Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 19.04.2011

Fukushima: trwa akcja odpompowania tysięcy ton radioaktywnej wody

Napromieniowana woda, która służyła jako chłodziwo, jest przepompowywana do specjalnego zbiornika. Według szacunków w reaktorze II jest jej około 25 tysięcy ton.

Podobne ilości średnio lub nisko napromieniowanej wody znajdują się prawdopodobnie w reaktorze pierwszym i trzecim.

Trwa akcja odpompowania - najpierw do pomocniczych pojemników na lądzie, a później - do wielkiej, pływającej cysterny, która pozwoliłaby na odtransportowanie jej w inne miejsce. Potem woda będzie przetransportowana do stacji uzdatniania znajdującej się na terenie elektrowni.

- Nie mamy wyboru, musimy ją wypompować. Zaczynamy od 10 tysięcy ton. Potem chcemy uruchomić system oczyszczania nagromadzonej wody i mamy nadzieję, że przestanie się ona gromadzić - mówił Hidehiko Nishiyama z japońskiej Agencji Bezpieczeństwa Nuklearnego.

Skażona woda w reaktorach uniemożliwia ekipom ratowniczym prace przy naprawie systemów chłodzenia reaktorów, uszkodzinych podczas trzęsienia ziemi 11 marca.

Kryzys jądrowy potrwa do końca roku?

Pierwszy etap akcji ma potrwać 26 dni. Być może po tym czasie promieniowanie spadnie i eksperci będą mogli wejść do budynków reaktora, by uruchomić wewnętrzne systemy chłodzenia.

Odpompowywanie reszty wody może potrwać kilka miesięcy. Wcześniej operator elektrowni zapowiadał, że kryzys jądrowy w Fukuszimie może potrwać do końca roku.

Rzecznik rządu, Yukio Edano zapowiedział, że chłodzenie reaktorów będzie kontynuowane, bo tylko w taki sposób można uniknąć dalszego skażenia. - Jeśli uda się ochładzać blok reaktora numer dwa, przynajmniej w pewnym stopniu - stopienie rdzenia będzie bardzo mało prawdopodobne - oświadczył na konferencji prasowej.

W okolicznych prefekturach Iwate i Miyagi otwarto osiem szkół, które przerwały zajęcia po katastrofie 11 marca. Część została uszkodzona przez tsunami, a w niektórych zorganizowano schronienie dla ewakuowanych mieszkańców.

IAR, to, kk