Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 09.04.2011

W całym kraju upamiętniono ofiary katastrofy: "cały czas są wśród nas"

Na dwa dni przed pierwszą rocznicą katastrofy smoleńskiej, w Warszawie i kilku miastach Polski uhonorowano pamięć o zmarłych 10 kwietnia 2010 roku.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński składa wieniec przed tablicą ku czci swojego brata, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w Muzeum Powstania Warszawskiego.Prezes PiS Jarosław Kaczyński składa wieniec przed tablicą ku czci swojego brata, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w Muzeum Powstania Warszawskiego.(fot. PAP/Tomasz Gzell)
Posłuchaj
  • Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski wspominał ogromne zaangażowanie Lecha Kaczyńskiego w uczczenie pamięci powstańców
  • Bogdan Klich zapewnił, że wszystkie ofiary są cały czas wśród nas za sprawą swojej pracy
Czytaj także

W kilku miejscach odsłonięto między innymi tablice ku czci ofiar.

Na dziedzińcu głównym Muzeum Powstania Warszawskiego odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu, twórcy placówki. Na uroczystość przybył między innymi szef muzeum Jan Ołdakowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa generał Zbigniew Ścibor-Rylski oraz prezes PiS i brat Lecha Kaczyńskiego, Jarosław.

"Cały czas są wśród nas"

Minister obrony zainaugurował przed siedzibą resortu uroczystość upamiętniającą osoby związane z wojskiem, które zginęły pod Smoleńskiem. Szef MON mówił, że osoby, które zginęły w katastrofie cały czas są wśród nas. - Bo przecież nie byłoby tak znakomitych osiągnięć, wcześniej w Iraku, teraz w Afganistanie, gdyby nie generał Tadeusz Buk czy generał Bronisław Kwiatkowski - mówił Bogdan Klich.

Wspominał też o zasługach Stanisława Komorowskiego, generała Kazimierza Gilarskiego, generała Włodzimierza Potasińskiego, a także biskupów kapelanów. Minister zapowiedział, że podobne uroczystości będę przed siedzibą ministerstwa organizowane co roku. Uroczystość odbyła się przy tablicy upamiętniającej związane z wojskiem ofiary katastrofy.

Minister
Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich oraz Ewa Komorowska i Lucyna Gągor

"Doskonały dowódca"

W Warszawie i Kielcach upamiętniono byłego Dowódcę Wojsk Lądowych, generała Tadeusza Buka. W obu miastach odsłonięto tablice ku jego czci - w stolicy na Cytadeli, a więc w ostatnim miejscu jego służby, a w Kielcach - w liceum, którego był absolwentem.

W uroczystościach w Warszawie wziął udział minister obrony Bogdan Klich. Generała Buka wspominał jako "człowieka, który najlepiej czuł się nie na salonach, ale na poligonach, doskonałego dowódcę i odważnego reformatora". W Kielcach przy odsłonięciu tablicy w liceum Słowackiego byli znajomi i rodzina generała, kilkuset uczniów szkoły i świętokrzyscy politycy.

Rano w warszawskiej katedrze Polowej Wojska Polskiego żołnierze oddali hołd spoczywającym tam biskupowi Tadeuszowi Płoskiemu i jego sekretarzowi księdzu pułkownikowi Janowi Osińskiemu, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 8:41, w godzinę katastrofy.

W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie uczczono pamięć byłego prezydenckiego lekarza, generała Wojciecha Lubińskiego. W uroczystości wzięła udział wdowa po doktorze Beata Lubińska, władze szpitala, minister obrony oraz znajomi i przyjaciele zmarłego.

Tablica
Tablica upamiętniająca 18 parlamentarzystów, ofiar katastrofy smoleńskiej, w Sejmie.

Patron gimnazjum

Generał Franciszek Gągor został z kolei patronem gimnazjum w Koniuszowej, na Sądecczyźnie. To rodzinna miejscowość generała. Na uroczystości był obecny między innymi brat zmarłego, Stanisław. W szkole ma powstać też Izba Pamięci poświęcona generałowi.

Wdowa po prezesie IPN-u, Zuzanna Kurtyka odsłoniła w krakowskim kościele św. Kazimierza tablicę poświęconą pamięci Januszowi Kurtyce. Tablicę wmurowano w ścianę kościoła, który stoi naprzeciwko krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Zuzanna Kurtyka zapowiedziała podczas uroczystości, że "dopóki państwo nie rozliczy się z odpowiedzialności za tragedię, która wydarzyła się w Smoleńsku", nie będzie ona uczestniczyć w państwowych obchodach rocznicy katastrofy, także tych w najbliższą niedzielę.

W kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca Bogarodzicy w Warszawie odprawiona została msza św. w intencji zmarłych prezesów "Wspólnoty Polskiej": marszałka Senatu prof. Andrzeja Stelmachowskiego i marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego. Następnie w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu złożono kwiaty przy tablicach, które ich upamiętniają.

Kielecki Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego zorganizował rocznicowe seminarium, na którym przypomniana została dziewięcioletnia działalność publiczna posła PiS Przemysława Gosiewskiego w regionie świętokrzyskim.

Ponad stu poznaniaków przeszło przez miasto w marszu upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej. Z flagami z kirem, transparentami oraz dużym zdjęciem Marii i Lecha Kaczyńskich przeszli w kierunku targów. W marszu uczestniczyli członkowie Klubu Gazety Polskiej, działacze PiS-u i Solidarności Walczącej.

Pamiątkowe tablice w Katowicach, Gdańsku i Tczewie

W katowickim liceum imienia Mikołaja Kopernika odsłonięto tablicę upamiętniającą Krystynę Bochenek - byłą wicemarszałek Senatu, dziennikarkę Radia Katowice i autorkę krajowego Dyktanda. Krystyna Bochenek była absolwentką tej szkoły.

W Gdańsku odsłonięto tablice upamiętniające Annę Walentynowicz i Arkadiusza Rybickiego. Tablice zawisły na fasadach domów w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie oboje mieszkali. Autorem projektu wykonanych z brązu tablic jest dziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prof. Sławoj Ostrowski.

W Czyżewie na Podlasiu odsłonięto tablicę poświęconą Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Odsłonięcia dokonali wspólnie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i burmistrz Czyżewa Anna Bogucka.

Tablicę poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu odsłonięto też w Tczewie. Ma ona uczcić pamięć wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej oraz wizytę zmarłego tragicznie prezydenta w mieście w maju 2009 roku. Tablicę umieszczoną na budynku Centrum Kultury i Sztuki odsłoniła córka Lecha i Marii Kaczyńskich.

W Białymstoku okolicznościową mszę odprawił arcybiskup senior Stanisław Szymecki. Po nabożeństwie odsłonięto tablicę poświęconą Krzysztofowi Putrze, a następnie odbył się przemarsz do kościoła na cmentarzu świętego Rocha gdzie znajduje się jego grób.

/

to