Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 28.05.2011

Jarosław Kaczyński przed spotkaniem z Obamą: nie wspomnę o Smoleńsku

Będzie okazja przy następnym spotkaniu, aby poruszyć kwestie katastrofy smoleńskiej - mówił Jarosław Kaczyński przed rozmową z prezydentem USA. Dodał, że na spotkanie idzie "bez emocji".
Jarosław KaczyńskiJarosław Kaczyński(źr. jaroslawkaczynski.info)

- Jadę z pełnym zainteresowaniem. To jest bardzo ciekawa postać, prezydent Barack Obama, będę miał okazję go zobaczyć, trudno powiedzieć poznać, bo to przesada - mówił prezes PiS.

Jarosław Kaczyński powiedział, że nie miał wątpliwości, czy przyjąć zaproszenie, choć - jak dodał - zostawił sobie chwilę na zastanowienie. Pytamy, czy poda rękę Bronisławowi Komorowskiego odpowiedział, że "nie będzie żadnych sensacji". Dodał, że został na spotkanie zaproszony przez prezydenta.

"Takie spotkania to dobry obyczaj"

Spotkania z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych przywódców, którzy odwiedzają Polskę to dobry obyczaj - stwierdzili politycy, którzy gościli w "Śniadaniu w Trójce".

Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta zwrócił uwagę, że chęć spotkania z amerykańskim prezydentem spowodowała, iż prezes PiS przełamał się i będzie uczestniczyć w rozmowach w Pałacu Prezydenckim. Doradca Bronisława Komorowskiego zwrócił uwagę, że dotychczas Jarosław Kaczyński bojkotował tego typu spotkania.

Poseł PO Jarosław Gowin uważa, że spotkania wszystkich najważniejszych ugrupowań powinny odbywać się nie tylko przy tak wyjątkowych okazjach. - Pojawiła się jaskółka innej, lepszej kultury politycznej i większej dojrzałości - mówił polityk.

"To nadzieja na normalizację polskiej polityki"

Europoseł PJN Paweł Kowal zaznaczył w "Trójce", że polska scena polityczna powinna mieć spójne stanowisko w sprawie naszej polityki zagranicznej. Jak dodał, prezydent USA myśli perspektywiczne, spotykając się z przedstawicielami różnych partii, gdyż nie wiadomo, jakie będą wyniki jesiennych wyborów.

Poseł PiS Mariusz Błaszczak podkreślał, że główne miejsce debat na temat polityki zagranicznej to polski parlament. Dodał, że za rządów Donalda Tuska relacje z Waszyngtonem się pogorszyły - Warszawa zdystansowała się do sprawy tarczy antyrakietowej i nie ratyfikowała umowy podpisanej z poprzednią administracją Stanów Zjednoczonych.

Według europosła PSL Jarosława Kalinowskiego, wspólne spotkanie przedstawicieli różnych partii politycznych to nadzieja na normalizację polskiej polityki.

IAR, aj