napromieniowanie w Fukushimie znacznie przekracza dopuszczalne normy

Pracownicy reaktora numer 2 w japońskiej elektrowni Fukushima zostali ewakuowani.
Zniszczony budynek elektrowni atomowej TEPCO Fukushima DaiichiZniszczony budynek elektrowni atomowej TEPCO Fukushima Daiichi (fot. PAP/EPA/NUCLEAR AND INDUSTRIAL SAFETY AGENCY)
Posłuchaj
  • Ilość radioaktywnego jodu w morzu wokół uszkodzonej elektrowni Fukushima jest osiem razy wyższa niż tydzień temu - relacja Rafała Motriuka (IAR)
Czytaj także

Powodem jest napromieniowanie znacznie przekraczające dopuszczalne normy. Woda w drugim reaktorze 10 milionów razy przekracza dopuszczalny poziom napromieniowana. Pracownicy opuścili budynek turbinowy reaktora numer 2. To właśnie to miejsce jest najbardziej narażone na szkodliwe promieniowanie.

Rzecznik operatora elektrowni wskazał też, że z tego powodu mogą być zniszczone pręty paliwowe w elektrowni. Na razie w wodzie wykryto wysoki poziom cezu i innych substancji, których zwykle w wodzie się nie wykrywa. Badana jest przyczyna tak nagłego wzrostu promieniowania.

Elektrownia atomowa Fukushima znacząco ucierpiała w wyniku trzęsienia ziemi o sile 8,9 stopnia w skali Richtera i następującego po nim tsunami. Woda morska zniszczyła reaktory siłowni, teraz trwa walka o tym, by ograniczyć do minimum skutki ewentualnego promieniowania.

Rząd a elektrownia

58 procent Japończyków nie aprobuje działań rządu wobec awarii elektrowni atomowej Fukushima. Takie są wyniki sondażu, publikowane przez japońską agencję Kyodo. 58 procent ankietowanych jest natomiast zadowolonych z działań rządu na rzecz poszkodowanych wskutek trzęsienia ziemi i tsunami sprzed przeszło dwóch tygodni. 67 procent respondentów poparło pomysł podwyżki podatków w celu uzyskania środków na odbudowę po kataklizmie. Poparcie dla rządu Naoto Kana wynosi natomiast tylko 28 procent.

/

(fot. (fot. PAP/EPA/DAI KUROKAWA)

Czytaj więcej na temat katastrofy w Japonii >>>

IAR, sm