Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 16.05.2011

Warszawa: napisali klasówkę z maturalnych zadań. Sprawdzi to prokuratura

Trzeba znaleźć osobę, która dopuściła do przecieku zestawów zadań - mówi wicedyrektor CKE, Mirosław Sawicki. Polecenia z tegorocznych arkuszy pojawiły się na sprawdzianie w stołecznym LO im. Klementyny Hoffmanowej.
Posłuchaj
  • - Gdybym wiedział jak to się stało, to bym nie prosił prokuratury o pomoc - mówi Mirosław Sawicki, wiceszef CKE.
Czytaj także

Centralna Komisja Egzaminacyjna zgłosiła do prokuratury sprawę przecieku zadań maturalnych z matematyki w warszawskim liceum. Trwa postępowanie wyjaśniające.

- Uważam, że jest tu wątek personalny i trzeba znaleźć osobę, która dopuściła do przecieku różnych zestawów zadań - mówi Sawicki i dodaje, że do zakończenia postępowania w prokuraturze nie może określić ani na którym etapie przygotowań to się zdarzyło, ani jak.

O sprawie jako pierwsza napisała "Gazeta Wyborcza". Dziennikarze odkryli, że na klasówce w renomowanym warszawskim liceum uczniowie rozwiązywali zadania, z których siedem pojawiło sie później na maturze z matematyki na poziomie rozszerzonym.

Trzytygodniowy maraton maturalny

W środę, 4 maja, maturzyści napisali egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W czwartek, 5 maja, zmierzyli się z testem z matematyki (również na poziomach podstawowym i rozszerzonym). Oba egzaminy były obowiązkowe.

>>>Arkusze - język polski<<<
>>>Arkusze - matematyka<<<
>>>Arkusze - język angielski<<<

Do końca maja uczniowie będą zdawać egzaminy z przedmiotów, które sami wybrali. Egzamin maturalny z przedmiotów dodatkowych może być zdawany na poziomie podstawowym albo na poziomie rozszerzonym.

Lucyna Grabowska z Wydziału Matur Centralnej Komisji Egzaminacyjnej poinformowała, że tradycyjnie najpopularniejsza jest geografia.

Maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Sprawdź harmonogram matur >>>

Lucyna Grabowska powiedziała, że po raz pierwszy od wielu lat nie ma żadnych zmian w egzaminie maturalnym w porównaniu z rokiem poprzednim. Kolejna reforma szykowana jest na 2015 rok.

Zmiany w maturze: koniec z filozofią i historią sztuki?>>>

Absolwent zdał egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych uzyskał co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Czytaj więcej w specjalnym serwisie: Matura 2011>>>

/


IAR/PAP/wit