Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 30.05.2011

Dwóch pracowników Fukushimy napromieniowanych radioaktywnym jodem

W wyniku trzęsienia ziemi i tsunami 11 marca wiele bloków siłowni zostało zamkniętych na zawsze, a część - tymczasowo unieruchomionych.
Zniszczenia w elektrowni atomowej w FukushimieZniszczenia w elektrowni atomowej w FukushimieFlickr/daveeza

Według japońskich mediów, dawka promieniowania jakiej byli poddani dwaj mężczyźni, przekraczała tą, która jest emitowana przez rok. W ich tarczycach wykryto nadmierny poziom promieniotwórczego jodu izotopu 131. Było to prawie 10 tysięcy i prawie 8 tysięcy bekereli, a więc dziesięciokrotnie więcej niż u innych pracowników. Dwaj mężczyźni pracowali w różnych miejscach w elektrowni, w tym w dyspozytorni zakładu. Byli też w pracy 11 marca, gdy Japonię nawiedziło tsunami poprzedzone trzęsienie ziemi o sile 8,9 stopnia w skali Richtera. Operator elektrowni bada czy pozostali pracownicy również mają chorobę popromienną, która mogłaby dostać się do ich organizmu razem z pożywieniem i napojami.

Po kataklizmie z pierwszej połowy marca zamknięto pierwszy i trzeci reaktor elektrowni Fukushima. W czwartym i szóstym trwają inspekcje. Trwają też prace nad przywróceniem zasilania zakładów. Japończycy chcą zdążyć przed ciepłym latem, które może utrudnić prace.

IAR, to