Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 24.04.2011

Zmartchwstały Chrystus znów triumfuje. Niedziela Wielkanocna

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godzinie 6 rano w polskich kościołach są odprawiane msze święte rezurekcyjne.
Grób Pański w parafii św. Jana Chrzciciela w NarewceGrób Pański w parafii św. Jana Chrzciciela w Narewce(fot. PAP/Wojciech Pacewicz )
Galeria Posłuchaj
  • Salwy na cześć zmartwychwstałego Chrystusa
  • Podczas procesji po mszy poszukiwano też czarownic
  • Najważniejszą wielkanocna tradycją jest rodzinne śniadanie
Czytaj także

W Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie przewodniczy jej Prymas Polski Abp Józef Kowalczyk. Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz odprawia mszę świętą rezurekcyjną w parafii świętego Józefa w Ursusie. O godzinie 11 będzie przewodniczył mszy świętej w Archikatedrze świętego Jana w Warszawie.

W Krakowie, w Królewskiej Katedrze na Wawelu Rezurekcja odbyła się w Wielką Sobotę o godzinie 19 pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godzinie 10 metropolita krakowski odprawi sumę w Katedrze na Wawelu.

W archidiecezji przemyskiej arcybiskup Józef Michalik odprawia mszę świętą i będzie przewodniczy procesji rezurekcyjnej w Archikatedrze w Przemyślu. Metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź przewodniczył mszy świętej rezurekcyjnej w Katedrze Oliwskiej.

Rezurekcja to uroczyste ogłoszenie triumfu Zmartwychwstałego Chrystusa. Może mieć formę procesji rezurekcyjnej bezpośrednio po Wigilii Paschalnej lub Mszy Świętej w wielkanocny poranek. Na początku procesji niesie się krzyż procesyjny, przyozdobiony czerwoną stułą, oraz figurę Zmartwychwstałego. Jeśli to możliwe, procesja wychodzi na zewnątrz i okrąża kościół raz lub trzy razy. Po powrocie procesji do głównego ołtarza krzyż i figurę ustawia się obok ołtarza. Kapłan intonuje hymn Te Deum (Ciebie, Boga, wysławiamy), który śpiewa się na stojąco.

Wielka Niedziela

W niedzielę obchodzona jest Wielkanoc, czyli dzień upamiętniający zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchody tego święta zaczynają się od porannej mszy rezurekcyjnej. Etnograf Amudena Rutkowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego przypomina, że tradycją typowo polską było strzelanie z broni po takim nabożeństwie. Podczas procesji po mszy poszukiwano też czarownic.

Najważniejszą wielkanocna tradycją jest rodzinne śniadanie. Amudena Rutkowska podkreśliła, żeby być w zgodzie z tradycją, przez cały dzień powinniśmy jeść tylko posiłki, które były przygotowane na rano.

Tradycyjnie cały dzień wielkanocny spędza się w rodzinnym gronie. Tego dnia nie wykonuje się żadnych prac.

IAR, sm