Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 30.03.2011

Zmiany w OFE w Senacie, a potem zaraz na biurko prezydenta

Od podpisu prezydenta zależy, czy ustawa wejdzie w życie 1 maja, jak chce rząd. Niektóre związki zawodowe i stowarzyszenia pracodawców wnoszą o skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.
Prezydent na debacie o OFEPrezydent na debacie o OFEfot. prezydent.gov.pl

Senat rozpocznie dziś dwudniowe posiedzenie. Zajmie się na nim m.in. rządowymi zmianami w systemie emerytalnym, zgodnie z którymi składki przekazywane do OFE zostaną obniżone z 7,3 proc. do 2,3 proc.

W sobotę senackie komisje polityki społecznej i budżetu opowiedziały się za przyjęciem ustawy o zmianach w OFE bez poprawek, choć senackie biuro legislacyjne sygnalizowało, że termin wejścia w życie ustawy (1 maja) może budzić wątpliwości konstytucyjne, ze względu na zbyt krótkie vacatio legis. PiS zapowiada złożenie wniosku o odrzucenie noweli w całości.

Konsultacje społeczne

Tymczasem prezydent Bronisław Komorowski zaplanował rano konsultacje społeczne w sprawie zmian w OFE. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan chce zwrócić się do prezydenta o zawetowanie ustawy albo skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Zawetowania ustawy chce również Business Centre Club. Pracodawcy RP zamierzają przekonywać prezydenta do skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Chcą tego również związkowcy z "Solidarności".

Jeśli Senat ustawę, przyjmie a prezydent tego samego dnia ją podpisze, to zostanie ona wysłana do publikacji w Dzienniku Ustaw. Następnego dnia mogłaby już być opublikowana i dzięki temu po miesiącu mogłaby się stać obowiązującym prawem.

Prezydent na podpisanie ustawy ma 21 dni. Prezydenccy ministrowie mówili, że prezydent ustawę podpisze bez zbędnej zwłoki.

Zgodnie z ustawą, którą Sejm uchwalił w ubiegłym tygodniu, składka do OFE zostanie zmniejszona z obecnych 7,3 do do 2, 3 procent. Od 2017 roku do OFE ma trafiać 3,5 procent naszego wynagrodzenia. Składki przesunięte z OFE do ZUS-u zostaną zaksięgowane na indywidualnych kontach i będą dziedziczone tak samo jak w OFE. Będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i inflację.

agkm, IAR, PAP