Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 23.04.2011

Michalik: Chrystus rozbił skorupę naszego grzechu, który jest naszą niewolą

Wielkanoc to najważniejsze święto, przenoszące wydarzenia z Grobu, z Kalwarii, do każdego kościoła, z nadzieją także przeniesienia ich do każdego serca, że Chrystus żyje i jest pośród nas - mówi arcybiskup Józef Michalik.
Abp Józef MichalikAbp Józef Michalik(fot. jmichalik.episkopat.pl)

- On zmartwychwstał, żeby być pośród nas w nowy sposób: w sakramentach w Eucharystii i w drugim człowieku, jeśli się z nim spotykamy i modlimy - mówi w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Życzy też Polakom, aby trwajacy rok duszpasterski, który ukierunkowuje nas na jedność z Bogiem, przeżyli w umocnieniu wiary i w takim spojrzeniu na drugiego człowieka, że on jest nam również potrzebny na drodze naszego życia.

- Bez niewiast odważnie idących do Grobu, bez apostoła miłującego Pana, przewyciężającego lęk, który poszedł zobaczyć co się dzieje z tym martwym ciałem Pana - nie dowiedzielibyśmy się o Zmartwychwstaniu - mówi hiararcha.

- Dlatego życzę też wszystkim, którzy przeżywają trudności, żeby mieli odwagę je pokonywać. Żeby mieli odwagę pójść sami. Zrobić wysiłek, dotknąć tego znaku zapytania, który jest w nich, który ich męczy. I żeby mogli uradować się odkryciem, że nie są na tej drodze sami, ale jest ktoś, kto o nich pamięta, myśli. Jest Chrystus, który dla nas umarł i zmartwychwstał, który jest obok nas - dodaje.

Arcybiskup Józef Michalik, życząc Polakom radości z odkrywania bliskości Boga i możliwości przeżywania z Nim wszystkich naszych - także ziemskich spraw - dodaje, że to nada nowy sens naszym wysiłkom. - Dzięki temu zaniesiemy tę nadzieję, wspólną z innymi, na lepszy poranek jutrzeszy - mówi arcybiskup Michalik.

"Symbolika jajka jest bardzo piękna"

Wielka Sobota - przypomina hierarcha - to adoracja Jezusa w Grobie i oczekiwanie na poranek zmartwychwstania. Nawiązując do tradycji święcenia w tym dniu pokarmów, arcybiskup Józef Michalik dodaje, że symbolika święconego jajka jest bardzo piękna.

- Dlatego, że jajko jest symbolem życia, które rodzi się z martwej komórki. Rozbija skorupę, wychodzi na świat, budzi nadzieje i radość, że z tego - pozornie martwego - jajka, przyszło coś nowego - mówi arcybiskup Michalik. Jak dodaje - "jest także symbolem tego, że Chrystus rozbił skorupę naszego grzechu, który jest naszą niewolą.

Ten gest podzielenia się pokarmem z naszymi najbliższymi jest bardzo ważnym gestem: to jest także chęć podzielenia się wartościami najwyższymi, ponieważ ma to być posiłek święcony, czyli w jakiś sposób odniesiony do Pana Boga z wdzięcznością za dary, które od Niego otrzymujemy: materialne, konsumpcyjne, ale także dary intelektualne, dary duchowe".

- Warto o nich pamiętać i niekiedy zmartwychwstawać do wiary w drugiego człowieka, z którym się spotykamy - zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Arcybiskup Józef Michalik, jako metropolita przemyski w siedzibie miejscowego Caritas poświęci w sobotę pokarmy i podzieli się jajkiem z ubogimi. W Niedzielę Zmartwychwstania, będzie przewodniczył mszy rezurekcyjnej z procesją w przemyskiej archikatedrze.

IAR,kk