Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Radosław Różycki 11.05.2011

Szef RN PR: konieczne są radykalne zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji

Przewodniczący nowej Rady Nadzorczej Polskiego Radia Stanisław Jędrzejewski za największy problem spółki uważa malejące wpływy z abonamentu.
Szef RN PR: konieczne są radykalne zmiany w ustawie o radiofonii i telewizjifot. Polskie Radio/Jakub Szymczuk

Stanisław Jędrzejewski uważa, że konieczne są radykalne zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji. Powinny one poprawić ściągalność abonamentu oraz sprawić, że firmy i gospodarstwa domowe będą regularnie płacić za użytkowanie radia - powiedział przewodniczący Rady Nadzorczej. Dodał, że jeśli nie zaczną rosnąć wpływy z abonamentu w spółce konieczna będzie restrukturyzacja. Zdaniem Stanisława Jędrzejewskiego, będzie to zadanie nowego zarządu.

Konkurs na nowy zarząd Polskiego Radia wkrótce

Stanisław Jędrzejewski zapowiedział, że chce, by jak najszybciej ogłosić konkurs na członków Zarządu Polskiego Radia. Zwrócił uwagę, że jest już stosowne rozporządznie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tej sprawie. Kolejne posiedzenie Rady Nadzorczej odbędzie się 27 maja i najprawdopoodbniej wówczas ogłoszony zostanie konkurs.

W siedzibie Polskiego Radia odbyło się inauguracyjne posiedzenie nowej Rady Nadzorczej Polskiego Radia. Rada wybrała swoje prezydium. Stanisław Jędrzejewski został jej przewodniczącym, a funkcję wiceprzewodniczącego objął Jan Wypych, wieloletni członek i prezes rad nadzorczych. Na sekretarza wybrano profesora Janusza Adamowskiego - dziekana Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak, który był obecny na pierwszej części posiedzenia, apelował do nowej Rady Nadzorczej o współpracę z Radą Programową. Zwrócił uwagę, że rady programowe są łącznikiem między opinią publiczną a mediami. Przypomniał, że tworzą je osoby niezwiązane z mediami, ale reprezentujące różne środowiska.

"Radio powinno pomyśleć o zwiększeniu swoich wpływów"

Jan Dworak ma nadzieję, że jak najszybciej zostanie rozpisany konkurs na nowy zarząd Radia. Przewodniczący KRRiT po raz kolejny powiedział, że jest zwolennikiem jednoosobowych zarządów w mediach publicznych. Zaznaczył jednak, że to Rada Nadzorcza decyduje, czy zarząd będzie tworzyła jedna, czy trzy osoby. Według Jana Dworaka, wśród wyzwań stojących przed nową Radą jest uporządkowanie sytuacji finansowej Polskiego Radia w sposób rozważny - tak, aby nie ucierpieli na tym jego słuchacze i pracownicy. Jego zdaniem, Radio powinno też pomyśleć o zwiększeniu swoich wpływów.

Pierwsze posiedzenie nowej Rady Nadzorczej - zgodnie ze statutem Polskiego Radia - zwołał przewodniczący ustępującej rady, Tomasz Sieniutycz.

W nowej Radzie Nadzorczej znajduje się pięciu członków wybranych w konkursie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - Janusz Adamowski, Janusz Andrzejowski, Artur Andrysiak, Marzenna Wojciechowska i Jan Wypych - oraz dwóch przedstawicieli Ministerstw Kultury i Skarbu: Stanisław Jędrzejewski i Katarzyna Zielińska.

Wybór nowej RN Polskiego Radia jest efektem nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji, która wygasiła kadencje rad nadzorczych i zarządów w TVP, Polskim Radiu i jego regionalnych rozgłośniach. Od września, kiedy weszła w życie nowelizacja, władze mediów publicznych pełnią jedynie swoje funkcje do czasu powołania następców.

rr