Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 03.04.2011

Syria: 20 tysięcy żałobników przemaszerowało ulicami Dumy

Uczestnicy marszu oddali hołd ośmiu ofiarom starć z siłami bezpieczeństwa, wznosili antyrządowe i wolnościowe hasła. Jednak władze nie interweniowały.
Syria: 20 tysięcy żałobników przemaszerowało ulicami Dumy

Wcześniej władze wypuściły na wolność większość zatrzymanych w czasie rozruchów w Dumie, choć 15 osób wciąż uznaje się za zaginione.

Po sześciu dniach na wolność wyszedł też fotoreporter agencji Reutera Chaled al-Hariri, który został zatrzymany w Damaszku. Był on jednym z czterech pracowników Reutera zatrzymanych w Syrii. Trzech pozostałych zostało już wcześniej uwolnionych.
Z Syrii wydalono kilku innych dziennikarzy zachodnich agencji, które syryjskie władze oskarżają o podawanie nieprawdziwych informacji o sytuacji w kraju.

Nowy premier Syrii

Prezydent Syrii powierzył dotychczasowemu ministrowi rolnictwa Adelowi Safarowi misję utworzenia nowego rządu. Safar ma ogłosić skład nowego rządu w ciągu dwóch dni.

W ubiegłym tygodniu Baszar Al-Assad zdymisjonował cały gabinet w odpowiedzi na coraz silniejsze społeczne protesty.

Wcześniej prezydent ogłosił powstanie dwóch komitetów, z których jeden ma przygotować zniesienie stanu wyjątkowego obowiązującego w tym kraju od blisko 50 lat, natomiast drugi zająć się ma między innymi wydarzeniami w mieście Dara na południu kraju. Służby bezpieczeństwa brutalnie spacyfikowały tam demonstracje, zabijając dziesiątki osób.

W Syrii od dwóch tygodni trwają antyrządowe protesty. Władze obwiniają za ich wybuch "spiskowców" i "obce siły", ale jednak czynią gesty w stronę demonstrujących. To najpoważniejsze społeczne niepokoje w Syrii w czasie 11-letnich rządów Baszara Al-Assada.

Czytaj więcej w specjalnym serwisie: Raport Arabia>>>

IAR,kk