Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Reuters
Szymon Gebert 16.05.2011

Wniosek o aresztowanie Muammara Kaddafiego, jego syna i szefa wywiadu

Muammar Kaddafi, jego syn Saif al-Islam Kaddafi, oraz szef służb wywiadowczych Abdullah al-Senussi mają zostać aresztowani i postawieni przed sądem - taki wniosek przedstawił Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu prokurator.
Powstańcy świętują w BengaziPowstańcy świętują w BengaziFot. PAP/EPA/MISAM SALEH
Posłuchaj
  • "Kaddafi różni się od pozostałych 2 tym, że ma pełnię władzy i wykorzystuje ją do popełniania zbrodni. Saif al-Islam i Abdullah al-Senussi to kluczowe elementy systemu. Uznaliśmy, że to na nich trzech spoczywa największa odpowiedzialność. Ciąży ona też na innych, ale skupiliśmy się na tych najważniejszych. To nie znaczy, że inni są niewinni"
Czytaj także

Wniosek przedstawił prokurator Trybunału Luis Moreno-Ocampo. Teraz ustosunkować się do niego muszą sędziowie.

Ocampo wcześniej zapowiadał, że będzie dążył do wystawienia wniosków aresztowania w związku z "zaplanowanymi" zabójstwami demonstrantów w Libii. - Nasze biuro zebrało bezpośrednie dowody dotyczące rozkazów wydanych osobiście przez Muammara Kaddafiego, oraz Saifa al-Islama - powiedział Ocampo. Rozkazy dotyczyły rekrutowania najemników - wyjaśnił prokurator. Według Ocampo biuro prokuratorskie MTK trzej Libijczycy odbywali spotkania na których planowali przeciwdziałania opozycjonistom.

- Muammar Kaddafi wykorzystywał swoją władzę absolutną, aby popełniać zbrodnie w Libii - powiedział prokurator. W postępujacym błyskawicznie śledztwie Ocampo wystąpił o nakaz aresztowania ledwie 2,5 miesiąca po apelu ze strony Rady Bezpieczeństwa.

Moreno-Ocampo oświadczył, że sprawność jego pracy wynika z międzynarodowego konsensusu, że zbrodnie popełniane w Libii muszą zostać zbadane, chociaż - jak zaznaczył - sędziowie mają prawo uznać, że dowody są niewystarczające, aby wydać nakazy aresztowania.

Międzynarodowy Trybunał Karny nie dysponuje żadną siła policyjną i z egzekucją nakazów aresztowania opiera się na państwach członkowskich.

Pomimo wysiłków NATO-wskiej operacji "Zjednoczony Obrońca" wymierzonych w ochronę cywilów Libia jest w stanie wojny domowej, co niemal napewno uniemożliwia ewentualne zatrzymanie Muammara Kaddafiego i jego współpracowników.

sg